The Incredible Shrinking Man

Sci-Fi / Thriller / Drama / Horor

USA, 1957, 81 min

Skutočná lahôdka nielen pre milovníkov žánru. Trikovo úžasné, obrovsky nápadité a prekvapivo naliehavé dobrodružstvo koketujúce s filozofickým presahom patrí do zlatého fondu kinematografie a aj dnes dokáže zapôsobiť. Zabudnite na filmy ako Miláčik, zmenšil som deti, Ant-Mana a ďalšie populárne hity inšpirované touto peckou. Neuveriteľne sa zmenšujúci muž je iba jeden a bola by škoda ho kvôli jeho veku prehliadnuť.(7.12.2017)

Příběh muže, který se začal jednoho dne zmenšovat a nikdo mu nedokázal pomoci. V důsledku toho se mu hroutí manželství, dům je obležen senzacechtivými novináři... Rýsuje se psychologické drama o vyrovnávání se s novou situací a nalezení odvahy žít dál. Poměrně brzy ale přijde obrat a náš muž čelí nové výzvě - jako sotva několikacentimetrový sám přežít v obrovském domě plném nástrah. Je třeba získat potravu z vysokého stolu, porazit pavouka... Technicky je vše zvládnuto dobře, scéna s kočkou je velmi sugestivní, ale tenhle simulátor přežití už je zkrátka pouze příjemná dobrodružná podívaná. I když povedený konec rozhodně potěší. Slabé ****.(12.5.2007)

Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenší na celém světě. Ne, básník se nechce stát trpaslíkem. Ani Robert Scott Carey se nechtěl stát trpaslíkem. Nejhorší však bylo, že se to tu nezastavilo... Tak on to je skutečně film! Nejen výborné sci-fi, kdy nechápu, jak se tomuto filmu mohla vyhnout minimálně nominace na Oscara za speciální efekty. Dost zajímavý příběh s filosofickým koncem o tom, že teorie relativity a kvantová mechanika zase k sobě nemusí mít tak daleko.(15.7.2005)

"Boh nepozná žiadnu nulu" by mohlo byť celkom potešujúce zistenie pre niektoré bytosti s nízkym intelektom ...)) Lenže, tu, v tomto filme o tom nebola reč. Veľká pravda je v tom, že až v nešťastí si človek začne uvedomovať potreby iných, len choroba donúti mnohých zamyslieť sa nad sebou a nad zmyslom svojho života. Toto čakať v sci-fičku z 50-tych rokov z produkcie Hollywoodu by bolo bláhovým snom. Tento film nás však utvrdí v tom, že to tak nie ....(7.10.2008)

Jedno z nejlepších sci-fi, jaké jsem kdy viděl! Arnold byl skutečně mistrem ve svém oboru a uměl i s tuctovým a triviálním námětem natočit velmi inteligentní a nepředvídatelný snímek. Líbila se mi už jeho starší Tarantula, ale Incredible Shrinking Man je po filmařské stránce úplně někde jinde. Napínavé a svižné dobrodružství, jaké už se dnes vůbec netočí, s poměrně přelomovými a vydařenými efekty a druhou půlkou jako stvořenou pro nadšené žánrové příznivce. Scéna s kočkou i dnes bere dech, ovšem zdaleka ne tak jako závěrečný střet s "obřím" pavoukem, který jsem prožíval snad ještě intenzivněji než památný Frodův souboj s Odulou (ono také bylo znát, že zde byl pavouk skutečný). Nedoporučuji arachnofobikům, ostatní však neváhejte, a tenhle neprávem zapomenutý skvost si pusťte. 95%(2.2.2013)

• - Studio Universal mělo původně naplánované pokračování, ve kterém by se zmenšila také Louise Carey. K natáčení však nikdy nedošlo. (HellFire)

• - Film byl natočen na motivy románu Richarda Mathesona „The Shrinking Man“. (Hans.)

• - Když Lousie mluví po telefonu s operátorem ohledně nového čísla, zní v rádiu úvodní znělka filmu Psané ve větru (1956), který byl natočen studiem Universal rok před Incredible Shrinking Man a hlavní roli v něm také hraje Grant Williams. (HellFire)