Klec

Walter Wottitz

Jean Ravel

Scénografie:

Jacques Saulnier

Pro povrchního a průměrného konzumního diváka jistě nuda. Ale ten, kdo nehledá ve filmu pouze akční prvky a spousty plamenů a střelby si jistě přijde na své. Je to dlouho, předlouho, co jsem tohle nádherné filmové drámko viděl, ale vzpomínky byť zešedlé nevyprchaly, což je známka toho, že se jedná o vyjímečně dobré dílo. škoda jen, že je tak hodně opomíjené Českou televizí i distributory DVD. Lino Ventura by jistě přitáhl spousty diváků.(2.5.2009)

Tak tohle je pro filmového labužníka naprosto lahůdkový snímek. Všechny ingredience jsou přesně odměřené, skvěle vybrané a velmi chutné. To, že bude mistr Ventura ve své roli brilantní, s tím už se tak nějak počítá... Tím jeho výkon nechci nijak snižovat, naopak! Skvělý! Takže se stejně musím opakovat. A paní "bejvalá" byla dobře šibnutá dáma. A dáma Ingrid Thulin ji vystřihla tak dokonale, že mne velice začalo zajímat, co je tahle dáma zač. Přiznávám se, že ji neznám, ale ráda poznám. Pan režisér za bezchybného Sardeho doprovodu nám tedy naservíroval takovou dobrotu, že se ještě dlouho budu olizovat až za ušima.(24.11.2011)

Tak moc ho nenáviděla nebo byla tak zoufalá? Tuto otázku jsem si kladla po celou dobu sledování filmu. Žena je zde vyobrazena jako křehká bytost, ale schopná všeho, i toho největšího podrazu. Muž naopak vyznívá jako více méně vyrovnaný, stále se snažící o jakýsi kompromis. Přestože je uvězněn, neklesá na duchu a stále se pokouší vymanit se zpoza mříží. I nakonec se projeví velkoryse. Film mi trochu připomněl Kočku stejného režiséra, který vyznívá v podobném duchu. A přestože je film Klec k ženám velmi nemilosrdný, dávám vysoké hodnocení, protože je to zajímavá sonda do mysli autora.(3.4.2017)

V úplných počátcích mi snímek připadl až komický a skoro jsem se pochechtával zoufalému Lino Venturovi utkávajícího se s podivnými argumenty své bývalé ženy. Brzy však sranda ustoupila a padla na mě stísněná atmosféra. Zároveň jsem si uvědomil, že mě jedna bývalka asi před rokem zvala, klika, že jsem nepřijel... Ovšem, měl bych se asi zamyslet, kdybych hodlal opustit svou současnou ženu, že bych měl být asi opatrný :-) Nicméně, vážně, ti co jsou ve vztahu ti, kteří jsou "odejiti", jsou na tom výrazně hůř a záleží na tom, jakou má kdo letoru a vyrovná se s tím. Je to život a chodí to tak, ale těch, co se s rozchodem nevyrovná, je pořád dost. A tento film je v podstatě jedním, byť poněkud drsnějším, příkladem. Výborný herecký výkon Lina Ventury.(16.5.2010)

Zavřít do klece a ochočit je oblíbená balící technika (snad jen) filmových postav. Hélène Šáhlá je z toho druhu psychopatek, co z normálního muže v mžiku udělá zapřisáhlého starého mládence, ne-li něco horšího. Jemný úsměv, zasněný pohled, vizáž vymydlené hospodyňky. Ale že jí jarabáček Lino sedl na tak průhlednou vějičku, mě dost překvapilo. Vlastně i vidět ho v tak bezmocném a neútěšném postavení. Spolu s ním jsem osnovala další a další možné postupy vedoucí k úspěšnému prásknutí do bot, s dalšími a dalšími fiasky ve mně kontinuálně narůstala beznaděj a vztek. Po dobrém to nejde, po zlém… možná bych na jeho místě víc tlačila na tyč, abych z ní ten klíč dostala, nevím. Zvíře v kleci je mnohem nebezpečnější než svobodné. Jen ten konec mi připadal z jiného vesmíru.(22.3.2017)