Křižník Potěmkin

• slovenský

Krížnik Potemkin

The Battleship Potemkin

Drama / Historický / Válečný

Sovětský svaz, 1925, 75 min (Director's cut: 137 min)

Nepochybně dílo nevyčíslitelné průkopnické a expresivní síly, které ještě dlouho po svém natočení hledalo ve svém oboru konkurenta. Ke scénám na schodech s kočárkem i na lodi, včetně závěru se není třeba vyjadřovat. Pro mě tu však navždy zůstane ta nepříjemná revoluční, kolektivistická, optimistická pachuť světlých zítřků, které si všichni společně vybojujeme. Formou jasných pět. Vyznění jednu sráží.(30.7.2005)

• Snorlax

Dlouho jsem se na tuto klasiku chystala. A možná by se nic nestalo, kdybych se chystala dále. Nejsem unešena, nejsem uchvácena, neobdivuji. Na rozdíl od mnohých jiných němých filmů mne tento naprosto neoslovil, přišel mi zastaralý, šedivě nudný a nezajímavý. Musím však ocenit občasné záchvaty inovace při práci s kamerou. /// Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(11.4.2015)

Dechberoucich scén a "vrcholů filmu" obsahuje Potěmkin dost. Proto se jedná bezpochyby o skvělý filmový zážitek, i když některé scény jsou přece jen ještě divadelní a pomalejší, než jsme dnes zvyklí. Naposledy jsem film shlédl s novou elektronickou hudbou Christopha Pajera (který představení i živě doprovázel) a kombinace filmu s touto hudbou se mi líbila - před představením jsem se obával, jak bude spojení moderní hudby a klasického díla působit. Hudební pasáž doprovázející scénu s červy v mase je nepříjemná a skvěle doprovází zobrazovanou skutečnost, závěr je pak strhujícím způsobem velkolepý. -- Při sledování Křižníku Potěmkin by ale člověk neměl zapomínat, že jde o propagandu režimu, který zahubil nesmírné množství lidí. Scéna, ve které obyvatelé Oděsy s nadšením vezou námořníkům Potěmkina potraviny, je povznášející, dokud si člověk nevzpomene na hrůzy kolektivizace ruského zemědělství a třeba na Ukrajinský hladomor, v němž zahynuly miliony!! lidí. Myslím, že je třeba na to pamatovat a uvědomit si společenský význam tohoto díla. Je možná formálně dokonalé, ale pokud bychom zapomněli na jeho politický význam, účel, ke kterému byl natočen a kdo ho natočil, oddělujeme obsah díla od jeho formy. To nechci dělat. 7/10(13.1.2006)

Technicky nadmíru zručné a zajímavé, ale to mi bohužel k obdivu a ocenění úplně nestačí. Potěmkinův příběh je k dnešnímu dni spíše trochu úsměvný, alespoň pro mě ano ale zároveň celá jeho atmosféra na mě působila obrovsky depresivně, navíc tak depresivně, jak mi to ani u filmů není příjemné. Scéna na schodech tomu dodala korunu. 6/10(18.2.2014)

Do sledovania filmu som šiel s pocitom, že sa jedná o klasiku pri ktorej sa budem nehorázne nudiť (2001 Vesmírna odysea). Čuduj sa svete ono to až taká nuda nebola, ba čo viac bolo príjemné sledovať pre zmenu nemý film. Bolo príjemné sledovať film ktorý nieje napáchnutý zaužívaným hollywoodskym scenárom: fešný hlavný hrdina oproti nemu škaredý zloduch, pomedzi menšia lovestory, sex, streľba, výbuchy a záverečný veľký súboj. Tento film má také nadčasové spracovanie, že dokáže niečo ponúknuť aj súčasnému divákovi slepo očakávajúcemu už spomínaný zaužívaný scenár. Dôkaz, že na kvalitný film netreba ani siahodlhé dialógy. Hudba, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou filmu je tiež bravúrna a určite sa vám bude zdať, že ju od niekadiaľ poznáte (ten istý pocit som mal aj ja). Filmík odporúčam fakt len takým, povedzme že, filmovým fajnšmekrom.(9.4.2010)

• - Pro svou převratnost a expresivitu byla řada scén z filmu často citována dalšími filmovými tvůrci. Nejexpresivnější scénou je patrně masakr na oděském schodišti. Variace na tuto scénu se objevily například ve filmech Brazil, Neúplatní a dalších. (Siriuss)

• - Poprvé můžeme vidět deformaci filmového času - kdyby skutečně šli vojáci po schodišti tak dlouho, muselo by být schodiště několikrát delší. (Rosana)

• - Film bol síce natočený ako čiernobiely, ale režisér inovatívne vyfarbil záber na červenú revolučnú zástavu na sivý podklad. (Raccoon.city)