„Koľko?“ – „Dvadsať miliónov.“ – „Videla si sa v zrkadle, škatuľa?!“ Pierre Richard patrí k mojim obľúbeným komikom nielen z Francúzska a keď vidím, koho všetkého nie sú ľudia schopní a ochotní pokladať za komediálneho herca, niekedy sa začínam rozprávať sám so sebou, aby som sa z takých názorov nezbláznil. V ÚTEKU extrémne roztržitému Richardovi (v roztržitosti by mu mohol konkurovať snáď len Peter Sellers v sérii RUŽOVÝ PANTER) navyše ako bonus pomáha skvelé ladenie do bláznivej ale stále milej a pôvabnej buddy komédie.(29.12.2007)

Zajímalo by mně co na Ouryho filmy s Pierrem Richardem říkal Louis de Funés. Protože zatímco v Rabinu Jákobovi či Smolaři si dokázal Oury dělat prču z jakékoli krize, fóbie, rasismu či jiného téma a dokázal to excelentně aniž by zapomněl na to že točí komedii která nemá jiný účel než diváky bavit. Ovšem někdy při sledování tohoto filmu si říkám, co se stalo. Není to špatný film. dokonce bych řekl, že i zajímavý, však má taky slušné čtyři hvězdy, ale kam se poděl přes samou politiku humor z již výše zmíněných snímků. Dokonce bych tomu ani neříkal komedie vzhledem k jiným snímkům Richarda a Ouryho. Prostě rychle zapomeňte na nějákou bláznivou komedii! Ale myslím, že stojí za to film shlédnout díky skvěle režii a dalším kladům. Ovšem komedie? Nenené.(3.1.2016)

Na poměry Pierra Richarda i Gérarda Ouryho je Útěk poněkud slabší záležitost, která se místy téměř vleče, nicméně dobré až skvělé momenty se v ni jistě najdou. Především tedy jízda na vysunovacím sedadle spolujezdce, kaskadérská záležitost na jedoucím náklaďáku, a pak spousta momentů v posledních dvaceti minutách - třeba když se Pierre Richard prodírá pouličními boji, mimoděk podává dál molotovovy koktejly, brání se kufříkem dlažebním kostkám a podobně.(20.7.2014)

Čím více sleduji filmy s Pierrem Richardem, tím více se utvrzuji v tom, že většina nestojí za moc. Tohle je jen jeden z příkladů. Pointa příběhu docela slabší, ale i tak z toho šla udělat výborná komedie, jelikož ty netěží z děje ale z vtipu jednotlivých scén. Bohužel jsem tu jaksi postrádal taková veselá a směšná místa a to bylo asi největší zklamání. Slabší kousek a slabší hodnocení. 60%(9.2.2011)

• kingik

Film, u kterého citelně Pierre Richardovi chybí partner, se kterým by mohl vytvořit celistvou filmovou dvojici. Victor Lanoux v roli uprchlého trestance hraje celou dobu spíše vedle něj, než s ním. Richard by potřeboval takového borce jako byl svého času Gérard Depardieu, s nímž se vždy perfektně až interaktivně doplňoval. Ve spojení s herecky značně odlišným, a současně nepříliš komediálně podajným Lanouxem, se veškeré tyhle nepostradatelné a diváky oblíbené nuance míjejí účinkem. Množství vtipů ani nevyzní, ale není to ani tak vina obou hereckých představitelů, jako spíše je to dáno méně tvůrčí a slabší režií Gérarda Ouryho, který je současně i autorem scénáře. Richardův advokát není tak geniálně trhlý, jak by mohl být a útěk to také není komicky vyladěný a do spousty scén je humor přidáván na sílu. Když se hrdinové přesunou na francouzský venkov, tak je najednou ve filmu pusto a prázdno. Ve městě pak dojde k jakémusi puči, což zrovna také do komediálně laděného filmu nepasuje. Pierre zkouší ze svého osvědčeného hereckého arzenálu snad všechno, co znám z jeho předchozích filmů, ale jako by cítil, že tenhle film nebude v jeho filmografii tím nejpovedenějším, a tak mně jeho funkční pitvoření a šaškování přišlo asi nejslabší, které ve svých filmech podal. Ve dvojici s Lanouxem mu to navíc nesedlo. Oury se film snažil rozpohybovat akcí. Pochopitelně nelze od filmu z konce sedmdesátých let čekat nic mimořádného v tomhle ohledu, ale pro film to bylo jediné možné řešení, jak u něho nepojít nudou. Lanoux se v akčnějších pasážích jevil drsně a zřejmě by film bez problémů ustál coby drsný trestanec, kterého honí policie, kdyby mu Richard, respektive jeho komika nepřekážela. Když to tak vezmu, tak by bez něj film možná byl o třídu lepší. Vypadalo to totiž, jakoby do seriozně pojatého scénáře bylo speciálně pro něj dopsáno pár povinných komediálních scén. Když si je totiž odmyslím, tak mohla vzniknout solidní a napínavá krimi ve starém dobrém francouzském stylu, ale ten Richard je tady zkrátka navíc, jenže bez jeho účasti nemá film na co diváka nalákat. Bylo tedy nutné přijít s nějakým kompromisem. Mé hodnocení: 40%(8.5.2014)

• - Film byl natočen v roce 1978, ale je situován do roku 1968, kdy za vlády prezidenta Charlese de Gaulla probíhaly studenské nepokoje, které jsou i ve filmu vyobrazeny. (Georgex)

• - V scéne, kde sa Martial (Victor Lanoux) vzdáva a prichádza do budovy súdu za prokurátorom, je vidieť, že má Jean-Philippe (Pierre Richard) zašpinenú kravatu od atramentu, tú si ale zašpiní až o niečo neskôr. (ANR)