Bez cíle

Krátkometrážní / Horor
Česko, 2012, 33 min

Režie:

Petr Esterka

Trojice kluků se vydá natočit krátký dokument o staré ubytovně, kde se prý před lety odehrálo několik sebevražd. Hned po prvním průzkumu ale zjistí, že v ubytovně nejsou sami, dají se okamžitě na útěk. Při pokusu ujet pryč z oblasti ubytovny se pokazí auto a trojice kluků je odkázána přespat v lese a počkat na ráno. Začíná noc plná překvapení. (e.peet)

SOLOM.

„Pepa tady néni…“ – Nebýt těch všudypřítomných nadávek, tak by tu asi nebylo skoro nic, o čem by se dalo vůbec psát. Ono je pěkné, když si partička kamarádů natáčí videa na zvýšení sledovanosti svých profilů na youtube, ale proč s tím proboha lezou ještě na filmovou databázi? Aby se jim všichni vysmáli? Found footage (až na pár světlých výjimek) patří společně se zombie tématikou a UFO k mým vůbec nejméně oblíbeným hororovým subžánrům. No a podobných amatérských videí existuje celá řada a většina z nich stojí, jak sami tvůrci rádi používali toto slovo ve svém shortu s prominutím „ za piču“. Vždyť díky nekvalitní kameře a faktu že se vše odehrávalo ve tmě, tam většinu času nebylo skoro nic vidět, nebo dost rozmazaně. Našel jsem tu ale i pár věcí, kvůli kterým nedám odpad. 30% ()

Iroquaise

pokus o simultánní popis/ analýzu....no...další z projektů z kategorie post-Blair Witch, kterou znovuoživila série "Paranormal Activity"...stejná šablona...skupinka někam jde, má vyhlídnuté místo, kde se údajně dějí záhadné věci a má s sebou kameru, na kterou točí průběh celé akce...tenhle mustr je tak populární z jednoho prostého důvodu...je vděčný a (zdánlivě) formálně a herecky nenáročný...pomocí ruční kamery, vhodného prostředí a jednoduše iniciovaných dramatických situací vyrobíte strašidelnou atmosféru nato tata...ale je potřeba, aby to celé působilo aspoň trochu uvěřitelně a realisticky...musí fungovat postavy...jejich chování v obyčejných situacích atd...taky se nedá na diváka hned vlítnout...napětí se musí pomalu stupňovat...s ohledem na objevená fakta, protože tenhle typ filmu je silně deskriptivní, má informační charakter...divák jde ruku v ruce s postavami, které procházejí nějakým prostředím, zjišťují jeho povahu a objevují nové informace...a pravá ono dávkování informací musí být pozvolné...osobně jsem z tohohle typu filmu trochu unavenej...nedávno se vynořil Milan Letocha s nepovedeninou "Project" ( navíc mělo jít o to, co jsem popisoval jako potenciální cestu u Blažkova "Těla"...krátkometrážní demo pro následný celovečerní projekt...akorát teda nevim, o čem by tak asi celovečerní "Untitled Project" byl...připadá mi, že všechno bylo řečeno ) http://www.csfd.cz/film/299400-project/ ...zaujal mě slovenský kousek "Zlo"...z filmu jsem viděl jen kus, ale časem se určitě podívám......... http://www.csfd.cz/film/311750-zlo/ čim mi "Bez cíle" přijde formálně zajímavý, je střídání kamer...hned v první scéně z domu se užívaj dvě kamery se stejnou obrazovou kvalitou a mezi jejich záznamy se přepíná poměrně často...ale teď je otázka, jestli to celou akci bude vhodně dynamizovat, nebo jestli ta výsledná zmatečnost nebude spíš na škodu věci ( ona už jedna ručka stačí bohatě k tomu, aby se člověk v prostoru ztrácel...všechno to přeostřování, proměny světelelnosti, roztřepaný obraz...)... ...zaujal mě slovenský kousek "Zlo"...z filmu jsem viděl jen kus, ale časem se určitě podívám......... http://www.csfd.cz/film/311750-zlo/ právě ony dva zmíněné aspekty - realističnost a pozvolnost totiž tenhle film splňoval............podstatné je taky vykreslení postav a vztahů...v tomhle směru je v dané kategorii subverzivně inovativní film Ondry Pavliše alias Andyho Fehua "Andyho film"...což zpočátku zavání variací na Blair Witch...ale následně se ukáže, že nejde o prostředí a mystéria s ním spojená, ale o postavy...čili že zdroj napětí napětí je jinde...a ve své podstatě spočívá v médiu samotném...ale to už bych prozrazoval moc... http://www.csfd.cz/film/279649-andyho-film/ zlom v podobě náhlé paniky mi přijde trochu přes čáru...je to trochu moc hysterické...jako má to atmosféru...bodejť by nemělo...noční vidění působí samo o sobě dost strašidelně...a zároveň výrazně pracuje fantazie...to, co nevidíme, ale pouze si v nastoleném časoprostorovém kontextu domýšlíme................ osobně mě hodně děsí situace, kdy se auto náhle zastaví...kdy jediná věc, která vám může v určitém nehostinném nebo nebezpečném prostředí pomoct, najednou selže...taky to pro mě bylo základní situační východisko pro scénář k filmu "Noční jízda"...pak už si to žilo tak nějak vlastním životem ( různé verze scénáře atd.) http://www.csfd.cz/film/298665-nocni-jizda/ debilní je, že ti borci najednou začnou hromadně panikařit a nikdo z nich - ani jeden - nezachovává zdravý rozum...hromadná panika by byla zajímavá, kdyby všichni na začátku machrovali a následně by se ukázalo, že jsou posraný...takhle se ale rozbíjí to, o co se film tak trochu snažil...rozrůznění postav...najednou je to celý opět anonymní... přerušování záznamu má asi působit syrově...a zpočátku tak i působí, ale ve finále začíná být nadužívané a rušivé......ze zbylých dvou hochů jeden přehrává a druhý jako by pořádně nevěděl, co má hrát...jeden je přepjatý a druhý nevýrazný...jako by snad ani nezažívali stejnou situaci.....což tak nějak kontrastuje s tím, co jsem říkal předtím...že se typologie postav anuluje a výsledek je anonymní...a v tom je ten problém...nedůslednost v rámci postav, jejich chování, celkového hereckého výstupu.......hm..."hele, nějaký barák...jdem dovnitř"...tak pokud pominu klasickou na první signální výtku " ježiš, oni jsou dementní....proč jdou tam, kde to smrdí problémem"...takhle přesně finišovala Blir Witch...opuštěný dům uprostřed lesa......."já už nemůžu"..."tak tady počkej v té místnosti a já ho jdu najít"...aneb máme dvě postavy, tak jak je od sebe oddělíme, abychom dosáhli většího napětí.......no...závěr mě potěšil...byť mohl být trochu prodloužený z hlediska stopáže...mohli si s tím víc pohrát...každopádně výsledek je tak půl napůl...některé momenty jsou působivé, podařilo se z nich vyšťavit nějakou děsivost ( některé scény jsem pauzoval, protože nemam rád lekačky...tuplem v takhle syrovém kontextu)...některé jsou herecky přepálené...jinde zas vyčuhuje ten konstrukt, klišé vázaná na danou kategorii atd...ale na amatérský film je to slušné...a tak nějak doufam, že už nikdo s kamerou do opuštěnejch baráků nepoleze.......akorát si nejsem moc jistej tim názvem...nějak mi to k tomu filmu nesedí. () (méně) (více)

