Černý Tulipán

Čierny Tulipán

The Black Tulip

Historický / Dobrodružný / Komedie

Francie / Itálie / Španělsko, 1964, 115 min

Nádherný šermířský film, jeden z nejlepších, jaké kdy byly natočeny. Mladý Alain Delon už tehdy byl výborný herec a jeho dvojrole je naprosto úžasná. Spoustu krásných žen, šermířských soubojů a komických situací dodává tomuto filmu jeho patřičný půvab, který nevimizí, ani po bůhví kolikátém shlédnutí.(12.2.2005)

Můžu jenom potvrdit, že na takové filmy, plné romantiky a odvahy se jen tak nezapomíná. Dva bratři, každý jiný, ale jako Černý tulipán oba stejně neodolatelní. Alain Delon ve své nezapomenutelné dvojroli.(10.2.2003)

Jo, to byly časy. Černý tulipán - to byl akční hrdina mého dětství. Dodnes svěží dílko, plné akce, romantiky a jemného francouzského humoru.(27.5.2002)

Jak to stručně shrnout...Černý Tulipán je update Zorro mstitele říznutý Robinem Hoodem, který se odehrává v době Velké Francouzské revoluce. Ale k věci - Delon byl a je charizmáč od hlavy k patě, ženy jsou krásné, souboje patřičně dramatické, a tenhle příběh má ještě navíc zajímavou zápletku a celkový nápad (Dumas, že...). A Voltaira:) 80%, byť je to taková typická naivní romantická dobrodružnost...(10.3.2003)

Když tam vrazili tu francouzskou revoluci, přišlo mi to trošku zbytečné a podezřelé, protože tam nemá žádný zvláštní význam a celý film nebyla podstatná, ale nebylo jí moc, takže mohu dát plné hodnocení. Kvalitní dobrodružná zábava jako vystřižená.(15.5.2003)

Scénář: Paul Andréota, Christian-Jaque, Henri Jeanson .. Zajímavé filmové zpracování historiky zapomenuté postavy Francouzské revoluce. Alain Delon je ve své roli zkrátka kouzelně šarmantní. Svižná, vtipná podívaná s nezaměnitelnou atmosférou. Pouze je k ní dnes vhodné přistupovat s nostalgickým nadhledem.(15.1.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $2,000,000║ Film nám ponúka klasické šermovačky, čo bol dlhodobý štandart v predvádzanom štýle po dobu 60-70 rokov, v podstate lepšie povedané bez krvi a zbytočných jatiek, ďalej dialógy sú obohatené odľahčeným vtipom, niekedy aj vydareným čo stojí za pousmiatie, trošku zaužívaný šablónový scenár ale zas sympaťák ako Alain Delon to svojím šarmom zachraňuje a dej povytiahne na stráviteľný. "Taký slušný priemer čo neurazí ani po 40rokoch od svojho vzniku." /60%/(28.10.2005)

Tohle je film mýho dětství. dokonce jsem kvůli němu chtěl nosit takový ty culíky jako můj hrdina. Podle mě je to Delonova nejlepší role (a upřímně řečeno, jako že jsem chlap čistě na ženský, není tu nádhernej?), žádnej jeho film už mě nikdy takhle neuhranul, i když jsem většinu viděl už jako malej. Takhle si tu dobu představuju, hrdinné souboje, zlí royalisti, hodní revolucionáři, Černý Tulipán jako obránce lidu. Semtam štiplavý vtípek na adresu zlýho royalisty. Kdybych měl říct, jakej francouzskej film považuju za nejlepší, dlouho bych váhal mezi Fanfánem Tulipánem (ne ta nová sračka, ale to s Gerardem Phillipem), Černým Tulipánem a Profesionálem (neznalcům Belmondo) a pak bych s kroutěním hlavy postavil na piedestal všechny tři vedle sebe, jako rovnocenné partnery.(1.12.2005)

La Tulipe Noire. Ať s jizvou, či bez, vždy hladce oholen, ke klátění vdaných dam a loupení naladěn, za vestu strachu metajíc kostky ledu, nebezpečí směje se do tváře.. Romantický Double Delon Impact plný šermu, jemného nádechu parodie, aristokratických paruk a nadržených zvonů revoluce. Bohužel jej však řadím o stupínek níž, než Cartouche - už jen proto, že Belmondo v rámci budování image neplenil záhonky s holandskou národní chloubou..(6.4.2011)

