Final Cut - Dámy a pánové (festivalový název)

• maďarský

Final Cut: Hölgyeim és uraim

• slovenský

Dámy a páni, finálna verzia

(festivalový název)

Final Cut: Ladies and Gentlemen

Komedie / Drama / Romantický

Maďarsko, 2012, 84 min

György Pálfi

Brigitte Bardot (a.z.), Alain Delon (a.z.), Bruno Ganz (a.z.), Greta Garbo (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), András Kozák (a.z.), Tony Leung Chiu-wai (a.z.), Giulietta Masina (a.z.), Marcello Mastroianni (a.z.), Jeanne Moreau (a.z.), Matti Pellonpää (a.z.), Mari Törőcsik (a.z.), Marlon Brando (a.z.), Zoltán Latinovits (a.z.), Džoko Rosič (a.z.), El Hedi ben Salem (a.z.), Václav Neckář (a.z.), Magda Vášáryová (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Isabelle Adjani (a.z.), Woody Allen (a.z.), Agustín Almodóvar (a.z.), Julie Andrews (a.z.), Fanny Ardant (a.z.), Rosanna Arquette (a.z.), Javier Bardem (a.z.), Kim Basinger (a.z.), Nicolas Cage (a.z.), Alex Casanovas (a.z.), Jackie Chan (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Cher (a.z.), Julie Christie (a.z.), Glenn Close (a.z.), Sean Connery (a.z.), Daniel Craig (a.z.), Tom Cruise (a.z.), Penélope Cruz (a.z.), Jamie Lee Curtis (a.z.), John Cusack (a.z.), Matt Damon (a.z.), Geena Davis (a.z.), Maria de Medeiros (a.z.), Robert De Niro (a.z.), James Dean (a.z.), Catherine Deneuve (a.z.), Gérard Depardieu (a.z.), Johnny Depp (a.z.), Laura Dern (a.z.), Cameron Diaz (a.z.), Leonardo DiCaprio (a.z.), Michael Douglas (a.z.), Faye Dunaway (a.z.), Shelley Duvall (a.z.), Mia Farrow (a.z.), Carrie Fisher (a.z.), Harrison Ford (a.z.), Jodie Foster (a.z.), Michael J. Fox (a.z.), Richard Gere (a.z.), Mel Gibson (a.z.), Hugh Grant (a.z.), Jennifer Grey (a.z.), Gene Hackman (a.z.), Tom Hanks (a.z.), Ethan Hawke (a.z.), Goldie Hawn (a.z.), Salma Hayek (a.z.), Anne Heche (a.z.), Audrey Hepburn (a.z.), Anjelica Huston (a.z.), Samuel L. Jackson (a.z.), Scarlett Johansson (a.z.), Milla Jovovich (a.z.), Katalin Karády (a.z.), Nicole Kidman (a.z.), Christopher Lambert (a.z.), Sophia Loren (a.z.), Andie MacDowell (a.z.), Madonna (a.z.), Carmen Maura (a.z.), Ewan McGregor (a.z.), Liza Minnelli (a.z.), Kylie Minogue (a.z.), Bill Murray (a.z.), Gary Oldman (a.z.), Al Pacino (a.z.), Gwyneth Paltrow (a.z.), Gregory Peck (a.z.), Anthony Perkins (a.z.), Joe Pesci (a.z.), Michelle Pfeiffer (a.z.), Brad Pitt (a.z.), Christopher Plummer (a.z.), Dennis Quaid (a.z.), Christina Ricci (a.z.), Tim Robbins (a.z.), Julia Roberts (a.z.), Gena Rowlands (a.z.), Winona Ryder (a.z.), Arnold Schwarzenegger (a.z.), Julieta Serrano (a.z.), Omar Sharif (a.z.), Cybill Shepherd (a.z.), Kevin Spacey (a.z.), Sharon Stone (a.z.), Meryl Streep (a.z.), Patrick Swayze (a.z.), Audrey Tautou (a.z.), Uma Thurman (a.z.), John Travolta (a.z.), Kathleen Turner (a.z.), Jon Voight (a.z.), Dee Wallace (a.z.), Naomi Watts (a.z.), Sigourney Weaver (a.z.), Robin Williams (a.z.), Bruce Willis (a.z.), Kate Winslet (a.z.), Hugh Laurie (a.z.), Tom Waits (a.z.)
  • kocik1

