poster

Kněz Léon Morin (festivalový název)

 • Francie

  Léon Morin, prętre

 • Itálie

  Leon Morin, prete

 • Itálie

  Leon Morin, prete (La carne e l'anima)

 • USA

  Léon Morin, Priest

 • USA

  The Forgiven Sinner

Drama / Romantický

Francie / Itálie, 1961, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Mariin
  ****

  Málo známý film s J-P Belmondem v roli kněze byl natočen podle románu belgické komunistické spisovatelky Beatrice Beckové. V autobiograficky laděném příběhu (autorka byla vdovou po židovském manželovi), umístěném do druhé světové války ve Francii, jsou sice na postavě kněze patrná levicová rezidua a zároveň zárodky jisté pokrokovosti, ale v celku jsou zachovány pevné obrysy kněžství a katolické morálky. I když mne úplně nenadchl, přesto je nutno konstatovat, že jde o zajímavý a kvalitní film. Obě hlavní herecké postavy JPB a Emanuelly Rivy jsou vynikající. Nalezneme zde mimo jiné apel na vztah křesťanů k židům. Ostatně režisér Melville byl také Žid. (Upozornění: amatérské české titulky jsou dost špatné a zvláště v náboženských výrazech často i úplně nesprávné).(25.6.2012)

 • Aidan
  *****

  Tomhuhle zapomenutému pokladu se nedostatky odpouštějí snadno: ať už jde o sem tam nedotáhnutou vedlejší dějovou linku nebo o sem tam až příliš levicový idealismus mladého pátera J.-P. Belmonda. Odpouštějí se snadno, neb zůstávají ve stínu krásných kladů: sebejistá, fešná mladá vdova, komunistka jak řemen, vleze do zpovědnice, aby padremu vysypala, co si o církvi myslí, jenomže chudák narazí na kněze, co se nedá, a k vlastnímu překvapení po chvilce odchází vyzpovídaná. Následují diskuse a diskuse a dlouhá cesta ke konverzi natočené tak diskrétně, nepateticky a věrohodně, že se v dotyčné leckterý obrácenec sám pozná. Jenomže tady příběh nekončí. Bývalá stranice totiž neobjeví jen víru, ale taky lásku a všechno by mezi dvěma hlavními hrdiny neodvratně směřovalo k posteli a k odhalení pokrytectví chlípných služebníků církve, kdyby… a v tom je právě půvab toho příběhu… a to právě nemohu napsat, protože by to byl spoiler. Každopádně děkuji panu Melvillovi a oběma hlavním představitelům za nádhernou poslední půlhodinu. [Tento starý film bude těžko sehnatelný jinak než v DivX – dostupné české titulky jsou však bídné a v mnoha momentech mění smysl vyprávění.](20.10.2011)

 • Foma
  *****

  Tak trochu neprávem lehce zapomenutej film, kterej podle mýho soudu snese srovnání i s Bressonovým farářovým Deníkem. Zřejmě lidi odpuzuje zjevnej katolicismus filmu, kterej ovšem neni ani trochu úzkoprsej a ukazuje svoje veřejně tolik nepropíraný formy. Trochu jsem se obával Belmonda, že by jeho kněz mohl bejt trochu karikaturou, ale ani náhodou - Bebel je zcela upozaděn a na plátně je opravdu knězem. Nádherná Emanuelle Riva.(26.9.2012)

 • rikitiki
  **

  Bože, kněž Leon je tak nesympatická postava! Nadřazený, neempatický kus ledu. Takový sluha boží by přiměl k pochybnostem o víře snad i papeže. Ve filmu se odehrávají hlavně dlouhé nezáživné dialogy o víře a filozofii. Když své fanynce nabídl kněz knihu o empiriokriticismu, vůbec jsem se nedivila, že po něm vyjela. Taky bych udělala cokoliv, aby už proboha přestal abstraktně žvanit.(22.3.2018)

 • vesper001
  ****

  Jak se pozná skutečný mistr režisérského řemesla? Že dovede natočit dvouhodinový film, ve kterém se nic zvláštního neděje, a přesto se člověk nenudí ani vteřinu. Nenápadný příběh o vztahu mladého kněze a ovdovělé ženy se odvíjí pomalu a civilně jako - chtěla jsem říct, jako v životě, ale v dnešním světě by ti dva skončili v posteli na 50 % a v dnešních filmech na 100 %. Mladý Belmondo je hezký, šarmantní a temperamentní, ale rozhodně nepůsobí jako „Belmondo, v klerice“, ale jako skutečný důstojný pán. Teologii komentovat nebudu, protože jí nerozumím ani v češtině, a titulky jsou opravdu mimořádně odfláknuté (alespoň citace by mohly být přepsané správně, proboha!), film se mi ale líbil a melancholický konec se mi líbil moc.(11.8.2013)

 • - Belmondo se při natáčení filmu nedokázal naučit nazpaměť dlouhou pasáž textu v latině, a proto si vypomohl taháky nalepenými ve zpovědnici, ze které udílel rozhřešení. Režisér Melville ho při tom načapal a seřval ho. (raininface)

 • - Původní verze filmu byla zkrácena ze tří hodin na dvě. (MVanis)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace