• Česko

• Kanada

• Austrálie

Drama / Válečný / Historický

USA / Japonsko, 2012, 105 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,346,265Tržby Celosvetovo $14,676,000▐ pôsobivá dráma ohľadom faktov a vyšetrovania ktoré by človek ohľadne povojnového Japonska netušil, prevedenie, výpravnosť zaujala /70%/(2.11.2013)

,,POKUD ZJISTÍM, ŽE JE CÍSAŘ VINEN, WASHINGTON BUDE POTĚŠEN. CHTĚJÍ, ABY ZAPLATIL TU NEJVYŠŠÍ CENU… KDO JE TEN MUŽ, OPRAVDU?.…“ /// Historie a romantika. Škoda, nebejt tý romantiky, která většinou nudí (ale zase jí není tolik, neboj…), mohlo to bejt až dokumentární drama o části života nejen generála Douglase MacArthura, ale hlavně gen. Bonnera Fellerse. Najdete tu (zajímavej?) třeba pohled Japonců na válku, zjistíte, jakou roli hraje císař v myšlenkách japonskýho vojáka. A pravdivej (?) příběh, jak se Japonsko vzdalo. Vstřebávám hodně zajímavý historický souvislosti, jsem rád za nahlídnutí do kultury, o který (byť hltám spoustu filmů) nic nevím. Je tu politika, takže jde spíš o politickej film, kterej graduje setkáním dvou kultur a tradic zároveň. Jestli vás tohle dokáže zaujmout… Tenhle film o tom, jak se psala závěrečná kapitola 2. světový mně řekl o Japonsku víc, než nějakej dokument. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,His Majesty's Salvation“, kterou napsal Shiro Okamoto číst nebudu. 2.) Chtěl bych poznat toho hajzla, kterej dal rozkaz k útoku na Pearl Harbor. 3.) Než umřu, chci aspoň trochu pochopit JAPONSKO. 4.) Thx za titule ,,bac“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(2.9.2013)

Slabších pět, ale furt pět, a to se počítá. K nedobru trochu ulepená romantika a zjednodušování, daň za širší okruh diváků. A tah na předem jasný výsledek, prostředky ber kde ber. Poměrně dobře předvedené reálie faktické i historické na malém prostoru a se zjevně nijak závratným rozpočtem. Na druhou stranu, slušné obsazení i z japonských herců.(4.5.2014)

Skvěle natočená lekce dějepisu. Příběh má klasickou stavbu a Webber ho dokáže prodat především díky respektu k Japonsku. Fox nehraje vůbec špatně a Tommy Lee Jones je jistota, jen se objevuje dost sporadicky. Ale pokud vás nezajímá ani ta kultura, ani to co se v té době stalo, bude to pro vás ztráta času. Pokud pochopíš oddanost, pochopíš Japonsko.(4.4.2014)

Vojnový film bez vojnových scén. Sme v Japonsku tesne po zhodení atómových bômb a Američania prichádzajú ukázať Japoncom trochu tej americkej nadutosti a nadradenosti. Po kapitulácii treba pochytať vojnových zločincov a popri tom zhodnotiť vinu či nevinu a hlavne podiel cisára na vojne. Kto čaká vyslovene vojnový film bude sklamaný. Ostatným môže rozšíriť vedomosti a poukázať na menej známe udalosti, ktoré sa diali tak trochu mimo Európy, ktorá sa po vojne spamätávala ešte dlho a mala svojich problémov až-až. Po celý čas som to videl na priemer, ale k štvrtej hviezde to takmer strhol emocionálne silnejší záver, kde v dialógu medzi McArturom a japonským cisárom zaznie po tom všetkom krviprelievaní trocha ľudskosti..."Takže povedzme si, čo urobiť, aby sme postavili Japonsko späť na nohy..." Nakoniec nemôžem dať štyri hviezdy len pre vydarený záver. Až po ňom som zistil, že po celý čas mi tam chýbal širší a komplexnejší pohľad práve na postavu cisára, ktorý dostal iba minimum priestoru. 60%.(26.11.2013)

Velice zajímavý námět dávající spousty možností dramaticky jej rozvinout. Bohužel zůstaly trochu nevyužité. Vedení vyprávění ve dvou rovinách (vojenskopolitické a milostné) je nevyvážené, ona romantická linka je slabá a fakticky nezajímavá, takže hlavně zdržuje příběh viny a dalšího osudu japonského císaře a nejvyšších japonských vojenských a politických osobností odpovědných za napadení USA a vtažení Japonska do války.(19.7.2015)

