Budoucí sklizně

(festivalový název)
  • Francie Les Moissons du futur (více)

„Aplikací průmyslových postupů a rozsáhlým používáním chemikálií, si současné zemědělství kope vlastní hrob.“ To jsou slova Oliviera de Schuttera, zvláštního zpravodaje OSN pro právo na potraviny, která vyslovil na základě zkušeností z potravinové krize v letech 2007–08. Takzvaná „Zelená revoluce“, zahájená v poválečných letech, která zavedla do zemědělství průmyslové přístupy, nedokázala nasytit svět. Zato však významnou měrou přispěla k vyčerpání půdních a vodních zdrojů, ničení biologické rozmanitosti, napomohla globálnímu oteplování, a vytlačila do měst a jejich chudinských předměstí miliony obyvatel venkova. Výzkum francouzské novinářky Marie-Monique Robin se zakládá na svědectvích zemědělců, agronomů, ekonomů, politiků a mezinárodních organizací ze čtyř světadílů (Afriky, Asie, Severní Ameriky a Evropy). Prostřednictvím snímku Budoucí sklizně objevujeme, že již existuje jiný, ověřený model zemědělství, obchodu, inovací a produkce, který navrací obyvatelům venkova klíčovou roli v budoucnosti lidstva. (MFF AlimenTerre)

nascendi

Tematicky mimoriadne zaujímavý, životne dôležitý a aktuálny problém a pokus režisérky o jeho uchopenie. Vďaka svojmu veku si stále veľmi dobre pamätám, ako chutí ovocie a zelenina odtrhnuté zo stromu, či kríka, aký je rozdiel medzi nadojeným mliekom a krabicovým svinstvom, prečo som kuracie mäso už dávno vyradil z jedálnička a prečo mi ani čiastočné ekonomické vzdelanie mi neumožňuje pochopiť, komu sú u nás potrebné jablká z Nového Zélandu, prečo sú banány zo Strednej Ameriky lacnejšie, ako zemiaky z Francúzska, prečo sa na najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôde stavajú sklady a automobilky atď., atď. Film nebol podľa mňa celkom vydarený. Táto výbušná problematika sa dala spracovať priamočiarejšie, bez zbytočných odbočiek a čiastočne propagandistického ladenia. Ale veď nakoniec to nebol posledný film, ktorý sa jej venoval. Zatiaľ čo v prvom filme sa režisérka venovala problematike GMO, v tomto zdôrazňovala nebezpečenstvo pestovania monokultúr a poľnohospodárstva, ako odvetvia chemického priemyslu. Ale pohľad na ľudí, ktorí dokážu uživiť seba a svoje rodiny na kúsku pôdy bol veľmi sympatický a povzbudzujúci. ()

Autogram

Interesantný dokument, v podstate o súboji medzi priemyselným chemickým poľnohospodárstvom s monokultúrami a ekologickým pestovaním zmiešaných kultúr bez hnojenia a herbicídov. To druhé označili ako jedinú možnú budúcnosť, ale pritom to evokuje neuveriteľnú makačku na poli. Hlavne v Mexiku alebo Afrike, ale v Nemecku aj týmto spôsobom dosiahnu normálne výnosy bežnými postupmi. Tento novší dokument režisérky kritizuje veľké korporácie, ale je určite umiernenejší oproti prvému, kde sa rúbalo hlava nehlava. ()

the_weaver

Dokument ponúka mnoho zaujímavých inšpirácií z rôznych kútov sveta, avšak neposkytuje temer žiadne tvrdé dáta, ktoré by pritom pre udržateľné poľnohospodárstvo vôbec nemuseli vyznieť zle. ()