Král zlodějů

Kráľ zlodejov

King of Thieves

Nizozemsko / Belgie / Německo / Slovensko, 2004, 120 min

• Tatatranka

Naviják. Nahozen ladně do Ukrajiny. Úlovek mezi lidmi žijícími bezhlavě na rukách. Barbu. Barva očí: až černá, věk: deset let.// Vějíř z modrých lístků jej poodvěje do chovného berlínského akvária.// Pro sólokapra výchovná drezúra: porybný nahodí, kapřík hbitě kličkuje podvodním městem - výtahem nad hladinu, po horské dráze ke zlatým lasturám podchodů.// Král kaprů nakonec projde sklem a vrátí se, odkud přišel.// Odkud přišel tento rybí příběh, plný šťavnatých červů, a i plesnivých housek? Kousek po kousku bych naházela pod vodu, ať je řasy proberou a plíseň podusí.// Pěkná kamera, hudba - Krásný Berlín...(1.4.2009)

Mně se tenhle snímek hodně líbil. Ukazuje takovou odvrácenou stranu, o které všichni vědí, ale nikdo o ní moc nemluví. Úžasný jsou hlavně výkony všech představitelů, zejména dětských herců, ty byli skutečně úžasný. Sice to ke konci je až takový nepřirozený, vzhledem k průběhu celýho filmu, ale to vem čert. Ti malí nemaj moc nadějí, ani když utečou, je to smutný. Na druhou stranu Fíla nic nepřikrášluje a ukazuje, jak to v tomhle světě chodí, rodiče klidně prodaj děti a je jim jedno, co se s nima stane. To téma je nadčasový a velmi zajímavý, stejně jako celý film. Je to sice koprodukce, ale aspoň, že takovýhle filmy, i přes veškerý nedostatky, vznikaj. Pro mě tak 70%(26.3.2009)

Neprávem opomíjená kvalita česko-mezinárodního filmu na divácké úrovni např. obvyklé Hřebejkovy produkce, navíc krásné dětské výkony, vynikající režisérova práce s herci, skvostná vizuální kvalita kamery Vl.Smutného, hodně ♫ neznámá Kocábova hudební poloha. Scénáristicky poctivé zpracování současného dramatu, propojujícího vzdálené kouty dnešní Evropy dějovými souvislostmi i složením tvůrčího týmu.(23.3.2013)

K tomuto filmu som sa dostal až včera na ČT. Po zhliadnutí som zostal dosť zaskočený, v akej dobe to žijeme, keď niekto zneužíva deti??? Je to predsa DEMOKRACIA. Toto sme chceli ?? Ja som moc túžil po zmene, ale keď som bol v rokoch , ako majú mladí ľudia v tomto filme o tomto sa nám ani nesnívalo!! Netvrdím, že všetko bolo tip, top , ale fakt o takomto niečom som nemal ani potuchy. Bohužial dnes sa na naše deti valí jedna hrozba za druhou. Kam ten svet speje, že v Európe sa deje takéto svinstvo. Je to otázka trhu!!! Tých čo majú chúťky na takéto deti , čo s nimi???? Film by nám mal otvoriť oči..... 65%.(26.3.2009)

Já tenhle film panu režisérovi sežrala i s navijákem, pokud je tedy tak průměrný, jak si myslí většina zdejších uživatelů. Poprvé jsem jej viděla při své první návštěvě LFŠ v Uherském Hradišti v roce 2004. A nadšení z tamější atmosféry možná trochu ovlivnilo mé hodnocení. Každopádně je nutno ocenit už ten fakt, že se český režisér Ivan Fíla popasoval s tématem, které se naší republiky nedotýká (nelegální prodej dětí pocházejících z chudých evropských zemí zahraničním překupníkům, kterými jsou potom nuceni ke krádežím či prostituci). Ač Král zlodějů nejspíš není filmem dokonalým, já mu nemám co vytknout.(15.5.2008)

• - Film Slovenská republika vyslala do soutěže o Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Dle režiséra filmu Ivana Fíly se dostal na tak zvaný short list, a kdyby se v Hollywoodu více propagoval, měl šanci dostat se do konečného výběru i vyhrát. (JoranProvenzano)

• - Ceny (výběr): Český lev 2004: mužský herecký výkon (Y. Kultiasov), kamera, hudba, zvuk; Trilobit Beroun 2004: scénář a režie (Ivan Fíla); 36. DFTF Oty Hofmana, Ostrov 2004: Křišťálový Šaton. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Scénář k filmu Ivan Fíla napsal dle vlastního zážitku z Milána, kde si všiml skupinky dětí okrádající turisty.
      (Rugero)