The Incredible Shrinking Man

Sci-Fi / Thriller / Drama / Horor

USA, 1957, 81 min

The Incredible Shrinking Man dává ukázkově na prdel všem zeleným plátnům současného filmu a díky době svého vzniku podnítí diváka k zamyšlení a neskonalému obdivu nad tím, jak vlastně všechny ty úžasné triky prováděli. Vizuální stránka je obdivuhodná, ale to, jak všechno působí tak realisticky, je neuvěřitelné. Při sledování jsem žasla nad propracovaností jednotlivých scén a tím, jak dokážou být napínavé, ani jsem nedutala a čekala, jaký bude další krok "malého muže", a jak vše nakonec dopadne. Finální střet s pavoukem je vrcholem filmu a já tak zhruba odhadovala, jak velký asi musí být, podle pasáže, kdy se sápe na krabičku od sirek a říkala si, co za obrovskou potvoru to tam ve sklepě mají:) Samotný závěr filmu je mistrovský. Sci-fi filmy z 50-tých let většinou končí happy endem a proto byl tento konec velmi překvapivý a zároveň tak mimořádný a silný, že mě z něj až mrazilo a měla jsem trochu i slzy v očích. The Incredible Shrinking Man patří právem mezi kulty, nejen svým trikovým zpracováním, ale i poselstvím. "l nadále jsem se zmenšoval, stával jsem se... čím? Nekonečně malým? Čím jsem byl? Ještě pořád lidskou bytostí? Nebo člověkem budoucnosti?"(16.1.2016)

Na svou dobu rozhodně působivé, dnes spíše pro fanoušky žánru. Kvalita je tu nepochybně vysoká, nejen díky vynikajícím trikům (srovnání s o tři roky staršími Them! působí směšně), ale také na svou dobu příjemně přímočarý a zbytečnou naivitu postrádající scénář. Scott Carey je překvapivě prohlouben do vlastní psychologie změny velikosti a nepůsobí vůbec ploše. Na druhou stranu je pravda, že mít vlastní scifi předlohu v novele je vždycky poměrně užitečné pro film i postavy v něm. Až za chvíli lidé nebudou vědět, že nějaké optické triky existovaly a budou žít jen svými jedničkami a nulami, Incredible Shrinking Man by jim mohl posloužit jako skvělá ukázka, že staré dobré triky mají své kouzlo a mohou být skoro bezchybné.(6.2.2011)

Trochu nadržuji, protože v mých očích ten film není úplně na plný počet. Problém je v tom, že snad kromě pár nezáživnějších míst v začátku, jsem se všemi složkami filmu spokojen na 100%, takže v čem to vězí? Asi jen v mém chorém mozku. Incredible Shrinking Man je výjimečné dílo, které vděčný námět o zmenšujícím se člověku dokázalo, obzvláště v kontextu doby, zpracovat takovým způsobem, že z toho jde hlava kolem. Skoro by se mi chtělo říct "incredible".(20.11.2007)

Vyborna sci-fi z padesatych let, ktera na rozdil od vetsiny tehdejsich filmu nevzbuzuje shovivavy usmev. Ve sve dobe (a catecne i dnes) trikove uzasna podivana, nektere sceny jsou nezapomenutelne. Predevsim utek pred kockou a souboj s asi nejstrasidelnejsim filmovym pavoukem stoji zato. Navic film nestoji pouze na tricich a nabizi i kvalitni, nestandardne uzavreny, pribeh od Richarda Mathesona.(27.10.2004)

Jedno z nejlepších sci-fi, jaké jsem kdy viděl! Arnold byl skutečně mistrem ve svém oboru a uměl i s tuctovým a triviálním námětem natočit velmi inteligentní a nepředvídatelný snímek. Líbila se mi už jeho starší Tarantula, ale Incredible Shrinking Man je po filmařské stránce úplně někde jinde. Napínavé a svižné dobrodružství, jaké už se dnes vůbec netočí, s poměrně přelomovými a vydařenými efekty a druhou půlkou jako stvořenou pro nadšené žánrové příznivce. Scéna s kočkou i dnes bere dech, ovšem zdaleka ne tak jako závěrečný střet s "obřím" pavoukem, který jsem prožíval snad ještě intenzivněji než památný Frodův souboj s Odulou (ono také bylo znát, že zde byl pavouk skutečný). Nedoporučuji arachnofobikům, ostatní však neváhejte, a tenhle neprávem zapomenutý skvost si pusťte. 95%(2.2.2013)

• - Orson Welles se svým hlasem podílel na traileru k filmu. Toho času pracoval v Universal na filmu Dotek zla (1958). (HellFire)

• - Když Lousie mluví po telefonu s operátorem ohledně nového čísla, zní v rádiu úvodní znělka filmu Psané ve větru (1956), který byl natočen studiem Universal rok před Incredible Shrinking Man a hlavní roli v něm také hraje Grant Williams. (HellFire)

• - Film byl natočen na motivy románu Richarda Mathesona „The Shrinking Man“. (Hans.)