Polibek od Putina

(festivalový název)

Naši

(festivalový název)

Dokumentární / Drama

Dánsko / Rusko, 2012, 85 min (SE: 59 min)

Lars Skree

Vladimir Putin

V situaci, kdy Putin koncentruje ve svých rukou veškerou moc v Rusku, reorganizuje státní instituce takovým způsobem, aby se jejich výstupy dali lépe kontrolovat, kdy kritici nového režimu jsou vystaveni šikaně kolegů a sousedů, je s podivem, že se Máša Drokova odhodlala vystoupit před kamerou se svými pochybnostmi. Na druhou stranu do posledního momentu ničeho nelituje a zastáva se hnutí Naši. To se jim mohlo hodit do mediálního obrazu. Ze zpráv je možné poznat jména aktérů tohoto příběhu, ale informace ze zákulisí jsou nové.(27.5.2014)

,,JSME DEMOKRATICKÉ, ANTIFAŠISTICKÉ, MLÁDEŽNICKÉ HNUTÍ NAŠI. AŤ VŠICHNI SLYŠÍ, JAK SE JMENUJE NEJLEPŠÍ ZEMĚ NA SVĚTĚ: RUSKO, RUSKO, RUSKO!“...... /// NAŠI - mladí lidé milující Putina a Medvěděva. Nezávislej novinář Oleg Kashin a Marie Drokovová vyprávěj o svých zkušenostech s hnutím. Oleg vo tom, jaký jsou svině, Máša u těch ,,sviní“ dělala kariéru. Děti dělající politiku, sjezdy, manifestace – nevím jak vám, mladším, ale mě to kurevsky něco připomíná…. A i když mi místy z toho co slyším běhá mráz po zádech, je to prostě politickej dokument, ze kterýho má určitě radost opozice, možná Chodorkovskij, ale abych pravdu řek, nic víc, než informaci o existenci hnutí a utvrzení o ,,zvláštnosti“ demokracie v Rusku mi nepřinesl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem studentka vysoký školy a přemejšlím, jak udělat radost prezidentovi. (ty vole, to by se Milošovi ještě víc zvětšila hlava…) 2.) Můj Bůh je Vladislav Surkov. 3.) Thx za titule ,,trasprd“ a ,,moi.caterine“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(12.4.2013)

Největší problém dokumentu je v tom, že události, na který se snaží tvůrci poukázat, nikoho (kdo aspoň zběžně sleduje aktuality z matičky Rusi) nepřekvapí. Problém další, a ne o moc menší, vidím v tom, že všechno je z pohledu opozice a je až moc vidět snaha přišít jim ono napadení. Nicméně podobný počiny by vznikat měly, jen by mi v tomhle konkrétním případě přišlo lepší natočit je až s probíhajícím vyšetřováním nebo aspoň mít v rukávu eso v podobě důkazů.(24.3.2013)

Rusi musia mať vždy niečo extra a aj demokraciu majú na ruský spôsob. Preto aj na vymývanie mozgov sa musí ísť systematicky už od mladého pionierskeho veku. Hnutie NAŠI poskytuje Putinovi mnoho služieb, najviac ma zaujala schopnosť prekaziť vopred známe masové demonštrácie pomocou ešte masovejších zhromaždení členov hnutia. Celý dokument je akoby životopis alebo medailón mladej nádejnej hovorkyne Máši, dievčaťa ruského výzoru, krv a mlieko. Tá to ale celé iba spája a je príkladom, ako sa stať súčasťou mašinérie a ako sa to môže vyvinúť. Až poukázanie na veľkú politiku, prenasledovanie novinárov a ich terorizovanie je zámerom filmu. Škoda, že aj v kratšej SE verzii druhá polovica filmu stráca tempo, prezentuje lyrické scény a až do konca neprináša nič nového. Najviac tak zaujme kariéra hovorkyne Máši, hoci nebolo cieľom poukázať na takúto figúrku v mladom veku zmätenú vrúcnym Putinovým bozkom.(30.5.2014)

Mimořádně kvalitní dokumentaristická práce. Vyprávění o ruské společnosti, organizaci Naši, novináři a jedné politicky aktivní dívce, která se dostala mezi dva mlýnské kameny. Forma celého dokumentu je zdařilá filmová dramatická variace, v níž si můžete vychutnat precizní všeříkající záběry. Ty v přesném načasovaném rytmu narativně vybrušují morální dilema hlavní hrdinky, v pro ní výhodném systému. Ale co se stane když začne pochybovat? Na pozadí celého příběhu se dozvíte o ideologii současného Ruska, o manipulaci mladé generace, o strachu a paranoie...ta ovládá Kreml neustále. Pro lidi zajímající se o politologii, sociologii či filozofii je to povinná "četba". 90%.(24.7.2014)