Pláč pro banditu

Llanto por un bandido

• italský

I cavalieri della vendetta

Španělsko / Francie / Itálie, 1964, 100 min

Na tomhle se dle mého názoru již hodně podepsal zub času. Nebýt těch 40 let v hybernaci, asi bych šel s hodnocením níže. Navíc jsem se částečně divil, že mi tam chybí daleko víc zbojnických písní. Dále rozjezd je šíleně pomalý a takový nesympatický. Dost negativ, minimálně ta vybíječka vojáků ve skalách stojí za podívání!(27.9.2013)

Poměrně sirově natočený příběh skupiny banditů a především jejího vůdce ztělesněného vynikajícím F. Rabalem. Děj se odehrává na pozadí karlistických válek ve špaňělsku 19. století a do konfliktu mezi konzervativci a liberály se chtíc nechtíc zapojují i sami bandité. Epizodní roli kata si vtomto snímku zahrál Luis Buňuel.(27.6.2007)

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(21.12.2005)

• nascendi

Nemienim vysvetľovať prečo ani sa ospravedlňovať za to, že ma Saurov film mimoriadne nudil. Každý, kto prečítal niekoľko mojich komentárov vie, že historické filmy sú mojou parketou iba ak v nich dominuje príbeh nad dejepisom. Ani dobrodružné filmy ma nebavia, pokiaľ mi pripomínajú jazdecko-šermiarske cvičenia. Takže z môjho pohľadu to nebol plač pre banditu, ale plač pre diváka. Ešteže mám v hlave vypínače, ktoré ma pri nadpriemernej nude uvedú do mikrospánku. Pripúšťam, že Španielom sa môžu Saurove filmy páčiť, ale to už nie je môj problém. Ja so Saurom končím.(26.11.2018)

Určite nečakajte klasickú historickú romancu na akú sme zvyknutí, tento, predovšetkým, španielský príspevok je značne civilnejší, drsnejší, ale i nudnejší. Romantický aspekt je potlačený do úzadia a hoci je súbojov dostatočne, snímok neprináša, čo by mal. Potešil úvod s Linom Venturom v netradičnej úlohe.(16.12.2015)

• Lino Ventura

• - Malou roli kata na začatku filmu si zde zahrál slavný španělský režiser Luis Buñuel. (J.A.K.)