Krásy divokého Slovenska

(TV film)
  • Slovensko Divoké Slovensko (více)

I u našeho nejbližšího souseda se dá najít řada krásných míst. Slovensku dominují majestátní vrcholky Tater obývané řadou vzácných živočichů... Medvěd hnědý, vlk, rys nebo orel. Ve které zemi Evropské unie jsou tito dravci dodnes stálými obyvateli? Tam, kde jsou horské oblasti, do kterých zatím nedorazily armády turistů. Přesně tam, kde se divoké řeky valí nekonečnými lesy a kde se dobře daří nejen orlům, ale i čápům a mnoha různým druhům vzácných rostlin. Na Slovensku není ani dnes těžké narazit na nedotčenou divokou přírodu plnou okouzlující fauny a flory. Slovensko obklopené Českou republikou, Rakouskem, Maďarskem, Ukrajinou a Polskem leží v srdci evropského kontinentu. Zdejší půvabnou krajinu tvoří velehory a středověké hrady. Je tady překvapivě velké množství rozmanitých přírodních druhů. Dokument Krásy divokého Slovenska představuje nejlepší a nejzajímavější oblasti této poměrně malé země. Vždyť Slovensko je se svými 49 tisíci km² jen o něco málo větší než polovina Skotska. Jeho divokým krásám se přesto nic nevyrovná. (TV Prima)

Radko

Autogram správne pomenoval, že ide o populárno-náučný film. Ten, kto písal scenár, má zároveň veľké srdce milovníka prírody. Dobre vie, že kruté boje o prežitie sa zďaleka nedotýkajú len populárnych a v množstve iných dokumentov zachytených šeliem a dravcov ako medveď orol, rys či vlk. Obrazy filmu sa ich naozaj dotýkajú zľahka, občas, čo kritizuje v komentári YoZo8. Toto občasné spestrenie obrazu veľkým zvieraťom ale zodpovedá zhruba tomu, ako často ich môže milovník túlačiek lesmi vo voľnej prírode uvidieť. Skôr uvidí množstvo nevšedných chrobákov, komárov a iného hmyzu či myriady rôznofarebných tráv a kvetov. Divokosť sa predsa dotýka každého živého stvorenia (áno aj toho v zajatí, veľkochove či poľnohospodárskom obrábaní pôdy). Rastliny, pokúšajúce sa vysemeniť, používajú rôzne rafinované až kruté (z hľadiska antropocentickej morálky) spôsoby na prežitie druhu. Zdanlivo drobné živočíchy môžu v akčnej dravosti predstihnúť kadejakého z "mamutích" predátorov - napr. tu ukázaný útok mravcoleva a jeho ostreľovanie do pasce spadnutého mravca spŕškami piesku. K tomu všetkému rovnako podmanivé zábery ukazujúce rôzne formy krajiny od úrodných poľnohospodárskych nížin s množstvami bocianov na dedinských stĺpoch až po najvyššie a najmenšie veľhory na svete - Vysoké Tatry s kamzíkmi ohromujúcimi svojimi lezeckými výkonmi nejedného horolezca. Vhodne zvolený hlas sprievodného komentára poučuje a zároveň miestami jemne upozorní na potrebu ochrany prírody a zamedzenie pokračujúceho ničenia zatiaľ ešte stále úžasného prírodného bohatstva Slovenska. Vydarená záležitosť. ()

mrclTV

Priznám sa, že som ani netušil, že by na Slovensku mohol vzniknúť tak viuzálne príťažlivý dokument približujúci sa skvostom zo zbierky BBC. No lenže máme tu celkom veľký háčik - je to take ubehané - rýchle striedanie scén, aj komentár bol čitaný rýchlo. Viac by som si to užil v dlhých a pomalých výstupoch. Asi tvorcovia chceli ukázať všetky pekné zábery, ktoré sa im pri nakrucaní podarili (a že ich je požehnane), no bolo to mierne kontraproduktívne (veď za prvých 10 minút sme stihli obhliadnuť si jazvecov, rysy, medvede, ovce, sysle, orly a Spišský hrad...). Na druhej strane chválim, že sa dokument o niečo viacej venuje menej známym živočíchom, lenže ani pri nich sa nezastaví dostatočne dlho, jednoducho pomalšie, úspávankové tempo by bolo lepšie. A ani tá hudba sa mi tam veľmi nehodila, znela ako vytrhnutá z nejakej rozprávky. Vo výsledku ale pochvala, zábery krásne (mravcolev bol top), len to inak pospájať dokopy. ()

Autogram

Rýchly prehľad slovenskou prírodou, živou aj neživou, dokonca sa dotkneme aj pohľadu na hviezdy. V neuveriteľne krátkom čase je veľké množstvo informácií a zaujímavých zaberov, za niektoré by sa nemusela hanbiť ani BBC. Jej dokumentami sa tvorcovia asi najviac inšpirovali a neurobili žiadnu chybu. Všeobecné informácie o krajine sa striedajú s popisom typických slovenských druhov a občas sa objaví chuťovka vo forme netradičného zvieratka alebo jeho mimoriadneho správania. Veľmi dobre pozerateľné, tu sa hodí prívlastok populárno-náučný film. ()

Fjera

Viděla jsem dokument v české verzi na tv seznam. https://www.televizeseznam.cz/video/dokument-tydne/nedotcena-divocina-slovenska-64022061 A vůbec nerozumím, proč si tvůrci české verze nevzali na pomoc k přírodovědnému dokumentu biology nebo jiné oborníky, kteří by jim pomohli. A zamezili trapnému komentáři s chybami. Bizoni? Ohrožený kapr? Tesařík obrovský, když na záběrech je tesařík alpský? Dabingová studia Soundsgate, tohle se fakt nepovedlo, zprznili jste skvělý dokument. ()

Marek1991

Chýbalo mi tu mnoho živočíšnych druhov a trocha aj niektoré krásy Slovenska, ale obrazovo je to krásne napriek tomu, že som mal pocit, že svetu vtákov sa tu až príliš venovalo v pomere k iným zvieratám a občas som mal zas pocit, že to chce vyzdvihnúť práve ojedinelé druhy. No, skrátka ma to až tak neuchvátilo, ale medzi súčasnými dielami na Slovensku je to špička. Prístup to má ozaj dosť environmentálny a zároveň aj pre širšie publikum, dokonca aj dĺžkou to je prispôsobené aj tým, ktorých by to nemuselo zaujímať, čiže aj marketingovo to zvládli, najmä po vytvorení atmosféry, že niečo, čo už vyšlo v Nemecku asi bude pre naše publikum skvelé. Inak záver bol pekný, aj keď moja fantázia by to ešte vedela vystupňovať. ()

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015