Sbohem Československo (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2012, 12x55 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (12)

Výborný dokument, ktorý prináša nové uhly pohľadu. Vzhľadom na počet a kvalitu dielov to vyzerá na poriadne rozsiahly projekt, ktorý si dal záležať na nestrannosti a vyjadruje sa v ňom obrovské množstvo postáv z politického, kultúrneho i bežného života. Môj názor dokonale a výstižne zhrnul Miroslav Žbirka."Nikto sa nás na to nepýtal. Rozdelilo sa to a hotovo. Nebude to prvý krát , čo niekto rozhodol o mojom živote. Beriem to ako fakt..." Áno, sme rozdelení územne, nie však duchom. Mali sme a máme k sebe naozaj blízko. Rozdelením sme všetci určite viac stratili ako získali, ale už sa stalo, tak sa snažme vychádzať najlepšie ako vieme. Čakal som, či príde na rad i osamostatnenie Moravy, ktoré sa tiež istého času dosť spomínalo a popri Slovensku sa na ňu neprávom trochu pozabudlo. Myslím, že pár minút tomu bolo venované v piatom diely. Mne osobne je za Československom smutno. Vedel by som vymenovať x vecí , ktoré sme stratili, ale získali sme jedine "hrdosť"...100%.(4.11.2012)

Už toho bylo namluveno dosti, ale tyto nové pohledy jsou zajímavé..(16.10.2012)

Zajímavé autentické záběry, ale ty řeči na mne vesměs působí, jako bychom po 30 letech objevovali Ameriku. A proto mám pocit, že Češi dodnes Slováky nepochopili...(26.12.2017)

12 dielov celkovo za 3*, ale sú tam časti, ktoré sú jednoznačne 5 hviezdičkové, najmä diel tretí (ten je za 6*), prvý, šiesty, jedenásty, proste diely kde sa tvorcovia nezamerali iba na lokálne problémy lokálnych ľudí (film o športe som zatial nevidel kvôli copyrightu UEFA na YTube :)(6.8.2017)

Přes obrovský rozsah pro méně motivované diváky jde o cenné množství výpovědí, které hodnotí situaci rozpadu ČSFR s odstupem, který již umožňuje nahlédnout často úporně bizarní potřebu sebeobhajování tehdejších aktérů, a dává je do kontextu vnímání tehdejší doby jejich politickými souputníky. Přesto zdaleka nebylo dořečeno vše důležité (třeba i to, že politické reprezentace obou zemí od r. 1993 byly původně zvoleny se zcela jinými mandáty než s jakými dělily a především následně vládly) a většinou jedná o výpovědi tehdy privilegovaných, často chybí konfrontace rozporů výpovědí s fakty ... ale to už by byla jiná a dlouhá pohádka. Tímto má pocta P.Pithartovi. 3-4*... A já si stejně myslím, že Jerzy Janoszyk byl Polokem. Kdeže jsou doby škádlení.(30.12.2012)

Zhlédl jsem jeden díl-dělení ČT(27.1.2013)

Dokument o rozdelení ČSFR má najväčšiu silu vtedy, keď v ňom hovoria politici a odborníci, ktorí sa delenia priamo účastnili. Objavujú sa tu cenné dobové televízne zábery, ktorých autenticita prispieva k spestreniu informačnej hodnoty dokumentu, ale predovšetkým k pochopeniu dobovej atmosféry. Najviac ale na dokumente zamrzí prítomnosť ľudí, ktorí tu neustále tvrdia, že Československo sa malo za každú cenu udržať, pritom je z celého dokumentárneho cyklu evidentné, že ekonomicky bola celá federácia neudržateľná. Navyše mi to pripadá otravné stále sa rýpať v minulosti, ktorá už je dávno preč.(9.4.2015)

Pro mě zajímavé, protože se zajímám o historii. Bohužel Sbohem Československo je tak rozkouskované a ne úplně smysluplně navazující, že by tomu neškodil lepší celkový koncept.(10.7.2013)

