Belle

• Česko

Belle: Černá kráska

Belle

Drama / Romantický / Historický

Velká Británie, 2013, 104 min (Alternativní: 100 min)

Príjemný film, s hlbokými morálnymi myšlienkami. No tie boli bohužiaľ bezohľadne zadusené romantikou, ktorá z možnej hlbokej drámy robí obyčajný sladký film. Celkom milá Gugu Mbatha Raw sa snažila, našťastie ju zachraňovali E. Watson s T. Wilkinsonom, ktorí boli naozaj brilantní. Za jedno pozretie to určite stojí.(4.10.2014)

Belle udělala Rachel Portman. Udělala ji svou kouzelnou skladatelskou hůlkou, což za celou dobu nedokázal ani jeden z těch kašparů, kteří kolem černošské kočky přešlapovali jako Sáblíková v zatáčce. Jenže precizní hudební maskování ještě není všecko a nepřesvědčí mě, že jsem viděl něco víc, než jen další serenádu na téma "jak to kdysi bylo těžké, když jste měli na každý den jiné šaty a jak to bylo ještě těžší, když jste byli černí." (Dunedin, NZ)(28.7.2014)

Čtvrtá hvězda je hlavně za Toma Wilkinsona a Emily Watson. Je požitek sledovat takové herce prakticky v čemkoli, i ve filmu s "poselstvím" říznutém romantikou. Není to špatné, v žádném případě, dokonce člověk drží i pěstičky, aby to zamilovanému páru dobře dopadlo, a musí fandit i nebohé sestřenici, která je v komplikované situaci, nemajíc věna. Nicméně případ lodi Zong byl nedávno zpracován také v seriálu Garrowův zákon, a to lépe.(27.12.2015)

Bylo nebylo. A více toho bylo než nebylo, trochu nechápu zdejší nízké hodnocení, protože z tohoto námětu podle skutečných událostí se mohla natočit daleko větší slátanina. Ale popořadě. Byl jednou jeden hlavní soudce, skvěle sehraný Tomem Wilkinsonem.. Ten dostal k malé neteři na výchovu ještě jednu. Po zhruba deseti letech jedna z nich má věno a druhá ne, byť ta movitá občas nemůže večeřet s rodinou, když mají váženou návštěvu. Protože je mulatka, žije v Anglii a osmnácté století se ještě nenachýlilo ke konci. Přiznám se bez mučení, že mě příběh chytil za srdce, byť by se z něj možná mohlo vymáčknout ještě víc. Každopádně i díky hodnocení zde dávám plný počet, u svého filmového boha si to zdůvodním :-).(22.9.2014)

• sidonka

Opět stojím nerozhodně rozkročená mezi 2 a 3 hvězdami. Od vyššího hodnocení mě tentokrát odrazuje nejen to, že je toto historické drama poněkud mdlé a bez napětí. Působí fádně, ačkoli téma je zajímavé, což bylo příčinou i mé mírné nesoustředěnosti a občasné nepozornosti. Mám i jiné výhrady a to ohledně podezření z přikrašlování faktů. - O míšenku Dido Belle, která zdědila po otci nejenom značné bohatství i slušné jméno, ale bohužel po matce (černé otrokyni) tehdy ve vysoké společnosti bohužel i podle tehdejších měřítek nepřijatelnou barvu pleti, se navzdory dobovým předsudkům a diskriminaci zajímají dva muži. Obávám se, že ve skutečnosti hrály v zájmu o dívčinu ruku a její srdce velkou roli finanční zájmy a touha po lepším postavení. Oba dva muži si potřebovali přilepšit, každý jinak. Jednomu sňatek z rozumu zhatil kromě jiných okolností i nepřející bratr, který budoucí snoubenku bratra fyzicky napadl a urazil. Nechtěl mu dopřát ženu s bohatým věnem a „zostudit rodinu.“- Druhému nápadníku bylo poté dopřáno sladké lásky a ten zde hraje roli nezištného milovníka, který k ženě vzplanul upřímnou láskou. Navíc mu jako začínajícímu chudému právníku jde o blaho tehdejších otroků a spravedlnost při pojišťovacím podvodu, což z něho dělá ještě bohulibějšího člověka. I on má však vlastní zájmy, o čemž film mlčí. Potřebuje sehnat jisté důkazy, ke kterým má přístup právě mírně zmanipulovaná míšenka Dido Belle, která se může svobodně pohybovat mezi soudními spisy ve strýcově pracovně. (Dívka vyrůstá u strýce, který je nejvyšším soudcem Británie a v tomto soudním případu může hrát velkou roli). Milovník, stojící na začátku kariéry, potřebuje získat důkaz o špatném zacházení s otroky, navíc touží po lepším postavení a navíc jistě nemá nic proti získání dobrého místa. Hezké povolání u soudu nakonec jako její nastávající dostane. Podle filmu mu však jde jen o krásu dívčiných očí a aby si Dido muž vážil i přes tehdejší předsudky.- Nemám ráda, když si příběhy ze života hrají na sladká přikrášlená melodramata, i když nepopírám, že se mladému muži mohla exoticky působící Dido Belle líbit a že se k ní pravděpodobně choval lépe než druhý nápadník, už vzhledem k vlastní vratké společenské pozici. – Navíc vyšuměla do ztracena dívčina sestřenka, která tam zpočátku hrála větší roli. Takže další mínus. Jinak ovšem líbivé prostředí, šaty, atakdále.(6.7.2017)

• - Jedná se o první celovečerní britský film natočený v rozlišení 4K. (Cheeker)

• - Film je inspirován malbou z roku 1779, na které je zachycena Dido Elizabeth Belle se svou sestřenicí Lady Elizabeth Murray. (Cheeker)

• - Hudba k filmu byla nahrána v České republice, na hudbě pak spolupracoval mimo jiné i orchestr z Česka. (Pepinec)