Režie:
Ivan FílaScénář:
Ivan FílaKamera:
Vladimír SmutnýHudba:
Michael KocábHrají:
Lazar Ristovski, Iakov Kultiasov, Katharina Thalbach, Paulus Manker, Oktay Özdemir, Birol Ünel, Werner Daehn, Heinz Hoenig, Imogen Kogge (více)VOD (1)
Obsahy(1)
Hlavním hrdinou je desetiletý ukrajinský chlapec Barbu, který žije v chudé zapadlé osadě. Se závanem velkého vzdáleného světa přijde do osady bývalý cirkusový artista Caruso, který chlapce koupí od rodičů a slíbí mu úspěšnou kariéru v cirkuse. Na jeho naléhání odkoupí i jeho starší sestru Mimmu a obě děti propašuje do Berlína. Tam však děvče potají předá do nevěstince a Barbuu nechá zasvětit do tajů krádeží a zlodějin. Mezi mužem a chlapcem se vytváří zvláštní vztah. Zpočátku Barbu Carusa obdivuje a slepě mu věří. Bývalý cirkusák zase v tmavookém chlapci vidí syna, kterého nikdy neměl a představí ho i své družce Júlii, tvrdě poznamenané dávnou nehodou v šapitó. Do bezcitné mašinérie obchodu s dětmi se míchají potlačované, dávno zapomenuté city a sny...
Režisér Ivan Fíla se inspiroval skutečnými příhodami dětí, se kterými se setkal v Itálii a Německu začátkem 90. let. Slovenská filmová a televizní akademie nominovala film za Slovensko do širšího výběru na 76. ceny Americké filmové akademie Oscar v kategorii Nejlepší zahraniční film a na Zlatý Globus. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (48)
Rozhodně zajímavá filmová variace klasické dějové osy Dickensova Olivera Twista, kterou Ivan Fíla převlékl do moderního hávu a zaktualizoval zapojením do autentického kontextu. Základní vyznění díla je však zachováno - poukázat na strašlivou sociální situaci určité vrstvy dětí, v tomto případě běženců a ilegálních imigrantů, nově také na obchod s ,,bílým" masem kvetoucí v naší ,,civilizované" Evropě... Podobné filmy: Dům k pověšení , Andělé Slunce ()
Působivý příběh, který zasáhne člověka do srdce, který byl inspirován skutečnými příběhy. Člověk bude mít pocit, že už to viděl a bude mít pravdu. každý den tohle vídáme v televizi. Děti, které jsou zneužívány a nemůžou nic udělat, protože by nedokázali přežít v tomhle světě. Některé děti si zvyknout žít tento život a i když jim my můžeme pomoc, tak jí odmítají. Hezká hudba, ale smutný děj. O Carusovi můžu říct, že je to člověk, které ztatil své naděje a má tedy zničený život. Nechce být sám a tak musí ničit život i druhým. Nedivím se tomu, i když je to zlé takhle lidem ubližovat. můžou za to i rodiče těch dětí. Ve filmu je vidět ta naše chamtivost po penězích, bohužel. ()
Ti čtyři Čeští lvi za hlavní mužský herecký výkon, kameru, hudbu a zvuk jsou zasloužení, ale podle celkového množství nominací bych čekal lepší film. Nominace v té hlavní kategorii je nejspíš nějaký omyl, protože lepších českých filmů bylo více. Ještě větší omyl je nominace režiséra, který je hlavním důvodem, proč mě příběh dvou ukrajinských sourozenců nezasáhl tak silně, jak mohl (a nejspíš i měl). ()
Chystáte-li se na výlet do Berlína, pak si pusťte jiný film. I když k podobnému zneužívání a prodávání dětí/lidí může dojít kdekoliv. Baladický příběh o rozporu mezi snem a realitou nejen u dětských hrdinů (Barbu a Mimma), ale i u Carusa a jeho ženy. Herecky výborný Iakov Kultiasov. A závěr? I když si přejete, aby ukrajinští sourozenci měli nějakou šanci, stejně u happyendovského návratu domů (mají-li vůbec domov, když je otec prodal,aby měl na láhev alkoholu) přemýšlíte, zda by vůbec někdy dokázali zapomenout na "výlet do Berlína"... ()
Já tenhle film panu režisérovi sežrala i s navijákem, pokud je tedy tak průměrný, jak si myslí většina zdejších uživatelů. Poprvé jsem jej viděla při své první návštěvě LFŠ v Uherském Hradišti v roce 2004. A nadšení z tamější atmosféry možná trochu ovlivnilo mé hodnocení. Každopádně je nutno ocenit už ten fakt, že se český režisér Ivan Fíla popasoval s tématem, které se naší republiky nedotýká (nelegální prodej dětí pocházejících z chudých evropských zemí zahraničním překupníkům, kterými jsou potom nuceni ke krádežím či prostituci). Ač Král zlodějů nejspíš není filmem dokonalým, já mu nemám co vytknout. ()
Galerie (11)
Zajímavosti (3)
- Scénář k filmu Ivan Fíla napsal dle vlastního zážitku z Milána, kde si všiml skupinky dětí okrádající turisty. (Rugero)
- Ceny (výběr): Český lev 2004: mužský herecký výkon (Y. Kultiasov), kamera, hudba, zvuk; Trilobit Beroun 2004: scénář a režie (Ivan Fíla); 36. DFTF Oty Hofmana, Ostrov 2004: Křišťálový Šaton. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)
- Film Slovenská republika vyslala do soutěže o Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Dle režiséra filmu Ivana Fíly se dostal na tak zvaný short list, a kdyby se v Hollywoodu více propagoval, měl šanci dostat se do konečného výběru i vyhrát. (JoranProvenzano)
Reklama