Naufragés des Andes

(TV film)
  • Uruguay La sociedad de la nieve (více)
Francie / Uruguay / Argentina / Španělsko / USA, 2007, 130 min (Alternativní 112 min)

Dokumentárny film, v ktorom po prvýkrát prehovorili ľudia, ktorým sa po páde lietadla uruguajského ragbyového tímu podarilo prežiť viac ako dva mesiace v Andách... 13. októbra 1972 narazilo do jedného z andských štítov lietadlo, ktoré malo na palube 45 ľudí - členov ragbyového tímu, ich rodinných príslušníkov a priateľov. Časť pasažierov zahynula pri náraze a krátko po ňom na následky zranení a chladu. Ostatní bojovali v neľútostných podmienkach vo výške 3600 metrov o prežitie ešte viac ako dva mesiace. Aby nezomreli od hladu v prostredí, kde nebolo možné nájsť žiadnu potravu, boli nútení uchýliť sa ku krajnému riešeniu. Ich príbeh inšpiroval román Prežiť! a rovnomenný film, toto dokumentárne spracovanie sa však líši od doterajších senzáciechtivých snímok. Autorom sa podarilo po prvýkrát nakrútiť rozhovory so samotnými aktérmi a poodhaliť tak okrem známych okolností ich pocity a vnútorné prežívanie tragických udalostí. (RTVS)

tron

Marshallov film Prežiť ma napriek extrémnej téme nikdy nebavil, ale je samozrejme fascinujúce a nezabudnuteľné, že vznikol podľa reálnej situácie, ktorú si väčšina z nás zrejme vôbec nevie (nechce) predstaviť. Temer dvojhodinový dokument na to ide pokorne a s pietou, čo je podľa mňa jediná správna cesta, ako si uctiť pamiatku tých, ktorí padli a napriek tomu sa i po svojej vlastnej smrti dokázali postarať o to, že iní prežili. ()

gogo76

Veľmi pôsobivý a zaujímavý dokument zvlášť pre tých, ktorý videli sfilmovanú podobu tejto tragédie vo filme Alive. Snažil som sa pochytiť čo najviac detailov a porovnávať to s filmom v presvedčení, že nájdem nejaké zásadné prešľapy filmárov, ktorí si radi filmy podľa skutočných udalostí spracúvajú po svojom. Nakoniec im však musím zložiť poklonu, pretože takmer všetko, o čom v dokumente rozprávajú skutočný hrdinovia sa podarilo filmárom do filmu dostať. Dokument detailne rozoberá celú tragédiu krok za krokom, od prípravy na let, lúčenie na letisku až po tragický koniec, v ktorom prežilo iba pár vyvolených, ktorí sa i za cenu prekliatia a odsúdenia nehodlali len tak ľahko odovzdať smrti. Kanibalizmus, akokoľvek drsne to znie, v tej chvíli a v ich situácii bol jedinou šancou na prežitie. Najzaujímavejšie boli pre mňa dobové zábery, rozhovory a výtlačky z novín, keď sa po dlhšom utajovaní predsa len rozhodli zverejniť ako sa im podarilo prežiť. Ja osobne by som to urobil aj keď s veľkými výčitkami. Kto na to nemá, je v podstate mŕtvy muž. Nemôžeš 72 dní jesť iba sneh...100%. ()

Autogram

Známy drsný príbeh tentokrát nie v hranom filme, ale v dokumente. Prežili toho veľa, ale tento štýl rozprávania mi akosi nesadol. Možno je to tým, že je dokument dlhý kvôli kinám a v prvej polovici je to naťahované viac, ako je únosné. Druhá polovica už bola celkom fajn. –––– Ak chceme odtiaľto odísť, musíme sa najskôr najesť.  –––– Boli to chodiace kostry potiahnuté priesvitnou kožou. ()

agassi68

Videl som už predtým film o tomto prípade /Alive/. Toto je jedinečný dôkaz sily a vôle človeka žiť. A hovoriť o tom muselo byť rovnako ťažké.. ()

Ehax

Toto je dokument, kde jsem jen poslouchal a ani nedutal. V dokumentu uvídíte: Síla lidskosti přežít, lidé na pokraji smrti, bílá smrt. ()

Jurcekk

Excelentné! Ani som nedýchal. Najlepší "prežiť" dokument, čo som videl. Výborná režijná práca. Angažovali veľa z tých čo prežili. Rýchly strih. Udalosti z Ánd cez hrubé zrno, mierne rozmazané... Čo pozažívali. Lavína. 10 dňový pochod do civizácie. Veľký kandidát na film roka. ()