Kněz Léon Morin

(festivalový název)
  • Francie Léon Morin, prętre (více)
Trailer

Francie, období druhé světové války. V malém francouzském městě žije mladá vdova Barny se svou dcerou France. Barny je přesvědčená komunistka a ateistka, jednoho dne přijde do kostela, kde chce konfrontovat svůj životní postoj s názory církve. Narazí ale na mladého pohledného faráře, který její kritiku přijme. Barny je překvapená jeho vstřícným postojem, pak začne být okouzlená jeho morální silou a dokázala by si představit, že by mladý kněz mohl být jejím životním partnerem.
Pro film KNĚZ LÉON MORIN (Léon Morin, pretre) zpracoval slavný režisér Jean-Pierre Melville stejnojmennou knihu spisovatelky Béatrix Beck, která vyšla v roce 1952 a získala četná ocenění. Příběh zajímavým způsobem vykresluje zásadní proměnu osobnosti mladé ženy, kterou přesvědčivě ztvárnila Emmanuelle Riva, za zmínku ale stojí i postava katolického kněze v podání J. P. Belmonda (ten byl za svůj výkon nominován na cenu BAFTA). Zatímco své starší filmy produkoval Melville pod hlavičkou vlastní společnosti, tento titul vznikl v produkci slavného Carla Pontiho. Ve Francii měl film premiéru 22. září 1961, s úspěchem byl uveden také na festivalu v Benátkách. (argenson)

Trailer

DaViD´82

Za okupace mladá přitažlivá svobodná ateistická matka s lesbickými sklony poznává Boha skrze duchovní vedení mladého přitažlivého kněze. A samozřejmě se do něj zamiluje. A doplňují je takové charaktery jako je křestanská vichystická (ne)udavačka či (ne)prostitutka co to pro sychr hraje na všechny strany. Prostě černobílý snímek s nečernobílými charaktery v až příliš pomalém tempu, ale zato se silnou závěrečnou dvacetiminutovkou. PS I: Údajně by mělo existovat více verzí (snad tři?). Viděl jsem tu dlouhou bezmála dvě hodiny, na které bylo krácení poznat hlavně co se týče vedlejších charakterů. Takřka všechny tyto linie vyzněly do ztracena. Nejhůře to odnesly výše zmíněná vichystka a dcera hlavní hrdinky. PS II: Vernon si tu v pár vteřinách vystřihl svou roli z Melvillova celovečerního debutu. Teda skoro. ()

Mariin

Málo známý film s J-P Belmondem v roli kněze byl natočen podle románu belgické komunistické spisovatelky Beatrice Beckové. V autobiograficky laděném příběhu (autorka byla vdovou po židovském manželovi), umístěném do druhé světové války ve Francii, jsou sice na postavě kněze patrná levicová rezidua a zároveň zárodky jisté pokrokovosti, ale v celku jsou zachovány pevné obrysy kněžství a katolické morálky. I když mne úplně nenadchl, přesto je nutno konstatovat, že jde o zajímavý a kvalitní film. Obě hlavní herecké postavy JPB a Emanuelly Rivy jsou vynikající. Nalezneme zde mimo jiné apel na vztah křesťanů k židům. Ostatně režisér Melville byl také Žid. (Upozornění: amatérské české titulky jsou dost špatné a zvláště v náboženských výrazech často i úplně nesprávné). ()

