Les Grandes gueules

• Itálie

Una vampata di violenza

Francie / Itálie, 1965, 128 min

Není to zrovna moc komedie, spíš tragédie. Bourvil tentokrát v dost nestandardní roli. Ono je to celkově trochu o ničem, propuštěný vězeň pozve další propuštěné vězně na zapadlou pilu, aby tam pracovali a sekali latinu, přitom čeká až se objeví další vězeň a toho chce zabít. Ten se ale neobjeví a vše končí špatně jak pro mukly tak pro pilaře.(24.7.2013)

I když na začátku se vlastně nic moc neděje tak lehký zlom nastává s příjezdem skupiny vězňů na pilu, takže poté je určitě na co se dívat. Také si myslím, že nejde o žádnou idylickou či komediální jízdu lesem. K největším kladům děje asi patří skvělí francouzští herci André Bourvil, Lino Ventura a Michel Constantin. Jenom dodám, pokud jde o závěr příběhu, tak se nechte překvapit.(3.4.2011)

Jako kdyby točili spolu pořád, je to hodně vyzrálý film ze všech stran. Vynikající Bourvil, ale to mě už vůbec nepřekvapuje, dát mu dramatickou roli, třeba Bídníci, Napříč Paříží, atd, a on kolikrát je ze všech ten nejlepší. Ale škoda že scénáristé nevymysleli žádný extra exces, protože takhle ta práce byla tak trochu do prázdna. 4/5(3.7.2015)

Další objevený klenot. Výborní herci v krásné scenérii horské přírody. Musím smeknou a uznat že Bourvil mě velmi mile překvapil v téměř hlavní roli a to ještě hodně dramatické. Znal sem ho jenom z rolí vedlejších a to jen vtipných. Ventura jako sympaťák a charismatický chlapík s jiskrou v oku. Rozepisovat se o příběhu je zbytečné,,,tenhle klenot se musí vidět. Smekám(20.4.2015)

Tak tento snímek bych komedií neoznačil ani náhodou, spíše jde o westernovou poetiku přenesenou do syrového francouzského venkova (vlasně už mimo venkov, odehrává se téměř celý na samotě), jehož celková nálada je hodně nostalgická a v němž platí celkem jednoduchá pravidla pomsty, spolupráce a kde ženy nemají tak moc místa (i když i to se najde). Nakonec i parta kriminálníků (v ní jsou opravdu nádherné svérázy) je čestnější než nekalé podnikatelské praktiky Therrazovy, ani práce se nebojí (jako flákači z městečka). Samozřejmě, že práce lesníků a dělníků na pile není tak romantická (i když v romantice chlapácké), jak ji předvádí film, ale režisér Enrico tu romantiku předvedl dokonale.(5.8.2010)

• Lino Ventura

• - Lino Ventura, ač statečný a silný chlap, byl znám svou hrůzou ze scén, kdy musel dát najevo svou citovost, často ve scénáři škrtal tak dlouho až veškerá citovost zmizela. Tady ale umluvil režisér Robert Enrico herečku Marie Dubois, aby ho objala a začala líbat. Pozornému divákovi neunikne zděšení a nepřipravenost herce na tuto akci. (sator)