Reklama

Reklama

Mystery Road

  • Velká Británie Mystery Road

Obsahy(1)

Detektív Jay Swann (Aaron Pedersen) sa po dlhom čase vracia do zapadákova, z ktorého pochádza; na miesto, kde slnko vysušuje okolitú zeleň, kde divoké psy dávajú dobrú noc a kde ľudia strkajú novorodencov do trúb od sporákov. Prišiel, aby tu dal veci do poriadku. Jeho snaha sa však nepozdáva miestnym usadlíkom a jeho kolegom z práce, ktorí mu to dávajú jasne najavo. Keď pri diaľnici za mestom nájdu zavraždené a zmrzačené telo mladej Jane Masonovej a Jay sa prípadom začne zaoberať, napätie v malom meste začína narastať... (sochoking)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (16)

emma53 

všechny recenze uživatele

Jak nevím, co mám vlastně napsat, tak něco není v pořádku, Tudíž to shrnu jen slovy, že ta pomalost, která působila místy až neúměrně staticky mně vůbec nevadila, spíš naopak. To, že jsem téměř od začátku věděla, kdo v tom jede až na jednu výjimku, to mě taky nechalo v klidu. Ovšem ten závěr byl nad moje chápání. Souhlasím s tím, že jsem ho takový i očekávala, ale přece jen Ivane Sene nepodceňuj divákovu inteligenci. SPOILER: že Jay bude neprůstřelný, když na něj střílelo x lidí, to mě hlava nebere KONEC SPOILERU. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Australské vnitrozemí, polopoušť, křoví, prach a písek, smažící Slunce, ospalé městečko, většina nepřizpůsobivých aboriginských míšenců a menšina bílých rasistů nebo bílých socek, vraždy, drogy, prostituce, zkorumpovaní poliši. Atmosféra hustá a zároveň melancholická, tempo pomalé, děj málomluvný, takhle to mám rád. V hlavní roli policejní detektiv, který není pořádně černý ani bílý, černí s ním nemluví protože je fízl a pro bílé je póvl, prostě takový ten týpek 'sám proti všem', silná osobnost, oblečený po kovbojsku, jako ostatně většina místních. A ve vzduchu stále cosi visí, nějaká neurčitá nezřetelná hrozba čehosi, která postupem času pomalu nabývá obrysů a vygraduje teprve v samotném závěru. No nevím, měl jsem napřesrok v plánu road trip skrze australské vnitrozemí, ale nerad bych se tam někde při táboření připletl do přestřelky, nebo se nechal okrást australskými cigoši. Sakra, jako by nestačili ti pavouci, hadi nebo zdivočelí čokli. ()

Reklama

PauloZ 

všechny recenze uživatele

Zdlouhavé a vícemné tiché rozjímání o australském venkovu prosáklém drogami, chlastem a jinými špinavostmi. Samotná táhlost děje však z části podtrhává napínavost a celkovou ponurou atmosféru filmu, která na mě velmi fungovala. Příběh samotný je sice prostý a velmi klasický, ale v kompozici s lokacemi a prohnilým venkovem protinožců funguje a dokáže bavit, překvapit a vyvolat emoce až do samotného konce, kterým je velmi zdařilá přestřelka. Škoda té občasné monotónosti, několika příběhových zkratů a hlavně lehké zmatenosti v závěru. 3,5* ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Mystery Road odkazuje svou stavbou na klasické hollywoodské westerny, což ještě více potvrdí hlavní hrdina procházející se v kovbojských botách a v bílém kovbojském klobouku. Režisér a scénárista Ivan Sen ovšem zůstal věren svému tradičnímu námětovému rámci a koncept jeho detektivního filmu je postaven na půdorysu rasového napětí a známé sociální tématiky - vykořeněnosti původního aboriginského obyvatelstva. Po vzoru westernového modelu staví hlavního hrdinu, aboriginského detektiva, proti všem, kvůli své práci je outsiderem ve své vlastní komunitě a kvůli svému charakteru zase v policejním sboru. I když je celý příběh argumentem pozitivní diskriminace, nevyznívá nijak civilizačně progresívně, spíše naopak. Cosi ze silných existenciálních příběhů evropské a americké kultury...i když jen ve stopovém množství. A pak tu máme jeden zásadní klad - Ivan Sen je skvělý filmař. Po formální stránce dokonalý filmový jazyk, pozvolné vyprávění, výrazný vizuální styl, magicky působící celky snímané z ptačí perspektivy, precizní kamera, autenticky vyznívající mizanscéna. Tajemná cesta má zvláštní ráz, děj zvolna plyne v jakési magické pomalosti a zdánlivé bezčasí má až charakter knižního zážitku. S tím souvisí opět i westernové zaostření pozornosti na hlavního hrdinu a odosobnění postav zločinců. Proti kovbojovi nestojí jednotlivci, ale divoká banda. V tomhle kontextu je logické, že příběh nemůže skončit zatýkáním, ale divokou přestřelkou a smrtí. Ivan Sen natočil moderní ,,southern", ukázal divákům australskou krajinu jako svět blízký Americe divokých kovbojských dnů a vlastně i Americe dneška. Jako by Cormac McCarthy zabloudil v australském vnitrozemí. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,DÁVEJ BACHA NA TO, KAM POKLÁDÁŠ NOHY, JAY BOY. PROTOŽE TAKOVÉ ŠLÁPOTY TĚ MŮŽOU PŘIVÉST K PROBLÉMŮM.“… /// Jay má svůj první velkej případ – řízlou nezletilou pohozenou u dálnice. Australský maloměsto – samej bílej frajer, místo indiánů Aboridžinci, jejichž sociální stav je zoufalej a kovbojskej polda, vedoucí osamělý a pomalý pátrání. Novodobá kovbojka, ve který se thrillerově ani nekouká, a jejímž unylým tempem se dá pronudit k zabřednutí do sraček. Vona ta druhá hoďka už je totiž (naštěstí) poněkud zdravější. Navíc se dočkáme vše řešící dramatický přestřelky, která by (snad) mohla zahnat chmury z hloupýho závěru. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Bavěj mě příběhy z míst, kde rvou parchanty do mikrovlnek. 2.) Mám v Austrálii předky. 3.) Thx za titule ,,sizok“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne ()

Galerie (32)

Reklama

Reklama