Reklama

Reklama

I am fishead

  • Česko Ryba smrdí od hlavy (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2011, 80 min

Obsahy(1)

O manipulujících psychopatech, vládcích světa a moci. V roce 2008 zachvátila svět mohutná finanční krize. Její rozsah šokoval většinu expertů. Spolu s mnoha osobnostmi jsme si položili otázku – jak je to možné? Co je v západním společenském systému hlavou ryby („fishead"), která podle lidového rčení smrdí jako první a způsobuje, že je naše společnost náchylná na nečekané katastrofy takového druhu? Jako by světové elity – bankéři, manažeři i politici – zcela selhali ve svých rolích. Možná stojí za to začít odtud. Kdo jsou lidé, kteří drží moc a jejich rozhodnutí mají přímý či nepřímý dopad na životy milionů ostatních?
Jedna z odpovědí přišla z nečekané strany – od předních odborníků na psychiatrii, kteří díky novým diagnostickým technologiím odhalují nemilosrdnou pravdu: Každý stý člověk žijící v západní společnosti trpí některou z forem psychopatie. Ačkoliv tento pojem zná nepoučený laik spíše z filmů o masových vrazích, ve skutečnosti se jen pouhý zlomek jedinců z této skupiny dopouští násilné trestné činnosti, za kterou nakonec skončí ve vězení. Mnohem větší zastoupení mají neviditelní psychopati mezi námi, jejichž diagnóza je dobře maskována a často není známa ani jim samým. Tito lidé trpí formou poškození mozku a jejich reakce na mezilidské vztahy nevykazují obvyklé rysy, jako je svědomí, soucit či empatie. Přesto (anebo právě proto) bývají podle konvenčních měřítek velmi úspěšní a často zastávají vedoucí a řídící pozice. Mohou být nekontrolovatelní psychopati na vlivných postech hrozbou pro stabilitu komplikovaného řádu západní společnosti? Nepředstavují „fishead", který hledáme?
Ale obraťme na chvíli naši pozornost jinam. Od počátku devadesátých let zahajuje svůj zlatý věk jiný neviditelný fenomén. Dochází k rapidnímu nárůstu spotřeby antidepresiv a anxiolytik (léků proti úzkosti) – jinými slovy pilulek štěstí. Tyto léky milují všichni: pacienti, lékaři i výrobci. Jejich konzumenti bývají výkonní, spokojení, bez zbytečného ostychu. Lékaři si připadají mocní, k zázraku stačí jediný recept. A farmaceutické firmy počítají zisky. Konzumace pilulek štěstí začala být chápána jako moderní a přijatelný způsob řešení psychických obtíží mezi všemi vrstvami západní společnosti. V určitém životním období přiznává užívání těchto léků každý třetí dospělý Američan a výjimkou dnes nejsou ani domácí mazlíčci, kteří končí na antidepresivech po smrti majitele. Avšak pilulky štěstí nefungují jako pračka, myčka nebo jiní pomocníci v domácnosti, které nám přinesla technologická revoluce. Chemický zásah do normálního fungování mozku odstraňuje nejen depresi a úzkost, ale také přirozený pocit zodpovědnosti a schopnost adekvátně hodnotit riziko. A taková změna se snadno promítne do každodenních rozhodnutí. Zatímco na individuální úrovni můžeme činit chybné úvahy v souvislosti s vlastním majetkem a životem, politici a manažeři velkých korporací mají moc činit chybné závěry ohledně majetku a životů nás všech. Zdá se, jako by naše společnost byla plná šťastných lidí. Rozesmáté tváře vidíme všude – v televizi, novinách, časopisech. Jak ohromný posun se udál za pár stovek let, kdy jsme byli obklopeni zejména trpícími tvářemi svatých? Nepředstavuje však naše lačná touha po štěstí – štěstí za jakoukoliv cenu – naprosto chybný cíl, za který jednou všichni draze zaplatíme? „Fishead", který se pokoušíme objevit?
Chceme stále víc. Kdo z nás dokáže říct dost? Co mám, mi stačí a jsem za to vděčný? Chceme více štěstí a nestydíme se ho získávat instantně v prášku, nikoliv jako přirozenou odměnu za dobře vykonanou těžkou práci nebo za konečný úspěch po dlouhém čase sebezapírání. Psychopati touží získat více moci, avšak nikoliv proto, aby ze svých vedoucích pozic mohli prospívat celku, ale pro moc samu, neboť ta je často jedinou náplní jejich prázdných životů. Mezitím se svět stává stále globálnější, lidé závislejší na svém pohodlí, a světové bohatství se nevyhnutelně koncentruje v rukou úzké skupiny lidí. Celý systém začíná být víc než kdy dříve náchylný na selhání globálních rozměrů... V současné civilizaci se obrovská akumulace intelektuálního poznání dostala do masivního nepoměru s emoční vyzrálosti. Nepředstavuje „fishead" celý tento vývoj, ke kterému bez otázek a s velikým úsměvem na rtech důvěřivě směřuje naše společnost? (Česká televize)