Men in khaki !!! :-). Japonsko 1945, těsně po kapitulaci. Poté co americké Superfotressy B-29 ,,Enola Gay'' a ,,Bockscar'' smetly dvě japonská města prvními atomovými výbuchy, došlo i militantnímu vedení Japonska, že země čelí nepříteli nejen s obrovskou materiální převahou, ale zejména technologickou. Proto sám císař Hirohito vyzval rozhlasem lid a vojsko ke kapitulaci. Císař byl autorita, byl pro Japonce Bůh a tak Japonci poslechli. Tímto prohlášením bylo zachráněny miliony životů jak samotných Japonců, tak zejména Američanů jejichž invazní síly se připravovaly na vylodění na ostrovy. Japonci byli rohodnuti bránit svoji svatou půdu do posledního muže, ženy i dítěte, třeba jen naostřenými bambusovými klacky... Jsem zastáncem svržení atomových bomb právě vzhledemm k výše popsanému, nicméně je jisté, že bez Hirohitova prohlášení by válka hned tak neskončila.... Ačkoliv jsem toho o válce v Pacifiku četl dost, včetně knih věnujících se osudům japonských válečných zločinců souzených tuším v Tokiu (obdoba Norimberku), až u tohoto filmu jsem si uvědomi, že o Hirohitovi na konci války nevím prakticky nic. Proto mně tenhle snímek svým námětem už dopředu zaujal a rovnou říkám, tohle není věc pro každého. Udělat z Tommy Lee Jonese Douglase MCArthura byl zajímavý nápad a když měl typické sluneční brýle a samozřejmě dýmku, byli si pánové dokonce podobní! Hlavní dějová linie se však točí kolem Foxe, který ztvárňuje skutečného amerického generála Fellerse. Ten je MCArthurem zprvu pověřen k vedení skupin headhunterů, které dohledávaly a zatýkaly vysoké vojenské a politické činitele obviněné z válečných zločinů. Truman posléze požadoval, aby se otázka případné viny prošetřila i u japonského císaře. A zde začíná náš příběh. Fellers má od velení pouhých deset dní na pátrání a sepsání zprávy je-li císař za válku odpovědný či nikoliv. Souběžně s tím se snaží najít mladou dívku, do které se před válkou bláznivě zamiloval, když se náhodně setkali při studiích na jedné z amerických univerzit. Skutečný Fellers to musel mít nesmírně těžké. Jak padlo i ve filmu. Adresy sídel japonských pohlavárů dodaných tajnými službami byly prakticky k ničemu. Na rozdíl od Evropy, kde nacistická města (vyjma středověkké dřevěnné zástavby jako byl Hamburg atd..) byla většinou z kamene a tak bombardování lépe odolávala, města v Japonsku měla převážně domy ze dřeva a papíru... Stačil pak menší nálet těžkých bombardérů B29 s kontejnery s fosforem a zkáza byla nesmírná... v takovém prostředí vypálených měst,kde se nedaly poznat ani linie ulic těžko hledat kohokoliv... Navíc v prostředí Američanům nepřátelském a i těžko z hlediska odlišných morálních a náboženských postojů pochopitelném. Fellers věděl, že když bude Hirohito odsouzen bude to pro deprivované a živořící přeživší Japonce další rána, která by mohla vyústit v destabilizaci okupované země. Zároveň ale chápal, že jako nejvyšší autorita země musel císař o rozkazech svých generálů minimálně vědět, pokud je sám přímo nevydával... Pátrání skvěle ukazuje tu totální odlišnost mentality lidí japonského císařství od amerického přímočarého jednání. Fox se své role zhostil skvěle, samozřejmě ho znám z LOST, ale tady vyloženě exceloval. Musím uznat a uvědomoval jsem si to i ve filmu, že Amíci na to že dobili Japonsko, na to že měli neskutečné ztráty od Pearl Harboru až po Iwo Jimu, chovali se k císaři neskutečně uctvivě a jako gentlemani. Dokonce mu zachovali jistá privilegia. Očekával bych, že do paláce naběhne elitní jednotka Rangers a po vyřízení ochranky císaře zatkne jako ostatní japonské pohlaváry... Ale zde se ukázala MCArthurova moudrost a americká demokratičnost. Oni to brali tak, že Japonce osvobodili. Snad proto je Japonsko dnes tím čím je. Jen jedna připomínka filmařům - letoun DC 6 co přiváží v roce 1945 McArthura a Fellerse byl nasazen do provozu až v roce 1946 a marking (červený pruh v bílých polích) má dokonce až z roku 1947...ehmm.. ale to se stává i v lepších rodinách:-) Skvělý film ! 4 zapálené vonné tyčinky na domácím oltáříku. * * * *(8.11.2013)

Vizuálně televizně působící film, který zaujme hlavně velice dobrými hereckými výkony, než velkolepou výpravou nebo zajímavým vyprávěním, které je až zbytečně plytké a bez zajímavých nápadů.(21.12.2013)

Cisár nie je prvý film, ktorý relativizuje okupačné tendencie nepriateľov spojencov v 2SV v porovnaní s imperialistickými mocnosťami VB, Fr. a neskôr aj USA a aj charakter vojnových zločinov nerozdeľuje na ospravedlniteľné, čiže tie naše a neospravedlniteľné, čiže tie ich. Nič nie je samozrejme čiernobiele, čo nám Webberov film vtĺka do hlavy od pohľadu na rozbombardované Tokyo po doslovnosť prejavov. Zároveň Webber točí čisto mechanicky a klasickým, zrozumiteľným internacionálnym štýlom, čo v dnešnej dobe príliš nechápem. TLJ ako McArthur je síce dôležitá, ale iba vedľajšia úloha a inak solídnemu Foxovi iba asistuje. Či bol cisár zodpovedný za vtiahnutie Japonska do vojny, ako sa ukazuje, nie je v krajine vychádzajúceho slnka správne položená otázka.(19.11.2016)

A zase druhá světová válka. Naštěstí tentokrát bez Němců. Příběh se totiž odehrává v Japonsku. Američané tu řeší (pokolikátéuž?) Japonce. Proč a Jak? CITÁT - Starý pán s vámi chce mluvit........ Vlastně jsem se na to díval jen díky Tommy Lee Jonesovi, mám toho herce rád a proto jsem si to nenechal ujít. Politicko-válečný snímek s romantickou vložkou se dá celkem rozumě sledovat. CITÁT - Je to národ se silným sebevražedným sklonem..........(24.4.2014)

Čekal jsem kousek historie a víceméně jsem ho dostal. Romantická linka mi na rozdíl od většiny nevadila, protože by bez ní byla postava generála Fellerse výrazně plošší (asi v reálu i byla, protože jsem googlením o oné lince nenašel v jeho skutečném životě nic).(2.4.2017)

"Vy jste spálili na prach dvě naše města, proměnili jste naše děti ve stíny na zdech !! My i vy neseme vinu !!"(4.11.2013)

Škoda té nezajímavé romantické linky, která se alespoň u mě naprosto minula účinkem. Jakožto neznalce tohoto historického momentu mi rovněž vadila místy dost nejasná situace, kdy jsem netušil, oč ve filmu jde (mě ti Japonci připadali všichni stejní), což mohlo být pro laika lépe osvětleno. Chyběl mi tomu takový ten rozmach typický pro válečné snímky, ovšem svoje momenty to mělo, hlavně v druhé polovině filmu. Víc jak ale na slabší tři to nebude.(27.10.2013)

Hodně dlouho jsem uvažoval, jestli 3 nebo 4... Ale prd, to není vůbec pravda. Ve skutečnosti jsem chvíli uvažoval, jestli půjdu opravdu proti proudu a dám plnou dardu, a to z několika důvodů: Zaprvý se film snaží ukázat, že východoasijskou kulturu, resp. japonskou kulturu, nemůže západní člověk nikdy pochopit; zadruhý Matthew Fox je výtečnej; zatřetí Tommy Lee Jones, ať už MacArtymu není vůbec podobnej, má okoukaný jeho gesta, až to vtipný není; začtvrtý Eriko Hatsune je nádherná ženská a zápátý ta všudypřítomná atmosféra poválečnýho Japonska má svoje kouzlo a svojí filmovou krásu. Nakonec jsem ale dal 4, protože ve skutečnosti celý ten zárodek příběhu, totiž předválečná love story, mi přišel vlastně prvoplánovej (neřekl bych, že zbytečnej), a do té politiky snímek spíš nakoukl, než aby vhlédl zhluboka dovnitř. Ale za to, že se nenásilně a upřímně snaží film ukázat, jak odlišní vlastně jsme, si ode mně zaslouží jeden velký potlesk. Jo a emoce se u mě projevily, ne že ne.(23.8.2013)

Povedený historický snímek s fiktivní milostnou zápletkou, která mě osobně nijak nerušila ani neotravovala. Co mě trochu mrzelo bylo, že celé to zkoumání viny bylo takové moc povrchové a v podstatě se omezilo jen na útok na Pearl Harbour a ukončení války. V celém filmu září Tommy Lee Jones.(28.7.2014)

Po skončení filmu jsem zvažoval, jestli *** nebo ****. A pak mi došlo, že ***, protože pokud si to rozmýšlím, tak to prostě na čtyři hvězdičky nebylo. Tedy alespoň ne jako celkový film. Závěr byl silný, některé části vyšetřování také, ale v jiných místech film působil televizně, zbytečně uspěchaně a faktem je, že ona love story byla hodně nadbytečná a rozhodně bych se raději více pohroužil do rozplétání před- i válečných japonských císařsko--vojenských kruhů. ~ Dobrý nápad, má očekávání to ale nesplnilo. Plus za Foxe, který po 'Lost' zase v tolika filmech k vidění není. A soudě, dle 'Císaře', hrát umí.(2.8.2013)

Očekával jsem, že snímek bude poněkud zábavnější, ale ve výsledku mě těší pohled na historii jako takový v trochu jiném filmu než jsme zvyklí. Matthew Fox dostal po dlouhé době hlavní roli a náležitě si to vychutnává, opravdu škoda milostné linie, která tu opravdu nikoho nezajímá a zajímat nebude, od toho tu jsou jiné filmy. Každopádně závěr byl hodně silný a výprava taktéž skvělá.(7.8.2013)

Osobne by som dal prednosť čisto politickému thrilleru, pretože z môjho uhla pohľadu ( čiže z vtáčej perspektívy) romantická zápletka podráža filmu minimálne jednu nohu a navyše tieto scény Fox hrá akosi silene, akoby sa mu do tej Japonky až tak nechcelo. Finále však napraví celkový obrázok a silná trojka (to je tá, čo chodí pravidelne do posilňovne) je tu namieste.(4.8.2013)

Konec války v Japonsku a nastolení míru s sebou zákonitě přineslo otázku- je císař Hirohito vinnen či nikoliv. Toto prošetření dostane na starost generál Fellers pověřený přímo nejvyšším velitelem vojenských sil, generálem Mc Arthurem. A Fellers měl kdysi lásku z Japonska, kterou do toho všeho hledá. Absolutně geniálně vybrané obsazení herců a zajímavé téma.(26.10.2016)

• Morholt

Tak trochu o ničem. V tomto případě jsem vůbec neměl pocit, že by císaři hrozila smrt, která by výrazně ohrozila následnou obnovu Japonska. Chyběla naléhavost, se kterou by se generál snažil dokázat Hirohitovu nevinu. Prostě se jednalo jen o suché shromažďování faktů. Romantická zápletka tu pak byla jako pěst na oko. Co stálo za to, byl Tommy Lee Jones coby MacArthur a i Matthew Fox zahrál slušně. Ale to bylo na mě moc málo. 30%(7.9.2013)

Co s císařem Hirohitem po skončení války? Byl to vrah, který by měl skončit na šibenici, anebo byl jen obětí japonského způsobu života? Tohle mají vyřešit postavy filmu "Emperor", samozřejmě postavy založené na skutečných poválečných událostech a postavách. Jen je škoda, že film je místy tak neskutečně sterilní. Vždyť tohle by mohl být příběh jak blázen! A oni do toho šoupnou zbytečnou romantiku, aby to natáhli. Nemluvě o tom, že v tom bambusovém lese to vypadá jako Matthewův návrat na ostrov... Finální scéna Hirohita s MacArthurem (opět skvělý Tommy Lee Jones), je vrcholem filmu, ale to, co k ní vede, je místy prostě nuda.(25.10.2013)

Malý ale velmi dobrý film o rozhodnutí Americké armády, jak naložit s císařem Hirohitem. Moje očekávání byla poměrně malá, takže jsem jedině příjemně překvapený a to hlavně kvůli následujícím elementům: 1. Skvělým výkonům Matthewa Foxe a T. L. Jonese, 2. Prvotřídnímu hudebnímu doprovodu. Posledních 30 minut naprostá špička jenom škoda, že se v podobném duchu nenesl celý film.(6.12.2014)

• zbyshek

Přemýšlím nad tím jaký je můj postoj k filmu. Je v tom kus historie a i velice silný příběh. Proto jsem trochu zklamán, že to ve filmu nebylo moc vidět. Emoce prakticky žádné, celková lhostejnost z mé strany. Proto dávám nízké hodnocení. I přesto Matthew Fox nezklamal. 35%.(8.9.2013)

