Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hlavním hrdinou je desetiletý ukrajinský chlapec Barbu, který žije v chudé zapadlé osadě. Se závanem velkého vzdáleného světa přijde do osady bývalý cirkusový artista Caruso, který chlapce koupí od rodičů a slíbí mu úspěšnou kariéru v cirkuse. Na jeho naléhání odkoupí i jeho starší sestru Mimmu a obě děti propašuje do Berlína. Tam však děvče potají předá do nevěstince a Barbuu nechá zasvětit do tajů krádeží a zlodějin. Mezi mužem a chlapcem se vytváří zvláštní vztah. Zpočátku Barbu Carusa obdivuje a slepě mu věří. Bývalý cirkusák zase v tmavookém chlapci vidí syna, kterého nikdy neměl a představí ho i své družce Júlii, tvrdě poznamenané dávnou nehodou v šapitó. Do bezcitné mašinérie obchodu s dětmi se míchají potlačované, dávno zapomenuté city a sny...

Režisér Ivan Fíla se inspiroval skutečnými příhodami dětí, se kterými se setkal v Itálii a Německu začátkem 90. let. Slovenská filmová a televizní akademie nominovala film za Slovensko do širšího výběru na 76. ceny Americké filmové akademie Oscar v kategorii Nejlepší zahraniční film a na Zlatý Globus. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (48)

salalala 

všechny recenze uživatele

Mně se tenhle snímek hodně líbil. Ukazuje takovou odvrácenou stranu, o které všichni vědí, ale nikdo o ní moc nemluví. Úžasný jsou hlavně výkony všech představitelů, zejména dětských herců, ty byli skutečně úžasný. Sice to ke konci je až takový nepřirozený, vzhledem k průběhu celýho filmu, ale to vem čert. Ti malí nemaj moc nadějí, ani když utečou, je to smutný. Na druhou stranu Fíla nic nepřikrášluje a ukazuje, jak to v tomhle světě chodí, rodiče klidně prodaj děti a je jim jedno, co se s nima stane. To téma je nadčasový a velmi zajímavý, stejně jako celý film. Je to sice koprodukce, ale aspoň, že takovýhle filmy, i přes veškerý nedostatky, vznikaj. Pro mě tak 70% ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ti čtyři Čeští lvi za hlavní mužský herecký výkon, kameru, hudbu a zvuk jsou zasloužení, ale podle celkového množství nominací bych čekal lepší film. Nominace v té hlavní kategorii je nejspíš nějaký omyl, protože lepších českých filmů bylo více. Ještě větší omyl je nominace režiséra, který je hlavním důvodem, proč mě příběh dvou ukrajinských sourozenců nezasáhl tak silně, jak mohl (a nejspíš i měl). ()

Reklama

garmon 

všechny recenze uživatele

Film je skvěle natočený! Převyšuje realizačním mistrovstvím český film nejen své doby, ale i dneška, skoro 20 let po dokončení. Je skvěle zahraný a má skvělou střihovou skladbu. Potíž je jednak v ne zcela věrohodném scénáři - zvlášť směrem k závěru Fíla vrší příliš snadných náhod - a pak v takovem dejavu pocitu. Kdyby takový film vznikl v osmdesátkách v sousedství filmů dejme tomu Caraxe anebo aspoň na přelomu 80. a 90. let vedle dejme tomu Žiletek anebo Nejasné zprávy o konci světa, mohl fungovat když ne jako generační, tak aspoň víc časový ve smyslu souznění estetiky s příběhem a duchem doby. Odstup který má ho trochu degraduje do pohrobka: Jodorowského Svaté krve, ale i Caveova románu ...a uzřela oslice anděla - a mnohých jiných. Nejsmutnější na tomto je, že Fílovi není umožněno už 20 let točit, ačkoliv je zjevně tvůrce, který UMÍ a má co říct. ()

