Epizody(13)

Shizuku Mizutani je středoškolačka, co si hledí jen svým známek. Je tvrdohlavá, upřímná, ale také spravedlivá. Jednou ale donese poznámky záškolákovi s pověstí rváče Yoshidovi Haruovi. Shizuku ale brzy zjistí, že Haru není jen rváč. Haru, který se s nikým nekamarádí si proto řekne, že bude s Shizuku kamarád, Shizuku tak zažije úplně novou etapu života plnou překvapení, které ji Haru nachystá a odhalí všem Haruovi světlé stránky. (KiritoSenpai)

Hromino

Kdybych měl přemýšlet, kdybych měl vzpomínat, kdybych měl tápat v mysli, kdy naposledy jsem viděl anime vytvořené v posledních třech letech, v němž by kvalita dílů rostla od prvotních dílů vzestupně, asi bych se napřemýšlel hodně dlouho a možná bych nakonec na žádné takové anime nepřišel. Tonari no… je pro mě takový lurdský mirykl. Zatímco u ostatních anime poslední doby mám při počátečních dílech většinou pocity buď takové, že je to sračka – a sračkou to nakonec i do posledního dílu zůstane, pokud se to ovšem ještě oproti začátku nezhorší –, nebo začnu mít sice na začátku plané naděje, ale ty jsou postupně (nejčastěji) fanservisem, debilitou postav a impotencí scénáře rozprášeny. Při zhlédnutí prvních dvou dílů Tonari no… jsem měl ten první pocit, a to sice, že je to sračka. Šizuku mi připadala nezajímavá tsundere a nudná šprtka, Haru na mě pro změnu působil dojmem, jako by tvůrci nevěděli, čím pokud možno neotřelým žánr šódžo provětrat, tak se rozhodli hodit k Šizuku do páru kluka asociála, který miluje slepice. Což možná na první pohled vypadá zajímavě, ale po prvních pár dílech mi jeho postava připadala spíš děsně otravná a v podstatě nakonec stejně nezajímavá jako Šizuku. Čekal jsem rovněž, že se co nevidět objeví moře fanservisu, spousta vedlejších, snadno zaměnitelných postav, a že to celé bude postupně prokládáno nezvládnutými a nechtěně směšnými rádoby romantickými scénami podbarvenými kýčovitou hudbou. Oj, ve výsledku jsem Tonari no… příliš křivdil. Nejvíce asi v tom fanservisu, protože ten seriál (a to pro mě bylo velice příjemně překvapující) neobsahuje. Žádné spolužačky, jimž by se jejich přespříliš veliké vnady div ne přelévaly přes neskutečně uplou podprdu, rovněž tak ani postavy, které by se mazlily a láskyplně objímaly snad každého, na koho natrefí, a nevrhaly se oněm vyspělým dívkám přímo mezi jejich bombastické vnady. Paráda. Postavy se rovněž postupně vybarvily nečekaně příjemně. Odhalujeme Haruovo problematické rodinné zázemí; poznáváme, že když jde o lásku a přátelství, dovede se krotit a být vcelku pohodová postava, kterou si lze oblíbit. Šizuku se též časem vybarví v zajímavějším světle, leč – v tom souhlasím s Larkym – ne až v takovém jako Haru. Vedlejší postavy, jako jsou Sasajan nebo Nacume, nejsou ani náhodou otravné a nevadily mi; ba naopak, též jsem si je oblíbil. Kýč se na žádných frontách nekonal, animace se mi nadmíru líbila a na datum vydání soundtracku jsem čekal vytrvale jak ve frontě na banány za minulého režimu. Sečteno podtrženo: veliké, opravdu veliké překvapení. Milé překvapení. Vážně uvažuju, že si Tonari no… pustím znovu a přečtu si mangu, což je vzhledem k mému pohledu na žánr šódžo jev vcelku nevídaný. Škoda jen toho opravdu hodně otevřeného závěru, který v podstatě ani nelze nazvat závěrem, protože jsem tam žádnou gradaci či katarzi nespatřil. Inu, přinejhorším aspoň vím, že bude někdy v budoucnu druhá série… nebo v to aspoň doufám. Prosté 4* a doporučuji si přečíst komentář Larkyho, jehož názor ze značné části sdílím. () (méně) (více)