Výborný a zevrubný dokument snad otevřel oči některým romantikům, kteří i po těch letech mají dojem že jsme měli za každých okolností ČS držet pokupě...(18.11.2012)

Jsem ročník 1988, takže období rozdělení Československa jsem ještě nevnímala a vzhledem k tomu, že ve škole se o tom moc neučí, měla jsem jen základní kusé informace spíše od rodičů. Tento dokument podrobně sleduje celou situaci na začátku 90. letech a na rozdělení Československa se dívá z mnoha úhlů. Jsem ráda, že nejde jen o politické zhodnocení, ale je to vlastně taková koláž dobových i současných záběrů a názorů lidí, ať už jsou to politici, politologové, umělci nebo obyčejní obyvatelé pohraničních obcí. Za mě výborné zpracování - 100%.(7.8.2017)

• VictorMartel

K druhému dílu: Jak jsme si společně i sami zpívali a hráli… Jaké iluse. A že jich je. Brzobohatý si myslí, že valašská pracovitost si může rozumět s podnikatelsko-politickou organisaceschopností krajin okolních na úrovni jakési synergické oddanosti. Levicový omyl Labudův a Lasicův, že lze rozkrást již rozkradené, jak by snad formuloval liberál, jak arci z jiných důvodů a vyslovuje tím jinou myšlenku mohu formulovat já, má sice také svůj vtip a svou pravdu, ale celkově je možný jen jako výsledek paralysy lidového smýšlení rozčarováním, jež zdůvodňujícím skutečnostem nebylo lze předejít, ale jimž je třeba také hlouběji rozumět, aby nad jejich důsledky bylo možno zvítězit v budoucnu. Šeredné nedopatření Horáčkovy soudnosti, že snad rozumíme jako Češi a Slováci svým osobnostem a událostem již tím, že nás po celý život nějak přepadávají a občansky se nás týkají, to je dokonce iluse za všechny. Ne, že by nám v cizině rozuměli lépe a jejich média se ve snaze postihovat různé kausy na naší politické scéně nedopouštěla úplných hloupostí, jak ví každý, komu už prostě musí přijít podezřelý způsob, jímž se vůči příslušným problémům ohrazují na Západě, kde tendenčně shledávají kořen všeho zla v komunismu, čímž našim alibistickým vykukům jen pomáhají k těm nejlepším tahům na privatisační šachovnici, a nemají přitom ani zrak pro jeho česká normalisační specifika, - na Západě, kde Germánům nevoní často lidově vlastenecká koncepce presidentské funkce, jakou předvádí Zeman. Ne, že by obyčejní lidé v autobusu nebyli selektovatelní podle zkušenosti se zdejšími režimy a autoritami jako ti cizinci, kteří neví ani, o čem je vůbec řeč, a oni českoslovenští našinci, kteří o tom dovedou tlachat od blbosti k blbosti. Ale soudit z toho, že v tom vůbec nalézáme věrohodně esenci skutečného historického českoslovenství? Že pochybné celebrity, osudově výrazní zákonodárci a mírou politické moci výjimeční podnikatelé v nás mohou vzbudit dojmy, které jinými médii s jinými obsahy masírovaní cizinci vůbec neznají, to ještě není definice pro autentickou zkušenost o našem českoslovenství, jako bychom snad jemu a jeho hrám a hráčům už tím nějak lépe rozuměli - spíše naopak, jsme svým přirozeným poměrem k těmto faktům vůči nim předpojati do té míry, že nerozumíme většinou ani jim, ani sobě. A o Klusovi mohu jen ironicky: Za co, pane bože, za co… Ale že jsme si, odečteme-li z dějin Hitlera, odtržením se nadvládě germánského expansivního živlu zrovna nepomohli, to je bohůmžel pravda.(13.7.2013)

Až na tu moravskou separatistku to byl velice zajímavý dokument.(26.7.2014)