• Mishqo

Zaujímavá téma, hodná lepšieho spracovania ako tohto povrchného s Matthewom Foxom, ktorý mi teda vôbec nešiel do huby.(20.2.2014)

takzue ako som zistil, aj vojnovy film moze byt bez vojnovych scen, rezisersky je to na urovni, ale privela sa keca, Tommy Lee Jonesa neznasam uz od Takovych Normalnich zabijaku/ a Matta Lisku mam uprimne v prdeli : 54 %(19.11.2016)

Druhá světová válka a vyšetřování po kapitulaci Japonska. Zajímavá zápletka, kde odpovědi přicházejí pomaleji než byste chtěli. Děj filmu nás přenese do Japonska v nepříliš světlý moment jeho historie a stáváme se svědky hledání pravdy o tom, zda císař je nebo není vinen a má li tedy být souzen jako válečný zločinec nebo nikoli. Jak jistě víte, Japonský císař Hirohito se sám vzdal svého božského postavení, aby vyšetřován být mohl a také díky němu nedošlo k mnohým dalším krveprolitím. Věřím, že sledování tohoto poutavě natočeného příběhu bude zajímavé i pro vás.(10.12.2013)

Výtečný námět = výtečný film, skvělé pokoukání. Na kratičkém vzorku několika válečných let umožní divákovi vžít se do situace všech japonských císařů před Hirohitem. Kdo o dějinách Japonska a jeho kultuře něco málo ví, je si vědom toho, že císaře ani zdaleka nelze srovnávat s absolutními či konstitučními panovníky Evropy. jedná se více o náboženskou/morální/hodnotovou funkci, lze ji přirovnat k jakémusi národně omezenému Dalai Lámovi nebo papeži - tj. nemá absolutně žádnou politickou moc, na druhou stranu je ale jeho morální autorita u obyvatel mnohem vyšší, než o jaké by se nejvlivnějšímu absolutnímu vládci v Evropě kdy mohlo zdát. Film se pokouší o srozumitelné vysvětlení tohoto konfliktu a podařilo se mu to vskutku na výbornou. Osobně jsem pouze příliš neocenil rozvláčnost vykreslování historie generála Fellerse a jeho japonské přítelkyně; snahou ale bylo zjevně objasnění rozporů i v něm samém (vnitřní boj, jestli udělat správnou nebo užitečnou věc, vztek na neochotu a protokolární zkostnatělost japonského vedení, nedostatek času...). Každopádně po seriálu Shogun z 80. let jde o další vynikající (a ojedinělý) vhled do japonské mentality a byla by velká škoda nechat si tento snímek ujít.(10.9.2013)

Film pojednáva o udalostiach v Japonsku po skončení vojny. Spracovanie bolo fajn. Možno trochu škoda tej vedľajšej dejovej línie. Chceli to uhrať na romantickú historickú drámu, aby to nebolo len také "suché". Čo sa týka obsadenia, z počiatku mi trochu vadil Fox, nejak som mu toho generála neveril, ale uhral to so cťou. Postavy neboli nejak zvlášť prepracované, ale to tu asi ani nešlo. Veľmi dobrý vojnový film pre všetkých, ktorých zaujíma vojna v Pacifiku a udalosti bezprostredne po nej. 3 z 5(23.12.2013)

zajímavý exkurz do historie se slušnými herci,který mohl být ještě lepší v případě,že by si tvůrci odpustili vedlejší dějovou linii,která film zbytečně zdržuje.Jako čistě politický thriller o vyšeřování by to byla určitě zajímavější podívaná.Film navíc místy působí hodně lacině,což mu plusové body také nepřidá...60%(7.8.2013)

• JohnSmith

Tenhle válečný film mě poněkud zklamal. Vyšetřování Američanů v poválečném Japonsku mohl být natočeno mnohem lépe a zajímavěji. Zručnější režisér by to určitě zvládl. Webber natočil roztahaný a nezajímavý film.(21.10.2013)

Zajímavé, neotřelé téma, atraktivní prostředí poválečného Japonska a skvělé herecké výkony činí z tohoto filmu velmi příjemnou podívanou. Nicméně příběh sráží na kolena připitomělá love story a taky pitomost ústřední myšlenky (MacArthur odevzdá svou kariéru do rukou svého podřízeného, ať s ní naloží dle uvážení). Pobavila mě představa, jak asi na císařském dvoře na MacArthura čuměli, když na ně příležitostně vytasil svou buranskou fajfku z kukuřice.(19.9.2014)

Je velice těžké posuzovat mentalitu japonského národa z pozice anglosaského uvažování.Uvažovat nad mírou viny pro jednotlivé mocenské složky státního aparátu.Jsou tu nesporná fakta.Je jasné kde je agresor a kdo rozpoutal útočnou válku.A bylo by naivní domnívat se,že válka začala bez požehnání císaře.Tentýž konfrontován s jaderným infernem,které Američané seslali na japonská města rozhodl o kapitulaci.Ale opravdu rozhodl?Nebyl jen jako titulární hlava státu pouhou figurkou, která byla nucena cosi národu sdělit po hrozbou zničení dalších měst.........Rozhovor Mc Arthura s císařem je zajímavý a jeho prosba císaře o pomoc při snaze zase postavit Japonsko na nohy je skutečně pozoruhodná.Je dobré,že se neopakovaly chyby jako versailleská dohoda po I.světové válce.Tohle se týká i Německa.Nicméně ruka spravedlnosti dopadla na řadu ministrů japonské vlády a to bylo dobře.Slušný film.(20.5.2015)

Trailer předvedl něco úžasného, takže jsem se na film těšil jak malé dítě, ovšem nebylo to poněkud to, co jsem čekal nebo v co jsem doufal. Bohužel musím za sebe říct, že jsem viděl slabší film s nesympatickým Foxem v hlavní roli. Uvítal bych tam rozhodně někoho jiného ale tím neříkám, že to přímo špatně zahrál. Celkové hodnocení 3 hvězd je docela na místě, protože to není hloupý film ale taky nijak zvlášt neoslní.(19.9.2013)

