The Incredible Shrinking Man

Sci-Fi / Thriller / Drama / Horor

USA, 1957, 81 min

The Incredible Shrinking Man dává ukázkově na prdel všem zeleným plátnům současného filmu a díky době svého vzniku podnítí diváka k zamyšlení a neskonalému obdivu nad tím, jak vlastně všechny ty úžasné triky prováděli. Vizuální stránka je obdivuhodná, ale to, jak všechno působí tak realisticky, je neuvěřitelné. Při sledování jsem žasla nad propracovaností jednotlivých scén a tím, jak dokážou být napínavé, ani jsem nedutala a čekala, jaký bude další krok "malého muže", a jak vše nakonec dopadne. Finální střet s pavoukem je vrcholem filmu a já tak zhruba odhadovala, jak velký asi musí být, podle pasáže, kdy se sápe na krabičku od sirek a říkala si, co za obrovskou potvoru to tam ve sklepě mají:) Samotný závěr filmu je mistrovský. Sci-fi filmy z 50-tých let většinou končí happy endem a proto byl tento konec velmi překvapivý a zároveň tak mimořádný a silný, že mě z něj až mrazilo a měla jsem trochu i slzy v očích. The Incredible Shrinking Man patří právem mezi kulty, nejen svým trikovým zpracováním, ale i poselstvím. "l nadále jsem se zmenšoval, stával jsem se... čím? Nekonečně malým? Čím jsem byl? Ještě pořád lidskou bytostí? Nebo člověkem budoucnosti?"(16.1.2016)

Jedno z nejlepších sci-fi, jaké jsem kdy viděl! Arnold byl skutečně mistrem ve svém oboru a uměl i s tuctovým a triviálním námětem natočit velmi inteligentní a nepředvídatelný snímek. Líbila se mi už jeho starší Tarantula, ale Incredible Shrinking Man je po filmařské stránce úplně někde jinde. Napínavé a svižné dobrodružství, jaké už se dnes vůbec netočí, s poměrně přelomovými a vydařenými efekty a druhou půlkou jako stvořenou pro nadšené žánrové příznivce. Scéna s kočkou i dnes bere dech, ovšem zdaleka ne tak jako závěrečný střet s "obřím" pavoukem, který jsem prožíval snad ještě intenzivněji než památný Frodův souboj s Odulou (ono také bylo znát, že zde byl pavouk skutečný). Nedoporučuji arachnofobikům, ostatní však neváhejte, a tenhle neprávem zapomenutý skvost si pusťte. 95%(2.2.2013)

Sprvu drama človeka ťažko sa vyrovnávajúceho s postihnutím (uvedomenie si vlastnej zatrpklosti a despotického správania voči manželke, ale neschopnosť to riešiť), od polovice strhujúce akčné dobrodruštvo v útrobach nástrahami preplnenej pivnice a na koniec... No koniec je proste výborný. Tempo, stopáž, triky, herci všetko šlape ako hodinky a ja som pri skokoch cez krabice, či zápasoch s myšími pacsami ani nedýchal. Mal som vysoké očakávania a boli naplnené. 95%(14.6.2007)

Knihu amerického spisovateľa Richarda Matheson, podľa ktorej bol natočený tento film, som zatiaľ nemal možnosť čítať. No na jej filmovú adaptáciu ma upozornil jeden z uživateľov, ktorý má toho hodne napozerané, s tým že sa jedná o vynikajúci starý čiernobiely sci-fi snímok. Také ja mám velice rád. Tak som si teda titul "The Incredible Shrinking Man" zohnal a pustil. Musím skonštatovať, že to bol naozaj pútavý divácky zážitok. Príbeh zmenšujúceho sa Scotta Careyho ma zaujal nie len po dejovej stránke, ale i po technickej a trikovej. ****(20.10.2017)

Niekedy sa skrýva ozajstný poklad aj v bahne béčkovej sci-fi produkcie 50tych rokov. Nenechajte sa oklamať plagátom a synopsiou deja. TISM je husto filozofické, existencionálne dielo, jeden z vrcholov žánru sci-fi a bez problémov obstojí v týchto otázkach aj s dnešným, rovnako filozofickým Matrixom. Vlastne ho strčí do vrecka. Len tak mimochodom sú tu aj bezvadné triky a obrovské napätie pri jednotlivých bojových scénach hlavnej postavy s predátormi zvieracej riše. Záver dostáva svojim vyznením a položenými otázkami film ešte ďalej a nezadá si nič v riešených otázkach aj s omnoho opulentnejšou Vesmírnou odyseou. TOP 10.(10.6.2012)

• - Studio Universal mělo původně naplánované pokračování, ve kterém by se zmenšila také Louise Carey. K natáčení však nikdy nedošlo. (HellFire)

• - Scottovu kočku hrála Orangey, kterou můžete vidět také ve filmu Rhubarb (1951). (HellFire)

• - Efektu obřích kapek se docílilo tak, že se naplnil kondom a poté se upustil na zem. (HellFire)