Belle

• Česko

Belle: Černá kráska

Belle

Drama / Romantický / Historický

Velká Británie, 2013, 104 min (Alternativní: 100 min)

V Belle sa prestavuje značná časť britskej hereckej smotánky a v dobrom aj zlom zmysle slova sa to prejavilo aj na filme. Za prvé vidíme kvalitné herecké výkony a ich účasť zabezpečila asi aj slušný rozpočet, za druhé je Belle presne tak nalešteným a konvenčným filmom, ako sa aj na prvý pohľad javí. Pritom sa druhá hlvaná dejová línia zaoberá zaujímavým prípadom zavraždenia otrokov ich utopením v mori. Osobne si myslím, že by filmu prospelo začať práve touto epizódou, pridala by trochu špinavosti a realistickosti do filmu, ktorý vyzerá ako sled obrazov z 18. storočia. Ale v globále spokojnosť, tí herci a sila témy sú dostatočným argumentom pre to, aby si film zaslúžil dostatočnú pozornosť.(7.7.2017)

Krásně vizuálně pojaté. Skvělé interiéry, kostýmy, prostředí. Povedená hudba, sympatické obsazení a silný příběh. Trochu jsem se bála, že to bude jednoduché a předvídatelné. Nějaké velké překvapení se tedy rozhodně nekonalo, ale nemůžu říct, že by mi to vadilo, možná proto, že ten příběh jakkoli byl předem jasný a možná trochu přeslazený, tak se nedá tvrdit, že to co ukazuje je hloupé, bez podnětů k zamyšlení, nebo umělohmotné . Slabší čtyři hvězdičky.(11.9.2015)

I beg your pardon? Divím se oblíbenou frází lorda Mansfielda modrému zabarvení zde... neboť u mě sklidil tento obrazem inspirovaný, historický snímek, svým čistým stylem, vizuální líbivostí, krásnou hudbou i zajímavým protiotrokářským námětem velký úspěch... nemluvě o nezbytných peripetiích okolo sňatků z rozumu (či spíše z postavení a věna) i romantických vzplanutí, které sem určitě patří - zde bez austenovských kudrlinek a natěšeného švitoření, zato s podnětnými připomínkami k době konvencí a předsudků, ale zároveň i době, kdy výraz "změnit svět" ještě nebyl mrtvý... nebo směšný. Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov, jako úkol č. 3 - film, který režíruje žena.(3.6.2015)

Belle udělala Rachel Portman. Udělala ji svou kouzelnou skladatelskou hůlkou, což za celou dobu nedokázal ani jeden z těch kašparů, kteří kolem černošské kočky přešlapovali jako Sáblíková v zatáčce. Jenže precizní hudební maskování ještě není všecko a nepřesvědčí mě, že jsem viděl něco víc, než jen další serenádu na téma "jak to kdysi bylo těžké, když jste měli na každý den jiné šaty a jak to bylo ještě těžší, když jste byli černí." (Dunedin, NZ)(28.7.2014)

Docela se mi to zamlouvalo, ale na 4* to nemá díky své naivitě. Všechno bylo hrozně předvídatelné a přeslazené a skončilo to až moc dobře po všech stránkách na to, aby to byla pravda. Neříkám, že chci smutné konce, ale jako kromě smrti jejího otce někde na začátku filmu jsem tam nezaznamenala nějakou větší obtíž nebo něco tragického. Na jednu stranu se chovala jako v jejím postavení, ale na druhou to někdy zase přeháněla, i když na třetí to chápu, že si chtěla vytvořit respekt náležijící k jejímu postavení, ačkoliv ji většina vnímala jinak. No prostě jo jsem z toho celá pomatená, a nevím přesně, jak na Belle zareagovat. Každopádně to byl moc příjemný a dobrý snímek, který stojí za to vidět - ale jen jednou.(4.1.2015)

• - Původně byl do role Johna Daviniera obsazen Sam Claflin. (Fevas)

• - Natáčelo se v Londýně, Oxfordu a Castletownu na Isle of Man. (Cheeker)

• - Hudba k filmu byla nahrána v České republice, na hudbě pak spolupracoval mimo jiné i orchestr z Česka. (Pepinec)