Asura (festivalový název)

Ashura

アシュラ

Animovaný / Horor / Historický

Japonsko, 2012, 76 min

Mnoho lidí zde žehrá na nepříjenou animaci. Mi chvilku trvalo, než jsem si na ni zvykl, ale naopak bych řekl, že jde o perfektní pokus, jak připodobnit současný animovaný film době, do které byl zasazený. Místy jsem měl totiž pocit, že se dívám na středověké obrázky, než na moderní film, při kterém sledujete osudy "vlčího" dítěte. Zaponeňte ale na nějak veselý příběh, ponurou atmosféru ještě k tomu nádherně dokresluje utrpení poddaných, způsobený nedostatkem jídla. Vlastně právě chybějící jídlo, je ústředním motivem, který se táhne celým filmem.(22.7.2013)

Tak určitě hodně zajímavé téma, docela děsivý příběh, ale vše dohnané až do absurdních extrémů. Jistě, máme být šokováni, zamýšlet se nad tím, kdy přestává člověk být člověkem a stává se zvěří a stejně tak dumat nad tím, jak se lidé dokáží vlastně nakonec všemu přizpůsobit a přežít. Do toho dostáváme dívku, která má své zásady a těch se drží za což bychom jí možná měli fandit, nebo spíš litovat, kdoví... Hloubku to má, ale to provedení je až moc okaté, přehnané hrané na maximální efekt což ubírá na jisté věrohodnosti a těch poselství a pohledů je do té hodiny a čtvrt nacpáno tolik, že to člověk jen těžce pobírá. Výsledkem je u mě nakonec mírné zmatení, spousta myšlenek ohledně děje a chování postav a dojem kdy vlastně nevím, jestli se mi to co jsem viděl a to co mi to ukázalo líbí. Animace se mi moc nelíbila, hudba byla ale docela dobře zvolená. Zajímavé, přehnané a zvláštní... 7/10(13.2.2016)

Bolo by to takmer dokonalé nebyť mne osobne nesympatického štýlu animácie. Samozrejme pochmúrne farby sa k deju perfektne hodili ale postavy sa mi nepáčili a nesympatizovala som s nimi. Ale animácia nie je všetko a tu ma hlavne zaujal dej. No a ten bol super. A síce to nebolo pre mňa dokonalé dávam 5* ale také tie slabšie. Kľudne tam mohlo byť tých krvavých scén viac a myslím, že stačila i kratšia stopáž. Ale tak to sú také drobnôstky.(16.6.2013)

Je člověk zvíře, které nutně potřebuje výchovu? Na jedné misce vah apokalyptické výjevy podpořené zajímavou animací, na druhé strojená deprese, přehnaná teatrálnost a čitelnost směřování. Když budu chtít vidět film o uvřískaném děcku se zanedbanou zubní péčí, co ještě ke všemu všem okolo pije krev, pustím si raději Sám doma s Culkinem..(15.9.2014)

Zrozen v ohni a vychován jako zvíře, to je Asura. Divoký poločlověk, kterého zradila matka, svět i všichni kolem něj. Nikomu nevěří. Živí se mršinami i lidskou krví. Nosí v sobě vztek i stesk za všechnu nespravedlnost světa. Chtěl být také člověkem, ale už od narození byl předurčen k zatracení. V době hladomoru přežil jen díky zvířecí zuřivosti a kanibalismu. Jednou však potká ženu, která se ho nezalekne a dokáže ho mít ráda i takového, jakým je. Stane se jeho matkou, učitelkou i kamarádkou. Probudím v něm alespoň na chvíli člověka a snaží se ho polidštit. Jenže hladomor povahy lidí láme jako sirky a nic hezkého netrvá věčně. Asuro se také několikrát setkává s mnichem, který se mu pomocí mouder snaží vysvětlit, že nesmí zahořknout a potlačit tím svou lepší stránku. Výjimečně hluboká a velmi smutná podívaná, která mi zamotala hlavu. Konec jsem si pouštěl 4x. Výtvarná stránka mě ze začátku zaskočila, ale rychle jsem si zvykl a musím uznat, že to bylo moc pěkné koukání. Příběh je silný a s velkým poselstvím o lidstvu, o člověku. Nejde tu o krvelačné boje, velikášská gesta ani spasení světa. Je to příběh o vyrovnání se s životem a se vým JÁ. Všechno přebolí a člověk se dokáže zvednout a jít zase dál. Čas mu pomáhá zapomenout a po určitém časovém úseku dovolí zase uvěřit v lepší život a svět. Je to stále dokola - zakopnout a zvednout, zakopnout a zvednout. "Zatíženi zločinem. I přesto se snaží žít tak, jak jim to život dovolí. Proto, je svět nádherný."(16.9.2013)