Kéž by byla Velká francouzská revoluce tak zábavná jako v téhle historické parodii! Atmosféra prostředí, ve kterém je film natočen mi tak trochu připomíná Barona Prášila apod.! Jen je mi pokaždé líto, že Černým tulipánem nemůže zůstat to sympatické dvojče, se kterým se setkáváme na začátku filmu. Zdá se mi reálnější i zábavnější než ten jeho maximálně KLADNÝ bratr.(10.10.2003)

První film, který naše rodina nahrála na VHS... a první film, na který si pamatuju. Neviděl jsem to spoustu let, ale zážitek naprosto nezapomenutelný - do paměti se mi zažrala skvělá hudba a strhující scéna s popravou. Těším se až to někde splaším...´(25.7.2006)

Hrdina mého dětství, Černý tulipán. Dneska je mi to k smíchu, když si vzpomenu, jak jsme s klukama vyváděli a sekali se klackama. Možná proto, že šerm byl značně nebezpečný, jsem si hrál raději na vojáky nebo na kovboje:-))(27.5.2010)

Dobrodružná jízda v historickém prostředí s dávkou humoru a šarmantním Alainem Delonem ve dvojité porci. Černý Tulipán je film, který se velmi dobře sleduje, scény ubíhají, šermovačky mají šmrnc a romantické pasáže zpříjemňují už tak fajn podívanou.(5.4.2011)

80%(14.10.2007)

Jako dítě jsem tento film miloval, přičemž pří scéně s věšáním mi máti vždycky zakrývala oči. Alan Delon v dvojroli jako den a noc parádní. 75%(24.11.2014)

Úžasně naivní filmařina a musím přiznat, že toto přirovnání zní docela zvláštně, když si vzpomenu, že každá žena je tu nadržená jak mrouskající se čičina, vábíc do červeného salónku promiskuitního černého kocoura. Tělesná schránka by sice Delona opravdu spíše předurčila spíše k práci v květnářství Černý tulipán než práci na plný úvazek v nulté platové třídě pro bandu revolucionářů, ale čert to vem. Kolik tulipánovitých parchantů běhalo za barvy týmu francouzské trikolóry v době, kdy vyhráli turnaj o Bastilu, těžko říci, každopádně jeden z nich ten maskovitý fetiš zdědil a stal se z něj Zorro. A tak se Porthos nevědomky stal praotcem lidí, kteří mají lechtivé šimrání v podbřišku, když si nasadí masku přes oči, která je maskuje asi tak, jakoby si zakryli zadek lopuchem, a vyrazí v ústrety plebejcům, co si naivně myslí, že jim jejich práce dává právo k zaplacení, pche....(16.6.2016)

Jedna z nádherných pohádek pro dospělé šedesátých let s okouzlujícím Delonem, krásnými ženami, romantikou, napětím a šťastným koncem, o kterém není třeba v žádném okamžiku barvitého děje pochbyovat.(5.2.2012)

I kdyby ten film byl tupý a bez jediného dialogu, působí na mě Alain Delon jako slavný výrok o Benátkách...(8.10.2010)

• nascendi

Aj keď ostanem so svojim hodnotením osamotený, nemôžem inak. Na tri hviezdičky to u mňa Čierny Tulipán nedotiahol. Dôvodom je možno chýbajúca nostalgia, pretože tieto šermovačky a iné zábavky francúzskej šľachtu z obdobia Ľudovíta (číslo si každý doplní sám) ma nebrali už v dobe mojej mladosti. Christian-Jaque nakrútil dvoch Tulipánov - Fanfána a tohto čierneho. Ale nejní to k přirovnání, ako by povedal Vlasta Burian. A tak jediným pozitívom tohto filmu pre mňa ostáva inteligentný arabský kôň Voltaire.(23.8.2012)

Taková komediální variace na Zorra. Na pohled docela příjemné, ale rychle zapomenutelné.(18.3.2014)

Klasika francúzskeho historicko - romantického filmu(16.2.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7