Emperor

• Česko Císař (více)

Rozhodnutí o osudu národa závisí na jediném muži... Britský režisér Peter Webber (nar. 1968) zaujal už svojí prvotinou pro kina, historickým snímkem o malíři Vermeerovi a jeho služebné, která se stane předlohou jednoho z jeho obrazů, Dívka s perlou (2003). I ve svém druhém filmu Císař (2012) se obrací do historie, i když mnohem méně vzdálené. V tomto dramatu podle skutečných událostí líčí vyšetřování amerických úřadů, zda japonský císař Hirohito byl či nebyl válečným zločincem a má-li být jako takový souzen. Choulostivé rozhodnutí, které bude mít zásadní vliv na budoucí podobu Japonska, je v rukou velitele amerických okupačních sil, generála Douglase MacArthura (Tommy Lee Jones). Hlavním hrdinou snímku je ovšem jeho poradce, specialista na japonské záležitosti Bonner Fellers (Matthew Fox, známý především z televizního seriálu Ztraceni), který má svému nadřízenému připravit podklady pro konečný verdikt. Snímek je zajímavou sondou do historie poválečného Japonska i do mentality jeho obyvatel. Tvůrci se většinou drželi faktů, byť jednu zásadní změnu provedli. Fellersovi přidali do vínku romantický vztah s japonskou dívkou Ayou, aby jeho rozhodování učinili ještě těžším. Film vznikl v nezávislé americké produkci s vydatným přispěním japonské strany. Vedle hereckých výkonů hlavních představitelů mají na výsledném tvaru snímku lví podíl novozélandští výtvarníci scény a kostýmů Grant Major a Ngila Dicksonová, kteří oba prosluli spoluprací s Peterem Jacksonem na trilogii Pán prstenů a oba získali Oscary za její závěrečný díl. (Česká televize)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,346,265Tržby Celosvetovo $14,676,000▐ pôsobivá dráma ohľadom faktov a vyšetrovania ktoré by človek ohľadne povojnového Japonska netušil, prevedenie, výpravnosť zaujala /70%/ ()

Fr

,,POKUD ZJISTÍM, ŽE JE CÍSAŘ VINEN, WASHINGTON BUDE POTĚŠEN. CHTĚJÍ, ABY ZAPLATIL TU NEJVYŠŠÍ CENU… KDO JE TEN MUŽ, OPRAVDU?.…“ /// Historie a romantika. Škoda, nebejt tý romantiky, která většinou nudí (ale zase jí není tolik, neboj…), mohlo to bejt až dokumentární drama o části života nejen generála Douglase MacArthura, ale hlavně gen. Bonnera Fellerse. Najdete tu (zajímavej?) třeba pohled Japonců na válku, zjistíte, jakou roli hraje císař v myšlenkách japonskýho vojáka. A pravdivej (?) příběh, jak se Japonsko vzdalo. Vstřebávám hodně zajímavý historický souvislosti, jsem rád za nahlídnutí do kultury, o který (byť hltám spoustu filmů) nic nevím. Je tu politika, takže jde spíš o politickej film, kterej graduje setkáním dvou kultur a tradic zároveň. Jestli vás tohle dokáže zaujmout… Tenhle film o tom, jak se psala závěrečná kapitola 2. světový mně řekl o Japonsku víc, než nějakej dokument. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,His Majesty's Salvation“, kterou napsal Shiro Okamoto číst nebudu. 2.) Chtěl bych poznat toho hajzla, kterej dal rozkaz k útoku na Pearl Harbor. 3.) Než umřu, chci aspoň trochu pochopit JAPONSKO. 4.) Thx za titule ,,bac“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

zelvopyr

Slabších pět, ale furt pět, a to se počítá. K nedobru trochu ulepená romantika a zjednodušování, daň za širší okruh diváků. A tah na předem jasný výsledek, prostředky ber kde ber. Poměrně dobře předvedené reálie faktické i historické na malém prostoru a se zjevně nijak závratným rozpočtem. Na druhou stranu, slušné obsazení i z japonských herců. ()

