Rodiče se rozhodnou odfrknout si, a tak pošlou své dvě náctileté děti na prázdniny k prastrýčkovi Stanovi do zapadlého městečka Gravity Falls v Oregonu. A i když to pro Dippera a Mabel vypadá na nejhůř strávené léto v jejich životě, dobrodružství už vykukuje zpoza rohu. Gravity Falls totiž není tak nudným místem, jak se na první pohled zdá. Právě naopak, je plné záhad, nástrah a překvapení, která čekají, až je naši sourozenci objeví, případně se s nimi utkají. Je třeba dodat, že Gravity Falls není tím nejoriginálnějším seriálem na světě, ani nepřináší nápady, které byste nikde jinde neviděli. Přesto vás na dvacet minut týdně zavede do svého absurdního světa, ze kterého se vám nebude chtít odejít. Seriál vysílá Disney Channel, takže na nějaké drsné, vulgární slovní přestřelky zapomeňte. I tak jsou ale postavy příjemně trhlé a příjemně infantilní zároveň. A to nemluvím pouze o Dipperovi a Mabel, ale i o dalších charakterech, prastrýčku Stanovi, který má strach z výšek, jeho spolupracovníkovi Soosovi, jenž je v duchu stále dítětem, Wendy, kterou Dipper (skoro) tajně miluje a dalších podivínech. Občas při sledování zažijete trapné ticho a to hlavně v momentech, kdy se dvanáctiletá Mabel tulí nebo si „roztomile“ povídá se svým mazlíčkem, prasetem Waddlesem, které vyhrála na pouti. Ani to však neberu jako výtku vzhledem k cílové skupině, jež věkem zhruba odpovídá naší sourozenecké dvojici. Že já jsem infantilní člověk, za to autoři samozřejmě nemůžou. Zejména pro nás duchem mladé jsou také připraveny epizody s postavami z osmibitových mlátiček nebo poněkud drsný pilotní díl, ve kterém zahradní trpaslík nekontrolovaně zvrací duhu. Neříkám, že to už někde nebylo (však mi taky byla tahle situace nějak povědomá), ale i tak mě to pobavilo. Animace je přehledná a svět hezky barevný, k tomu se mi líbí i úvodní znělka. Jak jsem dnes navíc zjistil, včerejší jedenáctá epizoda nebyla z první série poslední, naopak by nás jich mělo čekat ještě dalších deset, takže zatím mažu hodnocení, ale je to na čisté čtyři hvězdičky. Říkejte si co chcete, já se totiž hodlám dívat dál.(30.9.2012)

Ako výstižnú charakteristiku seriálu možno nadhodiť pojem výnimočný - výnimočná animácia, ktorá určité má čosi do seba, výnimočná východisková zápletka a jednotlivé zápletky v rámci dejov - žiadne priblblé vyústenia a pod. , výnimočný humor s odkazmi na iné filmy a seriály. Perfektný dabing s Otou Jirákem trval približne do polky série a dovtedy platilo, že seriál prináša hromadu originálnych nápadov, vtipných slovných výmen, dobre zakomponovaných odkazov a prakticky všetky diely boli na tej istej úrovni. Od dielu Summerween nastupuje druhá časť s menej kvalitným dabingom, v ktorej sú sústredené všetky slabšie diely - Bezodná diera, Morský pán, Carpet Diem alebo Pterodaktyl - a jednotlivé zápletky už nemajú ten elán z prvej časti. Jediný diel, ktorý sa protiví klesajúcej tendencii je ten, kde sa konečne objaví Bill Cipher, to ešte uznávam. Som zvedavý, ako sa tvorcovia vysporiadajú so sériou čislo dva a ak sa im podarí vtisnúť seriálu podobný nadľahčený duch, aký bolo vidno v epizódach Lovci hláv, Gideon prichádza, 8 a poltý prezident alebo Zápasníci, tak nebudem váhať s návratom k plnému bodovému zisku.(13.3.2013)

Lehce nadprůměrný animák, s příjemnými crazy momenty (trpajzlíci v prvním díle, hi-tech monster ve druhém), potěší i dabing Kristen Schaalové (Flight Of The Conchords). Co naopak dráždí nervy, jsou absurdně dlouhé úvodní titulky, takhle se to přece už dnes nedělá, nejsme v devadesátkách proboha! 60 - 70%(31.1.2013)

Animovaný seriál s velmi tajemnou a zajímavou atmosférou plný nejrůznějších spiknutí, hororových okamžiků, občas nějaké té romance a především se spoustou skvělé zábavy. Tohle se prostě hodně povedlo od úvodního openingu, který je melodický příjemný a zároveň navozuje jisté tajemno, přes charaktery, které i když by si v některých případech zasloužili nálepku klasických stereotypů, tak je jejich potenciál skoro perfektně využit a tak si je člověk dokáže naprosto bez problémů oblíbit až po příběh, který je z počátku episodický a postupně se stává stále více navazujícím až k velkému finále. Navíc si k tomu přidávám hlavního záporáka, který je neskutečně zajímavý už jenom tím co představuje. Zkrátka tohle dílo je jedno velké spiknutí, které vzniklo za účelem mě velmi dobře pobavit, no a když si k tomu přidám i fakt, že mé hodnocení bylo 666. tak to prostě nemůže být náhoda... 9,3/10(14.12.2015)

Ač se už neřadím mezi náctileté, animáky nesleduju (mimo anime :D) a založením jsem od přírody drsňák (:D :D), jakmile jsem zaslechl o Gravity Falls, měl jsem takový ten pocit, že tohle bude "ono". A fakt, že jo. Už samotný úvod s únikem v golfovém vozíku je perfektní a Dipperův vypravěčský úvod skvěle navozuje tajemnou atmosféru (fakt jo, i když je to animák :D). No a dál už u máme hlavní sourozeneckou dvojici - podnikavého Dippera a střelenou a věčně veselou Mabel, kteří, po Dipperově nálezu tajemného deníku s číslem 3, začnou přicházet na to, že v Gravity Falls není všechno tak, jak se navenek zdá...(27.11.2012)

• - Zlejda Stan kontroluje sílu portálu, který mu do sebe díky jeho zesílení vtáhne poznámkový blok, propisku a hrnek na kafe. Všechny tyto předměty vypadnou z portálu v epizodě Close Rick-counters of the Rick Kind (2014). (lil7minmin)

• - Candy umí plynně korejsky. (lil7minmin)

• - Wendy si čte leták, na kterém je napsáno „PLAYBILL“. To odkazuje na hlavního záporáka Billa Ciphera. (Warriorscats)