Řidičák

• slovenský

Vodičský preukaz

Komedie

USA, 1988, 88 min

„Lesi, to co máš v peněžence, to není jen tak nějakej kus papíru, to je řidičskej průkaz, a není to jen řidičskej průkaz, je to průkaz na auto, a není to jen průkaz na auto, je to průkaz na život, na svobodu, na to moct jet kamkoliv, kdykoliv a s kýmkoliv si vybereš.“ Získat vysněnou dívku = získat řidičské oprávnění. A když se to druhé nepovede – nevadí, i tak můžeme vyrazit na bláznivou noční jízdu dědečkovým cadillacem. Tak takhle se v osmdesátkách točili teenagerské komedie – já v té době ujížděl na filmech the two Coreys a nevěděl, že ta krásná blondýnka má jméno Heather Graham. Dnes už se na License to Drive dívám s nadhledem, ale pořád je to srdeční záležitost.(30.3.2010)

"Lesi, žít ve strachu, znamená nežít vůbec. A co Mercedes?" ...Corey Haim & Corey Feldman = určitě nejvíc Ztracení chlapci & nerozlučná herecká dvojka & nejlepší přátelé v reálném životě. Řidičák = pohodová atmosféra mých oblíbených let. Natupírovaný vlasy s melírem & naušnice v uchu & uhrančivý pohled = takhle si ho budu vždycky pamatovat. Kdyby jeho život předčasně neukončily drogy, oslavil by právě dnes své 43. narozeniny.*** Corey Haim = 80s forever ***(23.12.2014)

Často lehce „over the top“, ne však vulgaritami prošpikovaná teenagerovská komedie, která čiší pohodovou retro atmosférou a jako na mě ušitým smyslem pro humor, na čemž má největší zásluhu obsazení. Mlaďoučká Heather Graham v jedné ze svých prvních rolí je pak taková třešnička na dortu. Konec je sice již možná až moc přetažený za vlasy, ale ty čtyři hvězdy dám, přece jen jsem se po delší době několikrát opravdu upřímně zasmál.(7.7.2011)

Problémy teenagerů mě ve filmech vůbec neberou, ale tahle bláznivá cesta za řidičákem mě bavila. Škoda, že nebyla v roli Mercedes nějaká větší kost, to bych pak dal vyšší hodnocení. Každopádně ten look 80. let je kouzelný a především díky němu jsem strávil pohodovou hodinku a půl, při které jsem ještě zavzpomínal na moje patálie s řidičákem.(7.7.2011)

Z toho to filmu jsem si pamatovala pouze scénu s opilcem, kdy sebral klukům jejich auto a oni ho pronásledovali ve stařičkém Brouku, tedy dost málo na to, abych začala po filmu nějakým způsobem pátrat. Pak se mi nějakou náhodou nebo to možná bylo i řízení osudu, dostal znovu do rukou a já si ho konečně užila. Je to klasická osmdesátková lehce bláznivá komedie sestavená podle osvědčených ingrediencí, přesně taková, kterou mám ráda. Jen ten dabing byl na zabití. Ty hlasy k postavám vůbec neseděly a nepadly jim do pusy.(16.8.2011)

• - Corey Haim a Corey Feldman si udělali řidičské průkazy během natáčení filmu. (Fenk)

• - O roli Lese Andersona se ucházel Ben Affleck. (Fenk)