Polibek od Putina

(festivalový název)

Naši

(festivalový název)

Dokumentární / Drama

Dánsko / Rusko, 2012, 85 min (SE: 59 min)

Lars Skree

Vladimir Putin

(Jeden svět 2013) Putin zřídí jako svůj štít a své vojáky mládežnické hnutí NAŠI. Mládežníci jsou vychováváni a manipulováni sektářskými metodami k nenávisti ruské oposice a opičí lásce ke svému vůdci. Jejich zbraněmi je nenávist, cynismus, opovržení, monstrósní demonstrace síly (na něž jsou sváženi z celé země) a násilí. Dialog není v plánu. Mladičká Máša se snaží po nějaké době strávené v hnutí o pravdivý pohled. Však jen těžko těžko se člověk vymaňuje z pout sektářských… *** Další vhled do země, kde nepohodlní jsou mláceni, zavíráni… Kritičtí novináři se střílejí a dětem jsou vymývány mozky. Jeden obraz „demokratického“ Ruska soudruha Putina. *** Princezna Máša políbí odporného žabáka, jenž se v žádného krásného prince nepromění. Zůstává stále tím odporným KGBákem. Mocní jiných království zavírají oči a hlavu odvrací. Obchod je obchod a hvězda rudá v pěti kruzích neuškodí, jde jen o sportovní klání. Vojsko ruské v Čečensku, Osetii… Ctěný králi, toť není věcí království našeho, radí rádci. Obsazení Krymu a vojska na Ukrajině? Polibek smrti od Putina…(26.5.2014)

Mimořádně kvalitní dokumentaristická práce. Vyprávění o ruské společnosti, organizaci Naši, novináři a jedné politicky aktivní dívce, která se dostala mezi dva mlýnské kameny. Forma celého dokumentu je zdařilá filmová dramatická variace, v níž si můžete vychutnat precizní všeříkající záběry. Ty v přesném načasovaném rytmu narativně vybrušují morální dilema hlavní hrdinky, v pro ní výhodném systému. Ale co se stane když začne pochybovat? Na pozadí celého příběhu se dozvíte o ideologii současného Ruska, o manipulaci mladé generace, o strachu a paranoie...ta ovládá Kreml neustále. Pro lidi zajímající se o politologii, sociologii či filozofii je to povinná "četba". 90%.(24.7.2014)

Rusi musia mať vždy niečo extra a aj demokraciu majú na ruský spôsob. Preto aj na vymývanie mozgov sa musí ísť systematicky už od mladého pionierskeho veku. Hnutie NAŠI poskytuje Putinovi mnoho služieb, najviac ma zaujala schopnosť prekaziť vopred známe masové demonštrácie pomocou ešte masovejších zhromaždení členov hnutia. Celý dokument je akoby životopis alebo medailón mladej nádejnej hovorkyne Máši, dievčaťa ruského výzoru, krv a mlieko. Tá to ale celé iba spája a je príkladom, ako sa stať súčasťou mašinérie a ako sa to môže vyvinúť. Až poukázanie na veľkú politiku, prenasledovanie novinárov a ich terorizovanie je zámerom filmu. Škoda, že aj v kratšej SE verzii druhá polovica filmu stráca tempo, prezentuje lyrické scény a až do konca neprináša nič nového. Najviac tak zaujme kariéra hovorkyne Máši, hoci nebolo cieľom poukázať na takúto figúrku v mladom veku zmätenú vrúcnym Putinovým bozkom.(30.5.2014)

• Marze

Dokument je čistě jen o politice a časem mi to už tak unavovalo, že jsem to po 45 minutách vypnul. Jed zde hodně postav opozice které se chtějí dostat k moci. Asi je mrzí, že se obyvatelům daří relativně dobře a už dlouho v Rusku nebyla občanská válka. Štěstí že se neodváží vrtat do Ruska Američané, aby skončilo jako Libie, kde spolu nyní válčí o moc 40 ozbrojených klanů o moc a Tripolis je nebezpečnější město než Bagdád.(2.5.2020)

V situaci, kdy Putin koncentruje ve svých rukou veškerou moc v Rusku, reorganizuje státní instituce takovým způsobem, aby se jejich výstupy dali lépe kontrolovat, kdy kritici nového režimu jsou vystaveni šikaně kolegů a sousedů, je s podivem, že se Máša Drokova odhodlala vystoupit před kamerou se svými pochybnostmi. Na druhou stranu do posledního momentu ničeho nelituje a zastáva se hnutí Naši. To se jim mohlo hodit do mediálního obrazu. Ze zpráv je možné poznat jména aktérů tohoto příběhu, ale informace ze zákulisí jsou nové.(27.5.2014)