• Česko

• Kanada

• Austrálie

Drama / Válečný / Historický

USA / Japonsko, 2012, 105 min

Divák sa bude ocitať v dvoch svetoch. Jeden je v Japonsku v roku 1945, kedy sa americká armáda snaží vyšetriť prípad japonského cisára Hirohita a druhý je v minulosti, ako sa vojak Benner Fellers snažil zbaliť japonské dievča. V amerických filmoch sa inak taká sebareflexia a pochopenie pre ostatných práve veľmi nevidí. Rovnako tak záverečné stretnutie bola pekne silná scéna. Za hercov by som vyzdvihol Tommy Lee Jonesa ako MacArthura a Matthewa Foxa, známeho zo seriálu LOST. Záver bol silný, niektoré časti vyšetrovania tiež, ale v iných miestach film pôsobil televízno, zbytočne unáhlene a faktom je, že ona love story bola veľa nadbytočná a rozhodne by som sa radšej viac venoval bojom.(3.11.2019)

A zase druhá světová válka. Naštěstí tentokrát bez Němců. Příběh se totiž odehrává v Japonsku. Američané tu řeší (pokolikátéuž?) Japonce. Proč a Jak? CITÁT - Starý pán s vámi chce mluvit........ Vlastně jsem se na to díval jen díky Tommy Lee Jonesovi, mám toho herce rád a proto jsem si to nenechal ujít. Politicko-válečný snímek s romantickou vložkou se dá celkem rozumě sledovat. CITÁT - Je to národ se silným sebevražedným sklonem..........(24.4.2014)

Po skončení filmu jsem zvažoval, jestli *** nebo ****. A pak mi došlo, že ***, protože pokud si to rozmýšlím, tak to prostě na čtyři hvězdičky nebylo. Tedy alespoň ne jako celkový film. Závěr byl silný, některé části vyšetřování také, ale v jiných místech film působil televizně, zbytečně uspěchaně a faktem je, že ona love story byla hodně nadbytečná a rozhodně bych se raději více pohroužil do rozplétání před- i válečných japonských císařsko--vojenských kruhů. ~ Dobrý nápad, má očekávání to ale nesplnilo. Plus za Foxe, který po 'Lost' zase v tolika filmech k vidění není. A soudě, dle 'Císaře', hrát umí.(2.8.2013)

Film pojednáva o udalostiach v Japonsku po skončení vojny. Spracovanie bolo fajn. Možno trochu škoda tej vedľajšej dejovej línie. Chceli to uhrať na romantickú historickú drámu, aby to nebolo len také "suché". Čo sa týka obsadenia, z počiatku mi trochu vadil Fox, nejak som mu toho generála neveril, ale uhral to so cťou. Postavy neboli nejak zvlášť prepracované, ale to tu asi ani nešlo. Veľmi dobrý vojnový film pre všetkých, ktorých zaujíma vojna v Pacifiku a udalosti bezprostredne po nej. 3 z 5(23.12.2013)

Po útoku na Pearl Harbor pronesl admirál Naguma pamětná slova: "Obávám se, že jsme probudili spícího draka." Jak se v následujících letech ukázalo, admirálova slova byla doslova prorocká. Japonský císař (tak jako čínský), byl považován za boha, syna Slunce a Zlatého draka. Neštěstí této dynastie vyplývalo z vůle vysokých dvořanů ce nejvíce se přiblížit západní "kultuře" a opustit tak staleté japonské tradice. Konec konců, o tom již nám vyprávěl film Poslední Samuraj. Císaři Jošihito i Hirohito byli záměrně vysokými šlechtici držení v nevědomosti. Generálové, admirálové a ministři jim předkládali pouze ty informace, které se jim právě hodily. Nikdo rozumně uvažující si nemůže myslet, že císař "bůh", by se spolčil s někým jako byli Hitler a Mussolini. Podepsal příkazy, které mu byly předloženy jako fakta. To ho ovšem nijak neomlouvá. Jako císař mohl poslat všechny k čertu, a vše si ověřit sám. Nicméně, ani američané nebyli tak hloupí, aby si dovoli vztáhnout ruku na císaře "boha" syna Slunce. Velmi dobře si byli vědomi skutečnosti, že takový akt by obrátil každého jednoho japonce proti nim. Film sám je celkově velmi dobře zpracován. Zvláště možnost zvážit pohled z obou stran. Tedy Japonské i Americké. Historické drobné nepřesnosti v tomto případě pomíjím, stejně jako fakt, jakých zvěrstev se japonští vědci dopouštěli v okupované oblasti východní Číny. Nicméně, film si plným právem zasluhuje svých 75% a tedy 4 hvězdy.(9.3.2015)

• - Ve filmu je několik odkazů na seriál Ztraceni (od r. 2004), kde ztvárnil Matthew Fox hlavní roli. Příkladem je pohled z okénka v letadle v úvodu filmu, nebo bambusový les, který sehrál v souvislosti s jeho postavou důležitou roli. (lost815)

• - Po bitke v bare, keď generál Fellers (Matthew Fox) ide zbitý a mokrý po ulici, si môžeme všimnúť, že mu krváca tvár na oboch stranách. Keď poslednýkrát odchádza od džípu, krv na ľavej strane tváre chýba. (Johnny.ARN)

• - Okrem Japonska prebiehalo natáčanie snímky aj na viacerých miestach na Novom Zélande. (MikaelSVK)