3DD!3

Skvěle natočená lekce dějepisu. Příběh má klasickou stavbu a Webber ho dokáže prodat především díky respektu k Japonsku. Fox nehraje vůbec špatně a Tommy Lee Jones je jistota, jen se objevuje dost sporadicky. Ale pokud vás nezajímá ani ta kultura, ani to co se v té době stalo, bude to pro vás ztráta času. Pokud pochopíš oddanost, pochopíš Japonsko. ()

gogo76

Vojnový film bez vojnových scén. Sme v Japonsku tesne po zhodení atómových bômb a Američania prichádzajú ukázať Japoncom trochu tej americkej nadutosti a nadradenosti. Po kapitulácii treba pochytať vojnových zločincov a popri tom zhodnotiť vinu či nevinu a hlavne podiel cisára na vojne. Kto čaká vyslovene vojnový film bude sklamaný. Ostatným môže rozšíriť vedomosti a poukázať na menej známe udalosti, ktoré sa diali tak trochu mimo Európy, ktorá sa po vojne spamätávala ešte dlho a mala svojich problémov až-až. Po celý čas som to videl na priemer, ale k štvrtej hviezde to takmer strhol emocionálne silnejší záver, kde v dialógu medzi McArturom a japonským cisárom zaznie po tom všetkom krviprelievaní trocha ľudskosti..."Takže povedzme si, čo urobiť, aby sme postavili Japonsko späť na nohy..." Nakoniec nemôžem dať štyri hviezdy len pre vydarený záver. Až po ňom som zistil, že po celý čas mi tam chýbal širší a komplexnejší pohľad práve na postavu cisára, ktorý dostal iba minimum priestoru. 60%. ()

Fiftis

Divák sa bude ocitať v dvoch svetoch. Jeden je v Japonsku v roku 1945, kedy sa americká armáda snaží vyšetriť prípad japonského cisára Hirohita a druhý je v minulosti, ako sa vojak Benner Fellers snažil zbaliť japonské dievča. V amerických filmoch sa inak taká sebareflexia a pochopenie pre ostatných práve veľmi nevidí. Rovnako tak záverečné stretnutie bola pekne silná scéna. Za hercov by som vyzdvihol Tommy Lee Jonesa ako MacArthura a Matthewa Foxa, známeho zo seriálu LOST. Záver bol silný, niektoré časti vyšetrovania tiež, ale v iných miestach film pôsobil televízno, zbytočne unáhlene a faktom je, že ona love story bola veľa nadbytočná a rozhodne by som sa radšej viac venoval bojom. ()

Big Bear

Men in khaki !!! :-). Japonsko 1945, těsně po kapitulaci. Poté co americké Superfotressy B-29 ,,Enola Gay'' a ,,Bockscar'' smetly dvě japonská města prvními atomovými výbuchy, došlo i militantnímu vedení Japonska, že země čelí nepříteli nejen s obrovskou materiální převahou, ale zejména technologickou. Proto sám císař Hirohito vyzval rozhlasem lid a vojsko ke kapitulaci. Císař byl autorita, byl pro Japonce Bůh a tak Japonci poslechli. Tímto prohlášením bylo zachráněny miliony životů jak samotných Japonců, tak zejména Američanů jejichž invazní síly se připravovaly na vylodění na ostrovy. Japonci byli rohodnuti bránit svoji svatou půdu do posledního muže, ženy i dítěte, třeba jen naostřenými bambusovými klacky... Jsem zastáncem svržení atomových bomb právě vzhledemm k výše popsanému, nicméně je jisté, že bez Hirohitova prohlášení by válka hned tak neskončila.... Ačkoliv jsem toho o válce v Pacifiku četl dost, včetně knih věnujících se osudům japonských válečných zločinců souzených tuším v Tokiu (obdoba Norimberku), až u tohoto filmu jsem si uvědomi, že o Hirohitovi na konci války nevím prakticky nic. Proto mně tenhle snímek svým námětem už dopředu zaujal a rovnou říkám, tohle není věc pro každého. Udělat z Tommy Lee Jonese Douglase MCArthura byl zajímavý nápad a když měl typické sluneční brýle a samozřejmě dýmku, byli si pánové dokonce podobní! Hlavní dějová linie se však točí kolem Foxe, který ztvárňuje skutečného amerického generála Fellerse. Ten je MCArthurem zprvu pověřen k vedení skupin headhunterů, které dohledávaly a zatýkaly vysoké vojenské a politické činitele obviněné z válečných zločinů. Truman posléze požadoval, aby se otázka případné viny prošetřila i u japonského císaře. A zde začíná náš příběh. Fellers má od velení pouhých deset dní na pátrání a sepsání zprávy je-li císař za válku odpovědný či nikoliv. Souběžně s tím se snaží najít mladou dívku, do které se před válkou bláznivě zamiloval, když se náhodně setkali při studiích na jedné z amerických univerzit. Skutečný Fellers to musel mít nesmírně těžké. Jak padlo i ve filmu. Adresy sídel japonských pohlavárů dodaných tajnými službami byly prakticky k ničemu. Na rozdíl od Evropy, kde nacistická města (vyjma středověkké dřevěnné zástavby jako byl Hamburg atd..) byla většinou z kamene a tak bombardování lépe odolávala, města v Japonsku měla převážně domy ze dřeva a papíru... Stačil pak menší nálet těžkých bombardérů B29 s kontejnery s fosforem a zkáza byla nesmírná... v takovém prostředí vypálených měst,kde se nedaly poznat ani linie ulic těžko hledat kohokoliv... Navíc v prostředí Američanům nepřátelském a i těžko z hlediska odlišných morálních a náboženských postojů pochopitelném. Fellers věděl, že když bude Hirohito odsouzen bude to pro deprivované a živořící přeživší Japonce další rána, která by mohla vyústit v destabilizaci okupované země. Zároveň ale chápal, že jako nejvyšší autorita země musel císař o rozkazech svých generálů minimálně vědět, pokud je sám přímo nevydával... Pátrání skvěle ukazuje tu totální odlišnost mentality lidí japonského císařství od amerického přímočarého jednání. Fox se své role zhostil skvěle, samozřejmě ho znám z LOST, ale tady vyloženě exceloval. Musím uznat a uvědomoval jsem si to i ve filmu, že Amíci na to že dobili Japonsko, na to že měli neskutečné ztráty od Pearl Harboru až po Iwo Jimu, chovali se k císaři neskutečně uctvivě a jako gentlemani. Dokonce mu zachovali jistá privilegia. Očekával bych, že do paláce naběhne elitní jednotka Rangers a po vyřízení ochranky císaře zatkne jako ostatní japonské pohlaváry... Ale zde se ukázala MCArthurova moudrost a americká demokratičnost. Oni to brali tak, že Japonce osvobodili. Snad proto je Japonsko dnes tím čím je. Jen jedna připomínka filmařům - letoun DC 6 co přiváží v roce 1945 McArthura a Fellerse byl nasazen do provozu až v roce 1946 a marking (červený pruh v bílých polích) má dokonce až z roku 1947...ehmm.. ale to se stává i v lepších rodinách:-) Skvělý film ! 4 zapálené vonné tyčinky na domácím oltáříku. * * * * () (méně) (více)