Iggy 

všechny recenze uživatele

Král zlodějů mě opravdu nadchl a moc moc se mi líbil, ale musím uznat, že v něm není nic nového ani originálního, co bychom neznali minimálně z Kusturicova Domu k pověšení. Ale Lazar Ristovski jako Caruso byl výborný a malý Yasha Kultiasov jako Barbu, král manéže prostě kouzelný. Douglas: Proč by děti z ulice nemohly být "vlastně fajn kluci"? Ostatně oni si za to sami nemůžou… ()

lena60 

všechny recenze uživatele

Já tenhle film panu režisérovi sežrala i s navijákem, pokud je tedy tak průměrný, jak si myslí většina zdejších uživatelů. Poprvé jsem jej viděla při své první návštěvě LFŠ v Uherském Hradišti v roce 2004. A nadšení z tamější atmosféry možná trochu ovlivnilo mé hodnocení. Každopádně je nutno ocenit už ten fakt, že se český režisér Ivan Fíla popasoval s tématem, které se naší republiky nedotýká (nelegální prodej dětí pocházejících z chudých evropských zemí zahraničním překupníkům, kterými jsou potom nuceni ke krádežím či prostituci). Ač Král zlodějů nejspíš není filmem dokonalým, já mu nemám co vytknout. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Ceny (výběr): Český lev 2004: mužský herecký výkon (Y. Kultiasov), kamera, hudba, zvuk; Trilobit Beroun 2004: scénář a režie (Ivan Fíla); 36. DFTF Oty Hofmana, Ostrov 2004: Křišťálový Šaton. [LFŠ 2010] (Krouťák)
  • Vznik filmu byl velmi komplikovaný. Režisér Ivan Fíla vzpomínal, že "už během natáčení byly proluky - lidi nedostávali peníze, takže se přerušovalo. Na týden, tři neděle. Film produkovala firma Lichtblick a ukazovalo se, že byla víc 'blick' než 'licht' - neměla od začátku dost peněz a navíc ještě z rozpočtu platila dluhy, které s filmem neměly co dělat. Šestnáctého prosince to sklaplo a natáčení se zastavilo. Žil jsem chvíli v domnění, že se v lednu bude pokračovat, ale pak se začala najednou dělat nová smlouva, do ní se připisovaly různé divné věci, a když se začal snižovat počet natáčecích dnů, zašprajcoval jsem se a řekl, že jsem nepsal scénář, který dostal cenu jako nejlepší evropský scénář roku, abych si ho sám zničil. Nakonec producentka přiznala, že nemá peníze, a přišla se šíleným nápadem, ať sestříhám, co mám natočené, chybějící scény doplním titulky a ona pojede do Cannes sehnat další investory. Udělal jsem to a pak mi od ní přišel dopis: 'To je vynikající, to jsem ani netušila, jak je situace dobrá. To, co máme, stačí na celý film a nic se dotáčet nebude.' Tak začal boj na život a na smrt. (...) Skončit s nedodělaným filmem poznamená režiséra na léta. Nejsem si jistý, jestli bych se z toho někdy vyhrabal. Všechno stálo proti mě - producentka věděla, že to budu muset jednou vzdát. Až děti vyrostou a změní se tak, že nebudu moct film dotočit. Nejhorší bylo, že ten sestřižený materiál měl fantastickou odezvu. Všichni by ho chtěli se mnou dokončit - Sony mělo zájem, Miramax měl zájem. Ale jakmile zjistili že se kolem toho vede nějaký právní spor, dali ruce pryč. Právních problémů se producenti bojí jako čert kříže. Byla to prakticky neřešitelná situace." Určitý happy end přišel na festivalu v Karlových Varech: "Na kolonádě jsem potkal slovenského producenta Rudolfa Biermanna, tak jsem tím naučeným pohybem vytáhl kazetu z brašny a podal mu ji: 'Kdybyste měl zájem, ale paní Bährová chce odstupné tři miliony marek...' Za dvě hodiny mi zavolal z hotelu, že to chce dodělat a že okamžitě začneme jednat s Němci. A zázračným - protože je sám právník -, neskutečným a inteligentním způsobem donutil Bährovou jednat, zorientoval se v té komplikované situaci investic z různých nadací, televizí Arte, koproducenty z Francie a Rakouska, posadil ty všechny k jednomu stolu a vyhrál." (NIRO)
  • Scénář k filmu Ivan Fíla napsal dle vlastního zážitku z Milána, kde si všiml skupinky dětí okrádající turisty. (Rugero)

Související novinky

Český lev je za námi

Český lev je za námi

07.03.2005

Poprvé v historii Českých lvů, získaly hned dva filmy stejný počet sošek. Nejúspěšnějšími snímky minulého roku jsou tedy HOREM PÁDEM a KRÁL ZLODĚJŮ. Hřebejkovo Horem pádem ale přesto zazářilo v… (více)

Reklama

Reklama