Ryba smrdí od hlavy

• Česko

I am fishead

• Česko

I am fishead (Ryba smrdí od hlavy)

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 80 min

Zvuk:

Viktor Ekrt

Zbytečně dlouhá stopáž a roztěkanost (skákání z jedné věci ke druhé bez výrazné návaznosti). Až moc často jsem během sledování přemýšlel, co tím vlastně chtějí říct a proč o té které věci vůbec mluví. Přidávám hvězdičku za velice nadprůměrné (na české poměry) technické zpracování. … tl;dr(w) >>> Prozac otupuje emoce (může z lidí dělat částečné psychopaty). 90 % společnosti tupě (bez přemýšlení) následuje autority, mezi nimiž se tu a tam vyskytne psychopat (člověk bez svědomí). Dá se říct, že společnosti (instituce) jsou sociopatické. Jsme ovlivňováni okolím – nemáme úplně svobodnou vůli. A na konci agitka, aby se lidé aktivně stavěli za dobrou věc a jen nečinně nepřihlíželi věcem špatným. (IMO nic, co by lidé už dávno nevěděli.)(26.1.2014)

Skvělej dokument u kterýho upřímně nechápu, proč má tak nízký hodnocení. Nejspíš proto, že se málokdo z hodnotících setkal někdy s psychopatem. Já ano a pokud jste s takovým člověkem ve vztahu, je to čiré a naprosté peklo. Začátek dokumentu jako by mi mluvil z duše. Je to perfektně natočený, Narrator je skvělej, hudba je skvělá, animovaný pasáže zajímavý. Jediný mínus vidim v tom, že dokument sem nenalezl nikde ke stažení, je k vidění pouze online a to by samozřejmě nevadilo, protože jsou k němu české titulky. Jenže asi tak do poloviny filmu a pak prostě zmizej. Nejsem žádnej negramot, anglicky umím, ale prostě mi přijdou český titule pohodlnější. Za to bych ubral jednu hvězdu, ale film je potřeba vyhnat do patřičných výšin, protože jestli si to nezaslouží ten, tak už žádnej.(2.7.2016)

Väčšinu dokumentu som len prepočúvala a nepozerala. Informácie zaujímavé, niektoré mne známe, iné celkom dobre pospájané, niektoré hypotézy pomerne odvážne - ale tá forma mi vadila - je to plné jalových ilustračných záberov, ktoré ma dráždili. K informatívnemu dokumentu si žiadam adekvátne kvalitné "pozadie".(21.1.2016)

• angloumene

Fishead je z vizuálního hlediska opravdu propracovaný, dobře vypadající, moderní dokument. Co tomuhle dílku ale schází je alespoň náznak nějaké koncepce. Proč se tady vůbec bavíme o tom, kolik psychopatů najdeme mezi vrcholovými manažery? Takže nějaký skrytý přesah pro zbytek filmu? Ne? Aha, on je to prostě jenom problém. Stejně jako nadužívání léků a další... Jo a vlastně nezapomeňte, že se máme dobře chovat! Cože? Není to trochu zmatený přístup? Je. Co Fishead naopak přebývá je přehrávání. Jasně, věřím tomu, že psychopati asi nejsou úplně fajn lidi, ale po zhlédnutí dokumentu moc nechápu, jak vůbec může naše společnost ještě existovat?! Vždyť je jich celé 1 % z populace! Když to shrnu tohle dílko je sice zajímavé, ale nedokážu se zbavit dojmu, že zároveň taky dost mimo.(6.2.2016)

Glorifikácia nejakej osoby bez toho, aby rozobrali jej poklesky je chyba a tu sa to týka osoby Havla. Manipulatívne techniky použité, aby v závere boli odhalené sú možno poučné, no v štýle tohto filmu, kde je divák ozaj pasívny a kde film má pomaly až zbytočný obraz sú tiež chybou. Téma zaujímavá, s mnohým sa dá súhlasiť, mnohé veci nie sú dotiahnuté dokonca, lebo to môže vyznievať až príliš dobre v niektorých bodoch, ale na to, že to je český dokument, to bol svojim spôsobom posun aj u nich v danej dobe. Zaujímavé je poukázanie na epigenetiku v tomto dokumente.(9.10.2015)