Final Cut - Dámy a pánové (festivalový název)

• maďarský

Final Cut: Hölgyeim és uraim

• slovenský

Dámy a páni, finálna verzia

(festivalový název)

Final Cut: Ladies and Gentlemen

Komedie / Drama / Romantický

Maďarsko, 2012, 84 min

György Pálfi

Brigitte Bardot (a.z.), Alain Delon (a.z.), Bruno Ganz (a.z.), Greta Garbo (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), András Kozák (a.z.), Tony Leung Chiu-wai (a.z.), Giulietta Masina (a.z.), Marcello Mastroianni (a.z.), Jeanne Moreau (a.z.), Matti Pellonpää (a.z.), Mari Törőcsik (a.z.), Marlon Brando (a.z.), Zoltán Latinovits (a.z.), Džoko Rosič (a.z.), El Hedi ben Salem (a.z.), Václav Neckář (a.z.), Magda Vášáryová (a.z.), Kirk Douglas (a.z.), Isabelle Adjani (a.z.), Woody Allen (a.z.), Agustín Almodóvar (a.z.), Julie Andrews (a.z.), Fanny Ardant (a.z.), Rosanna Arquette (a.z.), Javier Bardem (a.z.), Kim Basinger (a.z.), Nicolas Cage (a.z.), Alex Casanovas (a.z.), Jackie Chan (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Cher (a.z.), Julie Christie (a.z.), Glenn Close (a.z.), Sean Connery (a.z.), Daniel Craig (a.z.), Tom Cruise (a.z.), Penélope Cruz (a.z.), Jamie Lee Curtis (a.z.), John Cusack (a.z.), Matt Damon (a.z.), Geena Davis (a.z.), Maria de Medeiros (a.z.), Robert De Niro (a.z.), James Dean (a.z.), Catherine Deneuve (a.z.), Gérard Depardieu (a.z.), Johnny Depp (a.z.), Laura Dern (a.z.), Cameron Diaz (a.z.), Leonardo DiCaprio (a.z.), Michael Douglas (a.z.), Faye Dunaway (a.z.), Shelley Duvall (a.z.), Mia Farrow (a.z.), Carrie Fisher (a.z.), Harrison Ford (a.z.), Jodie Foster (a.z.), Michael J. Fox (a.z.), Richard Gere (a.z.), Mel Gibson (a.z.), Hugh Grant (a.z.), Jennifer Grey (a.z.), Gene Hackman (a.z.), Tom Hanks (a.z.), Ethan Hawke (a.z.), Goldie Hawn (a.z.), Salma Hayek (a.z.), Anne Heche (a.z.), Audrey Hepburn (a.z.), Anjelica Huston (a.z.), Samuel L. Jackson (a.z.), Scarlett Johansson (a.z.), Milla Jovovich (a.z.), Katalin Karády (a.z.), Nicole Kidman (a.z.), Christopher Lambert (a.z.), Sophia Loren (a.z.), Andie MacDowell (a.z.), Madonna (a.z.), Carmen Maura (a.z.), Ewan McGregor (a.z.), Liza Minnelli (a.z.), Kylie Minogue (a.z.), Bill Murray (a.z.), Gary Oldman (a.z.), Al Pacino (a.z.), Gwyneth Paltrow (a.z.), Gregory Peck (a.z.), Anthony Perkins (a.z.), Joe Pesci (a.z.), Michelle Pfeiffer (a.z.), Brad Pitt (a.z.), Christopher Plummer (a.z.), Dennis Quaid (a.z.), Christina Ricci (a.z.), Tim Robbins (a.z.), Julia Roberts (a.z.), Gena Rowlands (a.z.), Winona Ryder (a.z.), Arnold Schwarzenegger (a.z.), Julieta Serrano (a.z.), Omar Sharif (a.z.), Cybill Shepherd (a.z.), Kevin Spacey (a.z.), Sharon Stone (a.z.), Meryl Streep (a.z.), Patrick Swayze (a.z.), Audrey Tautou (a.z.), Uma Thurman (a.z.), John Travolta (a.z.), Kathleen Turner (a.z.), Jon Voight (a.z.), Dee Wallace (a.z.), Naomi Watts (a.z.), Sigourney Weaver (a.z.), Robin Williams (a.z.), Bruce Willis (a.z.), Kate Winslet (a.z.), Hugh Laurie (a.z.), Tom Waits (a.z.)