tahit

Styl mi trochu připomenul brilanci filmů režiséra Roberta Bressona. Podle mého názoru největší přínos filmu, přesněji jeho režiséra Jean-Pierre Melville je v pojetí a ztvárnění obou hlavních představitelů, kteří vyznávají zcela odlišné světy. Milý a sympatický zpovědník, který svou šibalskou upřímností přesvědčuje krásné ženy o věcech Božských. Na druhé straně půvabná vdova zapřísáhlá stoupenkyně ateismu, která se potajmu vzrušuje sexuálními fantaziemi včetně lesbismu. Lépe řečeno Léon Morin touží Barnu získat pro svou víru a ona touží potajmu spíše po vztahu k jeho tělu. Obě tyto polohy se dokonale prostupují a předvádějí skutečný herecký koncert. Ještě doplním jen tak na okraj, překvapil již sám fakt, že mladý Jean-Paul Belmondo se výborně zhostil role kněze, přesto všechno, že to nebyla vyložená jeho parketa, tak odvedl svým způsobem perfektní schopnost vést zajímavé rozhovory o Bohu a víře v přitažlivém balení. Za sebe rychle dodávám, že pojímání toho, zač lidé mohou vstoupit do nebe, je asi dosti obšírné. Třeba má Bůh možná vlastní kriteria pro to, co je dobré a zlé, kdo ví? Herečka Emmanuelle Riva v postavě Barny kdesi v nějakém rozhovoru řekla, že hrát vedle Jean-Paula Belmonda je vždycky nesmírně báječný prožitek, na který se nezapomíná. V každém případě bych doporučoval zhlédnout dílo s otevřenou myslí. ()

Vančura

Zajímavý film, který i po těch letech má něco do sebe (resp. možná jeho zajímavost pramení právě z toho puncu šedesátkového retra - osobně oceňuji možnost vidět zde mladého Belmonda v pro něj netradiční roli, podobně jako Emmanuelle Rivu v jejích tehdejších 34 letech - pro člověka, která ji viděl v Hanekeho LÁSCE, kde se objevila už 85 letá, 5 let před svou smrtí, ten kontrast není prost značné působivosti). Navzdory jednoduchému ději a místy poněkud nezáživným teologicko-abstraktním dialogům mě bavilo na to koukat a celý film příjemně oživuje výskyt řady krásných žen a decentní erotické jiskření, které do tohoto jinak neobyčejně cudného filmu vnášejí. Na Melvilla možná trochu neobvyklý snímek, filmařsky přesto velmi zdařilý. Pro mě osobně je to obohacující objev, za který jsem rád. ()

Aidan

Tomhuhle zapomenutému pokladu se nedostatky odpouštějí snadno: ať už jde o sem tam nedotáhnutou vedlejší dějovou linku nebo o sem tam až příliš levicový idealismus mladého pátera J.-P. Belmonda. Odpouštějí se snadno, neb zůstávají ve stínu krásných kladů: sebejistá, fešná mladá vdova, komunistka jak řemen, vleze do zpovědnice, aby padremu vysypala, co si o církvi myslí, jenomže chudák narazí na kněze, co se nedá, a k vlastnímu překvapení po chvilce odchází vyzpovídaná. Následují diskuse a diskuse a dlouhá cesta ke konverzi natočené tak diskrétně, nepateticky a věrohodně, že se v dotyčné leckterý obrácenec sám pozná. Jenomže tady příběh nekončí. Bývalá stranice totiž neobjeví jen víru, ale taky lásku a všechno by mezi dvěma hlavními hrdiny neodvratně směřovalo k posteli a k odhalení pokrytectví chlípných služebníků církve, kdyby… a v tom je právě půvab toho příběhu… a to právě nemohu napsat, protože by to byl spoiler. Každopádně děkuji panu Melvillovi a oběma hlavním představitelům za nádhernou poslední půlhodinu. [Tento starý film bude těžko sehnatelný jinak než v DivX – dostupné české titulky jsou však bídné a v mnoha momentech mění smysl vyprávění.] ()

• Původní verze filmu byla zkrácena ze tří hodin na dvě. (MVanis)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v mestečku Montfort-l'Amaury. (dyfur)
  • Belmondo se při natáčení filmu nedokázal naučit nazpaměť dlouhou pasáž textu v latině, a proto si vypomohl taháky nalepenými ve zpovědnici, ze které udílel rozhřešení. Režisér Melville ho při tom načapal a seřval ho. (raininface)