Horsehead

Horsehead

Fever

Fantasy / Horor

Francie, 2014, 89 min

Dievča už od mladosti prenasledujú desivé nočné mory, s ktorými sa bude musieť popasovať aj po smrti svojej babičky, kedy ochorie v ich starom dome. Tu sa rozhodne hlbšie preniknúť do svojich snov, čo sa však pre ňu môže stať nebezpečným aj v reálnom živote. Starý dobrý hororový „nightmare“ námet, ktorý dokázala k dokonalosti priviesť už v 80. rokoch "A Nightmare on Elm Street" je tu zahalený do trochu bizarnejšieho / surreálnejšieho spracovania, ktoré napriek určitej zmätenosti stojí za pozornosť. Občasné miešanie snov a reality tu nemá zmysel kritizovať, keďže práve sekvencie nočných môr sú najpôsobivejšie a po čase sa mi pri horore stalo, že som to pauzol, rozsvietil si a išiel sa do vedľajšej izby pozrieť, či ten tieň je naozaj iba tieň. Takže na nočnú projekciu je to priam stvorené; atmosférických momentov je kopa, vizuálne je to štýlové, pohlcujúce a človek si pri tom spomenie na viacero kvalitných hororov; od starších Argentoviek až po novší "Livide". Na vyššie hodnotenie mi chýbal len silnejší celkový dojem, alebo aspoň účinnejší záver.(16.5.2015)

• maddy

Nie je to síce vyslovený Horseshit, ale aj tak iba taký hororový fantazmagorický blábol, ktorý strieda snové sekvencie s realitou a skôr než by to malo nejaký ucelený koncept sa jedná o surreálny bordel. Bordel technicky dobre natočený, vizuálne štýlový, ale vôbec sa mu nedarí na diváka preniesť tú hypnotickú atmosféru o ktorú sa po celý čas snaží. Samotný príbeh je síce jednoduchý ako facka, ale režisér sa výhradne ukája v samoúčelných fantazmagorických výjavoch, namiesto toho aby viedol príbeh alebo dovolil nahliadnuť na postavy. Diváka tak celá táto fantazmagória prestane veľmi rýchlo zaujímať, keďže sa tu nie je čoho chytiť – ani príbehu, ani postáv, ani podmanivej atmosféry. Celá mi to nakoniec prišlo ako taká hra na efekt, bez zmyslu. CELKOVO: 2* (4/10)(25.6.2015)

• JohnnyD

Horseshit. V súčasnosti nie je problém za lacný peniaz nakrútiť profesionálne vyzerajúci film - dokážu to aj amatéri na kolene. Taktiež nie je problémom cenzúra. Sex, násilie, či hocijaké zverstvá už pohnú len babičkami na Orave. Bežný divák je už voči tomu imúnny. Napriek tomu (či práve preto?) je žáner horor v posledných 15-20 rokoch tragickým príbehom tvorivej vyčerpanosti a klišé, čoho je Horsehead dokonalým príkladom. Je to klasický mix totálnej neschopnosti rozprávať príbeh a budovať postavy a odviazanej fantasmagorickej exhibície bez hraníc. Hranice snových scén majú byť práve v príbehu a v postavách. Na efekt hrané snové pasáže sú len režisérskou masturbáciou, ktorou zakrýva neschopnosť vymaniť príbeh z nezmyselného kŕču a premeniť postavy z bábok na skutočné ľudské bytosti. A to je tá hrozná tragédia dnešného žánru horor. Naliňajkované ľakačky, samoúčelný vizuál a klišé tématika ešte dobrý horor nerobia.(22.5.2015)

• EvilPhoEniX

Kdepak, tohle ne. Film by klidně mohl být prequelem Lords of Salem, protože oba filmy mě téměř utrápily k smrti. Větší horor jsem zažívál já v posteli při sledování, kde jsem se převrácel ze strany na stranu, bouchal hlavou do stěny, okusoval si nehty a v hlavě honil myšlenku, proč ten film kurva ještě neskončil. Neuvěřitelná NUDA, která je ke všemu tak hypnoticky a nezajímavě natočená, že nebudete vědět a znát ani podstatu filmu. Francie upadá rok od roku a časy jako Inside a Haute Tension nejspíš vymizely. Jediné, co zde stálo za zmínku byl závěr, kde se ten podivný kůň celkem hezky rozpadl, ale jinak mě tahle fantasmagorie minula křížem krážem. Omlouvám se. 25%(20.5.2015)

,,Následuj vlka, před koněm utíkej!" Fascinující surrealistické mystérium o hledání sebe sama. Jessica má ve svém životě několik tajemství, ale to největší je: kdo byl její otec? Co před ní matka skrývá? Odpověď se pokouší najít ve svých snech. Režisér jistě obdivuje Freddyho, a tak i Jessica s hrůzou zjišťuje, že co se jí stane ve snu, přenese se i do skutečnosti. Fantastické, temné, znepokojivé. Úžasná hudba, skvělá kamera a obrazy z jiných světů. Po hodně dlouhé době filmový zážitek, na který jen tak nezapomenu. Chápu ale, že tahle artová koláž není pro každého...(26.8.2015)