poster

Chakravyuh

 • Indie

  चक्रव्यूह

Válečný / Drama

Indie, 2012, 152 min

Režie:

Prakash Jha

Kamera:

Sachin Krishn

Hudba:

Vijay Verma
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Ramanam
  ****

  Tak to nebylo věru vůbec špatné. Tvůrci nebyli úplně nestranní, takže i pomalejší divák pochopí, kdo je ten dobrý a kdo ten špatný (stát vs. „rudí" povstalci) v chování a k vyslyšení hlasu prostých lidí. Osobně bych to tak jednostranně neviděl. Jak víme, tak ti, kteří nejvíce hlásají své pravdy o tom, jak zhýralí bohatci ždímají prostý lid s jasným apelem k jejich odstranění, jsou pak po úspěšné změně režimu první, kdo se nastěhují do sídel svých bývalých nepřátel a užívají si poté majetku a výsad stejným způsobem jako ti, proti kterým bojovali. Jak bylo i ve filmu ukázáno, tak většina lidí bojujících v těchto skupinách neumí ani počítat. S psaním a čtením to také nebude asi úplně na jedničku, takže jsou klasicky jen využíváni pro cíle někoho jiného, neb o myšlenkách, za které bojují ví asi jen to, co jim řekne politruk. Zaznamenal jsem píseň o Alláhovi a modlení se k němu, tak jsem si říkal, jak se k náboženství ti prostí revolucionáři staví. Soudruzi, tohle přece pravý soudruh nedělá! Ony silné myšlenky, z kterých čerpáte jsou ryze materialistické a Boha vylučují, ba přímo potírají, jako další nepřátelskou a neslučitelnou ideologii. Ale vše co se oné jediné pravdě a zájmům nehodí se dá náležitě ohnout, či obejít, že? Hlavním viníkem je jasně bída a celkové poměry, které vládnou v těch nejchudších částech Indie. To však platí pro celý svět. V Indii, jak jsem mohl vidět, vyznávají při útocích ještě zastaralé palebné postavení, kde se nikdo nekryje a všichni jsou v jednom chumlu. Povstalci se alespoň schovávají, ale policie a vojenské síly se vztyčenou hlavou pohrdají vlastním životem. Takže v indických konfliktech platí nepsané pravidlo, že jednou vystřelíte do země a deset mrtvých Indů spadne ze stromu. Je jich tam prostě moc, tak se sami regulují, jak praktický národ. Přestřelek je přítomno opravdu hodně a docela masakrálních a zavřu-li jedno oko a druhé přivřu, tak to není vůbec marné. Obě hlavní mužské postavy byly silné a dobře zahrané. Arjun Rampal a Abhay Deol prostě umí. Oproti tomu mezi hlavními ženskými postavami a jejich představitelkami už to tak vyrovnané nebylo. Esha Gupta mi osobně moc svým projevem nesedla. Zato Anjali Patil byla v tomto snímku o mnoho herecky vyspělejší. Sympatické bylo, že se divák může sám rozhodnout, na jakou stranu by se on sám přidal (i když je tvůrci tlačen k jedné z nich). Akční, napínavé a občas nutící se zamyslet. Hudba i tance přítomny, takže spokojenost. Mám samozřejmě pár výhrad k ději, jeho uchopení a provedení, ale čtyři hvězdy dávám s přehledem.(21.10.2018)

 • Andrea1717
  ***

  Film o o priateľstve dvoch mužov, na pozadí maoistických vzbúr, kde sa ocitnú na opačnej strane barikád, jeden ako policajt, druhý ako vodca vzbúrencov. Zaujímavý film, tragický, skutočný a smutný...(15.1.2018)

 • rikitiki
  ***

  Už jsem si myslela, že konečně uvidím indický film, který ukáže policii v pozitivním světle a zase nic. Hlavní hrdina bez bázně a hany nechá v klidu postřílet nevinné vesničany a taky půlku policejního sboru, protože zná jedinou taktiku. Vrhnout své muže čelně proti vzbouřencům a nechat je bez krytí střílet ze samopalu. Nebyla tahle taktika přežitá už ve středověku? Úplně bezelstně vykecá, že má mezi rebely informátora .... A ta holka, co hrála jeho manželku, jako pěkná byla, to jo, ale tomu, co předváděla se říká jak? Doufám, že nikoho nenapadne označit to za hraní, protože to byl úděsný výkon. A ten jeho kámoš do akce v utajení šel určitě jen proto, že ho bavilo mlátit policajty. SHRNUTÍ: Ze srpu s kladivem málokdy vzejde něco dobrého.(4.2.2019)