Asura (festivalový název)

アシュラ

Animovaný / Horor / Historický

Japonsko, 2012, 76 min

Kei'iči Sató

Zrozen v ohni a vychován jako zvíře, to je Asura. Divoký poločlověk, kterého zradila matka, svět i všichni kolem něj. Nikomu nevěří. Živí se mršinami i lidskou krví. Nosí v sobě vztek i stesk za všechnu nespravedlnost světa. Chtěl být také člověkem, ale už od narození byl předurčen k zatracení. V době hladomoru přežil jen díky zvířecí zuřivosti a kanibalismu. Jednou však potká ženu, která se ho nezalekne a dokáže ho mít ráda i takového, jakým je. Stane se jeho matkou, učitelkou i kamarádkou. Probudím v něm alespoň na chvíli člověka a snaží se ho polidštit. Jenže hladomor povahy lidí láme jako sirky a nic hezkého netrvá věčně. Asuro se také několikrát setkává s mnichem, který se mu pomocí mouder snaží vysvětlit, že nesmí zahořknout a potlačit tím svou lepší stránku. Výjimečně hluboká a velmi smutná podívaná, která mi zamotala hlavu. Konec jsem si pouštěl 4x. Výtvarná stránka mě ze začátku zaskočila, ale rychle jsem si zvykl a musím uznat, že to bylo moc pěkné koukání. Příběh je silný a s velkým poselstvím o lidstvu, o člověku. Nejde tu o krvelačné boje, velikášská gesta ani spasení světa. Je to příběh o vyrovnání se s životem a se vým JÁ. Všechno přebolí a člověk se dokáže zvednout a jít zase dál. Čas mu pomáhá zapomenout a po určitém časovém úseku dovolí zase uvěřit v lepší život a svět. Je to stále dokola - zakopnout a zvednout, zakopnout a zvednout. "Zatíženi zločinem. I přesto se snaží žít tak, jak jim to život dovolí. Proto, je svět nádherný."(16.9.2013)

Na to, jak moc je to Art, je to až podezřele normální anime. Tím nemyslím nic negativního, jako že by to zapadlo mezi ostatní nebo tak. Prostě jako anime to má dobrej příběh a akci a jako Art to vede otevřeného člověka k různým myšlenkám, ke kterým by asi jen tak v životě nesklouzl. Sice jsem se celou dobu nijak skvěle nebavil, ale klidně můžu říct, že mě to obohatilo. Za dlouhou dobu to je snad jediný film, o kterém to můžu říct.(12.6.2013)

Z tohoto filmu budu mít ještě dlouho depky. Barevně úsporná grafika dává filmu náramně ponurý nádech, který táhne už tak smutný příběh do ještě větší beznaděje. Výborný je samotný začátek – ten má úchvatný hororový potenciál, který diváka skvěle navnadí. Jenomže postupem času se film z hlediska příběhu nějak rozdrolí a zůstane jen základní dějová kostra, která ale není dost silná na to, aby snímek sama unesla. Tohle je princip u japonských filmů poměrně běžný, ale u anime mě to docela zaskočilo. Nicméně tady nejde ani tak o příběh, jako o vizuál a duchovno ve filmu prezentované. Každopádně se jedná o zajímavé dílko s velmi pochmurným vyzněním, které se báječně hodí na hodně sychravé odpoledne...(26.5.2013)

Tento animovaný snímek sice zapadá do hororového žánru jen velmi okrajově, ale přesto na mě udělal dojem. Nebylo to ani tak animací (ta byla dost průměrná), ale především svou dramatickou zápletkou a emocemi nabytým scénářem. Ten se jim skutečně povedl. Místy až depresivní děj nenechá chladnými spoustu diváků a milovníci japonského anime by si jej určitě neměli nechat ujít. Vřele doporučuji. Odnáším si slušný zážitek, který po zásluze odměním nadprůměrným hodnocením.70%(18.6.2013)

Nezvykle temná a brutální podívaná, odehrávající se ve světě, kde kruté sucho působí nejen hladomor, ale i úpadek morálky a všeho lidského... A v tom světě se narodí chlapec, malý, rozkošný chlapec, který sebou moc rád vláčí obrovskou sekyru... Na poměrně malém prostoru hodiny a čtvrt se rozehrává neskutečně podmanivý a atmosferický příběh o síle lidskosti a souboji toho lidského se zvířecím. A krom těhle artovin (které ovšem docela fungují) je tu spousta krve, krve, krve. Hrozně zajímavá je animace, sice je počítačová, na což obvykle dštím oheň a síru a píšu o ní nactiutrhačné anonymní dopisy do bulvárních plátků, ale tady vypadá prostě skvěle, dost možná i pro to, že se tvůrcovia vykašlali na 3D modelování a jedou si krásně ve vodách 2D a temných barviček. Do titulkového songu jsem se platonicky zamiloval "Namu Amida Butsu" (13.8.2014)