Final Cut - Dámy a pánové (festivalový název)

• Maďarsko

Final Cut: Hölgyeim és uraim

Dámy a páni, finálna verzia

(festivalový název)

Final Cut: Ladies and Gentlemen

Komedie / Drama / Romantický

Maďarsko, 2012, 84 min

György Pálfi

Brigitte Bardot (a.z.), Alain Delon (a.z.), Bruno Ganz (a.z.), Greta Garbo (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), András Kozák (a.z.), Tony Leung (a.z.), Giulietta Masina (a.z.), Marcello Mastroianni (a.z.), Jeanne Moreau (a.z.), Matti Pellonpää (a.z.), Mari Törőcsik (a.z.), Marlon Brando (a.z.), Zoltán Latinovits (a.z.), Džoko Rosič (a.z.), El Hedi ben Salem (a.z.), Václav Neckář (a.z.), Magda Vášáryová (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Isabelle Adjani (a.z.), Woody Allen (a.z.), Agustín Almodóvar (a.z.), Julie Andrews (a.z.), Fanny Ardant (a.z.), Rosanna Arquette (a.z.), Javier Bardem (a.z.), Kim Basinger (a.z.), Nicolas Cage (a.z.), Alex Casanovas (a.z.), Jackie Chan (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Cher (a.z.), Julie Christie (a.z.), Glenn Close (a.z.), Sean Connery (a.z.), Daniel Craig (a.z.), Tom Cruise (a.z.), Penélope Cruz (a.z.), Jamie Lee Curtis (a.z.), John Cusack (a.z.), Matt Damon (a.z.), Geena Davis (a.z.), Maria de Medeiros (a.z.), Robert De Niro (a.z.), James Dean (a.z.), Catherine Deneuve (a.z.), Gérard Depardieu (a.z.), Johnny Depp (a.z.), Laura Dern (a.z.), Cameron Diaz (a.z.), Leonardo DiCaprio (a.z.), Michael Douglas (a.z.), Faye Dunaway (a.z.), Shelley Duvall (a.z.), Mia Farrow (a.z.), Carrie Fisher (a.z.), Harrison Ford (a.z.), Jodie Foster (a.z.), Michael J. Fox (a.z.), Richard Gere (a.z.), Mel Gibson (a.z.), Hugh Grant (a.z.), Jennifer Grey (a.z.), Gene Hackman (a.z.), Tom Hanks (a.z.), Ethan Hawke (a.z.), Goldie Hawn (a.z.), Salma Hayek (a.z.), Anne Heche (a.z.), Audrey Hepburn (a.z.), Anjelica Huston (a.z.), Samuel L. Jackson (a.z.), Scarlett Johansson (a.z.), Milla Jovovich (a.z.), Katalin Karády (a.z.), Nicole Kidman (a.z.), Christopher Lambert (a.z.), Sophia Loren (a.z.), Andie MacDowell (a.z.), Madonna (a.z.), Carmen Maura (a.z.), Ewan McGregor (a.z.), Liza Minnelli (a.z.), Kylie Minogue (a.z.), Bill Murray (a.z.), Gary Oldman (a.z.), Al Pacino (a.z.), Gwyneth Paltrow (a.z.), Gregory Peck (a.z.), Anthony Perkins (a.z.), Joe Pesci (a.z.), Michelle Pfeiffer (a.z.), Brad Pitt (a.z.), Christopher Plummer (a.z.), Dennis Quaid (a.z.), Christina Ricci (a.z.), Tim Robbins (a.z.), Julia Roberts (a.z.), Gena Rowlands (a.z.), Winona Ryder (a.z.), Arnold Schwarzenegger (a.z.), Julieta Serrano (a.z.), Omar Sharif (a.z.), Cybill Shepherd (a.z.), Kevin Spacey (a.z.), Sharon Stone (a.z.), Meryl Streep (a.z.), Patrick Swayze (a.z.), Audrey Tautou (a.z.), Uma Thurman (a.z.), John Travolta (a.z.), Kathleen Turner (a.z.), Jon Voight (a.z.), Dee Wallace (a.z.), Naomi Watts (a.z.), Sigourney Weaver (a.z.), Robin Williams (a.z.), Bruce Willis (a.z.), Kate Winslet (a.z.), Hugh Laurie (a.z.), Tom Waits (a.z.)

