Lost River

Ryan Gosling

Ryan Gosling

Benoît Debie

Johnny Jewel

Only God Forgives in Lost River. Ryan Gosling trávil na pľace Nicholasa Windiga Refna až príliš mnoho času a tak sa rozhodol, že si jedného takého „Refna“ natočí aj sám. Vizuálne to zvládol, aj keď sa mi žiada skôr uviesť okopíroval, na jednotku. Lost River hýri farbami, štýlovým hudobným doprovodom, nesie sa v snovej, temnotou nasiaknutej atmosfére (ale s fantasy nemá nič spoločné, nenechajte sa zmýliť chybne uvádzaným žánrom na čsfd) a podarilo sa vykresliť aj depku v chudobou poznačenou prostredí amerického predmestia a jeho ľudí z nižšej sociálnej vrstvy, ktorí sa snažia pretĺkať životom. Bohužiaľ sa mu to celé nedarí spojiť do zmysluplného celku. Zameriava sa výhradne na spomínaný vizuál a atmosféru, ale zabúda na všetko ostatné. Jeho debutu tak chýba potrebné katarzia, smeruje od nikam nikde, jeho príbehové motívy vyplynú do prázdna a postavy v ňom nejakú výraznejšiu funkciu. Dokonca aj tá občasná brutalita alebo pokus o sexuálnu zvrhlosť (scény v druhej polovici v bare) sú skôr samoúčelné, než by mali pre samotnú story zmysel. V podstate typický Refn, akurát tento krát zrežírovaný Groslingom. Chápem, čo sa Gosling snažil svojim debutom dosiahnuť a režijné kvality v ňom určite tkvejú, akurát v prípade Lost River to je až také prílišné, ale hlavne prázdne napodobňovanie v jeho už podaní videného, akurát v prípade Drive a Only God Forgives iba pred kamerou. Jeho premiestnenie za ňu neprináša nič špeciálne, má síce pár zaujímavých scén, depresívnu atmosféru a temný vizuál, ale vo výsledku to je len o niečo menšie sklamanie než z Refnovho Only God Forgives. CELKOVO: 2,5* (5/10)(17.4.2015)

Oukej... Ryan po spolupráci s Refnem dal do kupy dojmy z polorozpadlýho Detroitu, pár zajímavých herců a kameramana ENTER THE VOID nebo SPRING BREAKERS (obojí je tu znát), aby "odvyprávěl" zvláštní temnou polopohádku města duchů a ztrápených postav, hypnotických ohňů, která funguje spíš jako mixtape než film co má mít smysl. Ale jako debut vůbec není tak zlý jak se strašilo, snad se nedal odradit.(6.5.2017)

S hodnocením jsem dlouho váhal, no je to zkrátka někde mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami, ale zatím to nechám níž. Gosling natočil audiovizuálně parádní film, kterému však chyběl z mého pohledu lepší nebo více dovyprávěný příběh, který by se vyrovnal kvalitě technické stránky filmu. Ano, všichni píší, že Gosling je hodně ovlivněný Refnem, Malickem, Cronenbergem nebo Cianfrancem, ale podle mě měl tohle v sobě vždycky. Nicméně bylo to velice zajímavé a určitě se těším do budoucna na další Goslingovu tvorbu.(19.4.2015)

• TheDon

Na čem ten Rájen frčí ? Tohle totiž nemůže normálně myslící člověk myslet vážně. Film naprosto o ničem. Nechápu Evu jak se mohla k tomuhle propůjčit. Mladej čóruje měď a matka si řeže ksicht, aby jim nezdemolovali tu dřevěnou barabiznu. Mr. Bully stříhá kamarádům nůžkama rty a to je asi tak všechno. Pro mě naprosto nezkousnutelnej film. Nechápu nic.(6.5.2015)

Ryanovi Goslingovi sa evidentne zapáčili filmy, v ktorých sa v poslednej dobe objavil a tak sa rozhodol natočiť si svoju vlastnú artovku, ale nevyšlo mu to až tak dobre. Vizuálne je to v poriadku, aj napriek nie až tak atraktívnym lokáciám je tu dostatok pôsobivých záberov, aj keď častá inšpirácia od iných tvorcov je predsa len výrazná viac, než by bolo vhodné. Ale po ostatných stránkach je to už horšie. Spočiatku to vyzerá dosť nádejne, pôsobí to ako zaujímavý mix fantasy, postapo, rodinnej drámy a to celé podporené príjemným rozprávkovým nádychom, ale už čoskoro sa to celé vytratí. Dej nakoniec ani nie je ničím výraznejšie zaujímavý, iba si tak plynie odnikam nikam, pričom za tým ani vôbec netreba hľadať nič viac, čo by bolo ukryté pod povrchom, ako to od artoviek očakávam. A tak sa film stal pre mňa časom hlavne čakaním na tie spomínané atraktívne obrazy, prípadne celé scény, no takú som si tu našiel len jednu, tanec v strednej časti, na čom má okrem dobrej kamery podiel hlavne perfektná hudba, toto sa mi dosť páčilo. A rozporuplne na mňa pôsobí obsadenie, to mužské vrátane hlavného hrdinu a záporáka nestojí prakticky za nič, ale ženské je v poriadku, tu ma potešila hlavne moja obľúbenkyňa Saoirse Ronan, aj keď tu hrá predsa len jednu zo svojich menej zaujímavých úloh, ale nesklamú ani Christina Hendricks a Eva Mendes. Takže celkovo si myslím, že si Gosling týmto projektom hanbu neurobil a ak sa ešte niekedy pokúsi o niečo podobné, šancu mu určite dám, len by mohol skúsiť nájsť svoj vlastný štýl a hlavne scenár prenechať niekomu inému. 61%(7.6.2015)

• - Roli Belladonny měla původně hrát Karen Black. Herečka však těsně před natáčením podlehla rakovině, a tak se její role ujala Barbara Steele. (jezurka42)

• - K napsání filmu inspirovala Goslinga návštěva bankrotujícího Detroitu během natáčení snímku Den zrady (2011). (Brousitch)

• - Matt Smith (Bully) natočil své scény v přestávkách mezi natáčením seriálu Doctor Who(od r. 2005). Jelikož si kvůli roli tyrana oholil hlavu, musel poté během natáčení seriálu nosit paruku. (jezurka42)