Stephen Hawking a jeho Grand Design (TV seriál)

• Česko

Velká Británie, 2012, 3x44 min

Dan Clifton

Dan Clifton
  • pekos

Meno Stephena Hawkinga sa vždy spájalo so serióznym prístupom k prezentácii vedeckých poznatkov a predkladaných hypotéz v oblasti vzniku vesmíru a vesmíru ako takého. Jeho striedme komentovanie rozličných názorov a zároveň predkladanie nových, vlastných hypotéz, bolo vedené v rovine vedeckého poznania a veľmi dôležitej logiky. Toto však už nie je možné povedať o tomto seriáli, ktorý akoby ani nekomentoval mimoriadne talentovaný komentátor astronómie, ale nejaký poloinfantilný snaživec, ktorý akoby ani nepoznal posledné vedecké poznatky, o logike ani nehovoriac. V seriáli odznelo množstvo hovadín a superdrístov, obalených do inteligentného prerozprávania, ktoré sa snaží divákom vsugerovať tieto názory ako pravdivé, resp. skoro pravdivé. Celý dokument sa nesie v znamení rozprávania pre dementných divákov, akoby cieľovou skupinou nemal byť normálny človek s určitými poznatkami o vesmíre, ale ľudia, ktorí uveria ktorejkoľvek tu vyslovenej hlúposti. A čo ma najviac zneisťovalo, bol fakt, ktorý vo mne vyvolával pocit, že prakticky ani jeden vyslovený názor nepatrí Hawkingovi, ale nejakému nadšencovi vesmíru, ktorý sa deň pred nakrúcaním seriálu dozvedel, že jestvuje vesmír a zrejme aj niekedy vznikol. Ak to však boli názory a výklad S.Hawkinga, tak Sorry Mr. Hawking, bude lepšie, keď dostanete aj kŕče do prstov, aby ste takýmito hlúposťami, aké odzneli v dokumente, už nikdy viac nezosmiešňovali vedecké poznatky a dôležitú logiku. Ľudstvo si nezaslúži takú veľkú kopu sprostostí v tak malom seriáli i napriek tomu, že si nezaslúži vôbec nič. Seriálu som dal prekvapujúce 2 hviezdičky za animácie softwaristov.(15.12.2013)

Po Do vesmíru se Stephenem Hawkingem mě tato příliš nastavovaná kaše zklamala. Po prvních dvou dílech jsem vůbec neměl tušení k čemu bude závěr směřovat. Řešit boha v moderní vědě nemá z mého pohledu vůbec místo. Kdyby se raději zaměřil na podrobnější vysvětlení nakousnutých témat jako teorie strun atd., tak bych byl spokojenější.(7.11.2012)

Nejde tu ani tak o zkoumání fyzikálních zákonů vesmíru ve vysoké míře, ale o parádní vysvětlení takových těch klasických lidských "záhad" pomocí vědy. Já osobně jsem se TÉMĚŘ nic nového nedozvěděl, ale také se na to mohu podívat jako člověk co vše může okomentovat, ale nic bych nevytkl, možná tak ten třetí díl až moc nakousl ke konci problematiku s teorií strun, toť ale vše. ....HODNOCENÍ: 90% (5*)(23.12.2013)

Stephen Hawking je natolik inteligentní, aby tak komplexní témata jako existence Boha, vznik vesmíru, fungování vesmíru nebo smysl života dokázal ze své perspektivy vysvětlil nanejvýš jednoduše. A sice pomocí metafor, díky nimž se chytí i ti pomalejší. Hawking pochopitelně obhajuje své teorie, své myšlenky, zkrátka svůj pohled na vesmír. Ano, existují i jiné teorie než jen teorie strun, ale proč 'cupovat' ty ostatní, když místo toho mohu ukázat, proč jsem se rozhodl právě pro tuto. Nespornou výhodou je, že nemusíte o fyzice vědět vůbec - ale VŮBEC nic, poněvadž je dokument podávaný v takovém velmi objasňujícím balení. (Kdybyste tedy nikdy neslyšeli třeba o Newtonovi, nebojte, dozvíte se.) Pro mě byly právě tyto pasáže nadbytečné. Ne snad, že byste se dozvěděli něco skandálně nového, ale Stephen Hawking's Grand Design má tak krásně logicky navazující strukturu, že si rádi své teze společně s nejslavnějším fyzikem světa znovu promyslíte.(27.10.2014)

Takový věci by se měly vyučovat už ve školce a né aby na ně přicházeli přešprtaný pseudointelektuálové, až když se (jim) nepostaví... samozřejměže jediný správný uvažování je z hlediska vesmíru a veškerou naší iluzorní "vzdělanost" můžeme v podstatě spláchnout do černý díry - kosmickýho hajzlu:) Hawk se v tomhle asi musí dost krotit, aby to dovedl chápat každej pablb, škoda!(26.9.2015)