Reklama

Reklama

Noční návštěva

(TV film)
všechny plakáty
Drama
Československo, 1990, 50 min

Obsahy(1)

V komorním dramatu podle původní rozhlasové hry Petera Karvaše se ocitáme v bytě pana Hofera (Otakar Brousek) během nastávající noci. V tuto dobu se k němu dostaví nečekaný návštěvník (Vladimír Ráž), jenž se zajímá o jeho minulost v koncentračním táboře. Od těchto událostí už uplynulo téměř 50 let, přesto se zdá, že i obyvatele bytu okrádají o klidný spánek. Během rozhovoru vychází najevo, že pan Hofer měl co do činění s umisťováním vězňů do transportů, v němž privilegovaná skupina byla nahrazována jinými osobami. Mezi oběťmi této výměny, za níž však nestály zištné či osobní zájmy, byla i návštěvníkova matka. Mezi starými muži se rozhoří konflikt, z něhož vyplývají otázky mravních postojů v mezních situacích a odpovědnosti. (Česká televize)

(více)

Recenze (7)

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Jistě zajímavý námět, ovšem scénář trpí řadou slabin, které snižují věrohodnost jednání obou postav, což jen do určité míry mohly zachraňovat jinak výborné výkony obou protagonistů. Nepomáhá ani zcela nevhodná hudba. Ovšem nastolené otázky stojí za zamyšlení a odpovědi ani nemohou být jednoznačné. V tom je film přínosný. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Karvašova původní rozhlasová hra je brilantním dialogem dvou mužů o hodnotách lidského života a práva rozhodovat o něm. K tomu, aby byl rozehrán dokonalý psychologický a názorový souboj autorovi stačí minimální prostor a pouze dvě postavy. Síla výpovědi potom spočívá v propracovaných dialozích. A samozřejmě na hereckém mistrovství, v tomto případě Otakara Brouska a Vladimíra Ráže. Škoda, že tak vynikající dílo kazí zcela nevhodná hudba (Michal David), která se sem absolutně nehodí. ()

dyfur 

všechny recenze uživatele

......čakal som veľké drama na malom priestore....žiaľ.....napriek kvalitným hercom sklamanie.Prečo: ? námet by ešte bol fajn,ale herecké výkony boli-nno môj dojem - rozpačitý...hlavne V.Ráž miestami až prehrával  a ani O.Brousek -i keď herecky bol lepší- sa nejako moc nesnažil.... a tá hudba to dorazila. ()

adnov 

všechny recenze uživatele

Dobře zahraná psychologická hra. Donuti vás to zamyslet se. Neseděla mi pouze hudba a časový nesoulad - návštěvník tvrdí že se zdrží jen hodinu a něco, přesto trvá než se dostane k věci, když už se zdá, že min 50min uplynulo, chce kávu, což samozřejmě opět musí zabrat nějakou minutu, vše muži říkají konají dělají pomalu rozvážně, tudíž mě to vážně rušilo. Stále jsem si říkala, to není možné, že ještě stíhá. Ovšem jinak dobré. Dobré si připomenout, jak to bylo, být mohlo a uvědomit si to vše kolem. Odsoudit je jednoduché, ale kdo nezažil, nepochopí. Zkusme to však. A kdo je bez viny, ať hodí kamenem. Každému šlo hlavně o sebe, o rodinu, o přežití. Chápu obě strany. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama