Ryba smrdí od hlavy

• Česko

I am fishead

• Česko

I am fishead (Ryba smrdí od hlavy)

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 80 min

Zvuk:

Viktor Ekrt
  • Illioplius

Populárno-motivačný dokumentík s pochybnou odbornou výpovednou hodnotou. Ak niekto zrazu uvidí psychopata v polovici svojich známych, zrejme mu to nemožno až tak vyčítať. Veľmi otázne je aj ponímanie dobra a zla v tomto dokumente, ktoré by som skôr nazval iba ponímaním dobra a zla podľa jedného človeka, ktorý tam akurát vystupoval. Objasniť by to chcelo aj tézu o „three degrees of separation“, podľa ktorej, ako bola v dokumente prezentovaná, nás ovplyvňujú naši treťostupňoví známi, no tí za nimi už nie. Pokiaľ bol myslený vplyv priamy, tak s tým nemôžem súhlasiť, lebo určite ma nemôžu priamo ovplyvňovať ľudia, s ktorými som nikdy neinteragoval a ani neviem, že jestvujú. Pokiaľ bolo hovorené o nepriamom vplyve, tak tiež nemôžem súhlasiť, lebo nepriamo ma ovplyvňujú aj omnoho vzdialenejší ľudia, keďže prvostupňoví známi na seba vplývajú priamo (a tí zase na svojich prvostupňových a tak teoreticky donekonečna). Nuž a napokon – ako to povedal ten Havel? – keď sa zachová statočne, tak je to vlastne zo zbabelosti, lebo sa bojí, že sa dostaví pocit, že niečo urobil zle; že uhol (v 00:55:40). Keď tak rozmýšľam, v čom sa to teda vlastne líšia tí dobrí od tých zlých?(5.9.2012)

Väčšinu dokumentu som len prepočúvala a nepozerala. Informácie zaujímavé, niektoré mne známe, iné celkom dobre pospájané, niektoré hypotézy pomerne odvážne - ale tá forma mi vadila - je to plné jalových ilustračných záberov, ktoré ma dráždili. K informatívnemu dokumentu si žiadam adekvátne kvalitné "pozadie".(21.1.2016)

Videné náhodne, a aj keď som mal na včerajší večer iné plány, nedalo mi nedopozerať. Celkový dojem je však značne rozpačitý. Zopár zaujímavých postrehov a nadhodených súvislosti tu strieda niekoľko príliš odvážnych, odvážim sa tvrdiť nepremyslených hypotéz. Chvíľami novátorské filozofovanie za každú cenu na úrovni laika. A áno, vadilo mi glorifikovanie Havla jedným z mudrujúcich týpkov. Myslel to správne, príklad ale volil krajne nešťastný, evidentne nemal pojem o reáliách vtedajšieho Československa ani o osobe svojho "hrdinu". Ako som už spomenul - až príliš na hranici medzi serióznym pozastavením sa a bludom.(18.11.2013)

• gudaulin

Kdybych nevěděl, že sleduju český dokument, tedy Čechy produkovaný a zrežírovaný, byl bych přesvědčený, že vidím americkou práci. Americký průvodce, profesionální moderní styl, vysoká úroveň zpracování. Konec konců Misha Votruba se dlouhodobě v USA pohybuje a hodně věcí odkoukal. Tytam jsou pro českou dokumentární tvorbu typické mluvící hlavy, statičnost a nevýraznost. Tvůrci ví, jak vyvolat a udržet pozornost, byť jejich metody jsou poněkud "dryáčnické". Film sice varuje před manipulací, sám se ale manipulativních praktik a sugestivních postupů převzatých z reklamy ani v nejmenším neštítí. Připočtěme k tomu roztěkanost a argumentační vratkost, no a pak mi nezbyde než dát pouhé 2*. Celkový dojem: 40 %. Jde o typický případ, kdy forma drtivě přebíjí obsah.(2.12.2013)

Viděno v rámci hodiny psychologie. Zajímavý dokument, který bych se však nebál o 20 minut zkrátit. Ke konci byly některé informace zbytečně omílány pořád dokola. Ačkoli je dokument v angličtině a průvodcem je americký herec Peter Coyote, dokument má český původ, což mě překvapilo. Technická stránka je totiž dost na úrovni, animace poutavé, vyprávění taktéž. Škoda, že tam museli cpát toho Havla, ale co už. Holt to točili Češi.(25.11.2013)