Manželé z roku II

Mirii anului II

Manželia z roku II

Dobrodružný / Romantický / Komedie

Francie / Itálie / Rumunsko, 1971, 98 min

Romantická komédia s presne vybranými predstaviteľmi manželského páru. Rozpohybované s veľa (až priveľa) naháňačkami a súbojmi, ako takmer všetky belmondovky 70. rokov. Tentoraz sa ku kinetickej, svižnej komédii pridružili aj historicky hodnoverné ukotvenie deja a utiahnutie si zo všetkých hnutí, ktoré to programovo myslia príliš vážne.(26.1.2005)

Člověk se podívá na Belmonda a říká si, další Cartouche? Ne, od počátku, kdy jsem zahlédl ty dvě děti, co je zastavila cikánka a věštila jim budoucnost po Bastilu, mě to vtáhlo do děje. Možná je to tím, že osobně jsem znal a znám taky jednu dívku, s kterou jsme se škádlili jako děti a zůstalo nám to do dnes, kdy jsme oba dospělí. Možná ta osobní linie a navíc francouzské dějiny je to, co mě přivinulo víc k tomuto filmu. Je to krásný pohled nebo nadhled do doby francouzské revoluce, kdy se nedalo komu věřit.(3.5.2012)

Čas už trochu obrousil vtipnost tohoto klenotu, ale pořád je to belmondovka plná napětí, přeplněná všemožnými dějovými zvraty a peripetiemi hlavních hrdinů atp. Tricatel Guiomar je borec jako vždycky, Marlenka je krásná a drzá jako vždycky a francouzská revoluce je nelítostná a krutá... jako vždycky...(11.2.2016)

Nadprůměrný snímek s Jean-Paul Belmondem v hlavní roli. Upřímně, tohle jsem opravdu nečekal - aby si autoři stihli dělat srandu z postav, lokací a ještě při tom všem tak skvěle parodovat Velkou francouzskou revoluci a to ještě na obě strany! Neuvěřitelné! Na druhou stranu, možná, že kdyby film skončil ve chvíli, kdy Belmondo odjíždí zpátky do Ameriky, hodnotil bych pěti hvězdičkami. Protože to, co následovalo, už jsem tak nějak nepobíral a docela mi to připadalo už jako umělé natahování stopáže. Třeba ta pasáž, kdy se pěti lidem podaří na jednom mostě odrazit útok rakouského jezdectva... To už bylo i na mě moc šílené. "Pane obhájce, můžete pronést svojí řeč." "Požaduji, aby byl popraven stětím hlavy!" :D(8.6.2011)

Francouzská revoluce jde stranou, žena má vždy přednost, i když Vás podvede s každým jenom aby získala pár zlaťáků a mohla se honosit šlechtickým titulem, ale láska je láska a v podání Belmonda to platí o to více. Opravdu neodolatelná dobrodružná komedie s geniální zápletkou, výpravou, herci, ale rovněž chytrým příběhem a jedinečným scénářem, který je doslova nabitý vtipnými situacemi s legendárními hláškami, při kterých mladý Belmondo předvádí své kaskadérské kousky jak na běžícím pásu a celé to odsýpá takovým tempem, že se u toho rozhodně nebudete nudit. Moje hodnocení 85%.(10.12.2015)

• - Ve francouzských kinech dosáhl film návštěvnosti bezmála tří miliónů diváků a z domácí produkce byl pátým nejúspěšnějším snímkem v roce 1971. Velký úspěch měl například také ve Španělsku a v Itálii. (argenson)

• - Roli Charlotte měla původně hrát Catherine Deneuve, která s Belmondem ve stejné době hrála ve filmu Siréna od Mississippi (1969). Toto režisérovo přání ale ztroskotalo na hereččiných příliš vysokých finančních požadavcích a dodatečně byla pro tuto postavu vybrána Marlène Jobert. Stejně tak došlo ke změně i v obsazení aristokratického sourozeneckého páru. Markýze a jeho sestru měli hrát Michel Duchaussoy a Claude Jade, ale nakonec byla angažována atraktivnější dvojice Sami Frey a Laura Antonelli. (argenson)

• - Režisér Jean-Paul Rappeneau pracoval na scénáři již od roku 1966, celkem jej psal dva roky. Od začátku měl jasno, že chce točit příběh z francouzské revoluce, ale teprve když se mu dostala do ruky kniha se zmínkou o hromadných rozvodech po jejich umožnění zákonem na počátku revoluce, dostal nápad k napsání konkrétní zápletky. (argenson)