Liv & Ingmar

Norsko / Velká Británie / Indie / Švédsko / Česko, 2012, 84 min

Dokumentárním snímkem Liv & Ingmar mladý indický režisér Dheeraj Akolkar vzdává poctu legendární kreativní dvojici dějin světového filmu - talentované a podmanivé herečce Liv Ullmann a filmovému géniovi Ingmaru Bergmanovi, kteří spolu zažili celou škálu emocí, přežili neobyčejné časy a zanechali nám věčná filmová díla jako důkaz jejich vášně k filmu i k sobě navzájem. Láskyplný a pravdivý obraz propletených životů dvou umělců se divákům postupně odkrývá prostřednictvím důvěrného rozhovoru režiséra s herečkou a koláží obrazových i zvukových sekvencí ze společných filmů Ullmann a Bergmana, záběrů z natáčení, fotografií, vybraných pasáží z knihy Ullmann a Bergmanových osobních listů, adresovaných své dvorní herečce. Tento citlivý dokument je upřímným pohledem do života nejen dvou výrazných umělců světa filmu, ale i dvou přátel a spřízněných duší. (Film Europe)

troufalka

Osobně dávám v dokumentu předost faktů z vícero zdojů. Nicméně osobní vzpomínky Liv Ulmann jsou doplněním do mozaiky ze života dvou lidí, jejichž životy se zvláštním způsobem spojili. ()

Murrro

Veľká škoda. Komukoľvek, kto čítal Ullmannovej Premenu a Bergmanovu Laternu magiku, neprinesie film prakticky žiadnu novú informáciu, len citácie z nich, prekladané otravnými zábermi na čokoľvek radoby lyrizujúce (steblá, oblaky, more... steblá...) a neuveriteľne doslovnými ilustrákmi z Ingmarových filmov. Približne rovnako, ako je režisér obdivovateľom ich spoločnej tvorby, je príšerným filmárom, ktorý z nej nič nedokázal vyťažiť. Všetko, čo od Persony po Sarabandu povkladali obidve legendy na filmové pásy, Dheeraj Akolkar bez citu nafarbil na ružovo a bez hanby pustil do sveta s označením "pocta". Nie, ďakujem, Ingmara aj Liv mám rád. ()

Lanark

Pohříchu jsem od Ingmara viděl všehovšudy jeden film. Polehčující okolností mi budiž fakt, že ten film považuji za jeden z nejlepších, co jsem kdy viděl. Nemusíte být však fanoušek ani Ingmara ani Liv, aby se vás tento dokument dotknul. Hlavními postavami tu toitiž nejsou filmový velikán, na kterého se pějí ódy a herečka, která byla, dle jeho vlastních slov, jeho "stradivárkami". Hlavními postavami jsou tu totiž dvě lidské bytosti se vším všudy co k tomu patří. A dalo by se říct, že třetí hlavní postavou je tu láska. Tak neuvěřitelně silná, že celý romantický žánr se tváří v tvář tomuto příběhu může jít zahrabat. Ano, člověk má tendence zapomínat to špatné a odpouštět. Právě ale možná to je na lidech to nejobdivuhodnější. A čím dál tím více mám pocit, že tak se poznají výjimečné a silné osobnosti. A to jakým způsobem se to Dheeraj podařilo vystihnout a zachytit na kameru je prostě...nemám slov. Hodně silné 4*, ta pátá unikla jen o vlásek díky velmi pomalému a trochu kýčovitému začátku. ()

plechulka

Narozdíl od uživatele Murro jsem si obrazovou esej o vztahu těchto dvou neobyčejných lidí užila, přestože jsem také většinu faktů znala odjinud... Život ve dvou je málokdy jednoduchý, natož máte-li vedle sebe tak složitého člověka, jakým Bergman určitě byl a dokázat vyjít a nadále pracovat s člověkem, který Vám ublížil a kterému jste neméně určitě ublížili i Vy je obdivuhodné.... Obrat "byla jsi mými stradivárkami" je nádherné vyznání... ()

Almásy

aj by človek povedal že to je fanúšikovská záležitosť, ale nie. ten príbeh ktorý majú Ullmanová s Bergmanom je tak silný a hlboko inšpirujúci, že by to mal vidieť skutočne každý. a záver ma totálne odrovnal, tlieskam vidno že režisér je veľký obdivovateľ. poctivo urobené, s citom, bez štipky sentimentu natočené, proste fakt skvelé. ()