Mrchožrouti

• Kanada

• Nový Zéland

Komedie / Válečný

Francie, 1984, 95 min

Plátno se chvěje napětím od první minuty. Legionář Belmondo pádí mezi výbuchy, troskami a mrtvolami a nežene ho (jen) pud sebezáchovy, ale i myšlenka na zlato. Což v tomto filmu není eufemismem pro milovanou ženu. Mrchožrouty jsem poprvé viděla ve věku poměrně útlém, a zaujaly mne především scény s elektrickým proudem. Až později jsem dokázala docenit to ostatní: dialogy Michela Audiarda, hudbu Georgese Deleruea, zelené oči Marie Laforêt, vzrušující balancování mezi promyšleným humorem a nesmyslnou krutostí války a především pak zjištění, že Belmondo je v armádě filmových frajerů generálem.(6.8.2012)

Takových 50%. Pro mě osobně docela velké zklamání. Jako by se film nemohl rozhodnout, jestli to bude drama nebo komedie. Na komedii tám bylo velice málo vtipu a drama to nebylo pořádně udělané. Bylo tady pár hlášek, ale to bylo tak vše, děj byl takový nijaký, občas mě to i nudilo. Belmonda mám rád, ale todle byla dost slabota na něj. Škoda. Howgh!(28.4.2010)

Příjemný snímek z druhé světové války. Belmondo je tu celkem tichí až je to místy nezvyklé. Ze začátku je to čistě válečný film plný střelby a mrtvých ,ale pozdějš se jedná o vyloupení banky a v klidu si žít ,ale jak už to bývá ,když se jedná o zlato tak se ani pár jedinců neschodne. A tak jeden po druhém padají až zůstane sám Belmondo v něměckém tanku. Jenže nastává poněkud divný konec filmu ,který jako by skončil tak nák bez konce. ps: kdo chce moc nemívá nic.(10.8.2008)

• MartinezZ

Oproti Kelly's Heroes mnohem více nudné a ještě více nereálnější. Navíc kam se hrabe Belmondo na Eastwooda, Savalase, Sutherlanda a další. Přišlo mi to skutečně jako nepovedená Kellyho vykrádačka. Tam, kde jsem Kellyho klukům fandil, bych Belmonda bez milosti odprásknul jako dezertéra. Tam, kde Eastwood metá do kamery svoje tvrďáctví, tam vyznívá Belmondo jako trapák.(20.10.2011)

Výborná válečná komedie. Belmondo dokonalý. Henri Verneuil byl skvělým režisér. Od něj můj snad nejoblíbenější film. Scénář proslulého Michela Audiarda byl vynikající plný vtipných hlášek. jJe to přesně ten typ jak dělat válku vtipnou. Herci včetně dokonalého Jeana-Paula fantastičtí. Velice dobrá kamera a pěkná hudba. Nejlepší scéna podle mě je jak velící rotmistr zastřelí jednoho z vojáků, když chce odvést vůz se zlatem a Belmondo s německým vojákem jim pak pošlou na oplátku střelu z tanku. Ta je nejsilnější. Velicí rotmistr to tedy pěkně podělal. Bylo mi jich všech trochu líto. Jean-Paul ovšem přežil a to je hlavní. U mě to nejlepší hodnocení.(16.3.2017)

• - Před závěrečnými titulky můžeme slyšet frázi "Byl jsem nejbohatším mužem na světě, zlato mě zničilo," která je odkazem na knihu "Blaise Cendrars 's Gold" (Cucina_Rc)

• - Tank, který se ve filmu objevuje, je lehký SK-105 Kürassier, jehož výroba začala v 70. letech v rakouské zbrojovce, nesoucí později název Steyr-Daimler-Puch. (Lucas87)