Belle

• Česko

Belle: Černá kráska

Belle

Drama / Romantický / Historický

Velká Británie, 2013, 104 min (Alternativní: 100 min)

I beg your pardon? Divím se oblíbenou frází lorda Mansfielda modrému zabarvení zde... neboť u mě sklidil tento obrazem inspirovaný, historický snímek, svým čistým stylem, vizuální líbivostí, krásnou hudbou i zajímavým protiotrokářským námětem velký úspěch... nemluvě o nezbytných peripetiích okolo sňatků z rozumu (či spíše z postavení a věna) i romantických vzplanutí, které sem určitě patří - zde bez austenovských kudrlinek a natěšeného švitoření, zato s podnětnými připomínkami k době konvencí a předsudků, ale zároveň i době, kdy výraz "změnit svět" ještě nebyl mrtvý... nebo směšný. Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov, jako úkol č. 3 - film, který režíruje žena.(3.6.2015)

Úžasný film. Něco tak anglického jsem už dlouho neviděl ! Je to film z doby, kdy Anglie byla skutečnou velmocí a vládla mořím. Osmnácté století bylo z hlediska etikety pro šlechtu velice komplikované. Kdo o tom něco ví, musí se až děsit jak se člověk musel složitě učit všechny ty protokoly kdy ten a ten člověk v tom a tom postavení mohl tohle a tamto už nesměl. Zapomenout něco z toho či chovat se nepatřičně mohlo znamenat skandál a doživotní ztrátu cti. Šlechta si toho byla dobře vědoma a proto své děti už od útlého věku učila etiketě a předepsanému chování. O co více to musela mít složité mulatka v roli bohaté dcery anglického kapitána na jednom bohatém anglickém sídle, o tom se snad ani netřeba rozepisovat. Film se odehrává v době, kdy se navíc řešilo otroctví. Většina pokrokově smýšlejících lidí jej odsuzovala, otroci ale byli zároveň v rámci ekonomiky nezanedbatelná ,,komodita''. Svým způsobem se toto téma řeší i ve Vévodkyni (2008) a oba filmy mi přišly, že se skvěle doplňují. Ten závěr mi přišel trochu jako pohádka. Manželka nejvyššího sudího v té době mu jen asi hodně těžko mohla radit a ten závěr trochu připomínal nějakou pohádku. To je také důvod, proč jsem nedal pátou hvězdu. Ohledně zpracování ale nemám co vytknout a opravdu jsem si spokojeně mlaskal, protože takhle to prostě v roce 1790 v Anglii vypadalo. Opravdu jsem si užíval i skvělého Toma Wilkinsona, z něhož moudrost přímo čišela. Skvělá byla i hudba R. Potrmanové! Velká spokojenost! Dávám roční důchod 4 000 Liber! * * * *(3.10.2018)

Docela se mi to zamlouvalo, ale na 4* to nemá díky své naivitě. Všechno bylo hrozně předvídatelné a přeslazené a skončilo to až moc dobře po všech stránkách na to, aby to byla pravda. Neříkám, že chci smutné konce, ale jako kromě smrti jejího otce někde na začátku filmu jsem tam nezaznamenala nějakou větší obtíž nebo něco tragického. Na jednu stranu se chovala jako v jejím postavení, ale na druhou to někdy zase přeháněla, i když na třetí to chápu, že si chtěla vytvořit respekt náležijící k jejímu postavení, ačkoliv ji většina vnímala jinak. No prostě jo jsem z toho celá pomatená, a nevím přesně, jak na Belle zareagovat. Každopádně to byl moc příjemný a dobrý snímek, který stojí za to vidět - ale jen jednou.(4.1.2015)

Príjemný film, s hlbokými morálnymi myšlienkami. No tie boli bohužiaľ bezohľadne zadusené romantikou, ktorá z možnej hlbokej drámy robí obyčajný sladký film. Celkom milá Gugu Mbatha Raw sa snažila, našťastie ju zachraňovali E. Watson s T. Wilkinsonom, ktorí boli naozaj brilantní. Za jedno pozretie to určite stojí.(4.10.2014)

Belle udělala Rachel Portman. Udělala ji svou kouzelnou skladatelskou hůlkou, což za celou dobu nedokázal ani jeden z těch kašparů, kteří kolem černošské kočky přešlapovali jako Sáblíková v zatáčce. Jenže precizní hudební maskování ještě není všecko a nepřesvědčí mě, že jsem viděl něco víc, než jen další serenádu na téma "jak to kdysi bylo těžké, když jste měli na každý den jiné šaty a jak to bylo ještě těžší, když jste byli černí." (Dunedin, NZ)(28.7.2014)

• - Film je inspirován malbou z roku 1779, na které je zachycena Dido Elizabeth Belle se svou sestřenicí Lady Elizabeth Murray. (Cheeker)

• - Natáčelo se v Londýně, Oxfordu a Castletownu na Isle of Man. (Cheeker)

• - Jedná se o první celovečerní britský film natočený v rozlišení 4K. (Cheeker)