LoveMEATender

(festivalový název)
  • Belgie LoveMEATender (více)

Dokumentárny film o následkoch toho, že mnohí konzumenti mäsa nevedia, čo vlastne majú na tanieri.

Naša spotreba mäsa každý roka narastá, no drvivá väčšina jeho konzumentov ani netuší, čo má vlastne na tanieri a odkiaľ sa to tam dostalo. To má nedozerné následky - nielen na zvieratá a ekologickú rovnováhu našej planéty, ale aj na naše zdravie. Oceňovaný dokument LoveMEATender však nie je pesimistický, ani nenástojí na tom, že jediné východisko zo situácie je stať sa úplným vegetariánom. Naznačuje však, že veci sa dajú robiť aj inak. (STV)

Autogram

Mäso bolo symbolom hojnosti a spoločenského postavenia už od vojny a tak to zostalo po dlhé roky až doteraz. Tomu sa prispôsobilo celé západné poľnohospodárstvo až to došlo v rámci maximalizácie zisku do štádia, že zvieratá sa nechovajú na pôde a tráve. Dokonca pôda vôbec nie je potrebná, pretože sa nakŕmia sójou a kukuricou z Brazílie. Aké to má vplyvy na ľudské zdravie, je nepochybné, plus všetky tie zvieracie choroby a antibiotiká na ich liečenie nám neprospievajú. Dokument sa občas snaží byť vtipný, ale častejšie sú to pohľady smutné na spôsoby chovu a utrpenie zvierat. Nabádanie ľudí, aby si kupovali mäso iba od chovateľov sa šťastným životom zvierat sa asi nedá naplniť, pretože takto by celú potrebu nebolo možné uspokojiť. Dokument má pomerne jednostranný pohľad a to, že nejaký päťročný chlapec sa rozhodol stať vegetariánom, zo mňa vegetariána určite neurobí. ()

Aljak

Drsná realita o tom, kam kráča svet a čo všetko sa skrýva pod pokrievkou mäsového (a zároveň masového) priemyslu. Mám rád, keď dokument je podaný takýmto štýlom a donúti človeka sa zamyslieť nad danou problematikou. Koniec koncov, to by mal byť cieľ každého dokumentu - ale zas až taká samozrejmosť to nie je. LoveMEATender to však dokázal a naozaj priniesol drsný pohľad do toho čo všetko sa skrýva za touto mega produkciou mäsa, absolútnou ignoráciou prirodzeného vývoju a hrubého narušenia ekologickej rovnováhy. Hrozivé, aké ďalekosiahle následky tento celý mäsový priemysel vyvoláva - hotové tsunami!! Je to smutné, ale je to tak! Porozmýšľam aspoň nad tými vegetariánskymi štvrtkami ;) ()

BlaXxer

Po celé veky človek so zvieratami nažíval v tesnej blízkosti, boli mu nápomocné pri práci, obžive no dnes toto spojenie zostavá maximálne pri domácich psoch či mačkách. Kto chová alebo žije so zvieratami, niekde na dvore, na lúke, vytvorí si určitý vzťah a rešpekt k nim a nepovažuje ich len za kus mäsa, ktorý lacno predá. Priemyselný chov je utrhnutý z reťaze, využívajúci bezbranné, utrápené telá v klietkach, v tme, v sračkách a smrade na maximalizáciu zisku. Málokto si uvedomuje v akom rozsahu tieto továrne na mäso ničia životné prostredie, vodu, pôdu a ľudské zdravie. Mäso bolo vždy znamením blahobytu, hojnosti a preto sa podávalo zriedkavo pri významných udalostiach či oslavách. Dnešná každodenná spotreba hlavne vo vyspelých krajinách je obrazom konzumu, kde sa nehľadí na kvalitu a nutričné hodnoty ale všetko prebíjajú chuťové túžby a zvyky. Problém je, že väčšina ani nevie a nerieši odkiaľ to mäso pochádza a ako bolo vyrobené. Preto by mali školy robiť povinné zájazdy nie do Osvienčimu, ale do dnešných koncentrákov a na jatky, aby študenti nasali tú pachuť močovky a krvi, ktoré tečú potokmi a na vlastné oči videli, kam to ľudská nadradenosť a ignorancia dotiahla. ()

Maslord

Čakal som veľa, ale nie až toľkoto. Podľa toho, čo sa dozvedáme z Dokumentu je úplne zjavné, že priemyselná výroba a logika neustále rastúcej ekonomiky je trvale neudržateľná. Postupom rokov sa začíname potravinami otravovať, až nakoniec úplne vymrieme. Asi by bolo najlepšie, keby sme sa všetci stáli vegetariánmi. ()