Tři zlodějíčci chtějí vykrást trezor, potřebují k tomu parťáka, který zafinancuje potřebné vstupní náklady. A tak se Edmond (Charles Aznavour) obrátí na svého bývalého spolužáka ze základní školy Maréchala (Lino Ventura). Akce skončí fiaskem a Maréchal jako jediný z party skončí za mřížemi. Po propuštění se svým bývalým komplicům hodlá pomstít za zradu. (Snorlax)

borsalino

Stará francouzská škola opět na scéně s excelentím Lino Venturou, kterému tyto role opravdu sedly. Profesionální kasař, který po svých komplicích tvdrě a nesmlouvavě požaduje satisfakci za pět let ve vězení, kam se dostal díky jejich amatérismu. Jenže pět let je dlouhá doba a najednou to už není ten svět, který znal. Lidé o jednoduchých věcech mluví složitě a nesmyslně a druzí se tváří, že tomu rozumí, lumpové už nechodí s brašnou plnou nářadí, ale podvádějí na daních a zlodějina a vraždy přestaly být pouze doménou mužů. Užil jsem si film a jednoznačně jsem vysázel pět hvězdiček. ()

LiVentura

Tento příběh jsem po dlouhé době konečně dodíval a mohu říci, že mě nebavil, ač skvěle obsazen a zahrán, nenašel jsem si v tom to svoje.. ()

Snorlax

Správná francouzská kriminálka nepotřebuje potoky krve, aby udržela napětí. Byť Metamorfóza stínky byl teprve třetí film Pierra Granier-Deferreho, prokázal v něm svou zručnost. Později režíroval herce takových zvučných jmen jako Jean Gabin, Simone Signoretová, Jean-Luis Trintignat, Romy Schneiderová, Philippe Noiret, případně velkou herečku malých rolí Geneviéve Fontanelovou. Pro La Métamorphose des cloportes získal Lino Venturu. Později spolu natočili ještě La Cage (Klec). Metamorfóza stínky je napínavý krimi příběh, který bych rozhodně nenazvala komedií. I když závěrečný dějový zvrat bych při troše dobré vůle mohla považovat za vtipný. Váhala jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale za bezvadný režijní nápad srovnání úvodu a samotného závěru filmu, dávám 5. ()

mortak

Nikterak originální, ale správně cynická komedie. Spousta režisérských nápadů (montáž z vězení), proměna parťáků pobaví (hlavně ta Aznavourova), no a konec je typicky francouzský. ()