Návrat Casanovy

• slovenský

Návrat Casanovu

Drama / Romantický

Francie, 1992, 93 min

Film som zhliadol na ČT1 a výnimočne som si nepozrel hodnotenie na csfd. Myslím, že som spravil veľmi dobre a bez predsudkov sa nechal unášať príbehom a poetickým spracovaním. Dialógy tu nie sú len prázdne báchorky na vyplnenie času. Dávajú význam a sú filozoficky podkuté. Delon je skvelý, ako vlastne vždy a bez neho by film samozrejme stratil na hodnote. Hodnotenie je myslím si nespravodlivo nízke hlavne kvôli možno jemne televíznemu spracovaniu a komornosti, ale ak dáte priechod tomu hlavnému, a to sú myšlienky prezentované Casanovou, pohľad na mravné hodnoty doby, v ktorej žil, skvelé dialógy a mnoho uštipačných poznámok (napr. pri záverečnej partii pokru alebo inej kartovej hry), tak budete spokojný. Jasné, nie je to žiadne vzrúšo-dobrodrúžo, a na dnešnú dobu je film pomalý, ale občas je dobré spomaliť. 9/10(2.11.2010)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 6.2.1993, réžia slovenského znenia (STV Bratislava) = ŠTEFÁNIA GORDULIČOVÁ - TECHNICKÁ POZNÁMKA: V STV uvedené pri príležitosti Večera televízie CANAL+. Pred filmom bol, pri príležitosti jeho exkluzívneho slovenského TV uvedenia, aj rozhovor s Alainom Delonom. (30.3.2012)(30.3.2012)

• dopita

Casanova už je starej a z formy a nedaří se mu zblbnout jednu místní intelektuálku. Ta mu pěkně od plic řekne, co si o něm myslí. Ovšem to by nebyl Casanova, aby ho to odradilo a do kalhotek se ji stejně dostane. Ovšem ne proto, že by zabodoval jako svůdník, ale jen díky pochybnému kšeftu. Z toho nikdo nevyjde jako vítěz. Asi to mělo mít ňákej dramatickej dopad... nemělo. Režisér to pojal dost nudně a hlavně film nijak negraduje, jen se tak nějak divně plahočí a pak je díkybohu konec. Alain Delon je mdlej až hanba, že je Casanova jsem mu neuvěřil ani na chvíli.(3.11.2010)

Z dnešního pohledu již trochu archaický příběh proslulého svůdníka Casanovy v podání Alaina Delona, zchudlého a stárnoucího šlechtice, který je Velkou radou vyhoštěn z Itálie a doufá, že se bude moci jednou vrátit. Mezitím se náhodou setká se svým přítelem, kterému kdysi výrazně finančně pomohl a který jej pozve k sobě na zámek. Casanova rád pozvání přijímá a hned po příjezdu si všimne mladé neteře svého hostitele Marcoliny a rozhodne se jí svést. Ta ho však odmítá, což Casanovu nejen trápí, ale zjišťuje, že se do Marcoliny zamiloval. Marcolina dá přednost mladému důstojníkovi Lorenzovi, což je pro Casanovu těžká zpráva. Ve stejném čase přichází z Itálie dopis, že se Casanova bude moci vrátit pouze za předpokladu, že bude dělat udavače, což odmítne. Sžíravá touha po Marcolině ho vede k zoufalému činu. Když v kartách doslova oškube a zadluží důstojníka Lorenza, který se rázem ocitá na hraně chudoby, nabídne mu Casanova obchod - celou výhru výměnou za noc strávenou s Marcolinou. Lorenzo na obchod přistoupí… Tento žánr mi není zrovna blízký, na druhou stranu vidět hrát Delona takovou roli, po množství různých kriminálek, jsem si nemohl nechat ujít.(17.8.2008)

A tak skončil jeden Casanova. ALAIN DELON snad byl kdysi Casanova moderního věku, ale tady jaksi jeho filmové umění "vyšumělo". Když to porovnám s Casanovou, kterého zahral Marcello Mastroianni ve filmu "Noc ve Varennes", tak to je nebe a dudy. Přitom Mastroianni hrál též zestárlého Casanovu, ale to je lahůdka a ty vtipné dialogy !! Tento film s Delonem jsem protrpěla, nechápu, jak tohle mohlo dostat "Zlatou Palmu" a ačkoliv jej mám na DVD, tak nevím, zda se ještě někdy na něj podívám.(2.4.2011)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu od Arthura Schnitzlera. (Terva)

• - Natáčení probíhalo také na zámku Mogéra v Montpellieru. (Terva)