Nebeský palác

• Indie Aasmaan Mahal (více)
Indie, 1965, 98 min (Director's Cut: 172 min)

Obraz rozpadu starého šlechtického rodu, natočený v historickém prostředí knížecího paláce v Hajdarábádu. (Festival bollywoodského filmu)

NinadeL

Filmotéka ČSFÚ a pan Prokouk uvádí aneb další z "hitů" spolupráce Festivalu bollywoodského filmu a NFA. A copak se nám to tedy urodilo konkrétně? Sonda do života posledního z vládců paláce v Hajdarábádu. Máme tu dost silný levicově-společenský přesah, zkrátka klasický střet starého a nového, který čekal každou zemi po určitém dějinném zvratu a celé 20. stoletím je jím lemováno. Čili to mládí hýří, ten alkohol, ty lehké ženy, ty návštěvy zastavárny. Ta maminka tiše trpí a pan otec je natolik svázán se starými pořádky, že si nepřipouští ani tu hypotéku, ani ty nedoplatky za elektřinu. Nicméně bylo by tu řešení - prodat palác a přestavět z něj hotel za drobný milion. Hrdost je ale příliš silnou, takže toto nepřichází v úvahu. A co se osud nenadál, jsou tu ještě dva sloužící, jeden z nich má dceru, příliš tmavou, bez oka a chromou, prý. Ona ale docela ujde, je učitelkou a má jistý vliv na nápravě mladého. Takže co teď? Svatba. Ale až po té, co se otci dohodnou a tomu musí předcházet bitka a utrpení. Nakonec se ale dopracujeme k výsledku, jen ten závěr už má natolik artový přesah, že si reprízu dozajista v nadcházejících letech jistě odpustím. #festivalbollywoodskehofilmu ()