Scalpelexis

Když Haru potkal Shizuku. Jsmě svědky neobvyklého vztahu, kde obě poměrně asociální postavy dělí značné rozdíly a pohled na život sám o sobě. Zatímco puntíčkářská, věčně se učící Shizuku je nekompromisní, cílevědomá a téměř emocí zbavená, Haru nedojde k ráně daleko, je přímočarý, neotesaný, upřímný s párem kostlivců ve skříni. Je vskutku zajímavé pozorovat cestu, kterou k sobě nacházejí, jak objevují svět z jiného pohledu, obětování se pro druhého. Seriál má pozoruhodně nastavený bod odrazu, kdy od začátku obě postavy zhruba ví, co k sobě cítí, ale nejsou schopny najít podmínky k vytvoření něčeho trvalejšího, nečeho uspokojujícího pro obě strany. Ach ty priority. Párkrát už clověku dochází trpělivost, jako když sleduje bušení vln do skály či skály do vln. V tom ale vždy přijdou vedlejší postavy, které dostaly solidní porci času se vyvinout a nejsou v příběhu úplně na ocet anebo vtipnější situace, které přirozeně musí vyvstat při tak rozdílných personalitách hlavních protagonistů. Proč nakonec dávám takové hodnocení, jaké dávám? Nejenžem i Shizuku pila častokrát krev a málem jsem si díky ní parkrát vydloubl oči (možná to tak má být?) ale v součtu to byla to docela nuda. Nepohltilo mě to tolik, abych s nadšením si pouštěl další díly, vtípky byly ok (Nagoya), ale nedočkáme se víceméně žádně gradace, žádného napětí, jen takového konstantního vyprávění bez žádného závěru. A to mi trochu vadí. P.S.: Příjemný pozitivní opening. ()

Hees

Dokážu k sebe nájsť cestu ľudia, ktorých hodnotový rebríček je dosť rozdielny? A potom čo k sebe nájdu cestu, dokážu byť priatelia, milenci či dokážu byť párom? V reálnom svete podľa mňa nie, ale v anime áno, čoho dôkazom je Tonari no kaibutsu-kun. Dynamické dielo, ktoré absolútne nenudí, lebo v každom diely sa niečo deje. Hneď v prvom diely sa stane niečo na čo inde, v inom anime čakáme aj 10 dielov. Spôsob ako sa snaží toto anime potom udržať diváka je trocha nefér, ale inak by to zrejme nešlo. Čo by to bolo za dielo keby zoberie celá napätie hneď prvým dielom. Tonari no kaibutsu-kun využíva obrovskú rozdielnosť dvoch hlavných postáv a tým sa snaží ich čo najviac zblížiť. Dobre je vykreslený aj rozdiel rozmýšľania medzi ženami a mužmi. Haru Yoshida sa nedokáže ovládať a jeho emócie ním lomcujú jedna radosť. Na prvý pohľad sa zdá, že je hlupák, bitkár a podobe lenže on je v podstate aj génius. V našom svete sú tí najmúdrejší ľudia často nepochopený lebo až príliš vyčnievajú z radu. Čo je v skutočnosti mierou normálnosti? Shizuku Mizutani dievča, ktoré sa zameriava hlavne na učenie a ide jej hlavne o výsledky. Vo všeobecnosti si myslím, že muž sa nedokáže až tak veľmi zmeniť ako žena. V tomto anime sa, ale menia pocity aj chovanie jednotlivých hrdinov a jednoznačne sa vyvíjajú a to dosť rýchlym tempom na to, že toto dielo má len 13 dielov. V podstate aj jeden aj druhý hlavný hrdina potrebujú dospieť aby pochopili seba aj toho druhého. Bol som zaujatý tou dynamickosťou jednotlivých dielov a emotívnosťou jednotlivých dielov. Romantika sa teda určite podarila a bol som spokojný. Pekná a melodická hudba zaznieva počas jednotlivých dielov. (Hodnotenie 4,5) ()

