Komorná dráma dvoch mladých ľudí, ktorí prichádzajú o svoje ideály. Je zamyslením o tieňoch deformovanej minulosti, ktorá bola realitou a dodnes ovplyvňuje vzťahy ľudí. (RTVS)

retroslovak

Vynikajúci scenár Stanislava Gurku, presne takto mi utkvel po vypočutí jeho veľmi pútavej a zaujímavej rozhlasovej hry návrat. Mne osobne sa zatiaľ tento film od neho najviac páčil. Bolo tam všetko, pointa, výborní herci, doplnené hudbou Jána Lehotského. Nedá sa rozhodne povedať, že sa v 90-tych rokoch tiež netočili skvelé a zaujímavé filmy. Myslím, že presne toto je jeden z nich. Čím ďalej, tým viac túžim spoznať celú filmovú a televíznu tvorbu rokov 90-tych. Radím medzi filmy, ku ktorým sa veľmi rád vrátim. ()

Autogram

Štyri roky po revolúcii boli traumy a tiene socialistickej minulosti celkom pochopiteľné. Horšie je, že dnes máme skoro 30 rokov po revolúcii a s tieňmi tejto minulosti sa boríme stále, to je snáď boj nekonečný. Film to naznačuje skôr v náznakoch a v psychológii postavy Geišberga, ale inak ide o príbeh aj spôsob natočenia vyložene nudný. –––– Vtedy som pochopil, že nebudú nové sochy, pokým budú starí mecenáši. ()