Banánová slupka

Buccia di banana

Banana Peel

Komedie

Francie / Itálie, 1963, 99 min

Belmondo alias německý obchodník je v první polovině vynikající. Ve druhé půlce ho sice lehce přehrává Gert Goldfinger Fröbe, ale Bebel je stále dostatečně šarmantní a jako podvodník neodolatelný. I když nutno říci, že Banánová slupka je jakýmsi rozehřívacím kolem pro jeho pozdější role okouzlujících gaunerů.(15.6.2016)

Taková starší verze klasického PODRAZU s ústřední dvojicí muž-žena, v tu dobu hvězdně zářící Jeanne Moreau a již strmě stoupající hvězdy Belmonda. Rozdíl je určitě v pojetí chápání zločinu. Zatímco u Podrazu je to bráno spíš s rošťáckým humorem a sportovním si dokazováním, co všechno zvládneme, u BANÁNOVÉ SLUPKY se nahlíží na podvodné jednání s výčitkami svědomí hlavních protagonistů, které jsou umenšeny předpokladem špatného charakteru okrádané postavy. V samotném závěru pak při zjištění minulého pochybení, dochází k navrácení peněz. Podvodná činnost je zde chápána pouze jako nutné zlo obživy, jako dočasná životní etapa, kterou je třeba překonat, což se na konci daří. Jistě i partnerské soužití nabízí nové způsoby zločinecké práce a vybírá si i nová témata a konflikty i uvnitř týmu zlodějíčků. Ve výsledku je tedy tento film krom tématu dost odlišný od PODRAZU. Není tak rozmáchlý, akční a epický. Je nízkorozpočtový. Nejvíc asi stálo obsazení. Ačkoli Podraz se mi líbil víc, Banánová slupka tu byla dřív a není to film vůbec špatný. 67%(31.12.2010)

Nádherně vygradovaná závěrečná půlhodinka zachraňuje dojem z celýho filmu. Jeanne Moreau hlasem Jany Preissové slušně hláškuje, občas sice padne facka, ale jinak se všechny ty nepravosti dějou s noblesou a nonšalancí. K tomu ty luxusní hotelové apartmány, letištní haly a nezbytné zákruty na Azurovém pobřeží. A pointa jak víno.(20.1.2015)

Francie svůdná, Francie osobitá. I taková Francie je. Samozřejmě v případě, kdy se k tomu přimotá Jean - Paul Belmondo. To je Francie ještě dokonalá...ale o tom zase někdy jindy. Banánová slupka je každopádně příjemný film, ale mrzelo mě, že se u něj tolik nesměju, protože všecko ostatní fungovalo, co se týče chemie, docela dobře.(13.12.2010)

Pokud podvodníci podvádějí podvedené a ještě se přitom podvádějí mezi sebou tak, že se pozice podvodníků a podvedených často mění, tak je to skvělá výchozí pozice pro povedenou taškařici. K té však, bohužel, nedošlo. Přesto musím konstatovat, že se krásně podvádělo v době, kdy kolem nás nepobíhal internet a televizi si podvedený zapne jen v případě, kdy to podvodu nemůže ublížit. Je to také doba, kdy by se Belmondo ještě nepustil do podvodu sám a pouze kryje vyfintěná záda Jeanne Moreau. Není to na škodu, ale kvalita podvodu s pískem mi poněkud unikla a podvod s koníčky zase vyžadoval, aby milionář Lachard nejednou uklouzl na dobře viditelné banánové slupce. Takže sečtu-li všechny klady se všemi zápory a vydělím to postavením Jupitera vůči Venuši, tak mi z toho vychází pohodový průměr.(30.6.2015)