Lea

Drama / Romantický

Česko / Německo / Francie, 1996, 100 min

Myslim, ze film pusobi az prilis temne. A to tak, ze ani v Nemecku nenajdete zadny opraveny dum. Nechapu ve filmu absenci ceskych ci slovenskych titulku (mozna v TV ci kine byly, nevim). Donutilova slovenstina rvala usi. Pribeh velmi prosty. Zaujme snad jen herecky vykon Lenky Vlasakove a pritomnost Udo Kiera.(29.1.2012)

Křehkost, nepolapitelnost, něha, krutost. Dojem a důvod proč nedávám 100% mi způsobil zákeřný fakt, že přišla máma a oznámila, že s Lenkou chodila do školy. Vytrhlo mě to ze snění a film se stal jen hloupou kulisou. Tohle se už nesmí stát! Nechci procitat. Pro diváky, kteří jsou cyničtějšího rázu v tom lze vidět jen vleklou a nudnou hru na drama.(18.1.2008)

"Prodaná nevěsta" Lea. Dívka, která nemluví a píše básně své mrtvé matce. Z dětství si pamatuje jen pach alkoholu a násilí svého otce. Podobně nyní žije i ona. Její muž za ni řádně zaplatil a podle toho se k ní také chová. Nebýt překladatelky, která její básně přeloží a objeví dívčinu křehkost a výjmečný talent...... a tak se drsný chlapík, s ne zrovna přívětivou minulostí, učí kupovat růže, číst poezii a hlavně rozumnět. Lea se zase na oplátku učí mluvit, věřit a hlavně milovat. Kouzelný film o složitosti lidského nitra i mezilidských vztahů.(4.4.2006)

Jeden z nejlepších českých filmů ( v koprodukci s Německem ) natočený po revoluci, s vynikající Lenkou Vlasákovou, kam se hrabou ty rádoby vtipné Pelíšky atd... Proměny dvou hlavních postav, které nemají zdánlivě nic společného, ale přitom jsou dost podobné.Na příběhu je vidět, jak je život nespravedlivý a krutý. Škoda jen, že konec se dal předpokládat. Jen nevím proč je zde tak málo hodnocení a komentářů?(5.3.2008)

Nejsem si jistý hodnocením. Byla to strašná nuda (v pozdějších fázích už ne až tak strašná), atmosféra byla ale docela dobrá... no. Příběh sice primitivní, ale zato neohraný... věřím, že někoho si mohl získat (tvářil se, že chce být silný), ale u mě nezabodoval (přesto, že obvykle se mi "náročnější" filmy celkem líbí). Na druhou stranu - ano, vyvolává soucit a pochopení, filmu se podařilo přesvědčit mě, že ten násilný Němec vlastně není tak špatný, ukázal mi nejspíš jeden z aspektů toho, jak se musí cítit týrané ženy... fakt bych nechtěl být v tomto případě v roli soudce. Ale tento nesporný klad zkrátka tu nudu přebít nedokázal.(18.3.2010)

• - Ceny (výběr): 24. MFF Brusel 1997: Křišťálová hvězda za nejlepší film, Cena diváků; 5. MFF Fórum Bratislava 1997: Hlavní cena; 15. MFF Montevideo 1997: Cena v soutěži debutů za nejlepší film; MFF San Juan 1997: Cena za debut; Český lev 1997: kamera (Vladimír Smutný), Cena A.Č.K. (V. Smutný). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Představitelka Ley Lenka Vlasáková byla za svůj výkon oceněna Českým lvem a film byl nominován na Zlatý glóbus. (anu)

• - Natáčelo se v Třeboni a ve vodních mlýnech v Kvačinské dolině. (M.B)