Belle

• Česko

Belle: Černá kráska

Belle

Drama / Romantický / Historický

Velká Británie, 2013, 104 min (Alternativní: 100 min)

V Belle sa prestavuje značná časť britskej hereckej smotánky a v dobrom aj zlom zmysle slova sa to prejavilo aj na filme. Za prvé vidíme kvalitné herecké výkony a ich účasť zabezpečila asi aj slušný rozpočet, za druhé je Belle presne tak nalešteným a konvenčným filmom, ako sa aj na prvý pohľad javí. Pritom sa druhá hlvaná dejová línia zaoberá zaujímavým prípadom zavraždenia otrokov ich utopením v mori. Osobne si myslím, že by filmu prospelo začať práve touto epizódou, pridala by trochu špinavosti a realistickosti do filmu, ktorý vyzerá ako sled obrazov z 18. storočia. Ale v globále spokojnosť, tí herci a sila témy sú dostatočným argumentom pre to, aby si film zaslúžil dostatočnú pozornosť.(7.7.2017)

Jsem tak nějak vnitřně rozpolcen. Ani šťastný, ale ani smutný. A přesně takhle na mě tenhle film působil. Výprava, kostýmy, to je všechno na vysoké úrovni, bral bych i dobré herce, ale přece jen tomuhle příběhu, podle skutečnosti chybí více drajvu a napětí. Jako televizní film OK, ale jako něco, na co bych snad měl jít do kina, rozhodně ne. Na Dwejna místy moc sladké, až přecukrované. A on přece tak k smrti rád proteiny!(19.11.2015)

Príjemný film, s hlbokými morálnymi myšlienkami. No tie boli bohužiaľ bezohľadne zadusené romantikou, ktorá z možnej hlbokej drámy robí obyčajný sladký film. Celkom milá Gugu Mbatha Raw sa snažila, našťastie ju zachraňovali E. Watson s T. Wilkinsonom, ktorí boli naozaj brilantní. Za jedno pozretie to určite stojí.(4.10.2014)

Krásně vizuálně pojaté. Skvělé interiéry, kostýmy, prostředí. Povedená hudba, sympatické obsazení a silný příběh. Trochu jsem se bála, že to bude jednoduché a předvídatelné. Nějaké velké překvapení se tedy rozhodně nekonalo, ale nemůžu říct, že by mi to vadilo, možná proto, že ten příběh jakkoli byl předem jasný a možná trochu přeslazený, tak se nedá tvrdit, že to co ukazuje je hloupé, bez podnětů k zamyšlení, nebo umělohmotné . Slabší čtyři hvězdičky.(11.9.2015)

• Sidonka

Opět stojím nerozhodně rozkročená mezi 2 a 3 hvězdami. Od vyššího hodnocení mě tentokrát odrazuje nejen to, že je toto historické drama poněkud mdlé a bez napětí. Působí fádně, ačkoli téma je zajímavé, což bylo příčinou i mé mírné nesoustředěnosti a občasné nepozornosti. Mám i jiné výhrady a to ohledně podezření z přikrašlování faktů. - O míšenku Dido Belle, která zdědila po otci nejenom značné bohatství i slušné jméno, ale bohužel po matce (černé otrokyni) tehdy ve vysoké společnosti bohužel i podle tehdejších měřítek nepřijatelnou barvu pleti, se navzdory dobovým předsudkům a diskriminaci zajímají dva muži. Obávám se, že ve skutečnosti hrály v zájmu o dívčinu ruku a její srdce velkou roli finanční zájmy a touha po lepším postavení. Oba dva muži si potřebovali přilepšit, každý jinak. Jednomu sňatek z rozumu zhatil kromě jiných okolností i nepřející bratr, který budoucí snoubenku bratra fyzicky napadl a urazil. Nechtěl mu dopřát ženu s bohatým věnem a „zostudit rodinu.“- Druhému nápadníku bylo poté dopřáno sladké lásky a ten zde hraje roli nezištného milovníka, který k ženě vzplanul upřímnou láskou. Navíc mu jako začínajícímu chudému právníku jde o blaho tehdejších otroků a spravedlnost při pojišťovacím podvodu, což z něho dělá ještě bohulibějšího člověka. I on má však vlastní zájmy, o čemž film mlčí. Potřebuje sehnat jisté důkazy, ke kterým má přístup právě mírně zmanipulovaná míšenka Dido Belle, která se může svobodně pohybovat mezi soudními spisy ve strýcově pracovně. (Dívka vyrůstá u strýce, který je nejvyšším soudcem Británie a v tomto soudním případu může hrát velkou roli). Milovník, stojící na začátku kariéry, potřebuje získat důkaz o špatném zacházení s otroky, navíc touží po lepším postavení a navíc jistě nemá nic proti získání dobrého místa. Hezké povolání u soudu nakonec jako její nastávající dostane. Podle filmu mu však jde jen o krásu dívčiných očí a aby si Dido muž vážil i přes tehdejší předsudky.- Nemám ráda, když si příběhy ze života hrají na sladká přikrášlená melodramata, i když nepopírám, že se mladému muži mohla exoticky působící Dido Belle líbit a že se k ní pravděpodobně choval lépe než druhý nápadník, už vzhledem k vlastní vratké společenské pozici. – Navíc vyšuměla do ztracena dívčina sestřenka, která tam zpočátku hrála větší roli. Takže další mínus. Jinak ovšem líbivé prostředí, šaty, atakdále.(6.7.2017)

• - Hudba k filmu byla nahrána v České republice, na hudbě pak spolupracoval mimo jiné i orchestr z Česka. (Pepinec)

• - Natáčelo se v Londýně, Oxfordu a Castletownu na Isle of Man. (Cheeker)

• - Film je inspirován malbou z roku 1779, na které je zachycena Dido Elizabeth Belle se svou sestřenicí Lady Elizabeth Murray. (Cheeker)