Zeměloď pluje (TV film)

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2012, 26 min

O tom, jak vypadá a funguje konkrétní dům M. Reynoldse se tu lze opravdu dozvědět více než v zahraničním dokumentu "Architekt odpadu". Tyto dva dokumenty se tedy zajímavě doplňují s tím, že tento je víc přizpůsoben očím českého diváka :-) Zajímavé je, že M. Reynolds po celém světě přitahuje podobný typ lidí... Každopádně jde o zajímavého člověka a zajímavé dílo a dokument stojí za vidění! Zajímavé komentáře: wader, sator, ledzeplan.(29.11.2012)

70 %. Garbage warrior je o něčem úplně jiném a tak alespoň já to nechci porovnávat. Takových dokumentů by se dalo natočit tolik, kolik je na světě Reynoldsových zemělodí. Buďme rádi, že česká Zeměnka je zdokumentovaná a má v Evropě významné postavení a jsem rád, že když jsem viděl dokument garbage warrior, tak si můžu v Čechách zajet k Zeměnce a prohlídnout si to na vlastní oči. Zeměnka je tak dokumentem o Reynoldsově práci sama o sobě a jsem rád, že slouží i jako návod k tomu, jak si ji sám postavit.(3.12.2012)

Tohle rozhodně není pro každého, ale kdo se dokáže oprostit od tradičního náhledu na dnešní bydlení (zaměstnání, hypotéka, zděná stavba s malým pozemkem a bazénem) dostane skvělou alternativu. Dokument nám ukazuje, že hypotéka a absolutní závislost na systému není jediná cesta. Ano, není to jednoduché, ale jenom proto, že to není běžné. Jinak je to ve všech ohledech lepší. Nečekám, že se do toho vrhnou všichni (nebo většina), ale chtěl bych se dožít toho, že o této možnosti bude každý alespoň vědět. Ať žije nezávislost a alternativní cesty.(21.12.2016)

• Tom_Lachtan

Velmi zajímavé téma, přitom velmi špatný dokument. Tématem je tu stavba ekologické, soběstačně udržitelné stavby vytvořené ta pomocí hlíny, různých odpadů (lahve, pneumatiky) a rozhodně mající zajímavou architekturu (něco jako Hobitín navrhovaný zhrzeným milovníkem neonových nápisů odstřihnutým od čehokoliv svítivého), rozhodně je takový projekt zajímavý a princip zemělodí má jistě někde své místo (ať už u alternativních lidí, či tam, kde je víc volných rukou, než dollarů na materiál). Jenže stránka dokumentární je zoufale slabá, de facto se jedná jen o (technicky nepříliš zdařilé) záběry na partu pracantů na stavbě, střihnuto pár rozhovory, z nichž polovina je zcela bez obsažná a třetinu tvoří rozmluvy s Jaroslavem Duškem, což je jistě zajímavá osobnost, ale o projektu toho moc neví. Zcela chybí jakékoliv otázky osvětlující například ekonomiku stavby (vyzdvihování výroby z odpadu a hlíny vs. záběry, kde se staví z na zakázku vyrobených dřevěných konstrukcí), žádné ukázky návrhů stavby atd. atd. Takhle dokumenty prosím už ne, děkuji.(30.9.2015)

• Marek1991

Hodnotím dokument, nie nápad. Dokument mi nepovedal nič nové, je to len propagácia nápadu, neukáže vám nič viac. Ohľadom tých domov z hliny sa vedú spory, lebo vrchná časť pôdy je nenahraditeľná pre pestovanie plodín a rastlín všeobecne. No ja si myslím, že súčasný spôsob života na planéte a výstavba súčasného typu ju poškodzuje viac, než by sa poškodila tu, ale na ďalšej strane si myslím, že keby sme žili v domoch ako z Venus projectu v mestách a v takýchto na dedinách a samotách, tak by naša Zem na tom bola omnoho lepšie. Moja kritika smeruje skôr k Poltikovičovi, ktorý to mohol zobrať ako návod, veď ten dom, pokiaľ som dobre počul stavali to 2 týždne, tak nejaký náučný seriál o tom, ako sa to stavia mohli spraviť, lebo dokument Architekt odpadu tiež nebol o tom, ako sa to stavia, bol zas väčšou propagáciou a predstavením života Reynoldsa. Viem, že treba osobnú skúsenosť, no toto mi nič nedalo aj keď s tým sympatizujem.(19.8.2013)