Na divokém severu (Šluknovsko 2011-2012) (TV film)

In the Wild North

Dokumentární

Česko, 2011, 52 min

• lillien

Stále čekám, že mi někdo v dokumentech s touto problematikou ukáže i něco jiného, než obehranou písničku menšinového etnika, jací jsme všichni rasisti. Aby toho nebylo málo, dočkáme se i "konstruktivních debat" (drž hubu, tě zabiju, ty svině..) a samozřejmě dojemných příběhů těch hodných, tvrdě pracujících a milých, které všichni ostatní šikanují, anžto oni tolik touží žít v míru a sousedském ohleduplném porozumění . Užitečné poselství: Kdo má ještě pocit, že nemovitosti jsou dnes dobře uložené peníze, jistě se tomuto kraji vyhne obloukem. Mnozí majitelé přiznávají, že jejich dům/byt v problematickém sousedství nejen že je neprodejný, ale dokonce i nedarovatelný. A to je asi tak vše. V pokusu o domluvu to jako obvykle skončilo bandou cikáňat vyřvávajících vulgarity, nebo pochodem nácků, kteří svým IQ nepřevyšují suchý hajzl, a kteří by si dávno neškrtli, nebýt neschopnosti politiků situaci řešit. Takže jako vždy nezbývá, než politovat postižené a doufat, že se naši snědí spoluobčané zase zhlédnou v nějaké té velké přátelské zemi, kde začnou nový život plný vzájemné úcty a příležitostí pracovat a realizovat se. Tolik vám držím palce!!! P.S Kohout je samozřejmě velkohubý populistický pablb, zaplaťpánbu, že se na něj už zapomnělo.(1.10.2012)

• Phobia

Nemůžu hodnotit, zase jsem se strašlivě nasrala a musela přepnout. Chtělo by to ubytovnu pro sociálně slabé do bezprostředního sousedství každého pokryteckého politika, korektně mediálního žvástala a pravdoláskového aktivisty. Zbytek svého komentáře na téma našich utlačovaných, rasově diskriminovaných, zcela bezproblémových romských spoluobčanů budu autocenzurovat, ať na mě nepřiletí nějaký lidskoprávní Holomek s žalobou... Ale jednoho slušného, pracujícího cigána fakt znám a nedám na něj dopustit! A ten zbytek... pomůžu si výrokem pana Rudolfa Hrušínského st.: "Jak by tady bylo krásně!"(10.9.2012)

Tak nějak nechápu negativní reakce na dokument.Na to,jaký je to tam sud prachu,tak mi přišel hodně vyvážený.Pohledy z obou stran,ale samozřejmě nelze vyslechnout každého .Pochybuju,že by ti problémoví lidé jak ze strany bílé i barevné něco smysluplného dokázali říct.A k p.Kohoutovi: Příjemně mne překvapil svým nadhledem na moc,kterou jako vůdce davu má(měl).Rozhodně ten člověk přemýšlí víc než většina zde přispívajících uživatelů.Pokud hodnotím dílo tak za 4****.(11.9.2012)

• alanwilder

Dokument Davida Vondráčka se ani tak nesnaží najít odpovědi na problémy Šluknovského výbežku, jako spíše ukázat, jací jsou Češi rasisté a nikoho vedle sebe nestrpí. David Vondráček má v tomto letitou praxi. Jeho dokumenty Zabíjení po česku, Řekni, kde ti mrtví jsou atd. jsou toho důkazem. Problém dokumentu je hlavně v jeho "objektivitě," typické pro tohoto tvůrce. Je hezké, že nám líčí, jak se naši spoluobčané dostali ze Slovenska na území České republiky (samozřejmě ti už tady dávno byli.) Jak přišli o práci (stejně jako ostatní) a jak se snaží žít v nových polistopadových podmínkách, ale nejde jako tradičně k jádru problému. Dokument se vůbec nezabývá tím, co vadí místním nejvíce, a to hluk, nečistota a vysoká kriminalita. Proč pan Vondráček nenatočil například noční záběry skrytou kamerou, nebo proč se nesnažil natočit co dělají děti problémových rodin v dopoledních hodinách a jestli jsou, nebo nejsou ve škole? Přestože to v dokumentu od místních nejednou zaznělo?! Je dobře, že se podobné dokumenty točí, problém je, pokud je natočí nýmand, a to pan Vondráček bohužel je!(12.9.2012)

• kapsomut

Nechápu proč autor nevyzpovídal uřvaný cikánský spoluobčany... jinak ten Kohout nebo jak se ten trotl jmenuje je mocnej xD on si snad fakt myslí, že byl nějakej novodobej diktátor! Prej "Kdybych řekl, že je nebe růžový, tak by bylo růžový". Ten byl fakt dobrej :D Nejradši bych tomu dal odpad, ale alespoň nějakej dokument zobrazuje tuto vyhrocenou situaci. 20%(10.9.2012)