Zeměloď pluje (TV film)

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2012, 26 min

O Zemělodi i o "Architektovi odpadu" vím už dlouho, fascinují mně příběhy s nimi spojené, ale přes to, když jsem se díval na TV premiéru tohoto krásného krátkého dokumentu, čím déle jsem to pozoroval, tím víc jsem se chtěl zvednout a jít si postavit tu svou Zeměloď. Přiměřená délka filmu, příjemné vložené titulky, hezké zpracování, jak už ostatně Viliam umí ;)(7.9.2012)

• WANDRWALL

Tak nevím jak ten film hodnotit...Jde o stavbu nepochybně užitečnou, ale jelikož se na její výstavbě podílelo tolik lidí, a bylo zapotřebí i dost materiálu, tak nejde o dům nikterak levný, spíše kuriózní....Až uslyším, že někde v CR je takových domů třeba pět tisíc, tak potom si řeknu - ano, funguje to, používá to dost lidí.(2.6.2013)

O tom, jak vypadá a funguje konkrétní dům M. Reynoldse se tu lze opravdu dozvědět více než v zahraničním dokumentu "Architekt odpadu". Tyto dva dokumenty se tedy zajímavě doplňují s tím, že tento je víc přizpůsoben očím českého diváka :-) Zajímavé je, že M. Reynolds po celém světě přitahuje podobný typ lidí... Každopádně jde o zajímavého člověka a zajímavé dílo a dokument stojí za vidění! Zajímavé komentáře: wader, sator, ledzeplan.(29.11.2012)

• Tom_Lachtan

Velmi zajímavé téma, přitom velmi špatný dokument. Tématem je tu stavba ekologické, soběstačně udržitelné stavby vytvořené ta pomocí hlíny, různých odpadů (lahve, pneumatiky) a rozhodně mající zajímavou architekturu (něco jako Hobitín navrhovaný zhrzeným milovníkem neonových nápisů odstřihnutým od čehokoliv svítivého), rozhodně je takový projekt zajímavý a princip zemělodí má jistě někde své místo (ať už u alternativních lidí, či tam, kde je víc volných rukou, než dollarů na materiál). Jenže stránka dokumentární je zoufale slabá, de facto se jedná jen o (technicky nepříliš zdařilé) záběry na partu pracantů na stavbě, střihnuto pár rozhovory, z nichž polovina je zcela bez obsažná a třetinu tvoří rozmluvy s Jaroslavem Duškem, což je jistě zajímavá osobnost, ale o projektu toho moc neví. Zcela chybí jakékoliv otázky osvětlující například ekonomiku stavby (vyzdvihování výroby z odpadu a hlíny vs. záběry, kde se staví z na zakázku vyrobených dřevěných konstrukcí), žádné ukázky návrhů stavby atd. atd. Takhle dokumenty prosím už ne, děkuji.(30.9.2015)

70 %. Garbage warrior je o něčem úplně jiném a tak alespoň já to nechci porovnávat. Takových dokumentů by se dalo natočit tolik, kolik je na světě Reynoldsových zemělodí. Buďme rádi, že česká Zeměnka je zdokumentovaná a má v Evropě významné postavení a jsem rád, že když jsem viděl dokument garbage warrior, tak si můžu v Čechách zajet k Zeměnce a prohlídnout si to na vlastní oči. Zeměnka je tak dokumentem o Reynoldsově práci sama o sobě a jsem rád, že slouží i jako návod k tomu, jak si ji sám postavit.(3.12.2012)