Sen každého chlapa. Políbí jednu ženu a hned na to druhou, třetí, čtvrtou, pátou..... Já vím, jsem trochu cynická, protože obrazově je tahle koláž nádherná, nechybí jí ani náboj, jenže.... pořád je to jen koláž. Na své si přijdou milovníci obrázků, dobrého střihu, ale to já nejsem, já musím mít ještě něco k tomu. Filmu neubírám dobrý nápad ani precizní zpracování, ale je to jenom taková ta festivalová třešnička na dortu. Člověk se na ni na chvilku rád jukne, ale to, co ho láká mnohem víc, je ten dort pod ní. Takže pro mě nejzajímavější moment celého filmu byl už na začátku. Je příjemné vidět Vaška Neckáře ve společnosti světových hvězd. Co se týče hodnocení, patří Final Cut zase k těm filmům, u kterých si obhájíte jakýkoli počet hvězd. Takže to moje berte hodně s rezervou.(1.5.2015)

• jauzdu

Orgáč pro Cinefily, čímž jsem dospěla k názoru že asi nejsem jeden z nich. Je to sice hezké, že si Pálfi vzpomněl jak na čínskou tak i na českou kinematografii, ale já v změti postav nějak nevidím nic zábavného. Opravdu oceňuji tu snahu a nápad, ale pokud se chci sžít s postavami nesmí je hrát 1000 herců. Ale jinak děkuji za připomenutí filmů, které mi chybí shlédnout!(17.5.2015)

I když mě režisér donutil příběh sledovat očima člověka s obličejovou slepotou, tak nejenže dává zápletka smysl, ale neměl jsem problém se do postav vcítit. Co víc, každý fragment je pečlivě vyvážený, takže film má funkční gradaci a atmosféru. Alespoň z mého laického pohledu odvedl Pálfi výbornou práci, i když mám podezření, že slušný střihač by mohl "natočit" podobný snímek raz dva. Zajímavý experiment, který by si měl každý pustit fanoušek kinematografie pustit alespoň dvakrát.(4.5.2014)

Dámy a pánové, ráčíte jeden film za všechny? Nechť je jím potom tenhle! Nejen proto, že jich sám obsahuje stovky a symbolicky vlastně všechny, ale co je podstatnější, zůstává přitom konzistentním, univerzálně sdělným, stále okouzlujícím, hravým i cituplným a naprosto nadčasovým vyprávěním o tom, kterak On potkal Ji a Ona Jeho, živoucím možná ještě o to víc, oč právě nelpí na nejvšednější doslovnosti filmového obrazu, jednotnosti stylu ani fyzické odlišitelnosti postav, takto jakýchsi esenciálních améb, mezi nimiž se mnohem snáze najdeme skutečně všichni. Tetelivá potěcha z každého dalšího záběru a především z nečekaných spojení mezi nimi se přirozeně větví tím šířeji, čím víc máte osobně nakoukáno. I bez toho by se vám však před úžaslýma očima stále ještě skvěla nanejvýš zábavná pocta kinematografii i člověku.(23.2.2015)

To takhle vezmeme 500 "náhodných" filmů a uděláme z nich jeden Final Cut, který vypráví to, co všechny filmy před tím a přeci jen trochu jinak. Střídají se obličeje, postavy, kulisy, barvy, někdy i herce zastoupí animace, popř samotný mistr Yoda... Čím více filmů rozpoznáte, tím lepší bude celkový zážitek, György Pálfi proto ohleduplně vybírá zejména ty známé kousky a většinou to funguje. Vtipnost pak logicky pramení z překroucení významu originálních scén a to je docela fajn... 7/10(3.8.2014)

• - Film obsahuje více než 1 400 záběrů ze 451 filmů. (Ydiot)

• - Film vznikl, aniž by autoři řešili autorská práva. Filmy, z nichž čerpali, stáhli díky torrentu. Na poslední veřejné projekci v Budapešti Pálfi před publikem prohlásil: "Z torrentu jsme vzešli, na torrent se vracíme". Nevyřešený copyright zabraňoval tomu, aby film vidělo platící publikum, takže je jeho oficiální distribuce omezená na "potřeby výuky" na dvou maďarských filmových univerzitách a na DVD (stáhnutelné v HD verzi), které je součástí "učebnice o filmu Final Cut". Po projekci v Cannes v roce 2012 si film vzal pod křídla Wild Bunch, aby vyřešil právní problémy s použitím cizích záběrů, do roku 2014 se však situace kolem autorských práv nezměnila. (Ydiot)

• - Záverečné titulky neuvádzajú nijaké filmové štúdio, ale vzdávajú hold neslávne známej torrentovej stránke IsoHunt. (Madsbender)