Cesta

(festivalový název)
  • Nizozemsko

The Rover

Krimi / Drama

Austrálie / USA, 2014, 103 min (Alternativní: 99 min)

David Michôd

Scénografie:

Josephine Ford

Kostýmy:

Cappi Ireland

Tak tohle bylo dloooooooooooooooooooouhý jako australská okreska.... Já mám pro australácký věci slabost a jsem tak ochoten i lecos odpustit, tady jsem ale cítil velkou potřebu rejži dávat důraz na cokoliv i když to ani nebylo nutné. Příběh sám je vlastně strašně jednoduchý. Hlavnímu hrdinovi se cosi stane a tlupa zdrhající z loupeže mu ukradne jeho auto. Ten jej z nějakého důvodu nechce tlupě obětovat a tak se vydá po stopě za ní. Cestou se shodou náhod potká s potřeleným maníkem, ze kterého se nakonec vyklube jeden ze členů gangu. Toho navíc jeho bratr nechal postřeleného ležet na silnici a odjel... Postřelený ví kam tlupa i zrádný bratr směřuje ( ta se přesouvá ukradeným autem ) a tak chtě nechtě hlavní hero tohohle postřeleného potřebuje aby se dostal k tlupě a ke svému autu... Postřelný je R. Patizón a ačkoliv ho nemusím, tady hrál velmi dobře lehce přiblblého jedince. Stačilo ho ostříhat a zabrousit mu duté špičáky a hned se na něj lépe koukalo :-). Pohledy na nekonečné australské obzory byly nádherné i hudba se povedla...Jenže - ačkoliv jsem pohnutky hlavního hrdiny chápal, udělat kolem toho tak komplikovanou zápletku mi přišlo trochu moc a hůře se pak příběhu věří... Druhá The Road se zase nekonala... Tři náboje do devítky. * * *(21.10.2014)

Utahaný postapokalyptický road trip po australském vnitrozemí za ukradeným autem. Pearce hraje extrémně necharismatického a apatického mumlala, Pattinson zase mentálně retardovaného idiota, takže jestli je děj v podstatě o ničem, konverzační stránka filmu taky. Pokud nudí děj a tvůrci to nejsou schopni kompenzovat zajímavými dialogy, tak sorry, je to o ničem. Bohužel za nic nestála ani samotná pointa filmu, kterou se divák doví až v úplně poslední scéně filmu a vnitrozemí Austrálie stojí za hovno i dnes, takže fanda postapokalyptických filmů mého ražení si nemohl chrochtat blahem ani v této rovině. Pokud bych nedojížděl na vlně nadšení z Temného případu, mé pochopení pro tempo a styl vyprávění by u tohoto filmu bylo o dost menší a zjevně by se i odrazilo na celkovém hodnocení. 55%(3.9.2014)

Spoilery. Mně to ani nepřijde tak hloupý. Vždycky se mi líbila myšlenka, že i v násilným a nesentimentálním světě bude místo pro sentiment. A taky se mi líbí myšlenka, že kolaps vůbec nemusí bejt socio-politickej, protože o něm není ve filmu ani slovo. Jedinnej kolaps, kterej film přizná, je kolaps hlavního hrdiny, deset let zpátky. Jestli je to náhoda nebo účel, ať rozhodnou diskuze v hospodě. Jinde se o tom mluvit nebude.(16.9.2014)

"Rover" je určitě zajímavý snímek, i když hodně záleží na tom, jestli vám sedí ty pomalé, hloubavé filmy, kdy máte pocit, že každá vteřina má ve skutečnosti tři vteřiny. Vleče se to, ale ten příběh, který je zde vyprávěný, není sám o sobě úplně špatný. Jen neohromí. Robertovi Pattinsonovi fandím a tady dokazuje, že vystoupil ze své škatulky a je schopným hercem. Guy Pearce to dokázal dávno, jen podobné typy hraje příliš často.(18.9.2014)

Pořádně špinavý komorní snímek s povedenými dialogy, byť toho hlavní postava, chladnokrevný Eric (skvělý Guy Pearce), jenž se rozhodne stíhat zloděje svého auta, moc nenamluví. Po většinu stopáže mu zdatně sekunduje tak trochu bláznivý ňouma Rey (Robert Pattinson), bratr jednoho ze zlodějů. Děj se odehrává v Austrálii "10 let po kolapsu", film tedy řadíme k antiutopistickým snímkům, pojednávajícím o nelichotivé, často krvavé dystopické budoucnosti lidstva. V tomto případě je však zjevně akcentována paralela se světem současným, v čemž lze vidět nadstavbu k již tak skvěle natočenému a napínavému postapokalyptickému thrilleru. Hudba, velmi pomalé tempo a mnoho prachu australské pouště na pokřivených charakterech postav, v jejichž duších zbyla jen apatie, bezcitnost a prosazení svých cílů, k nimž dopomáhají zbraně. Silnější pes mrdá. Zbyl nezájem o druhého, nedůvěra k druhému, obava z druhého. Lidskost v plamenech. Záběr na smířlivý obličej nahého starce. Pointa!(10.9.2014)

• - Natáčelo se v australské poušti. (Ajjinka)

• - Postavy Henryho (Scoot McNairy) a Reye (Robert Pattinson) pochází z Texasu, takže mají obě texaský přízvuk. (Ajjinka)

• - Většina "vedlejších" herců byla najímána přímo v den natáčení z řad místních obyvatel. (Ajjinka)