Americká oslava dobytí Japonska. Amící vtrhnou do Japonska a rozjíždí své vyšetřování a zatýkání. Mezi tím sledujeme Foxe a jeho milostnou linii. Ze strany Japosnka zajímavý film, ale obešel bych se bez těch Amíků, hlavně právě Foxe. Škoda, dalo se z toho vytěžit víc. 55%(22.10.2013)

Rozhodni o trůnu. Vyslechni minulost ze všech úhlů pohledu, ke spokojenosti Východu a Západu. Návrat na ostrovy, v popředí love story. Návrat k M. Foxovi, ke staré dobré platonické lásce, která se mi na pár let ztratila z dohledu, ale nevymizela ze srdce.(3.10.2017)

Po útoku na Pearl Harbor pronesl admirál Naguma pamětná slova: "Obávám se, že jsme probudili spícího draka." Jak se v následujících letech ukázalo, admirálova slova byla doslova prorocká. Japonský císař (tak jako čínský), byl považován za boha, syna Slunce a Zlatého draka. Neštěstí této dynastie vyplývalo z vůle vysokých dvořanů ce nejvíce se přiblížit západní "kultuře" a opustit tak staleté japonské tradice. Konec konců, o tom již nám vyprávěl film Poslední Samuraj. Císaři Jošihito i Hirohito byli záměrně vysokými šlechtici držení v nevědomosti. Generálové, admirálové a ministři jim předkládali pouze ty informace, které se jim právě hodily. Nikdo rozumně uvažující si nemůže myslet, že císař "bůh", by se spolčil s někým jako byli Hitler a Mussolini. Podepsal příkazy, které mu byly předloženy jako fakta. To ho ovšem nijak neomlouvá. Jako císař mohl poslat všechny k čertu, a vše si ověřit sám. Nicméně, ani američané nebyli tak hloupí, aby si dovoli vztáhnout ruku na císaře "boha" syna Slunce. Velmi dobře si byli vědomi skutečnosti, že takový akt by obrátil každého jednoho japonce proti nim. Film sám je celkově velmi dobře zpracován. Zvláště možnost zvážit pohled z obou stran. Tedy Japonské i Americké. Historické drobné nepřesnosti v tomto případě pomíjím, stejně jako fakt, jakých zvěrstev se japonští vědci dopouštěli v okupované oblasti východní Číny. Nicméně, film si plným právem zasluhuje svých 75% a tedy 4 hvězdy.(9.3.2015)

Příjemná historická záležitost, která nám, Evropanům, možná nic neřekne, ale stejně tak neurazí. Vypadá výborně, to je největší plus toho filmu. Možná až tak výborně, až to člověka za nějakou chvíli přestane bavit, že si s výtvarnou stránkou dali až tak moc práce, že přebíjí tu obsahovou. Naštěstí stopáž není "jacksonovsky" natažená na tři hodiny a než se člověk začne nějak zásadně nudit, tak je konec :)(24.7.2018)

Mne sa zase na rozdiel od druhých tá romantická línia dosť páčila. Malo to atmosféru, sympatického Foxa, snahu o pohľad do japonskej kultúry, a jednu veľmi smutnú scénu, kde sa emócie prejavia naplno. Dosť podhodnotený film. 8/10(25.9.2013)

Spokojenost. Dlouho jsem čekal na tenhle snímek a nezklamal. Matthew Fox konečně opět v hlavní roli, tentokrát v historické a moc mu to sedlo. Milostná linie byla méně nutná, ale neurazilo mě to. Některé flashbackové scény měly docela i hloubku. Děj se odehrává kolem věcí, které mě vždy zajímaly a měly by zajímat každého. Fox jedinečnej a Tommy Lee Jones mi snad poprvé přišel sympatickej.(7.10.2013)

• deLaFere

Všechny zdejší uživatele, kteří se domnívají, že se dozvěděli něco o japonské kultuře, mohu ubezpečit, že se nedozvěděli absolutně nic. Jediné slovo, které mě po celý fílm napadalo je PLYTKOST. Hollywoodské vyjádření historie je přímo poplatné úrovni diváckého spektra, které navštěvuje tamní kina. Prostě není možné zatížit amerického diváka příliš velkým množství informací, stejný problém se začíná plíživě rozvíjet i tady. Film měl velký potenciál, který zůstal absolutně nevyužit. Je úplně zjevné jak procudenti nechtějí riskovat žádnou hlubší sondu do poválečného Japonska a jeho složitého uvažování. První polovina filmu je přímo katastrofická, druhá to o malinko zlepší, ale výsledek je prostě vyloženě prázdný a bez jakýchkoliv emocí, které by tu měli být. Následují mraky spoilerů. Již začátek je vrcholem trapnosti, kdy MacArthur žvaní o komunistech s takovou samozřejmostí, jako kdyby ti ještě nebyli v Koreji a v rámci světového mínění nebyl Sovětský svaz nesmírně populární. V obodobí, do kterého je snímek zasazen, se se Studenou válkou ještě příliš nepočítalo a Rusové byli vnímáni jako kati nacistů. Darmatické záběry na válkou zničené Japonsko jsou nicneříkajcí, málokdo ví, že japonská města byla takřka výhradně ze dřeva a nálety zápalnými pumami je ničily naprosto bez problémů, aspoň tato informace tam mohla být. Je neuvěřitelné, že ve filmu o Japonsku se ani jednou nevyskytne slovo bušidó, které bylo alfou a omegou uvažování japonských militaristů. Cele "vyšetřování" obsashuje pár bezvýznamných epizod, které by měli asi být informativního charakteru. Hlavní zločinec Tódžó je takřka pominut a dozvíte se jen, že půjde viset. Nesmírně složité ceremoniální postavení císaře je vysvětleno tak hloupě, že ta informace ani nemá význam. Souběžná romantická dějová linie je dalším vrcholem trapnosti, aby se stal film konzistentnějším, nastoupí strýc generál, který je svědomím Japonců a zároveň vojenským filosofem. Jeho postava je asi nejhorší ze všech. Měl by nám, hlupákům, vysvětlit, jak to vlastně bylo. Výsledkem je snůška pitomých keců a naprosto nevěrhodné jednání. O neuvěřitelně dementní finální scéně se raději ani nebudu bavit. Jediné s čím lze jakž takž souhlasit je postava Jonese, ale i ta je poplatná soudobému náhledu na generálovu postavu. Prostě to musí vypovídat v rámci předtavy, která je o MacArthurovi vytvořena. Ke skutečnému pochopení událostí v Japonsku je třeba mnohem více času a také někoho kdo by to dokázal podat. Mohu všechny ubezpečit, že tenhle film je takřka nicneříkající a v podstatě zavádějící svou jednoduchostí a prázdností. Je to škoda.(22.10.2013)

