Povídka o policajtovi

• slovenský

Poviedka o policajtovi

Krimi / Drama

Francie / Itálie, 1975, 107 min

Musím říct, že to ani není moc Thriller, ale okamžiky s hercem Trintignantem, jsou opravdu mrazivé. Delon zde hrál komisaře,který se nedá vyvézt z míry. Filmy s Delonem jsou většinou chladné a zdlouhavé, ale u tohoto filmu jsem se velice bavil - vše bylo takové klidné a rozumné. Příjemné překvapení.(17.8.2008)

Dost dobrou kriminálku, v níž si nikdo moc nedělal hlavu s psychologií postav (tihle jsou dobří, tihle zlí a hotovo) poněkud shodil závěr, kdy byl dlouho těžko polapitelný zločinec chycen tak jednoduše. Scénáristické pero se asi nějak unavilo. Bohužel jsem měl tu smůlu, že jsem film viděl dabovaný a Josef Abrhám se k Delonovi absolutně nehodí.(3.10.2008)

....tradiční, ale solidně udělaný...dobře zvládnutý retro...docela komplexně postižená doba, prostředí a jeho sociální struktura, zázemí policie atd.... ukecaný, ale Deray to umí rytmizovat hereckou akcí a výstavbou situací...výborný Delon...dobře vypadá, charisma až na strop... blablabla... ale hlavně tu postavu umí výborně odstínit...neni to jenom taková ta chlapácká póza...má tam velice pestrý rejstřík jemných gest a výrazů...dík tomu působí ta postava životně...výborný záporák Trintignant...závěr to pěkně zacyklí a nechá vyznít jako celek...(17.9.2011)

Delon zde není úplně typický Delonem. Spíš je zde v roli, které většinou hrával Belmondo. Jeho komisaři byli většinou drsnější, ale jinak byli velmi podobní. Chrabří sympaťaci s dobrým srdcem se smyslem pro spravedlnost, sarkasmus a slabostí pro ženy. I když Delon zde má jenom tu svou Ketrin a pouze jednou skáče ze střechy. A ještě k tomu se mu to nepovede. Ale stejně zde má spíš takovou Belmondovskou roli. Možná mi to zkresluje dabing Abrháma. Ten tady z Rogera Bornichea dělá neuvěřitelného sympaťáka a umí výborně podat, ty jeho hlášky. Abrhám by se jinde na Delona nehodil, ale tady sedl výborně a podal špičkový výkon. Vinklář a můj oblíbenec Langmajer podal taky v dabingu výborný výkon. Jinak Jean-Louis Trintignant je sám o sobě naprosto špičkový i tak a hraje snad ještě o něco lépe než samotný velký Delon. Ještě se vrátím k tomu dabingu. Druhý dabing rozhodně nedoporočuji. Trávničkův uspávací rádoby charismatický projev je uspávající. O obsazení zbytku postav, dialozích a kvalitě zvuku ani nemluvím. Buď s prvním dabingem, nebo v originále. Na jiné varianty zapomeňte. A teď už konečně k samotnému filmu, který mě velmi překvapil. Takovou podívanou jsem nečekal. Hrozně mě bavili už jenom ty prvky humoru v podobě pár úsměvných hlášek. Pak se mi líbilo spousta myšlenek a point. Rozhovor Bornichea s jeho drsným kolegou o gestapu je úchvatná scéna, která má v sob ě (i díky tomu dabingu) takovou sílu, že jsem si ji poté přehrál ještě jednou. Vrah je geniálně napsaný a herecky ztvárněný. Výsledkem je špinavec, z něhož jde místy až strach. Ovšem, nic není černobílé. Buisonnonova postava mě nakonci dost překvapila. Finále je celkově napínavé a dobře napsané. Ale napětí netvoří jenom dějová línie s padouchem. Ale i vztek Bournicheova šéfa, kterému už dochází nervy a vy si jenom říkáte, jestli to vůbec Delon stihne dokončit. Jak jste již doufám poznali, Povídka o policajtovi není žádná tuctová nevýrazná kriminálka, se spoustou klišé tohoto žánru. Ten film je velmi chytrý a je v něm i kousek psychologie. Obávám se že tu tam spousta lidí neodhalilo. Musím si stejně rýpnout. Nechápu jak byste si představovali dobré tempo vypravění, když vám tohle připadá pomalé. Ach jo. Já osobně nemám co vytknout, jsem maximálně spokojený. Dávám nadherných pět a jiné hodnocení absolutně nepřipadá v úvahu. 90 %(14.3.2017)

Tuhle skupinu filmů řadím mezi ty, jenž se nikdy zřejmě nestanou obětí zubu času. Záporák je správně slizký, film má plynulý spád a závěr je brilantní. 4* jsou na místě, jenže to by se musela hlavní role chopit trochu drsnější tvář, jakou Alain Delon pro mě není, jak už tu někdo psal, tady se měl objevit někdo jako Ventura či Gabin. Výsledek by byl poněkud lepší.(13.9.2011)

• - Delonův výkon byl natolik přesvědčivý, že ho ocenil i v té době ještě žijící skutečný inspektor Borniche. (Hans.)

• - Skutečný Émile "Mimile" Buisson, francouzský gangster a veřejný nepřítel číslo 1, byl zodpovědný za více než třicet vražd a sto loupeží. (sator)

• - Natáčení probíhalo ve Francii a Itálii. (Terva)