Zeměloď pluje (TV film)

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2012, 26 min

Tohle rozhodně není pro každého, ale kdo se dokáže oprostit od tradičního náhledu na dnešní bydlení (zaměstnání, hypotéka, zděná stavba s malým pozemkem a bazénem) dostane skvělou alternativu. Dokument nám ukazuje, že hypotéka a absolutní závislost na systému není jediná cesta. Ano, není to jednoduché, ale jenom proto, že to není běžné. Jinak je to ve všech ohledech lepší. Nečekám, že se do toho vrhnou všichni (nebo většina), ale chtěl bych se dožít toho, že o této možnosti bude každý alespoň vědět. Ať žije nezávislost a alternativní cesty.(21.12.2016)

70 %. Garbage warrior je o něčem úplně jiném a tak alespoň já to nechci porovnávat. Takových dokumentů by se dalo natočit tolik, kolik je na světě Reynoldsových zemělodí. Buďme rádi, že česká Zeměnka je zdokumentovaná a má v Evropě významné postavení a jsem rád, že když jsem viděl dokument garbage warrior, tak si můžu v Čechách zajet k Zeměnce a prohlídnout si to na vlastní oči. Zeměnka je tak dokumentem o Reynoldsově práci sama o sobě a jsem rád, že slouží i jako návod k tomu, jak si ji sám postavit.(3.12.2012)

O tom, jak vypadá a funguje konkrétní dům M. Reynoldse se tu lze opravdu dozvědět více než v zahraničním dokumentu "Architekt odpadu". Tyto dva dokumenty se tedy zajímavě doplňují s tím, že tento je víc přizpůsoben očím českého diváka :-) Zajímavé je, že M. Reynolds po celém světě přitahuje podobný typ lidí... Každopádně jde o zajímavého člověka a zajímavé dílo a dokument stojí za vidění! Zajímavé komentáře: wader, sator, ledzeplan.(29.11.2012)

• WANDRWALL

Tak nevím jak ten film hodnotit...Jde o stavbu nepochybně užitečnou, ale jelikož se na její výstavbě podílelo tolik lidí, a bylo zapotřebí i dost materiálu, tak nejde o dům nikterak levný, spíše kuriózní....Až uslyším, že někde v CR je takových domů třeba pět tisíc, tak potom si řeknu - ano, funguje to, používá to dost lidí.(2.6.2013)

• Marek1991

Hodnotím dokument, nie nápad. Dokument mi nepovedal nič nové, je to len propagácia nápadu, neukáže vám nič viac. Ohľadom tých domov z hliny sa vedú spory, lebo vrchná časť pôdy je nenahraditeľná pre pestovanie plodín a rastlín všeobecne. No ja si myslím, že súčasný spôsob života na planéte a výstavba súčasného typu ju poškodzuje viac, než by sa poškodila tu, ale na ďalšej strane si myslím, že keby sme žili v domoch ako z Venus projectu v mestách a v takýchto na dedinách a samotách, tak by naša Zem na tom bola omnoho lepšie. Moja kritika smeruje skôr k Poltikovičovi, ktorý to mohol zobrať ako návod, veď ten dom, pokiaľ som dobre počul stavali to 2 týždne, tak nejaký náučný seriál o tom, ako sa to stavia mohli spraviť, lebo dokument Architekt odpadu tiež nebol o tom, ako sa to stavia, bol zas väčšou propagáciou a predstavením života Reynoldsa. Viem, že treba osobnú skúsenosť, no toto mi nič nedalo aj keď s tým sympatizujem.(19.8.2013)