Reklama

Reklama

Stephen Hawking a jeho Grand Design

(seriál)
  • Česko Velkolepé plány Stephena Hawkinga (více)
Ukázka z filmu
Dokumentární
Velká Británie, 2012, 3x44 min

Obsahy(1)

Stephen Hawking nás provází svými nekonvenčními myšlenkami, které zdařile vizualizuje na příkladech z naší každodennosti. Rekapituluje převratné teorie a fenomenální vědecké objevy; zlomové okamžiky a získané poznatky názorně demonstruje lehce srozumitelnou formou. Jeho názory můžeme bezvýhradně přijímat i zarputile odmítat, rozhodně bychom je ale neměli ignorovat, neboť přírodní zákony platí jak ve světě, který nás obklopuje, tak napříč vesmírem nad našimi hlavami, ale i v nás samotných. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (12)

IXOXI 

všechny recenze uživatele

Po Do vesmíru se Stephenem Hawkingem mě tato příliš nastavovaná kaše zklamala. Po prvních dvou dílech jsem vůbec neměl tušení k čemu bude závěr směřovat. Řešit boha v moderní vědě nemá z mého pohledu vůbec místo. Kdyby se raději zaměřil na podrobnější vysvětlení nakousnutých témat jako teorie strun atd., tak bych byl spokojenější. ()

GlaDOS 

všechny recenze uživatele

Možná už jsem podobných dokumentů viděl příliš a možná je to tím, že jsem absolvoval fyziku na každém možném školském stupni, ale stejně mi přijde, že je tento dokument točen jako pro hloupé. Každá teorie popsatelná jednou až dvěma větami je uvozena pětiminutovým "představte si". Zajímavé myšlenky pak nejsou dostatečně rozvedeny, protože je vytlačují další vysvětlující animace. Kvůli tomu na mě dokument působil chudě a já se místy velmi nudil. ()

Reklama

Bakllazaan 

všechny recenze uživatele

Chudák @Tasartir si myslí, že jsou jen dva díly, ale jsou opravdu 3. The Meaning of Life; The Key to the Cosmos; Did God Created the Universe, který je překvapicě hodně ateistický. Hawking vysvětluje vše možná až moc jednoduše, ale to mi vyhovuje, protože složitější konstrukce bych stejně nezvládl donést ani do nejbližší hospody,kde bychl rád oslňoval kohokoli, kdo by poslouchal. ()

SunnyToby 

všechny recenze uživatele

Stephen Hawking je natolik inteligentní, aby tak komplexní témata jako existence Boha, vznik vesmíru, fungování vesmíru nebo smysl života dokázal ze své perspektivy vysvětlil nanejvýš jednoduše. A sice pomocí metafor, díky nimž se chytí i ti pomalejší. Hawking pochopitelně obhajuje své teorie, své myšlenky, zkrátka svůj pohled na vesmír. Ano, existují i jiné teorie než jen teorie strun, ale proč 'cupovat' ty ostatní, když místo toho mohu ukázat, proč jsem se rozhodl právě pro tuto. Nespornou výhodou je, že nemusíte o fyzice vědět vůbec - ale VŮBEC nic, poněvadž je dokument podávaný v takovém velmi objasňujícím balení. (Kdybyste tedy nikdy neslyšeli třeba o Newtonovi, nebojte, dozvíte se.) Pro mě byly právě tyto pasáže nadbytečné. Ne snad, že byste se dozvěděli něco skandálně nového, ale Stephen Hawking's Grand Design má tak krásně logicky navazující strukturu, že si rádi své teze společně s nejslavnějším fyzikem světa znovu promyslíte. ()

pekos 

všechny recenze uživatele

Meno Stephena Hawkinga sa vždy spájalo so serióznym prístupom k prezentácii vedeckých poznatkov a predkladaných hypotéz v oblasti vzniku vesmíru a vesmíru ako takého. Jeho striedme komentovanie rozličných názorov a zároveň predkladanie nových, vlastných hypotéz, bolo vedené v rovine vedeckého poznania a veľmi dôležitej logiky. Toto však už nie je možné povedať o tomto seriáli, ktorý akoby ani nekomentoval mimoriadne talentovaný komentátor astronómie, ale nejaký poloinfantilný snaživec, ktorý akoby ani nepoznal posledné vedecké poznatky, o logike ani nehovoriac. V seriáli odznelo množstvo hovadín a superdrístov, obalených do inteligentného prerozprávania, ktoré sa snaží divákom vsugerovať tieto názory ako pravdivé, resp. skoro pravdivé. Celý dokument sa nesie v znamení rozprávania pre dementných divákov, akoby cieľovou skupinou nemal byť normálny človek s určitými poznatkami o vesmíre, ale ľudia, ktorí uveria ktorejkoľvek tu vyslovenej hlúposti. A čo ma najviac zneisťovalo, bol fakt, ktorý vo mne vyvolával pocit, že prakticky ani jeden vyslovený názor nepatrí Hawkingovi, ale nejakému nadšencovi vesmíru, ktorý sa deň pred nakrúcaním seriálu dozvedel, že jestvuje vesmír a zrejme aj niekedy vznikol. Ak to však boli názory a výklad S.Hawkinga, tak Sorry Mr. Hawking, bude lepšie, keď dostanete aj kŕče do prstov, aby ste takýmito hlúposťami, aké odzneli v dokumente, už nikdy viac nezosmiešňovali vedecké poznatky a dôležitú logiku. Ľudstvo si nezaslúži takú veľkú kopu sprostostí v tak malom seriáli i napriek tomu, že si nezaslúži vôbec nič. Seriálu som dal prekvapujúce 2 hviezdičky za animácie softwaristov. ()

Galerie (34)

Reklama

Reklama