Válečný film, kde nevystřelí jediný náboj, ovšem silně psychologický a zabývající se vážným tématem, jak potrestat hlavní Japonské představitele po jejich kapitulaci.(19.11.2013)

Mně se to líbilo, ta romantická linka mi tam sice tak úplně neseděla, ale jinak se ten film vydařil. Pochválit bych chtěl zmínku o bombardování Tokia a debatu hlavního hrdiny s knížetem Konoem na téma dobývání cizích území. V amerických filmech se jinak taková sebereflexe a pochopení pro ostatní zrovna moc nevidí. Stejně tak závěrečné setkání byla pěkně silná scéna. Přesto jsem po většinu filmu váhal, zda to bude za tři a nebo si Emperor tu čtvrtou hvězdu vybojuje. První polovinu filmu to vypadalo spíš na tu trojhvězdu, za což mohl hlavně Fox, jenž svou postavu minimálně celou první polovinu filmu odehrál v poloze namyšlený nesympatický kokot. Na druhou stranu, ono to k tomu přímo vyzývalo, když má ta postava křestní jméno Boner. Pak se ale Fox uklidnil a na ty čtyři hvězdičky to nakonec bylo.(14.10.2013)

Zaujímavé pre europana,ak je to pravda,tak tento povojnovy vývoj v Japonsku je pre mna nepoznany.Film mal aj romanticku líniu,ale nesklzlo to do hollywoodskeho happyendu.(5.5.2016)

• Kenty

Tak dobré téma a chytnuté do tak nešťastných rukou. Film se táhne jak karamel a člověk jen odpočítává minuty do konce. Film Vás nevtáhne do děje ani po 30 minutách a pak už to vlastně ani nemá smysl. Jediná záchrana hvězdy v podobě Tommy Lee Jonese(7.11.2013)

Vyvážené, zajímavé, těžké a "s přesahem". Neumění posoudit podstatné rozdíly v počínání si Japonců v Číně a Američanů na Filipínách je samozřejmě na všechny způsoby nepřijatelné, ve filmu ovšem významně převážily jiné rozměry. Výnikající herecké výkony ;-)(1.5.2014)

Drama v poválečné a válečné době v hlavní roli Matthew Fox, kterého známe ze seriálu Lost, a tady se své role zhostil docela slušně, určitě stojí tento film za povšimnutí(31.8.2013)

• gicous

Jako učebnicová lekce historie to je OK. Dozvěděl jsem se pár informací o americké snaze postavit Japonsko zpátky na nohy a nic jiného vlastně Emperor ani nemá, co nabídnout. Po filmařské stránce obsahuje unylý, pomalý a nudný příběh, který stagnuje na jednom místě. Jediným obzvláštněním měla být zřejmě romantická část filmu vyprávěná formou flasbacků. Nicméně ani zde Emperor nedokáže upoutat. Ze šedi podprůměru ho nevytáhli ani dvě hvězdy v hlavní roli. Jones je ve filmu pár minut, přičemž prohodí několik vojenských hlášek a spořádaně se uklidí do ústraní. Fox se víceméně potácí mezi minulostí a přítomností bez nějakého většího pamětihodného momentu. 4/10(20.10.2013)

• Guran

Tenhle film nezaujme ani historickými postavami, jakými byli Douglas McArthur, Bornner Fellers, nebo Hideki Tojo. Režie a celý filmový štáb tohoto snímku je natolik špatný, že příběh, který má potenciál bude nudit. Divák se bude ocitat ve dvou světech. Jeden je v Japonsku v roce 1945, kdy se americká armáda snaží vyšetřit případ japonského císaře Hirohita a druhý je v minulosti, jak Fellers se snažil sbalit japonskou dívku. Ani Tommy Lee Jones snímek nezachrání. Vydržel jsem to zhruba 45 minut, pak jsem snímek pomalu na svém Notebooku přetáčel. Ani herecké výkony nestály moc za nic. Zvlášť Matthew Fox mi připadal nejistý.(15.3.2015)

Mám rád filmy, ukazující pozadí válečných konfliktů. Toto je jeden z nich. Užíval jsem si rozdíly mezi mentalitou Východu a Západu a potěšily mě autentické dobové fotografie na konci snímku. Jen je škoda, že byl celý film, na můj vkus, až příliš hustě proložen, zbytečnými flešbeky, to tam nemělo co dělat. Jenomže to by potom, ze 105min filmu, zbyla jen asi 60min kostra že... Tentokrát je to za tři, alias nebylo to špatné ALE.. mohlo to být poměrně kratší.(10.10.2015)

Z mého úhlu pohledu se jedná vskutku o velmi kvalitní a skvěle zpracovaný snímek, v němž je divákovi nastíněna problematika poválečného Japonska, diplomatických jednání a neutuchající respekt japonského národa a úcta vůči nejvýznamnější personě země, japonskému císaři Hirohitovi. Zaujmou především vynikající herecké výkony Matthewa Foxe v roli generála Fellerse a samozřejmě také Tommy Lee Jonese v roli generála McArthura. Mě osobně zaujaly zejména závěrečné scény, v nichž dojde k jednání mezi americkou a japonskou stranou v čele s císařem Hirohitem, a upoutal mě zejména fakt, že se císař vůbec před svými zločiny neschovával a byl připraven převzít osobní zodpovědnost za zločiny, které vedly k obrovské genocidě a velkým ztrátám na lidských životech. Těžko posuzovat, zda se americká strana zachovala v tomto směru správně a dobře, ale podle mého soudu i Japonsko zaplatilo za své zločiny vysoké daně, zejména v podobě svržených amerických bomb na Hirošimu a Nagasaki. Snímek hodnotím velmi vysoko a doporučuji jej nejen příznivcům historie.(16.6.2018)