Aky

Velice zajímavý námět dávající spousty možností dramaticky jej rozvinout. Bohužel zůstaly trochu nevyužité. Vedení vyprávění ve dvou rovinách (vojenskopolitické a milostné) je nevyvážené, ona romantická linka je slabá a fakticky nezajímavá, takže hlavně zdržuje příběh viny a dalšího osudu japonského císaře a nejvyšších japonských vojenských a politických osobností odpovědných za napadení USA a vtažení Japonska do války. ()

Anderton

Cisár nie je prvý film, ktorý relativizuje okupačné tendencie nepriateľov spojencov v 2SV v porovnaní s imperialistickými mocnosťami VB, Fr. a neskôr aj USA a aj charakter vojnových zločinov nerozdeľuje na ospravedlniteľné, čiže tie naše a neospravedlniteľné, čiže tie ich. Nič nie je samozrejme čiernobiele, čo nám Webberov film vtĺka do hlavy od pohľadu na rozbombardované Tokyo po doslovnosť prejavov. Zároveň Webber točí čisto mechanicky a klasickým, zrozumiteľným internacionálnym štýlom, čo v dnešnej dobe príliš nechápem. TLJ ako McArthur je síce dôležitá, ale iba vedľajšia úloha a inak solídnemu Foxovi iba asistuje. Či bol cisár zodpovedný za vtiahnutie Japonska do vojny, ako sa ukazuje, nie je v krajine vychádzajúceho slnka správne položená otázka. ()

Chrustyn

Vizuálně televizně působící film, který zaujme hlavně velice dobrými hereckými výkony, než velkolepou výpravou nebo zajímavým vyprávěním, které je až zbytečně plytké a bez zajímavých nápadů. ()

Jirka_Šč

Čekal jsem kousek historie a víceméně jsem ho dostal. Romantická linka mi na rozdíl od většiny nevadila, protože by bez ní byla postava generála Fellerse výrazně plošší (asi v reálu i byla, protože jsem googlením o oné lince nenašel v jeho skutečném životě nic). ()

Morholt

Tak trochu o ničem. V tomto případě jsem vůbec neměl pocit, že by císaři hrozila smrt, která by výrazně ohrozila následnou obnovu Japonska. Chyběla naléhavost, se kterou by se generál snažil dokázat Hirohitovu nevinu. Prostě se jednalo jen o suché shromažďování faktů. Romantická zápletka tu pak byla jako pěst na oko. Co stálo za to, byl Tommy Lee Jones coby MacArthur a i Matthew Fox zahrál slušně. Ale to bylo na mě moc málo. 30% ()

