The Incredible Shrinking Man

Ellis W. Carter

Albert Zugsmith

Kostýmy:

Jay A. Morley Jr.

Vskutku velmi drsný film, který mě silně zasáhl i v osobní rovině. Sám moc dobře vím, jaké to je, když je vaše žena vyšší než vy, navíc když vyška muže kolísá v závislosti na velikosti mizerného podpatku. Někdy se cítím tak titěrný, že mám chuť ji odehnat a na vše zapomenout. Ale, ale smiřuji se s tím, tělesná výška přece není vše a bez ohledu na ni, mohu dosáhnout až ke hvězdám. (A hlavně jsem vyšší než strougy, takže OK).(1.4.2012)

Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenší na celém světě. Ne, básník se nechce stát trpaslíkem. Ani Robert Scott Carey se nechtěl stát trpaslíkem. Nejhorší však bylo, že se to tu nezastavilo... Tak on to je skutečně film! Nejen výborné sci-fi, kdy nechápu, jak se tomuto filmu mohla vyhnout minimálně nominace na Oscara za speciální efekty. Dost zajímavý příběh s filosofickým koncem o tom, že teorie relativity a kvantová mechanika zase k sobě nemusí mít tak daleko.(15.7.2005)

Napínavý příběh a nejen na svoji dobu skvělé triky dělají z tohohle sci-fi nadčasový film. Tragický osud hlavního hrdiny podtrhává samota, do níž je nešťastnou náhodou vržen. Jestliže je zoufalý, protože se neustále zmenšuje, pak v opuštěnosti musí bojovat o holý život. Střet s pavoukem se stává čistokrevným hororem! Jen pro zajímavost - ve filmu byl použit nějaký druh sklípkana, což je pavouk zemní, který si nedělá tu krásnou pavučinu jako křižáci, ale chápu, že pro boj s člověkem je efektnější. Závěr mi připomněl konec snímku 2001 : vesmírná odysea. Jakoby smířlivé rozjímání o člověku, Zemi, přírodě a vesmíru bylo hlavním motivem filmu. Motivů je tady však mnohem více; kromě zobrazení touhy po přežití je zde i varování před atomovými zbraněmi - poměrně časté právě v padesátých letech. Výborné!(4.11.2017)

Síla Incredible Shrinking Man spočívá (krom toho, že za vás dříve počítačové triky neudělaly ani ň a museli jste si poradit šikovně bez nich) v otázce, jaké by to bylo? Představte si, že se zmenšujete a zmenšujete, až je pro vás domácí číča skutečným monstrem a malý pavouček je horší než sama Odula. Ve sklepení izolován od ostatních lidí, bez šance se dostat ven, se špendlíkem jako smrtící zbraní. No a aby toho nebylo dost, zmenšujete se dál a dál.... To God, there is no zero.(16.10.2007)

OBROVSKÉ překvapení a jeden z NEJLEPŠÍCH sci-fi snímků, které jsem kdy viděl! (ze Zlaté sci-fi éry Hollywoodu 50.let teda zcela určitě). Příběh muže, který se začal záhadně zmenšovat, až při velikosti pár centimetrů musel bojovat o holý život ve svém bytě, který se pro malou postavičku stal nemilosrdnou džunglí. Režisér Jack Arnold využil všeho, co mu nabízely tehdejší možnosti trikové techniky a nutno říct, že triky v tomhle filmu jsou na svoji dobu prostě fenomenální. Nejenom, že si tvůrci rekvizit vyhráli se zhotovením všelijakým předmětů denní potřeby do nadlidské velikosti, aby tak iluze malé velikosti herce byla co nevěrohodnější, ale tu zvýraznili i prolínáním záběrů a všelijakými optickými triky. Výsledný dojem je bezchybný. Ale to by bylo pořád málo, kdyby tu nebyl zajímavý děj, prošpikovaný spostou nápadů. Počínaje geniální scénou, ve které několikacentrimetrového hlavního hrdinu napadna jeho vlastní kočka (opravdu nechápu, jak dokázali tu kočku přinutit, aby dělala ty věci, které filmaři požadovali...dneska by se to asi řešilo nějakou digitální potvorou na úkor působivosti...), přes takové vychytávky jako kradení sýra z pastičky na myši, šplhání po nábytku, zhotovování si zbraně ze špendlíku, zhotovování si ohně s - vzhledem k rozměrům hlavní postavy - asi třímetrovou sirkou atd. Výčet pamětihodných scén by byl ještě mnohem delší. Vrcholem filmu je pak velmi realisticky vypadající souboj s pavoukem, tady musím říct kam se hrabe Odula! :o) Posledním příjemným šokem byla pro mně absence klasického hepáče a na hollywoodské poměry velmi zvláštní a otevřený konec. Tady je hodnocení zcela jasné. Za pět*, jen to švihne!!!(6.10.2004)

• - Efektu obřích kapek se docílilo tak, že se naplnil kondom a poté se upustil na zem. (HellFire)

• - Film byl natočen na motivy románu Richarda Mathesona „The Shrinking Man“. (Hans.)

• - Scottovu kočku hrála Orangey, kterou můžete vidět také ve filmu Rhubarb (1951). (HellFire)