Z historického hlediska žádné výtky asi nemám, osobně wikipedii projíždět nebudu, abych hledal chyby a nejasnosti, to nechám jiným hnidopichům. Nicméně nelíbil se mi ten "příběh lásky", který jako kdyby tam byl vložen na poslední chvíli a hrál ne druhé, ale třetí housle. Naštěstí byl alespoň hezky dotažen do konce a Matthew Fox zahrál slušně. Další nepříjemností je občasná nuda, které se asi vyhnout nedalo. U mě přišla v částech, kde mi byla servírovaná Japonská kultura, o které vím převážně z Posledního samuraje, takže tady sem měl chuť chvílema přeskakovat - nic nového sem se nedozvěděl. Konec pro většinu jistě předvídatelný, alespoň z hlediska vyšetřování. Postava Tommy Lee Jonese působí jako vynikající kontrast k oné Japonské kultuře, přeci jen kdo jiný by si mohl podat ruku se samotným císařem, než Američani - a tedy porušit jedno z přísných pravidel při setkání s císařem. Film jsem viděl bez titulků, takže nevím jestli mi uniklo něco důležitého, na druhé shlédnutí to nejspíš nevidím. 65%(31.7.2013)

Moje hodnocení: 55%(4.8.2013)

80%(24.8.2013)

Pokud jsi pochopil oddanost, pochopíš i Japonsko... Jsou tu dvě japonská slova, co byste měl znát. "Tatemae" - jak se věci jeví , "Honne" - jaké věci doopravdy jsou... Japonsko běží na starém bojovém kódu, věrnosti a poslušnosti... Japonci jsou obětaví lidé schopní nesmírné oběti, díky kompletní oddanosti k určitým ideálům.(28.9.2013)

Očekával jsem historický exkurs, který byl bohužel říznutý porcí nudné romantiky, byť chápu, že asi pro dokreslení myšlenkových pochodů generála Fellerse to bylo potřeba. Samotné vyšetřování role císaře ve 2. světové válce bylo místy zpracováno tak rozvláčně, možná bylo i trochu nakaženo nudou z romantické linky. Nicméně silný závěr výrazně zlepšil celkový pohled na film. Zejména za něj tak za 3*.// Co mě zaujalo: Setkání MacArthura s Hirohitem a s ním spojené boření tradic.(29.9.2013)

Určite zaujímavý náhlad do vojenskej histórie. Malo to všetko, čo to mať malo (aj tá romantická časť). No a samozrejme skvelé výkony hercov pridali na kvalite. Tommy Lee Jones ten nesklame ... no a Matthew Fox sa ukázal, že je tiež dobrý herec.(3.10.2013)

Pro mě byl Emperor málo akční a až moc tvořen dialogy. Očekával jsem živější dílo a také více emocí. Romantický příběh Bonnera Fellerse nebyl nijak citově vzedmut a zůstal tak jen ve fázi vyprávění. Abych řekl pravdu, moc mi neseděl v roli generála Tommy Lee Jones, tak že pochválit můžu jen Matthew Foxe, za jeho herecké představení. Co se mi ale ještě líbilo, bylo zařazení skutečných záběrů či aspon informací z tohoto těžkého období Japonska. Celkově jsem čekal od Emperor více a dávám tak průměrných 55% - tři hvězdy.(18.8.2014)

Matthew Fox jako brigádní generál Bonner Fellers ve své asi zatím nejvýraznější roli. A matador Tommy Lee Jones jako armádní generál Douglase MacArthur. Pokud se film drží historických faktů, tak je to moc hezký příběh o tom, jak to bylo v Japonsku na sklonku 2. sv. války a jak to narovnat. Slušná kamera, slušná hudba, velmi hezká výprava a kostýmy. Takže tady už jen pokulhává příběh hlavně ze začátku, dokonce 2x jsem u toho usnul. Příběh ale graduje a konec to narovná. 65%(29.11.2016)

Pěkný film o japonské historii, ale něco mu chybí. Čekal jsem jiný film, spíše o MacArthurovi a jeho vztahu k císaři (i plakátu dominuje postava nejvyššího velitele). Možná by mu prospělo více politiky a zákulisí japonské vlády, místo toho je zde vedlejší romantická dějová linka, která jen odvádí pozornost. Na druhou stranu díky ní je uvedena postava japonského generála, který objasňuje japonskou kulturu. Za herce bych vyzdvihl Tommy Lee Jonese jako MacArthura a obecně včechny Japonce, akorát na nich ten film nestál. Tedy těsně, ale přeci jen 3*(14.8.2013)

Milý historický snímek s větší hloubkou, než byste čekali. Byť to tak na první pohled nepůsobí. Velmi pěkná historizujicí romantická práce. 80%(1.12.2013)

Zajímavý téma utopený v off topicovým románku a hlemýždím tempu :((30.4.2015)

Film, který ve mě vzbudil hodně emocí. Film o tom, že nikdy nemůžeme pochopit Japonce... a Japonci nás. Nebo ano?(18.11.2016)

Príbeh filmu Emperor má v sebe dostatočne veľký potenciál... ktorý však zostal nevyužitým. Ten duševný stav a mentalita ľudí v bezprostrednej blízkosti Japonského cisára nie sú zachytené tak akoby mali byť. Inak spomínaný príbeh filmu dosť zaujímavý a to nielen z historického hľadiska. Osobné hodnotenie: 73% (***) (18.4.2017)

