Kronika ohlášené smrti

• italský

Cronaca di una morte annunciata

• slovenský

Kronika vopred ohlásenej smrti

Chronicle Of A Death Foretold

Itálie / Francie / Kolumbie, 1987, 109 min

Mám knižní předlohu ráda, tak asi nemůžu být překvapená, že mě film trochu zklamal. Chvílemi to bylo nechtěně vtipné, a k uzoufani me nudily pasaze milostného namlouvání Angely/ Ornelly "sexy" cizincem. A tak i když některé hlavní motivy knihy se podařilo přenést na plátno, na můj vkus to bylo příliš jihoamericky uřvané a upocené.(23.10.2018)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(3.1.2006)

Atmosféra tvoří hlavní kulisu jinak jednoduchého příběhu, o jehož propadu do telenoveláckého bahna bychom se mohli vzhledem k námětu a také hodně místu odehrávaní předem obávat. Naštěstí se nestalo. Skvělá hudba a lokace. Úvodní dlouhý záběr na řece, o kterém už píše kolega, nijak nevadí, je totiž součástí titulků a pomáhá navodit atmosféru místa, ve kterém rekonstrukcí dávné křivdy strávíme několik dní. Ústřední ženská postava (Ornella) se na scéně objevují až po dlouhých minutách, což je taky dobře. Vesnice je spíš městem, domy jsou tu rozlehlé a podnebí parádní. Dobré zpracování jinak pro mě těžko čitelného autora, možná se u filmu hodí neznat předem knižní předlohu.(19.1.2014)

Reziser Franceso Rosi /Ctihodne Mrtvoly/ natocil priemerny film o tom, ako starnuci lekar prevezme spital kdesi v kolumbijskej dzungli. Film nema poriadny dej, skor je to len sled volne na seba nadvazujucich vrstiev a volnych asociacii. Hlavnej roly sa zhostil Ruperet Everett /Shrek 2/, ale zahral si tuna aj Gian Maria Volonte /Atentat v Parizi, Osudovy Kruh/. Dobra filmarina, trochu priemerna, obcas aj nudna : 66 %(28.11.2015)

Na mnoha místech filmu jsem se neubránil smíchu (například extrémně dlouhá pasáž projíždění přírodou na lodičce působí jak z jiného filmu, nebo snad i dokumentu + je v jádru velice nerealistická a nepřiměřeně dlouhá). Zároveň lze ale film vnímat jakožto žánr "opery", kdy dané nechtěně vtipné momenty můžou působit "přirozeně". Pokud mám doporučit tento film v žánru dramatu, pak je to o hvězdičku méně, pokud v rámci komedie, pak o jednu více.(4.11.2011)