TomX2

Ako už poznám Peťa a jeho tvorbu, je pravdepodobné, že tento výplod stvoril z opilosti, čo sa odráža aj na dialógoch, ktoré zrejme vznikli improvizáciou. V tomto prípade neberiem ohľad na to, že sa jedná o amatérsky film, keďže z neho necítim úsilie a snahu o atmosféru, či o nejakú originalitu. Nenapomáha tomu ani fakt, že Petr už skúsenosti s tvorbou filmu/videí mal dávno predtým, takže či už film porovnávame s Petrovými ďalšími dielami alebo nie, v oboch prípadoch tento výtvor pôsobí nedbanlivo, a tak s ním aj budem zaobchádzať. Napätie tu pochopiteľne nie je žiadne, dialógy blbé a okrem niekoľkých vcelku zábavných momentov tu nie je nič, čo by som pochválil. Jednu hviezdu dávam hlavne preto, že táto amatérska hlúposť je niekoľkonásobne lepšia ako veľká časť mnou videných hororov s väčšími prostriedkami či už finančnými alebo materiálnymi. Znie to síce smutne, no bohužiaľ to nezmením. ()

korbitch22

No to mě poser, pochči, pobli a zakopej v lese ty kundo.Found footage hokus pokus kluků s vetelným přízvukem si vysloužil neskutečných 50 tisíc diváků na TyTrubko a tady zhovadilých 68%.Fešáci někde splašili kejmru s nightshotem a celou noc běhali, házeli kamerou a sprostě píčovali, potom to hodily na net, pojmenovali to Bez Cíle (věřim, že jejich amatérská kariéra přesně tak dopadne) a lidi jim to lajkujou jak syslu zbavení.Found footage je nejprimitivnější hororový žánr, jaký lze natočit.Aby fungoval, potřebuje člověk ale solidní zápletku a efekty, přesvědčivý herce a hlavně děsivost, potom vznikají skvosty jako Cloverfield, Evidence, Blair Witch či Paranormal Activity (1,3) no jenže pokud jen vezmete kameru a umíte hovno, vznikne tohle, nebo pecky jako The Frankenstein Theory či Grave Encounters 2.Už jako šestnáctiletej jsem snil o tom, že natočím found footage horor a dokonce jsem jeden malej tenkrát vožralej zmáknul na chatě při Silvestru, kdy jsme běželi po lese, chvilku křičeli, potom parťák jakože zmizel a já zařval a kamera padla k zemi ala Blair Witch, do teď to funguje, do teď to video mám, ale nehodlám ho nikde prezentovat, jelikož to je prostě jednoduché a úplně o ničem.Budu asi zase osočen, že meziplanetárně závidím, ne kluci fakt ne, jen se kurefsky divím, že něco tak nepříčetně blbého mohlo mít takový úspěch, ovšem tahle doba a banda debilů kolem nás mě stále nepřestává překvapovat.10%. ()

manonfire

Tisícítřicátásedmá (odhad) variace na BlairWitch, tentokrát po jihomoravsku, což je velmi vtipně slyšet v naprosto každé větě, kteró tám boorci prdnoo. No je to sranda, co si budeme povídat. S hororem, natož plošně zhodnoceným 65 procenty to nemá nic společného. Ale klucí budou mít aspoň super zážitek z natáčení. 20% ()