Absolutní film. Věřím, že něco takového se v REM fázi spánku honí hlavou opravdovým cinefilům. Emocionálně i vypravěčsky jde o překvapivě funkční experiment, zdárně navozující dojem příběhové kontinuity, a dokonce schopný vyvolat jakous takous identifikaci (s archetypálními romanticko-filmovými situacemi, nikoli s postavami). Pálfiho autorský otisk je nejpatrnější v plném zužitkování situací čpících tou nejfyzičtější člověčinou (nechybí fragment "cukrové" scény ze Sweet Movie) a v podvratném nabourávání seriózních situací zcela nepatřičným záběrem Yody nebo někoho/něčeho podobného. Vlastně jde o trochu nápadnější využití techniky, kterou Tyler Durden v Klubu rváčů vylepšoval dětské filmy. Filmoví fanoušci jistě mohou soutěžit, kdo pozná více snímků (jen bych to příště prosil konat při neveřejném promítání), ale touto aktivitou se zábavností potenciál filmu podle mne zdaleka nevyčerpává. Nedivil bych se, kdyby o střihové skladbě a typech návaznosti záběrů (atmosféra, pohyb, tvar) někdo časem napsal přinejmenším bakalářku. 90%(16.3.2013)

Ani nevím, kde začít, protože tohle je opravdu dílko, při kterém mě napadaly jen superlativy. Uhranul mě už koncept toho, jak se dá vyprávět příběh, který je i přes zdánlivou směs krásně čtitelný. Samozřejmě film pro všechny fanoušky, co už mají nějakou tu stovku shlédnutou - pokaždé mi plesalo srdíčko, když jsem film poznal (hrdě říkám, že to bylo víc jak polovinu filmu). A umím si představit, že každý herec, který se uvidí, bude považovat ty svoje vteřinky jako poklonu, protože režisér to vzal opravdu od základu a vytěžil ty nejzářivější hvězdy z nitra filmových archivů.(4.9.2015)

Bylo mi šestnáct a za lásku na první pohled se to označit zrovna nedalo. Léta jsme se míjeli, on na první pohled uslintaný předvídatelný mamlas, s kterým mrhají čas jen ti, co neumějí číst, já předsudečný snob beze špetky rozhledu. Jenže potom jsme si dali rande na Kill Billovi a začal mezi námi dlouholetý vztah, jemuž se co do vášnivosti vyrovnala snad jen aférka Normana Batese s Amélií Poulainovou. Zdálo se to být na celý život, ale jak jinak, z něj se postupně stával čím dál víc moralizující stereotypní nudař spoléhající na minulé úspěchy a já mu po práci začala z nedostatku naplnění pravidelně zahýbat u konzolí. Pak mi ovšem na dovolené předvedl svou nevídanou schopnost udělat z Alexe DeLarge romantického gentlemana a z Yody starou chápavou matrónu a ta dřívější jiskra znova přeskočila. Tenhle počin prostě musí oslovit každého, kdo někdy třeba jen na chvíli zahořel tou šílenou nekompromisní láskou k filmu.(31.7.2014)

Dám pět. Proč ? Protože když někdo dává filmu svou lásku, tak já mu za to vždy budu oplácet stejnou mincí. Možná by i takovému filmovému sestřihu slušela ucelenější obsahová koncepce, ale z tohoto dílka jde čístá radost z vynálezu zvaného film, že nemůžu jinak, korn když i záverečné titulky se tak krásně poslouchají(27.5.2015)

Niekde som tu dočítal definíciu tohto ako "absolútny film". Absolútny súhlas. Bez zaváhania a preháňania dávam 10 z 5. Je mi jasné, že o príbeh tu primerane nejde, ten je "iba" fakt veľmi pekný. A s ohľadom na ten experimentálny rozprávačský koncept... Keď si tú story vybavujem, v živote nikdy by som neveril, že existuje pocit typu "prečítať si film". Hlboký zásah a keď sa z neho trochu otrasiem, určite sa moje hodnotenie potvrdí, keď sa začnem zamýšľať nad tým koľko za tým muselo byť mravenčej roboty v kombinácii s dokonalým citom a hlavne vášňou pre film ako taký. PS: Už som videl kadečo, ale Bollywoodsku superstar Shah Rukh Khana v maďarskom filme... No to mi poser Tatry.(19.9.2019)

• - Režisér György Pálfi si pri procese tvorby filmu stanovil pravidlo na zahrnutie maximálne 2 filmov od jedného režiséra. Ako veľký fanúšik tvorby Davida Lyncha sa pri ňom rozhodol toto pravidlo porušiť a použil viac než dva. (Madsbender)

• - Zo všetkých použitých filmov je 30% maďarského a vyše 40% amerického pôvodu. (Madsbender)

• - Film vznikal tři roky z peněz, které měl György Pálfi z grantu určené na filmovou postprodukci. Šlo o znouzectnost v době, kdy vznikal a měnil se systém financování maďarské kinematografie a autoři neměli peníze na to, aby natáčeli filmy. Pálfi se tedy rozhodl vytvořit film z peněz, které měl určené pro postprodukci - tedy bez natáčení, jen postprodukcí cizího materiálu. (Ydiot)