Larky

Nejlepší romantické Anime roku 2012. A to zdaleka. Důvod ? Ten je vlastně dosti prozaický. Vedle poměrně slušného množství pozitiv je tu jedno naprosto zásadní. Tím je napsání charakteru hlavního hrdiny. Konečně tu není romantickým duším dnešních otaku překládán kluk, který se buď chová jako idiot a úchyl anebo naopak jako tupá variace na Mirka Dušína. Jedná se o překvapivě barvitý charakter, který svým rozpolcením, nejednoznačností a sympatičností poměrně spolehlivě táhne celé Tonari no kaibutsu-kun. ------ Ten, jež je ve větách minulých vzpomínán se jmenuje Haru, má problémy ve škole a díky tomu, že pro ránu nejde daleko pak tu samou instituci na vzdělávání dospívajících japonců přestane navštěvovat. Život se s ním navíc skrz problematickou rodinu nemazlí a jen přispívá k tomu, že Haru se uzavře sám do sebe. To se děje až do dne, kdy potká sympatickou a pravda, poměrně přitažlivou, šprtku Shizuku. Do ní se zprvu zakouká a později zamiluje a začíná tak jeho cesta jednak k otevření sebe sama světu, ale hlavně otevření se samotnému divákovi. Haruova cesta obrození je ze začátku lemována různými pokusy hnědovlasou tsundere Shizuku sbalit. Jestli se mu to povede a jestli si poté Shizuku udrží a jaké vůbec problémy mu, teď už vcelku přívětivý, život přichystá, prozrazovat samozřejmě nebudu jen zmíním, že o zábavu nouze ani omylem nebude. ------ Jak jsem již dříve napsal, zdaleka nejlepší postava je Haru. Zprvu věčně naštvaný a do sebe zahleděný rváč se díky lásce mění ve vcelku racionálně uvažujícího mladého člověka. Ikdyž je pravda, že se mu to dík předchozímu životu na okraji společnosti nedaří pořád a občas ani pořádně. Nicméně z toho často klíčí poměrně vtipné situace, takže tohle seriálu přičítám k plusům. U jeho ženského protikladu si musím trošku postesknout, že by si zasloužil o něco barvitější vykreslení. Jasně, charakter tsundere k seriálu logicky sedí, protože Haru se hnědovlasé krásce Shizuku snaží dostat pod kůži a kdyby Shizuku povolila hned napoprvé, tak by scénář neměl docela dlouho o čem vůbec vyprávět. I navzdory logice bych Shizuku uvítal o něco zajímavěji napsanou. Ostatní postavy jsou veskrze fajn a jako rušivý element bych neoznačil žádnou z nich. ------ Animace je silně nadprůměrná, rovněž hudba často více než dobře doplňuje, jak vážné tak odlehčené momenty a zamrzí snad jen slabší ending (OP se povedl). ------ V rámci konečného sumáře budu pozitivní, podobně jako je laděný vlastně celý seriál. Jde o výbornou záležitost, která dokáže zahřát u srdce stejně tak jako pobavit nějakým tím fórem. Rozhodně doporučuji všem, kdo mají romantická Anime jako jeden z hlavních směrů zájmu. Obsahuje sice pár chybek, ale ty jsou v konečném součtu vlastně úplné prkotiny. Čisté 4*. ()

Zíza

Moc se mi to líbilo. Nechápu, jak se to povedlo, že mě v šódžo ani jedna postava nelezla na mozek, ale povedlo se to. Nebyla tu postava, která by mě štvala, a v rámci žánru je to co říct. :-) Nebylo to ploché, charaktery někam směřovaly, nebály se omluvit, navíc bylo krásné, že se chovaly lidsky. Starých zvyků se nezbavíš, ani když máš někoho rád a snažíš se, abys ho neztratil. Haru to zná, ale když se člověk dívá, nabývá nutně pocity, že takoví jsou tam všichni. Především Šizuku. To ona pro mě byla tím nejzajímavějším charakterem z celého anime - objevování pocitů, procházet si novými situacemi; to právě u ní bylo velmi dobře ztvárněné. Navíc Haru nebyl jen zamilovaný bouchač, takže to z Tonari no Kaibutsu-kun dělá už v základech něco lepší, něco sympatického. Když k tomu připočtete nové kamarády, všechny postavičky, které se kolem nich motají, vyjde vám velmi plastické anime, na které je radost koukat a nechat se bavit (a že jsem se díky povahám hrdinům zasmála). Navíc animace je pěkná, líbivá. Bohužel mě dost štve, že si musím počkat na pokračování: jsem zvědavá i na ostatní (jen ten Nagoja mě moc nebere :-D). Kdo jsou, co v nich je? Samozřejmě anime to není dokonalé, sem tam byly scény, které mě nikterak neuchvátily, ale třináct dílů je jen takový dortík, takže se to dá krásně slupnout. Slabší 4*. ()