Terva

A zase druhá světová válka. Naštěstí tentokrát bez Němců. Příběh se totiž odehrává v Japonsku. Američané tu řeší (pokolikátéuž?) Japonce. Proč a Jak? CITÁT - Starý pán s vámi chce mluvit........ Vlastně jsem se na to díval jen díky Tommy Lee Jonesovi, mám toho herce rád a proto jsem si to nenechal ujít. Politicko-válečný snímek s romantickou vložkou se dá celkem rozumě sledovat. CITÁT - Je to národ se silným sebevražedným sklonem.......... ()

JohnCZ

Škoda té nezajímavé romantické linky, která se alespoň u mě naprosto minula účinkem. Jakožto neznalce tohoto historického momentu mi rovněž vadila místy dost nejasná situace, kdy jsem netušil, oč ve filmu jde (mě ti Japonci připadali všichni stejní), což mohlo být pro laika lépe osvětleno. Chyběl mi tomu takový ten rozmach typický pro válečné snímky, ovšem svoje momenty to mělo, hlavně v druhé polovině filmu. Víc jak ale na slabší tři to nebude. ()

liquido26

Povedený historický snímek s fiktivní milostnou zápletkou, která mě osobně nijak nerušila ani neotravovala. Co mě trochu mrzelo bylo, že celé to zkoumání viny bylo takové moc povrchové a v podstatě se omezilo jen na útok na Pearl Harbour a ukončení války. V celém filmu září Tommy Lee Jones. ()

MartinezZ

Po skončení filmu jsem zvažoval, jestli *** nebo ****. A pak mi došlo, že ***, protože pokud si to rozmýšlím, tak to prostě na čtyři hvězdičky nebylo. Tedy alespoň ne jako celkový film. Závěr byl silný, některé části vyšetřování také, ale v jiných místech film působil televizně, zbytečně uspěchaně a faktem je, že ona love story byla hodně nadbytečná a rozhodně bych se raději více pohroužil do rozplétání před- i válečných japonských císařsko--vojenských kruhů. ~ Dobrý nápad, má očekávání to ale nesplnilo. Plus za Foxe, který po 'Lost' zase v tolika filmech k vidění není. A soudě, dle 'Císaře', hrát umí. ()

Wysch

Hodně dlouho jsem uvažoval, jestli 3 nebo 4... Ale prd, to není vůbec pravda. Ve skutečnosti jsem chvíli uvažoval, jestli půjdu opravdu proti proudu a dám plnou dardu, a to z několika důvodů: Zaprvý se film snaží ukázat, že východoasijskou kulturu, resp. japonskou kulturu, nemůže západní člověk nikdy pochopit; zadruhý Matthew Fox je výtečnej; zatřetí Tommy Lee Jones, ať už MacArtymu není vůbec podobnej, má okoukaný jeho gesta, až to vtipný není; začtvrtý Eriko Hatsune je nádherná ženská a zápátý ta všudypřítomná atmosféra poválečnýho Japonska má svoje kouzlo a svojí filmovou krásu. Nakonec jsem ale dal 4, protože ve skutečnosti celý ten zárodek příběhu, totiž předválečná love story, mi přišel vlastně prvoplánovej (neřekl bych, že zbytečnej), a do té politiky snímek spíš nakoukl, než aby vhlédl zhluboka dovnitř. Ale za to, že se nenásilně a upřímně snaží film ukázat, jak odlišní vlastně jsme, si ode mně zaslouží jeden velký potlesk. Jo a emoce se u mě projevily, ne že ne. ()

kaylin

Co s císařem Hirohitem po skončení války? Byl to vrah, který by měl skončit na šibenici, anebo byl jen obětí japonského způsobu života? Tohle mají vyřešit postavy filmu "Emperor", samozřejmě postavy založené na skutečných poválečných událostech a postavách. Jen je škoda, že film je místy tak neskutečně sterilní. Vždyť tohle by mohl být příběh jak blázen! A oni do toho šoupnou zbytečnou romantiku, aby to natáhli. Nemluvě o tom, že v tom bambusovém lese to vypadá jako Matthewův návrat na ostrov... Finální scéna Hirohita s MacArthurem (opět skvělý Tommy Lee Jones), je vrcholem filmu, ale to, co k ní vede, je místy prostě nuda. ()

italka63

Konec války v Japonsku a nastolení míru s sebou zákonitě přineslo otázku- je císař Hirohito vinnen či nikoliv. Toto prošetření dostane na starost generál Fellers pověřený přímo nejvyšším velitelem vojenských sil, generálem Mc Arthurem. A Fellers měl kdysi lásku z Japonska, kterou do toho všeho hledá. Absolutně geniálně vybrané obsazení herců a zajímavé téma. ()