Kněz Léon Morin (festivalový název)

• Francie

Léon Morin, prętre

• Itálie

Leon Morin, prete

• Itálie

Leon Morin, prete (La carne e l'anima)

Léon Morin, Priest

The Forgiven Sinner

Drama / Romantický

Francie / Itálie, 1961, 130 min

Málo známý film s J-P Belmondem v roli kněze byl natočen podle románu belgické komunistické spisovatelky Beatrice Beckové. V autobiograficky laděném příběhu (autorka byla vdovou po židovském manželovi), umístěném do druhé světové války ve Francii, jsou sice na postavě kněze patrná levicová rezidua a zároveň zárodky jisté pokrokovosti, ale v celku jsou zachovány pevné obrysy kněžství a katolické morálky. I když mne úplně nenadchl, přesto je nutno konstatovat, že jde o zajímavý a kvalitní film. Obě hlavní herecké postavy JPB a Emanuelly Rivy jsou vynikající. Nalezneme zde mimo jiné apel na vztah křesťanů k židům. Ostatně režisér Melville byl také Žid. (Upozornění: amatérské české titulky jsou dost špatné a zvláště v náboženských výrazech často i úplně nesprávné).(25.6.2012)

• rikitiki

Bože, kněž Leon je tak nesympatická postava! Nadřazený, neempatický kus ledu. Takový sluha boží by přiměl k pochybnostem o víře snad i papeže. Ve filmu se odehrávají hlavně dlouhé nezáživné dialogy o víře a filozofii. Když své fanynce nabídl kněz knihu o empiriokriticismu, vůbec jsem se nedivila, že po něm vyjela. Taky bych udělala cokoliv, aby už proboha přestal abstraktně žvanit.(22.3.2018)

Styl mi trochu připomenul brilanci filmů režiséra Roberta Bressona. Podle mého názoru největší přínos filmu, přesněji jeho režiséra Jean-Pierre Melville je v pojetí a ztvárnění obou hlavních představitelů, kteří vyznávají zcela odlišné světy. Milý a sympatický zpovědník, který svou šibalskou upřímností přesvědčuje krásné ženy o věcech Božských. Na druhé straně půvabná vdova zapřísáhlá stoupenkyně ateismu, která se potajmu vzrušuje sexuálními fantaziemi včetně lesbismu. Lépe řečeno Léon Morin touží Barnu získat pro svou víru a ona touží potajmu spíše po vztahu k jeho tělu. Obě tyto polohy se dokonale prostupují a předvádějí skutečný herecký koncert. Ještě doplním jen tak na okraj, překvapil již sám fakt, že mladý Jean-Paul Belmondo se výborně zhostil role kněze, přesto všechno, že to nebyla vyložená jeho parketa, tak odvedl svým způsobem perfektní schopnost vést zajímavé rozhovory o Bohu a víře v přitažlivém balení. Za sebe rychle dodávám, že pojímání toho, zač lidé mohou vstoupit do nebe, je asi dosti obšírné. Třeba má Bůh možná vlastní kriteria pro to, co je dobré a zlé, kdo ví? Herečka Emmanuelle Riva v postavě Barny kdesi v nějakém rozhovoru řekla, že hrát vedle Jean-Paula Belmonda je vždycky nesmírně báječný prožitek, na který se nezapomíná. V každém případě bych doporučoval zhlédnout dílo s otevřenou myslí.(31.7.2011)

• tatopulos

Film pokazila křesťanská scholastika, nekonečné nikam nevedoucí teologické debaty, přičemž křesťanství u hrdinky vítězí spíše emočně než racionálně. Oba představitelé si uvnitř moc nevěřili, dilemata a pochyby /ani životní / nebyly nijak závažné, válka a nacismus byli spíše na okraji. Zbývá otázka proč film vlastně vznikl ?(13.9.2016)

Tak trochu neprávem lehce zapomenutej film, kterej podle mýho soudu snese srovnání i s Bressonovým farářovým Deníkem. Zřejmě lidi odpuzuje zjevnej katolicismus filmu, kterej ovšem neni ani trochu úzkoprsej a ukazuje svoje veřejně tolik nepropíraný formy. Trochu jsem se obával Belmonda, že by jeho kněz mohl bejt trochu karikaturou, ale ani náhodou - Bebel je zcela upozaděn a na plátně je opravdu knězem. Nádherná Emanuelle Riva.(26.9.2012)

• - Belmondo se při natáčení filmu nedokázal naučit nazpaměť dlouhou pasáž textu v latině, a proto si vypomohl taháky nalepenými ve zpovědnici, ze které udílel rozhřešení. Režisér Melville ho při tom načapal a seřval ho. (raininface)

• - Původní verze filmu byla zkrácena ze tří hodin na dvě. (MVanis)