The Incredible Shrinking Man

Ellis W. Carter

Albert Zugsmith

Kostýmy:

Jay A. Morley Jr.

Když Wolker publikoval Pokoru, tak neměl tušení, že za pouhých šestatřicet let mu přijde ze zámoří rázná odpověď na to jaké, že to tedy vlastně je býti menším a ještě menším. No, milý Jiříku, je to značně nemilé. Obzvláště máš-li nějakého toho domácího mazlíčka, sklep s tarantulí a velký hlad. Arnoldův snímek možná technicky zestárl (ovšem sakra málo), ale po stránce napětí a zábavy je i po těch pěti desetiletích stále na vrcholu sil. Být úvodních třicet minut ještě o něco lepších, tak je to pětihvězda jak vyšitá.(6.9.2008)

Jak tu již píší přede mnou, jeden z nej sci-fi filmů, co jsem kdy viděl, opravdu úžasné efekty na tu dobu, neskutečně táhnoucí do sklepního světa Scotta Careyho. Scottovy ženy mi bylo úplně líto, i ty emoce tu byly výborně vykresleny. Vlastní komentář hlavního hrdiny plný filozofických myšlenek a mouder se mi také moc líbil a stále žasnu a nemůžu příjít na to, jak takový film mohli v roce 57 natočit..nádhera. Vidět toto v době vzniku...možná by to byl pro mně nejlepší film vůbec.....akorát by mě moc zajímalo, co se s titulním hrdinou nakonec stalo. 90%(15.4.2008)

Většina toho byla řečena: geniální triky, zmenšený Indiana Jones, přitroublá filozofie, jádyjádydá, ale ten nejdůležitější přínos kinematografii bývá opomíjen: emotivní a přesné zobrazení toho, jak moc může trpět žena snažící se utěšit labilního manžela, jehož výška a příčetnost se snižuje v nepřímé úměře k velikosti manželčiných podpatků. Ta věrnost, odhodlání vydržet a podpořit milovaného člověka v boji s letitými komplexy.... Pane Arnolde, za všechny mé spolutrpitelky Vám upřímně děkuji.(2.4.2012)

Trochu nadržuji, protože v mých očích ten film není úplně na plný počet. Problém je v tom, že snad kromě pár nezáživnějších míst v začátku, jsem se všemi složkami filmu spokojen na 100%, takže v čem to vězí? Asi jen v mém chorém mozku. Incredible Shrinking Man je výjimečné dílo, které vděčný námět o zmenšujícím se člověku dokázalo, obzvláště v kontextu doby, zpracovat takovým způsobem, že z toho jde hlava kolem. Skoro by se mi chtělo říct "incredible".(20.11.2007)

OBROVSKÉ překvapení a jeden z NEJLEPŠÍCH sci-fi snímků, které jsem kdy viděl! (ze Zlaté sci-fi éry Hollywoodu 50.let teda zcela určitě). Příběh muže, který se začal záhadně zmenšovat, až při velikosti pár centimetrů musel bojovat o holý život ve svém bytě, který se pro malou postavičku stal nemilosrdnou džunglí. Režisér Jack Arnold využil všeho, co mu nabízely tehdejší možnosti trikové techniky a nutno říct, že triky v tomhle filmu jsou na svoji dobu prostě fenomenální. Nejenom, že si tvůrci rekvizit vyhráli se zhotovením všelijakým předmětů denní potřeby do nadlidské velikosti, aby tak iluze malé velikosti herce byla co nevěrohodnější, ale tu zvýraznili i prolínáním záběrů a všelijakými optickými triky. Výsledný dojem je bezchybný. Ale to by bylo pořád málo, kdyby tu nebyl zajímavý děj, prošpikovaný spostou nápadů. Počínaje geniální scénou, ve které několikacentrimetrového hlavního hrdinu napadna jeho vlastní kočka (opravdu nechápu, jak dokázali tu kočku přinutit, aby dělala ty věci, které filmaři požadovali...dneska by se to asi řešilo nějakou digitální potvorou na úkor působivosti...), přes takové vychytávky jako kradení sýra z pastičky na myši, šplhání po nábytku, zhotovování si zbraně ze špendlíku, zhotovování si ohně s - vzhledem k rozměrům hlavní postavy - asi třímetrovou sirkou atd. Výčet pamětihodných scén by byl ještě mnohem delší. Vrcholem filmu je pak velmi realisticky vypadající souboj s pavoukem, tady musím říct kam se hrabe Odula! :o) Posledním příjemným šokem byla pro mně absence klasického hepáče a na hollywoodské poměry velmi zvláštní a otevřený konec. Tady je hodnocení zcela jasné. Za pět*, jen to švihne!!!(6.10.2004)

• - Orson Welles se svým hlasem podílel na traileru k filmu. Toho času pracoval v Universal na filmu Dotek zla (1958). (HellFire)

• - Efektu obřích kapek se docílilo tak, že se naplnil kondom a poté se upustil na zem. (HellFire)

• - Studio Universal mělo původně naplánované pokračování, ve kterém by se zmenšila také Louise Carey. K natáčení však nikdy nedošlo. (HellFire)