Král zlodějů

• slovenský

Kráľ zlodejov

King of Thieves

Nizozemsko / Belgie / Německo / Slovensko, 2003, 120 min

Ti čtyři Čeští lvi za hlavní mužský herecký výkon, kameru, hudbu a zvuk jsou zasloužení, ale podle celkového množství nominací bych čekal lepší film. Nominace v té hlavní kategorii je nejspíš nějaký omyl, protože lepších českých filmů bylo více. Ještě větší omyl je nominace režiséra, který je hlavním důvodem, proč mě příběh dvou ukrajinských sourozenců nezasáhl tak silně, jak mohl (a nejspíš i měl).(27.4.2005)

Neprávem opomíjená kvalita česko-mezinárodního filmu na divácké úrovni např. obvyklé Hřebejkovy produkce, navíc krásné dětské výkony, vynikající režisérova práce s herci, skvostná vizuální kvalita kamery Vl.Smutného, hodně ♫ neznámá Kocábova hudební poloha. Scénáristicky poctivé zpracování současného dramatu, propojujícího vzdálené kouty dnešní Evropy dějovými souvislostmi i složením tvůrčího týmu.(23.3.2013)

Král zlodějů mě opravdu nadchl a moc moc se mi líbil, ale musím uznat, že v něm není nic nového ani originálního, co bychom neznali minimálně z Kusturicova Domu k pověšení. Ale Lazar Ristovski jako Caruso byl výborný a malý Yasha Kultiasov jako Barbu, král manéže prostě kouzelný. Douglas: Proč by děti z ulice nemohly být "vlastně fajn kluci"? Ostatně oni si za to sami nemůžou…(28.2.2008)

Myslím, že tento film je mírně podceněný - jeho hlavní devízou jsou výborné herecké výkony (hlavně dětských "hrdinů") - snímek sice opravdu nepřináší nic moc nového, ale diváka upoutá a vtáhne do sebe - a to u českého (plus mínus :)) filmu není málo. 7,5/10 PS: Tak dobře, film je slovenský (plus mínus :))(28.2.2008)

Já tenhle film panu režisérovi sežrala i s navijákem, pokud je tedy tak průměrný, jak si myslí většina zdejších uživatelů. Poprvé jsem jej viděla při své první návštěvě LFŠ v Uherském Hradišti v roce 2004. A nadšení z tamější atmosféry možná trochu ovlivnilo mé hodnocení. Každopádně je nutno ocenit už ten fakt, že se český režisér Ivan Fíla popasoval s tématem, které se naší republiky nedotýká (nelegální prodej dětí pocházejících z chudých evropských zemí zahraničním překupníkům, kterými jsou potom nuceni ke krádežím či prostituci). Ač Král zlodějů nejspíš není filmem dokonalým, já mu nemám co vytknout.(15.5.2008)

• - Film Slovenská republika vyslala do soutěže o Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Dle režiséra filmu Ivana Fíly se dostal na tak zvaný short list, a kdyby se v Hollywoodu více propagoval, měl šanci dostat se do konečného výběru i vyhrát. (JoranProvenzano)

• - Scénář k filmu Ivan Fíla napsal dle vlastního zážitku z Milána, kde si všiml skupinky dětí okrádající turisty.
      (Rugero)

• - Ceny (výběr): Český lev 2004: mužský herecký výkon (Y. Kultiasov), kamera, hudba, zvuk; Trilobit Beroun 2004: scénář a režie (Ivan Fíla); 36. DFTF Oty Hofmana, Ostrov 2004: Křišťálový Šaton. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)