Ryba smrdí od hlavy

• Česko

I am fishead

• Česko

I am fishead (Ryba smrdí od hlavy)

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 80 min

Zvuk:

Viktor Ekrt

Upřímně byl jsem v šoku, že jde o české dílo. Vypadá to mnohem dospěleji než běžný tupý dokument "made in CZ". Prakticky první podezření jsme pojal díky vytahování Havla... Proč zrovna jeho? No nevadí. Na obsahu to ale ničemu neubírá. Pokládají se tam správné otázky a velmi zajímavě se na ně odpovídá. ...a nejhorší je že to sedí.(5.12.2013)

• angloumene

Fishead je z vizuálního hlediska opravdu propracovaný, dobře vypadající, moderní dokument. Co tomuhle dílku ale schází je alespoň náznak nějaké koncepce. Proč se tady vůbec bavíme o tom, kolik psychopatů najdeme mezi vrcholovými manažery? Takže nějaký skrytý přesah pro zbytek filmu? Ne? Aha, on je to prostě jenom problém. Stejně jako nadužívání léků a další... Jo a vlastně nezapomeňte, že se máme dobře chovat! Cože? Není to trochu zmatený přístup? Je. Co Fishead naopak přebývá je přehrávání. Jasně, věřím tomu, že psychopati asi nejsou úplně fajn lidi, ale po zhlédnutí dokumentu moc nechápu, jak vůbec může naše společnost ještě existovat?! Vždyť je jich celé 1 % z populace! Když to shrnu tohle dílko je sice zajímavé, ale nedokážu se zbavit dojmu, že zároveň taky dost mimo.(6.2.2016)

Glorifikácia nejakej osoby bez toho, aby rozobrali jej poklesky je chyba a tu sa to týka osoby Havla. Manipulatívne techniky použité, aby v závere boli odhalené sú možno poučné, no v štýle tohto filmu, kde je divák ozaj pasívny a kde film má pomaly až zbytočný obraz sú tiež chybou. Téma zaujímavá, s mnohým sa dá súhlasiť, mnohé veci nie sú dotiahnuté dokonca, lebo to môže vyznievať až príliš dobre v niektorých bodoch, ale na to, že to je český dokument, to bol svojim spôsobom posun aj u nich v danej dobe. Zaujímavé je poukázanie na epigenetiku v tomto dokumente.(9.10.2015)

Zajímavý dokument o tom co psychopati dokáží udělat s naší společností. Všichni jsme vedeni k tomu, abychom "drželi hubu a krok" a mysleli si svoje, hlavně ať jsme zticha a jdeme jako tupé stádo. Když někdo vyleze z řady je potrestán. Chceme změnu? Tak se rozhlédněme okolo sebe a šiřme dobro mezi sebou. ODKAZ NA DOKUMENT(18.11.2013)

Skvělej dokument u kterýho upřímně nechápu, proč má tak nízký hodnocení. Nejspíš proto, že se málokdo z hodnotících setkal někdy s psychopatem. Já ano a pokud jste s takovým člověkem ve vztahu, je to čiré a naprosté peklo. Začátek dokumentu jako by mi mluvil z duše. Je to perfektně natočený, Narrator je skvělej, hudba je skvělá, animovaný pasáže zajímavý. Jediný mínus vidim v tom, že dokument sem nenalezl nikde ke stažení, je k vidění pouze online a to by samozřejmě nevadilo, protože jsou k němu české titulky. Jenže asi tak do poloviny filmu a pak prostě zmizej. Nejsem žádnej negramot, anglicky umím, ale prostě mi přijdou český titule pohodlnější. Za to bych ubral jednu hvězdu, ale film je potřeba vyhnat do patřičných výšin, protože jestli si to nezaslouží ten, tak už žádnej.(2.7.2016)