Ani nevím, kde začít, protože tohle je opravdu dílko, při kterém mě napadaly jen superlativy. Uhranul mě už koncept toho, jak se dá vyprávět příběh, který je i přes zdánlivou směs krásně čtitelný. Samozřejmě film pro všechny fanoušky, co už mají nějakou tu stovku shlédnutou - pokaždé mi plesalo srdíčko, když jsem film poznal (hrdě říkám, že to bylo víc jak polovinu filmu). A umím si představit, že každý herec, který se uvidí, bude považovat ty svoje vteřinky jako poklonu, protože režisér to vzal opravdu od základu a vytěžil ty nejzářivější hvězdy z nitra filmových archivů.(4.9.2015)

Enšpígl, který se směje, když jde do kopce, protože ví, že za chvíli půjde s kopce, hezky říká: "když někdo dává filmu svou lásku, tak já mu za to vždy budu oplácet stejnou mincí." Ze začátku to vypadá stoprocentně, ojedinělý, neopakovatelný nápad. Později však přece jen koncentrace a zájem opadá, vypadá to jako hraní si s herci (kteří vypadají spíš směšně než jinak), koláž se mění v komiks, příběh v banalitu (jaký jiný příběh by asi šel takto zpracovat)... Paralela tu přese všechno přece jen je. Myslím na filmy Slavoje Žižka, který filmové epizody také spojuje, i když jiným, účelovým, a pro mě více objevným způsobem. Tím Enšpígla nepopírám, jenom se snažím něco dodat.(20.6.2015)

• Bozvav

Děsná nuda, byť zajímavě udělaná. Jen jsem nepochopila co tím chtěli tvůrci říci, teda kromě toho, že ve většině filmů je spousta osudového patosu a klišé. 84 minutová filmová verze písně "Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap" , tak to nemusí vždy dobře dopadnout. Za mne jedna znuděná za ani nevím co.(20.7.2019)

V tomto prípade sa pocity nedajú opísať a slová by nestačili. Toto majstrovské dielo ( pospájať jednotlivé zábery zo stoviek filmov do logického celku je určite väčšia makačka, ako film natočiť ) dokonalo precítia snáď len hardcore filmový fanúšikovia, ale pre tých ostatných to bude určite skvostný pohľad na to, čo robí z Filmu jedinečné umenie. A len tak pre srandu, pri druhom sledovaní ( pri prvom si to treba nechať užiť bez rušenia ) sa s laikmi môžte zabaviť hádaním názvov jednotlivých snímkov.(25.8.2014)

Bylo mi šestnáct a za lásku na první pohled se to označit zrovna nedalo. Léta jsme se míjeli, on na první pohled uslintaný předvídatelný mamlas, s kterým mrhají čas jen ti, co neumějí číst, já předsudečný snob beze špetky rozhledu. Jenže potom jsme si dali rande na Kill Billovi a začal mezi námi dlouholetý vztah, jemuž se co do vášnivosti vyrovnala snad jen aférka Normana Batese s Amélií Poulainovou. Zdálo se to být na celý život, ale jak jinak, z něj se postupně stával čím dál víc moralizující stereotypní nudař spoléhající na minulé úspěchy a já mu po práci začala z nedostatku naplnění pravidelně zahýbat u konzolí. Pak mi ovšem na dovolené předvedl svou nevídanou schopnost udělat z Alexe DeLarge romantického gentlemana a z Yody starou chápavou matrónu a ta dřívější jiskra znova přeskočila. Tenhle počin prostě musí oslovit každého, kdo někdy třeba jen na chvíli zahořel tou šílenou nekompromisní láskou k filmu.(31.7.2014)

• - Režisér György Pálfi si pri procese tvorby filmu stanovil pravidlo na zahrnutie maximálne 2 filmov od jedného režiséra. Ako veľký fanúšik tvorby Davida Lyncha sa pri ňom rozhodol toto pravidlo porušiť a použil viac než dva. (Madsbender)

• - Zo všetkých použitých filmov je 30% maďarského a vyše 40% amerického pôvodu. (Madsbender)

• - Film vznikl, aniž by autoři řešili autorská práva. Filmy, z nichž čerpali, stáhli díky torrentu. Na poslední veřejné projekci v Budapešti Pálfi před publikem prohlásil: "Z torrentu jsme vzešli, na torrent se vracíme". Nevyřešený copyright zabraňoval tomu, aby film vidělo platící publikum, takže je jeho oficiální distribuce omezená na "potřeby výuky" na dvou maďarských filmových univerzitách a na DVD (stáhnutelné v HD verzi), které je součástí "učebnice o filmu Final Cut". Po projekci v Cannes v roce 2012 si film vzal pod křídla Wild Bunch, aby vyřešil právní problémy s použitím cizích záběrů, do roku 2014 se však situace kolem autorských práv nezměnila. (Ydiot)