Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (119)

POMO 

všechny recenze uživatele

Žiadna samoúčelná triková atrakcia, ktoré sa v paťdesiatych rokoch liahli pásovo. The Incredible Shrinking Man je nesmierne nápadité a napínavé dobrodružstvo s ukážkovo nepredvídateľným scenárom a existenciálnym myšlienkovým presahom. Je to pútavá dráma o človeku, ktorému sa odrazu od základu zmení život a musí sa vyrovnať s neodvratným pádom do úplnej izolácie, bojovať o potravu, o holé prežitie. Jeden z pilierov sci-fi žánru, ktorému sa dnes málo čo vyrovná. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Na svou dobu rozhodně působivé, dnes spíše pro fanoušky žánru. Kvalita je tu nepochybně vysoká, nejen díky vynikajícím trikům (srovnání s o tři roky staršími Them! působí směšně), ale také na svou dobu příjemně přímočarý a zbytečnou naivitu postrádající scénář. Scott Carey je překvapivě prohlouben do vlastní psychologie změny velikosti a nepůsobí vůbec ploše. Na druhou stranu je pravda, že mít vlastní scifi předlohu v novele je vždycky poměrně užitečné pro film i postavy v něm. Až za chvíli lidé nebudou vědět, že nějaké optické triky existovaly a budou žít jen svými jedničkami a nulami, Incredible Shrinking Man by jim mohl posloužit jako skvělá ukázka, že staré dobré triky mají své kouzlo a mohou být skoro bezchybné. ()

Reklama

Lima 

všechny recenze uživatele

OBROVSKÉ překvapení a jeden z NEJLEPŠÍCH sci-fi snímků, které jsem kdy viděl! (ze Zlaté sci-fi éry Hollywoodu 50.let teda zcela určitě). Příběh muže, který se začal záhadně zmenšovat, až při velikosti pár centimetrů musel bojovat o holý život ve svém bytě, který se pro malou postavičku stal nemilosrdnou džunglí. Režisér Jack Arnold využil všeho, co mu nabízely tehdejší možnosti trikové techniky a nutno říct, že triky v tomhle filmu jsou na svoji dobu prostě fenomenální. Nejenom, že si tvůrci rekvizit vyhráli se zhotovením všelijakým předmětů denní potřeby do nadlidské velikosti, aby tak iluze malé velikosti herce byla co nevěrohodnější, ale tu zvýraznili i prolínáním záběrů a všelijakými optickými triky. Výsledný dojem je bezchybný. Ale to by bylo pořád málo, kdyby tu nebyl zajímavý děj, prošpikovaný spostou nápadů. Počínaje geniální scénou, ve které několikacentrimetrového hlavního hrdinu napadna jeho vlastní kočka (opravdu nechápu, jak dokázali tu kočku přinutit, aby dělala ty věci, které filmaři požadovali...dneska by se to asi řešilo nějakou digitální potvorou na úkor působivosti...), přes takové vychytávky jako kradení sýra z pastičky na myši, šplhání po nábytku, zhotovování si zbraně ze špendlíku, zhotovování si ohně s - vzhledem k rozměrům hlavní postavy - asi třímetrovou sirkou atd. Výčet pamětihodných scén by byl ještě mnohem delší. Vrcholem filmu je pak velmi realisticky vypadající souboj s pavoukem, tady musím říct kam se hrabe Odula! :o) Posledním příjemným šokem byla pro mně absence klasického hepáče a na hollywoodské poměry velmi zvláštní a otevřený konec. Tady je hodnocení zcela jasné. Za pět*, jen to švihne!!! ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Je to tragédie, když se muž začne náhle a nepochopitelně zmenšovat (a co teprv pro jeho manželku), začnou mu být velké košile, padají mu kalhoty, pak sotva zvedne telefonní sluchátko a když se chce podívat z okna, musí stát na špičkách. Z domečku pro panenky s miniaturním nábytečkem, do kterého "doroste", musí utéct před vlastním kocourkem mourkem do sklepa, kde na něj pro změnu vystartuje tarantule. Skutečně obdivuhodné, jak jeho zmenšení napřed opticky podpořil velký nábytek, sklon kamery, nakonec i triky, jak důmyslné byly nápady s pastičkou na myši, špendlíky a nití. A ani tady ze zmenšujícího se človíčka nespadly miniaturní trenýrečky :-)). ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Když Wolker publikoval Pokoru, tak neměl tušení, že za pouhých šestatřicet let mu přijde ze zámoří rázná odpověď na to jaké, že to tedy vlastně je býti menším a ještě menším. No, milý Jiříku, je to značně nemilé. Obzvláště máš-li nějakého toho domácího mazlíčka, sklep s tarantulí a velký hlad. Arnoldův snímek možná technicky zestárl (ovšem sakra málo), ale po stránce napětí a zábavy je i po těch pěti desetiletích stále na vrcholu sil. Být úvodních třicet minut ještě o něco lepších, tak je to pětihvězda jak vyšitá. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (9)

  • Scottovu kočku hrála Orangey, kterou můžete vidět také ve filmu Rhubarb (1951). (HellFire)
  • Film byl natočen na motivy románu Richarda Mathesona „The Shrinking Man“. (Hans.)

Reklama

Reklama