Ryba smrdí od hlavy

• Česko

I am fishead

• Česko

I am fishead (Ryba smrdí od hlavy)

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 80 min

Zvuk:

Viktor Ekrt

Silne manipulatívny film, ktorému to ale vôbec nevyčítam... Filmovou formou veľmi nápadito spracovaná záležitosť, určená vraj pre americké publikum, a preto nutne zjednodušená... Nemyslím si síce, že Američania sú blbci, aby sa im všetko muselo až takto zjednodušovať, ale pravda je, že akékoľvek publikum, rozhodne nie iba to americké, lepšie počuje na angažované útočné dokumenty v štýle M. Moorea alebo Klusáka a Remundy - a keď aj nie, minimálne je to väčšia zábava i možnosť prejaviť sa. Potom je to už ale do veľkej miery agitácie a nie dokumentovanie. Uznávam síce, že ak chce dokumentarista zobraziť komplexnú tému a svoj pohľad na celú nejakú oblasť spoločenského diania, bez zjednodušenia to nejde, je ale dôležité, akým spôsobom je toto zjednodušenie odprezentované. I AM FISHEAD vytvára v prvej časti dojem akejsi neriadenej konšpirácie a zbytočne nálepkuje ľudí ako "korporátnych psychopatov". Nálepkovanie je vždy škodlivé, vedie ľudí k zjednoudšovaniu a obviňovaniu namiesto snahy pochopiť, prijímať viac hľadísk či lepšej komunikácií. Hranice psychopatie aj jej jednotlivé črty sú navyše veľmi priechodné. Väčšina ľudí sa občas zachová tak, že by sa dala označiť za psychopata. Prvá časť filmu vytvára dojem akýchsi geniálnych zloduchov, vďaka tomu, že necítia emócie, tvoriacich 1 - 2 % populácie, ktorí môžu za všetky krivdy sveta a aj vo mne vzbudila túžbu ísť tých hajzlov, ktorých tým príroda ktovieprečo obdarila, právom väčšiny loviť. Pritom psychologické pojmy vôbec nie sú pevnými, železne danými a nemennými zákonmi a štatistické dáta, ktorými sa páni oháňajú, nie sú pri svojej malej vzorke vôbec presvedčivé. V druhej časti sme zase presviedčaní, že antidepresíva robia z ľudí psychopatov. Je správne - a tento film rozhodne nie je prvý, ktorý to hovorí - že sa poukazuje na nadužívanie až zneužívanie týchto liekov hlavne v USA, ale autori až trestuhodne zabúdajú pripomenúť, že SSRI sú iba jednou z mnohých skupín antidepresív s najrozličnejším pôsobením aj účinkami ! Záverečná časť potom po týchto dramatických a jednoznačných faktoch prichádza s vedeckým vysvetlením starých morálnych poučiek o tom, prečo sa vyplatí chovať sa k ľuďom pekne a robí to štýlom pravého happyendového hollywoodskeho zavŕšenia dramatického oblúku s takým umením, že som cítil, ako mi celé telo zalieva slastnými endorfínmi z takého elegantného riešenia celosvetovej nočnej mory s názvom Korporátni Psychopati. Nebyť následnej diskusie s odoborníkmi po projekcií v pražskej K4, zrejme by vo mne tento pocit aj zostal ruku v ruke s nekritickým nadšením... Napriek výtkam však I AM FISHEAD ukazuje veľmi zaujímavé súvislosti, pozoruhodné až prekvapivé informácie a dobrý prístup, ktorý môže celkom jednoducho, z vlastnej prirodzenosti a teraz už aj s vedeckým odôvodnením zaujať každý jednotlivec. Navyše nastoľuje otázku prepojenia psychologických a ekonomických problémov súčasného sveta, ktorá by si rozhodne zaslúžila dôkladné preskúmanie. A k tomu je to navyše naozaj výborný film.(30.11.2012)

• Mrkvič

Zmatlaný dokument. Nebýt Venouše a morálního poselství na konci, dal bych snad klidně i odpad. Motání užívání valia s psychopatičností managerů a různých vůdců, je dost divné. Neztotožním se ani s označováním psychopatů v takovýchto (a dokonce ještě mírnějších) případech. Takže pro mou osobu z velké části nezajímavé a objektivně přeplácané a na sebe nenavazující.(27.11.2013)

• Mylouch

Film podle byznysplánu. Obrovsky vážné téma se ani přes spolupráci autorů s kapacitami v oboru nedokázalo vyhnout formálně zoufalému způsobu sdělení, které v divákovi nevidí partnera v komunikaci ale pasivního příjemce paradoxně afektovaného sdělení. V českém znění jsem ztratil zájem po půl hodině. 2-3*(17.11.2013)

Viděno v rámci hodiny psychologie. Zajímavý dokument, který bych se však nebál o 20 minut zkrátit. Ke konci byly některé informace zbytečně omílány pořád dokola. Ačkoli je dokument v angličtině a průvodcem je americký herec Peter Coyote, dokument má český původ, což mě překvapilo. Technická stránka je totiž dost na úrovni, animace poutavé, vyprávění taktéž. Škoda, že tam museli cpát toho Havla, ale co už. Holt to točili Češi.(25.11.2013)

Zajímavý, ale možná trochu povrchní dokument s bezchybnou řemeslnou stránkou. Vše je navíc proloženo zajímavými vstupy herce Petera Coyota. Pokud o věci divák něco ví, nebude ho to bavit samozřejmě tak, jako člověka, který informace slyší poprvé. Že jde o práci čechů je milé překvapení. Řemeslně to vypadá opravdu na úrovni. A překladatel Franta Fuka by si měl zjistit, jaký je rozdíl mezi masovým a sériovým vrahem.(12.10.2015)