Stará křivda

(pracovní název)

Psychologický / Horor / Thriller / Drama

USA, 2013, 90 min

• peter12

Na začiatku vidíme chlapa ktorí aj z bratom v napitom stave spôsobí vážnu autonehodu.Po niekoľkých rokoch ho vidíme ako úspešného spisovateľa a terapeuta.Potom vezme prácičku a začne liečiť chlapa ktorý je veľmi zdrvený matkinou smrťou a skúsi mu pomôcť.No a od tej chvíle začnú problémy.Najprv to začalo vykecávačkami,ktoré boli nudné ako padajúce jesenné lístie.Asi po 35 minutách začalo aj mučeníčko s psychologickými táraninami,keď sa to tak dá povedať že to bolo mučenie,lebo drastické scény nečakajte.Je to číro číra nudná zaležitosť do sveta jedného psychicky labilnejšieho jedinca,ktorý si myslí že za všetkými jeho problémami je práve ten terapeut tak ho unesie a začne mu prednášať to čo on hlásal vo svojej knihe.Len škoda keby to nebolo podané takou nudnou formou,lebo je to spracované nezáživne a bez emócii.U mňa to film posral aj výberom hercov a narážam hlavne na F.Whitakera nemám ho rád a tu ako väzniteľ neukázal nič a u mňa ako zaporák totálne zlyhal.Čakal som že aspoň finále dá nejaký masaker alebo aspoň napätie,no ale nedočkal som sa.Moje srdce verí že si vinný to bol úryvok z filmu a zas môj rozum verí že radšej film nepozerať a nudiť sa ako film pozerať a aj tak sa nudiť.(4.7.2014)

• George Stobbart

Chlapík sa niekoľko rokov po tragickej autonehode stáva úspešným spisovateľom a duchovným poradcom. Jedného dňa vezme z finančných dôvodov klienta traumatizovaného smrťou jeho matky, no onedlho sa ukáže, že jeho problémy sú oveľa hlbšie a na povrch vychádzajú tajomstvá minulosti i otázka karmy. Z čoho sa našťastie vyvinie aj trochu krvi a mučenia, pretože ináč by tých ukecaných a nudných pasáží bolo až príliš veľa. Príbeh síce nebol v rámcoch psychologického thrilleru úplne márny, ale celé mi to prišlo podané extrémne nudnou a otupnou formou, takže si nemyslím, že by si ten film zasluhoval nejakú pozornosť a divím sa, že vôbec prebehol kinami.(25.6.2014)

Vnitřní souhlas s hlavní myšlenkou tohoto filmu, že všichni tito tzv. duchovní poradci, věštci, kartáři, numerologové, astrologové aj. já nevím, rádoby rádci, vlastně podvodníci, by těm svým "cancům", kterýmižto oblbují nešťastné davy, měli v prvé řadě věřit sami, zamést si před vlastním prahem jak se říká, než začnou radit druhým ta líbivá, naučená, prázdná a moderní hesla, "všechno od srdíčka".... Btw., Forest Whitaker mne ani pro tentokrát nesklamal. Překvapivé rozuzlení v závěru nutilo k zamyšlení.(7.7.2014)

• kaylin

Foret Whitaker skvěle zvládá postavu, která je do jisté míry schizofrenní v tom smyslu, že jste schopni se na něj dívat jak s pochopením, tak i s nenávistí. Jeho postava je velmi ambivalentní, což je hlavní důvod, proč film sledovat, protože on skvěle zahrál všechny roviny. Že je postava pak těžko uvěřitelná z hlediska příběhového, to už je chyba scénáristů, stejně jako v případě závěru, který tak nepříjemně šustí papírem, až to pěkné není. Když je scénář špatný, ani výborní herci to nezachrání.(24.10.2014)

Úspěšný spisovatel píšící o svých zkušenostech s blízkou smrtí a duchovní poradce Tommy Carter přistupuje k jistému člověku mající duševní problém s úmyslem mu pomoci, ale jeho fixace ke smrti své matky začne Cartera ohrožovat na životě. Psychologické drama svým stylem neochvějně připomíná úspěšný snímek z roku 1990 ´Misery nechce zemřít´, jen se zcela odlišným příběhem. Těžko říci, jestli se tvůrci takhle náhodou nesnažili natočit něco podobného. Jenomže už to tak dobře nefunguje. Byť se snažil Forest Whitaker zahrát psychicky narušeného jedince jak nejlépe mohl, výsledek nijak zvlášť přesvědčivý není. Atmosféra se snaží být dramatická, avšak vyznění je poněkud na svůj žánr málo děsivý. Jen mírné napětí občas problískne, ale to je asi tak všechno. Snad je to i nízkým rozpočtem, který je také hodně znát. Za zhlédnutí to stojí, ale nic zvláštního na celé koncepci snímku očekávat nelze.(12.7.2018)