Velké téma, malý rozpočet, průměr. Rozhodování o podílu (nebo nevině) japonského císaře Hirohita na útoku na Pearl Harbor a hledání jeho role v poválečném Japonsku by vydalo na epický velkofilm jako ze staré školy, leč nestalo se. To máte tak. Jsou režiséři, kteří za (poměrně) mrzký peníz dokážou natočit spektákl, ale řadoví řemeslníci z toho většinou ukuchtí spíše takový ten solidní, koukatelný, televizně vypadající standard. Jako třeba Emperor. A s herecky koženým Matějem Foxem taky není bůhvíjaké vzrůšo. 55 %(4.10.2017)

Film u kterého rozhodně nečekejte smích. Protože kromě MacArthura se v roce 1945 v Japonsku opravdu nesmál nikdo. Suchý ale pravdivý. Nic jiného protože i celkem dojemná (ano, jako jedinému mi to tam nevadilo) love story je při větším zamyšlení taky vyprahlá jak Sahara. Ale to vůbec nevadí. Protože to je to film o hrdosti, cti, unešení, rozumu, Bohu a 2000 let. A narozdíl od Japonska má tento film jenom jednu upřímnou tvář.(10.9.2013)

Škoda, že se film nesnaží jít více na dřeň a nabízí vcelku povrchní pohled na historický milník Japonska. Protože jak Jones tak Fox jsou tady dobří a určitě by se dalo vytřískat z této látky více. Takto je film bohužel jen průměrný.(25.9.2013)

Neviem nakoľko tento film oblizuje skutočnosť ale bol to výborný nápad natočiť události po konci vojny o ktorých sa toho moc nehovorí. Kde čo som sa podozvedal aj keď americky prikrášlene a plno vecí sa nikdy nikdo nedozvie. Ale bolo to akosi ťahané a miestamy až nudné ale koniec bol fajn.(4.11.2013)

Tak uz jsem videal i lepsi historicke filmy, to ano. Ze tu mame nejake ty rezervy v podani faktickych a pravdivych informaci... asi ano. Ale ten namet stoji na natoceni a myslim, ze vysledek stal za to. Kazdy film holt nemuze byt Forrest Gump. Myslim, ze prijemny vecer to prinese, ikdyz uz po tydnu nebudete nic z filmu vedet.(26.7.2014)

Příliš přehnaného amerického patriotismu si můžeme všimnout zejména ve filmech druhé a nižší kategorie. Emperor je zvláštní filmové pojednání minulosti, kdy právě ten americký vlastenecký patos makal na plné obrátky. Chcete-li se dozvědět, jak vypadá šikovné spojení lásky a války bez přehnaných romantických výlevů a časově náročných, častokrát směšně provedených bojových scén, Emperor vás něčím osloví. Tommy Lee Jonesovi budete závidět bafání z podivně vypadající dýmky a Matthew Foxe budete chtít vidět na plátně víckrát.(1.10.2014)

Průměrné a za shlédnutí stojí asi jen pro trochu informací o Japonsku, ale těch není zase až tak moc. 60%.(24.11.2016)

Už před časem jsem tento fim v některé TV viděl skoro celý, včera(2.10.2017) bez první cca půlhodiny zase. Jednoznačně : 5 hvězd a 72 % .(3.10.2017)

Zajímavé téma, které jsem zatím zfilmované neviděl, leč bych řekl, že jako celek je to promarněný potenciál. Nečekal jsem válečnou vřavu, ani politický thriller, ale pravdou je, že filmu chybí tempo a v momentě, kdy je jedna příběhová linie (Aya) utnuta svým výsledkem, ztrácí film na emocích hladního hrdiny (které ale nikdy neměl) a přitom by se z toho dalo vykřesat mnohem více.(2.8.2013)

Mne sa to teda páčilo veľmi! Nemám čo vytknúť ta romantická zápletka a prestrihy na japonečku mi až tak nevadili, skôr si myslím, že to tak trochu odľahčili. Ja dávam 5 za císara a Mc Arthura, ty japonci to zahrali špičkovo!(13.8.2013)

• Lincool

Trochu sklamanie. Film som si vybral kvôli téme. Predsa len proces hľadania spravodlivosti, povojnová obnova a vyrovnávanie sa s porážkou v prefanatizovanom Japonsku v sebe nesie fascinujúci materiál a pre Európanov je to pritom veľmi vzdialená téma. Väčšina z nás, vrátane mňa, vlastne nevie, čo sa v Japonsku dialo medzi átomovou bombou a pokémonom. A nevieme to ani po vzhliadnutí tohto filmu. Prienik do japonskej kultúry sa vydaril len čiastočne, všetky témy, ktoré som menoval, ostali nedotknuté, vyšetrovanie mi prišlo naivné a neuveriteľné - (z troch veľmi hlúpo vedených rozhovorov vydedukovať, že pravdu sa nikdy nedozvieme?!), romantická línia, servírovaná výlučne cez flashbacky bola akoby vsunutá z nejakého cudzieho filmu (seriálu?). Fox slabý. Chýbal mi tam mysteriózny ostrov.(17.8.2013)

Ve válečném snímku se představí v hlavních rolích Oscarový Tommy Lee Jones, který předvede svůj herecký koncert v roli generála Douglase velitele nejvyšších vojenských sil.. I když snímek působí roztahaně, tak bych nic neubíral na výtečném, možná i předimenzovaném námětu. Závěr byl naposto famózní - o emoce nouze norozhodně nebude. ****(16.11.2013)

Zajímavý vhled do americké politiky (okupace) v Japonsku těsně po 2.sv.v. a zároveň přiblížení japonského myšlení a kultury. Ale je to jen velmi klouzavý pohled. Film jako takový příliš zajímavý není. Spíše unylý, neslaný nemastný tv film, při kterém můžete třeba žehlit... Milostná linka příběhu mě příliš nezaujala a přišla mi spíše rušivá. Tommy Lee Jones jako jadrný MacArthur mi přišel nejvíce charismatický, ale to on je vždy.(21.3.2014)

dobrý výlet do historie americko japonské války a řešení problému po kapitulaci japonska(21.6.2014)