(více)

Recenze (48)

mm13 

všechny recenze uživatele

Videné náhodne, a aj keď som mal na včerajší večer iné plány, nedalo mi nedopozerať. Celkový dojem je však značne rozpačitý. Zopár zaujímavých postrehov a nadhodených súvislosti tu strieda niekoľko príliš odvážnych, odvážim sa tvrdiť nepremyslených hypotéz. Chvíľami novátorské filozofovanie za každú cenu na úrovni laika. A áno, vadilo mi glorifikovanie Havla jedným z mudrujúcich týpkov. Myslel to správne, príklad ale volil krajne nešťastný, evidentne nemal pojem o reáliách vtedajšieho Československa ani o osobe svojho "hrdinu". Ako som už spomenul - až príliš na hranici medzi serióznym pozastavením sa a bludom. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Glorifikácia nejakej osoby bez toho, aby rozobrali jej poklesky je chyba a tu sa to týka osoby Havla. Manipulatívne techniky použité, aby v závere boli odhalené sú možno poučné, no v štýle tohto filmu, kde je divák ozaj pasívny a kde film má pomaly až zbytočný obraz sú tiež chybou. Téma zaujímavá, s mnohým sa dá súhlasiť, mnohé veci nie sú dotiahnuté dokonca, lebo to môže vyznievať až príliš dobre v niektorých bodoch, ale na to, že to je český dokument, to bol svojim spôsobom posun aj u nich v danej dobe. Zaujímavé je poukázanie na epigenetiku v tomto dokumente. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Kdybych nevěděl, že sleduju český dokument, tedy Čechy produkovaný a zrežírovaný, byl bych přesvědčený, že vidím americkou práci. Americký průvodce, profesionální moderní styl, vysoká úroveň zpracování. Konec konců Misha Votruba se dlouhodobě v USA pohybuje a hodně věcí odkoukal. Tytam jsou pro českou dokumentární tvorbu typické mluvící hlavy, statičnost a nevýraznost. Tvůrci ví, jak vyvolat a udržet pozornost, byť jejich metody jsou poněkud "dryáčnické". Film sice varuje před manipulací, sám se ale manipulativních praktik a sugestivních postupů převzatých z reklamy ani v nejmenším neštítí. Připočtěme k tomu roztěkanost a argumentační vratkost, no a pak mi nezbyde než dát pouhé 2*. Celkový dojem: 40 %. Jde o typický případ, kdy forma drtivě přebíjí obsah. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Viděno v rámci hodiny psychologie. Zajímavý dokument, který bych se však nebál o 20 minut zkrátit. Ke konci byly některé informace zbytečně omílány pořád dokola. Ačkoli je dokument v angličtině a průvodcem je americký herec Peter Coyote, dokument má český původ, což mě překvapilo. Technická stránka je totiž dost na úrovni, animace poutavé, vyprávění taktéž. Škoda, že tam museli cpát toho Havla, ale co už. Holt to točili Češi. ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Väčšinu dokumentu som len prepočúvala a nepozerala. Informácie zaujímavé, niektoré mne známe, iné celkom dobre pospájané, niektoré hypotézy pomerne odvážne - ale tá forma mi vadila - je to plné jalových ilustračných záberov, ktoré ma dráždili. K informatívnemu dokumentu si žiadam adekvátne kvalitné "pozadie". ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama