Návrat velkého blondýna

• Francie Le Retour du grand blond (více)
Trailer

Ke kapitánu Cambraiovi se dostane dopis houslisty Françoise Perrina adresovaný příteli a kolegovi z orchestru Mauricemu Lefebrovi, v němž Velký blondýn přiznává, že byl využit agenty špionážní služby k vyřizování jejich osobních účtů. Cambrai vyšetřuje vraždu náměstka špionážní služby, plukovníka Milana. Je přesvědčen, že Perrin žádným špionem není. Obviňuje šéfa špionážní služby Toulouse, že využil Perrina k zabití Milana, a hrozí mu, že Maurice bude proti němu svědčit. Cambrai se u nového ministra vnitra Bouise setká s plukovníkem Toulousem a jeho spolupracovníkem Perrachem. Bouise přišel z ministerstva zemědělství a myslí si, že Perrin byl vynikajícím agentem. Chce ho poznat. Toulouse pošle do Ria dva své agenty ostřelovače a oznámí Bouisemu, že Perrin je mrtev. Agentům se však v Riu nedaří a Perrin stále uniká smrti. Toulouse se proto vydá do Ria a unese Christine. Řekne Perrinovi, který se chystá do Paříže na koncert, že mu musí prokázat službu. Perrin na nebezpečnou hru kvůli Christine přistoupí. Objeví se v Paříži jako superagent vybavený zbraněmi a technikou, s níž si často neví rady. Je uveden k ministrovi, který se dohodl s Cambraiem, že mu dají složitý úkol, při němž se ukáže, že špionem není. Maurice si začíná myslet, že Perrin agentem skutečně je. Aby se zachránil, vymyslí Toulouse pro Perrina akci, během níž bude přepaden, ale ubrání se. Hlavní roli hrají slepé náboje... (TV Prima)

Trailer

Gimli

Jeden z mala pripadu, kdy pokracovani filmu predcilo sveho predchudce (nejspis diky propracovanejsimu scenari). Navrat velkeho blondyna je krasne zabavna podivana postavena na netradicnim richardovskem humoru a parodujici "agentske" filmy. To vse samozrejme podporeno skvelymi hereckymi vykony. A samozřejmě je třeba dodat, že pan ministr je naprostý kretén. ()

Enšpígl

Oproti prvnímu dílu, působí blondýnův návrat parodičtěji a nejvtipnější perly se tentokrát nenecházejí v obrazových kompozicích, ale v dialozích. Některé scény jsou dokonce velmi totožné s prvním dílem (agenti v bytě, orchestrové finále ), ale jsou dovedeny ještě do větší komičnosti. Vladimír Cosma podpořil ztřeštěnější vyznění filmu rychlejšíma skladbama. V některých scénách připomíná snímek spíše grotesku (karate souboj blondýna s vrátným ), jindy si zase Pierre neodpoustil předvést své skvělé pohybové gagmenství (tanec v pokoji ). Film srší vtipnejma nápadama, originálníma scénkama a chytrým humorem. ()

Oskar

Živá definice termínu nastavovaná kaše a suverénně nejslabší scénář Francise Vebera. Možná se pletu, ale mám pocit, že ani Pierru Richardovi se do pokračování moc nechtělo, v beztak krátkém filmu je jen asi třicet minut a ještě víc by mně zajímalo, jak je to s účastí/neúčastí Mireille Darcové. V dobré polovině scén je zabíraná zezadu, jak odchází, jak zdálky mává nebo se pohybuje ve tmě. A její "blízké" záběry zas budí dojem exhumace nepoužitého materiálu z prvního filmu. I krkolomné zdůvodňování, proč a jak vůbec "tajného agenta z leknutí" vracet do hry, je notně přitažené za vlasy. Ale největší chybou je, že Francois tentokrát s tajnou službou spolupracuje vědomě. Tím je popřen celý princip komiky prvního filmu a pár solidních gagů to nezachrání. 30% ()

B!shop

Velký blondýn s černou botou me nijak zvlast nezaujal, takze jsem od pokracovani nic moc necekal, ale nastesti bylo lepsi nez prvni dil. Pierre Richard byl vybornej, ale jakmile se prevlik za agenta a zacla hrat drsnacka hudba tak to byla dokonalost. Samozrejme ne vsechny forky jsou tak vtipne, ale velka cast byla vyborna (prichod jako agent, cela prestrelka, karate, cteni ze spisu atd.) Skutecne vyborna zabava. ()

Subjektiv

Řada gagů, zvlášť ty, v nichž Richard uniká dík svojí popletenosti z nástrah, je opravdu dobrá. Nejzdařilejší je v tomto ohledu "ukázka karate". Děj filmu ovšem přešlapuje na místě, neboť se potřebuje vrátit tam, kde začal. Zvláště první půle v Riu je ubíjející, jen vrší pokusy o zabití/záchranu a vede ke ztrátě zájmu o dění. Navíc náměstek velitele tajné služby Perrache ztratil svou integritu z prvního dílu, v němž v mezích možností chránil Richardovu postavu a představoval jakési svědomí tajné služby - tady je jednou takový, jindy makový. ()

• Scenárista Francis Veber pojmenoval některé postavy podle měst nebo městských částí. Příkladem je Toulouse, Cambrai, Perrache atd. Chtěl tak předejít podobnosti se skutečnými osobami. (Komiks)
  • Hlavní hudební motiv (hudba Vladimir Cosma) vyzvánějí také zvony na pohřbu Velkého Blondýna. (gug)